Co je to za hmyz?

Od: Datum: 05.11.15 16:10 odpovědí: 16 změna: 10.11.15 23:45

Dobrý den, poznáte někdo hmyz na obrázku? Je možné, že by tento druh opakovaně napadal člověka (popř. se živil krví)?
Několik dní se opakovaně probouzím se štípanci na těle i pod oblečením (viz. foto). Dle všeho, co jsem hledal na internetu jsem měl největší podezření na štěnice, které jsem ovšem nikde nenašel. Asi hodinku poté, co jsem vzal biolit a vystříkal všechny skuliny, mezery pod lištami a zákoutí v pokoji, vylezla zpod lišty tahle "housenka". Poznává to někdo? Moc děkuji za odpověd.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.11.15 16:13

To je mnohonožka, ale ta určitě není původcem vašich štípanců.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.11.15 23:05

Není to mnohonožka, ale stonožka škvorová.

P.S. Strejc, chápu, že vás baví poznávat různou havěť, ale prosím, než něco plácnete, ověřte si, že to tak skutečně je.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 05.11.15 16:22

jako kluk jsem jednou na jakémsi ukázkovém vojenském dni vlezl do tanku a donesl jsem si odtamtud blechy. Byl jsem dohryzaný přesně tímto vaším způsobem.

No a ta housenka na obrázku není housenka, ani hmyz, je to stonožka.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 05.11.15 16:31

Mnohonožka vás jistě nepokousala, vypadá to na štěnice, blechy nebo sametku podzimní.

K vyloučení štěnic:
Dejte si lepící pásku kolem postele, hlavně kolem noh postele, prostě tam, kde štěnice lezou. V noci, až polezou na postel, se na pásku přilepí. Dívejte se po hnědých miniflíčcích v posteli, záhybech matrace, škvírách v prknech postele ap., tam bývají též schované nebo najdete vajíčka 1 mm veliká, přes den nejsou vidět, lezou v noci. Často "kapou" na hostitele ze stropu. Vezměte si k posteli baterku a pokud vás něco bude kousat, tak si na to rychle posviťte. Sledujte taky hnědé malé flíčky na roštu postele.
Biolitem to nezlikvidujete, tady jsou přípravky na hubení http://www.skudci.com/stenice-stenice-domaci

Pokousání bývá nápadné zejména ráno, protože obtěžují v noci, což by nasvědčovalo tomu, co píšete, tedy, že se s pokousáním probouzíte. Štípance jsou většinou ne jednotlivé, ale v řadách nebo hroznech, viz http://cs.wikihow.com/Jak-l%C3%A9%C4%8Dit-%C5%A1t%C3%ADpance-od-%C5%A1t%C4%9Bnic – což vypadá jako ty vaše.

Sametka podzimní padá typicky ze stromů nebo je v trávě, pokousání vypadá takto http://prozeny.blesk.cz/clane…-maji-na-svedomi-roztoci.html , ale to je typické hlavně v srpnu a září, většinou sametka vymrzne do konce října.

Bleší kousance přibývají přes den i v noci, rády koušou zejména tam, kde prádlo přiléhá těsně k tělu, ale při přemnožení kdykoliv. Blechu na sobě můžete poměrně snadno pozorovat.

Někdy obtěžuje též kožojed, ale není tak častý.

Poslední možností je alergie. Pozná se tak, že pupence nemají centrální stopu po vpichu.

doplněno 05.11.15 20:05:

Vrtá mi to hlavou, dejte vědět, jak jste dopadl. Zeptala bych se macešky, kožní, jestli to není nějaká vyrážka, ale obvykle na mne začne ječet, že potřebuje vidět celé tělo, kde to začalo, jak to vypadá atd., tak to byste se musel vyfotit celý zepředu i zezadu (obličej lze rozostřit, abyste se nestyděl) a pošlete mi to třeba do vnitřní pošty, mohu se jí poptat, případně pokud nenajdete parazity, skočte na kožní, jestli tam z toho nebudou moudřejší.

doplněno 06.11.15 00:12:

Tak to je dobře, tak kožní už nepotřebujeme, když vás viděla. K těm štěnicím - přemýšlejte též, kde sedáte (auto, křeslo někde na návštěvě), jestli zeď není opatřena nějakým rákosem, za kterým by mohly být nalezlé. Pak se skrývají často i za obrazy, kolem zásuvek, v koberci, ve škvírách v podlaze ap.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 05.11.15 19:54

Velmi pěkně děkuji za rady a odkazy. A nejvíc za ten tip s lepící páskou, dnes v noci to vyzkouším. Začátkem týdne jsem zkontroloval vše, jak jste popsal. Kompletně jsem vyměnil ložní prádlo, peřiny jsem vyhodil a koupil nové. Přestože nikde nebyla ani stopa po štenicích, postel, rošt, rohy, za skříní - vše čisté.

Podle štípanců ve Vašich odkazech by ty moje odpovídaly opravdu štěnicím nebo blechám. Některé kousance jsem zaregistroval v průběhu dne nebo i na konci dne, takže by to mohly být blechy, ale tu jsem na sobě žádnou nespozoroval. A taky jsem se dočetl, že kousance od štěnice se mohou objevit taky až později. Ale pokud jsou to štěnice, tak už nevím, kde je mám hledat, tak mi to pomůže rozluštit Váš tip s mucholapkou, děkuji.

doplněno 09.11.15 23:04:

Tak lepici pasku mam natazenou uz treti den a nic. Stipanec ted pribyva maximalne jeden, spim obleceny, pokud nic nezpozoruju na pasce a stipance neustanou ani po "odbleseni" tak budu muset zavolat nekoho na prohlednuti.

Datum: 05.11.15 23:55

Blechy to nejsou na 100%. Štípance od blech vypadají úplně jinak, jsou jako od komára, ale menší. Svědí ale stejně. Můžu to říci zodpovědně protože kocour nám zablešil ostatní zvířata a domácnost takže štípance od blech mám.

doplněno 05.11.15 23:57:

Mrkněte na toto:

https://www.google.cz/search?q=%C5%A1t%C3%ADpance+od+%C5%A1t%C4%9Bnic&biw=1366&bih=643&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIsLaWx7D6yAIVCVUUCh3CqguH

Datum: 06.11.15 23:20

Máte zkušenost také se štípancemi od štěnic, abyste mohl srovnávat? Kolik štípanců od různého hmyz jste viděl na různých lidech? Moje zkušenost je taková, že každé tělo reaguje na různé štípance jinak, někomu vadí víc štěnice než blechy, někomu na opak, někdo má jen malé vpichy, někdo velké rudé nalité fleky.

Pro tazatele: klidně to můžou být i blechy, to že je haninka téměř imunní pro vás nic neznamená.

Až ta infestace pomine, doporučuju nechat si po dvou měsících od posledního štípance udělat test na boreliozu, i blechy ji mohou přenášet.

Datum: 05.11.15 23:56

Já jsem na kožní byl a doktorka taky mluvila o štěnicích. Jak jste psala ještě u blech o místech, kde je prádlo na těle - to by také sedělo. Na obličeji nic nemám, začalo to na ruce (foto) a zádech. I noha, jednou dole na lýtku, jednou nahoře na stehni jindy na krku. Je to dost nepředvídatlé, takže jako od parazita. Ale jak říkám zatím kde nic, tu nic, tak nevím. Alergik jsem na roztoče, ale vyrážku jsem nikdy neměl a to by asi kožní poznala. Až budu vědět, dám Vám zprávu, díky.

Datum: 10.11.15 22:57

Tak na pásku se mi přilepilo tohle. Vypadá trochu jako čerstvě vylíhnutá štěnice, ale je to sotva spozorovatelné. Prvni fotka je hodne priblizena, na 2. fotce vedle ruky je vidět, že to má 1 milimetr. Na stěnách se mi objevuje také pisivka nebo staublaus.

https://www.google.cz/search?q=%C5%A1t%C4%9Bnice+v%C3%BDvojov%C3%A1+st%C3%A1dia&espv=2&rlz=1C1VFKB_enCZ615CZ615&biw=1366&bih=623&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIoLnWoOSGyQIViZMsCh3h3AOl&dpr=1#tbm=isch&q=brou%C4%8Dek+na+st%C4%9Bn%C3%A1ch&imgrc=PNder_y6qqo1aM%3A

Tomu je to taky podobné.

Datum: 06.11.15 23:14

Je to stonožka škvorová. Biologicky to není hmyz, ale patří do vlastní podtřídy stonožkovců. Je to běžný český druh, živí se lovem hmyzu. Má jed, kterým kořist omračuje. Dovedu si představit, že by v určité situaci (například nějaké uvěznění v oblečení) mohla kousnout člověka, ale takovéhle pravidelné štípance budou od něčeho krvesajícího - štěnice nebo blechy, zde bych to tipoval spíš na blechy. Také jsem měl kdysi v posteli blechu (jednu), která dokázala nadělat velmi podobnou paseku. Blechu hledejte nejlépe ráno, je nacucaná a špatně skáče.

doplněno 24.12.15 23:39:

Rád bych odpověděl tak jak se to má, za příspěvek, kterého se to týká, ale pravidla, která původně měla zpřehlednit diskuse, mě nutí odpovídat jako doplnění v úplně jiném příspěvku a dělám tady přesně ten bordel, který nemám rád. Ale k věci.

To co jste ulovil, je pisivka, neškodné zviřátko, které vám štípance určitě nezpůsobuje.

Datum: 09.11.15 22:58

Stale jsem nic nenasel a puvod stipancu nezjistil, kazdopadne dekuji za tip.

Datum: 07.11.15 15:09

Štěnice to není, viz www.stenice-doma.cz

Datum: 07.11.15 17:15

Ano, ta nohatá potvora skutečně není štěnice, ale jak si můžete být jist, že ty štípance nejsou od štěnice? Klidně mohou být.

Datum: 10.11.15 18:34

Mnohonožka škvorová má jedová kusadla, která používá při lovu pavouků, much atd. kterými se žíví. Na lov vychází v noci, takže můžete být pokousaný klidně od ní. Od té doby, co jste ji vystříkal se vám kousance stále objevují nebo už ne?

doplněno 10.11.15 20:57:

Pletiplote, to je jasné, že pokud se objevují nové štípance, i když tam ta mnohonožka už není, tak to asi nebude ona. Ani si nemyslím, že by pána kousala záměrně, však se jí mohlo v posteli něco líbit a vrátit se opakovaně. Třeba právě ty štěnice :)

Datum: 10.11.15 19:31

To není moc pravděpodobné, že by ho chodila periodicky kousat. má dobrý zrak i čich, ví co loví a ví co ulovit nejde. Dovedu si představit, že se někde zamotá do oblečení a v nějaké panice ho (jednorázově) pokouše, ale pokud se objevují nové štípance, bude to něco jiného.

Datum: 10.11.15 23:45

V době, kdy kladl dotaz, ještě nebylo jasné, jestli se nové štípance objevovat budou nebo ne. Je to STONOŽKA škvorová, mnohonožka je úplně jiné zvířátko.

P.S.: Vysvětlete mi jedno věc: Vy jste napsal příspěvěk A, já jsem na něj napsal odpověď B. Vy místo, abyste zmáčkl odpovědět, tak dáte doplnit a odpověď napíšete do příspěvku A. Sakra vždyť je to úplně nelogický bordel.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.