Identifikace parazita, nevím si rady

Od: Datum: 25.10.15 11:40 odpovědí: 14 změna: 14.11.15 20:45

Prosím o dentifikaci parazita, kterýho jsem chytla přes kamarádku, která pouze vedle mne seděla. Domníváme se obě dvě, že parazit přeskákal od jednoho taxikáže se kterým kamarádka jela ještě s jednou kamarádkou. Ten se prý škrabal neustále po celém těle, na puse, něco ho neustále svědilo. Byly z toho úplně špatné.Její kamarádka si brzy začala stěžovat, že nemůže spát, že ji svědí celé záda aj.Potom to chytla i ta má kamarádka a na to já.Já s tou mou kamarádkou jsme si o tom začaly povídat, jak to zničit. Lozilo po nás něco neustále a nebylo to vidět. Myslely jsme si zprvu, že se nám to jen zdá. Ale začali se svědit všichni okolo nás, ale nikdo nic nepřiznal, ještě jsme za to dostaly. Viděly jsme, jak se všichni škrabou. Byly jsme i obě dvě na kožní, obě jinde. Ta její kožní doktorka jí dala něco na svědění a od nervů. Tak to je docela bomba.U nás to chytla moje dcera i rodina. U kožní jsme tedy byli všichni, mysleli jsme zprvu, že je to svrab. Ale nebyl. Na těle nic, žádné stopy. Každému by jsme byli všichni jen pro smích, že si vymýšlíme. Chtěla jsem to dát na stěry i ta má kamarádka, ale všichni si myslí, že jsme blázni. Koupila jsem si na to zvětšovadlo, pouhým okem je to neviditelné. Uviděla jsem ho i s dcerou. Je to černý, neviditelný okem, parazit.Jsem velmi na pořádek, u nás se neustále něco dezinfikuje chlorem, nakoupila jsem si hodně prepárátů, kterýma se stříkáme, dokonce od mé kožní mast se sírou. Koupeme se denně v eukalyptových solích. Za ten měsíc se to tak rozmohlo, myslím, že to má moc lidí, je to jako mor a těžko se toho zbavuje. Lozí to po Vás, nevidíte to, někdy se to jakože namnoží a začne svědit nohy a záda, po obličeji, vlasech, po obličeji to dělá takové pavučinky, hlavně v nosních dírkách svědí. Myslím, že je to prašivina, je to směšné, ale je to asi tak. Nebo něco nového. Mám za to, že to skáče, přeskakuje z jednoho člověka na druhého a dál. Každý, kdo seděl na baru se začal postupně čkrabat i na obličeji. Sedá to i na okraje očí, nebo kolem očí a svědí. Svědění lze vydržet, ale je to velmi nepříjemné i proto, že vlastně víte, že po Vás něco lozí. Masti vlastně nepomáhají, vždycky na chvíli i ty koupele, nějak se to redukuje a pak se zase objevuje svědění. Ještě něco k tomu. Leze to a hryzne, jakokdyž kousne, nebo pichne špědlíkem. Takto to identifikují i další tři lidi. Takže to není můj výmysl, jen se trochu bojím. Již mám objednaný mikroskop s usb a příště to i pošlu. Je to šeredný brouk,parazit .Kdo to může identifikovat, ať se ozve na email. Beru.vyzkum@seznam.cz


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.10.15 12:14
avatar
Takže ještě jednou hurá na kožní a vemte si s sebou tu lupu. Když to vidíte vy, ukažte to odborníkovi. Mona
doplněno 27.10.15 09:44: Podle toho, jak tazatelka popisuje šíření a délku napadení, tak to na sametku nevypadá.
doplněno 27.10.15 23:40: Zdravím @hrdaalena - ano, to vše sedí. Ale...larvy se (podle uvedených stránek) živí 3 dny a pak odpadnou. Tazatelka uvádí, že si to všichni předávají už pěkně dlouho. Takže pokud sama není u zdroje, onen taxikář je v tom nevinně, nebo v tom nevinně není, ale je to něco jiného. Zároveň se tazatelka nezmiňuje o "štípancích", ale jen o svědění a pavučinkách po obličeji a nose. A co se týká doby výskytu - už je pomalu konec října a sametky (tak je to uváděno) jsou aktivní do září. Takže tak. Zajímá mne, jak to dopadne ;)
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 15:59
avatar

Zdravím mona, právě jak popisuje tazatelka, vše nasvědčuje,že pachatelem je sametka respektivně její larvy ,které jsou 0,2mm velké a při kalamitním výskytu jich bývá na 1dm2 několik set. Larvy se rychle pohybují a přenos na hostitele je jakýmkoliv otěrem. Ihned po přisátí způsobují silné svědění To černé , co tazatelka vidí, jsou fleky po odpadlých larvičkách, ve skutečnosti hnědofialové,ale při tak malé velikosti se pouhým okem mohou jevit jako černé.Dále tazatelka píše, že se ji uleví při koupání.Horká koupel skutečně pomáhá. Některé případy tohoto onemocnění někdy unikají pozornosti jako nějaká kopřivka Sama jsem zvědavá, jestli se tazatelka ozve, napsala jsem ji i na její výše uvedený e-mail. Jinak sametek z čeledi Trobiculidae, které napadají člověka je asi 20 druhů které vyvolávájí v různé míře kožní reakce, a nejsilnější je právě u evropského druhu Thrombicula autumnalis..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stir
Datum: 25.10.15 12:24

Dobrý den.

Svrab. Když jsem byla ještě slečna, obvoďák mi to opakovaně léčil tabletami calcia. Po telefonátu, že nemůžu

být dlouho doma . Ve 14denních intervalech. Napište prosím, jak to dopadlo na kožním. Díky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 25.10.15 13:09

Kalcium na svrab? Na zmírnění svědění možná, ale na svrab neboli zákožku svrabovou musí být funkční insekticid.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stir
Datum: 28.10.15 16:24

Dobrý den.

Rodiče se taky divili, jelikož jsem ale musela za lékařem, nechali to na něm.

Chodila jsem s tím celé léto, (při uschopnění i na disko apd.) než mě poslal na kožní.

Odtud mě chtéli okamžitě převézt na lůžkové. Tam jsem byla 6 báječných týdnů.

Chytla jsem to v práci, a nedostala jsem 13 plat. A nebyla to moje vina. Blbá na kvadrát.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 02:43
avatar

Nechci vás strašit, ale to vypadá na kalamitní přemnožení roztoče sametky podzimní napadá jak zvířata,tak lidi .Parazita není vidět a jakmile se vám dostane do kůže, nanese do ranky trávicí enzym, způsobující úporné svědění.To černý,co vidíte, je flek po odpadnuté larvičce.Od svědění se vámna chvíli uleví v případě koupele v horké vodě, že?


doplněno 27.10.15 02:49:

Divím se,že na to na kožním nepřišli

Ohodnoceno: 1x
 
Od: slamova
Datum: 28.10.15 21:55

Dobrý den, ano přesně tak, po horké koupeli v soli a mýdle se potom člověku uleví. Ale na druhý den to trochu začně zase lozit. Je pravda ale, že jsme se toho hodně zbavili, stříkáme na sebe už všechno. S pozdravem Sl.

Datum: 27.10.15 09:29
avatar

Dobrý den, vypadá to na sametku. Je to děsný prevít. Ale to by na kožním měli zjistit.

Tady je něco o ní, třeba Vám to pomůže v identifikaci a likvidaci:

http://zkraceno.cz/9a9

http://zkraceno.cz/uotadc

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.10.15 19:18

Nemyslím, že je to sametka. Tu nechytíte od druhého člověka. Sametky létají a jsou viditelné, i když jsou velmi malé. U nás máme sametky v době třešní, na podzim ne. Taky bych řekla, že je to svrab. Ten není vidět. Pokud by se Vám podařilo parazita chytit, můžete ho dát k posouzení na Univerzitu Karlovu, Přírodovědeckou fakultu. Myslím ale, žo toto by měli kožní lékaři znát. Také jsem zažila, že kožní lékař považoval kousance sametky za svrab. Lékař v Praze 6 sametku zná, protože žije v oblasti, kde žijou sametky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.15 22:48
avatar

marfusa, to snad nemyslíte vážně, že by roztoč sametka podzimní létala.A nikdo zde netvrdí, že se dá chytit od druhého člověka.Na člověku parazitují larvičky tohoto roztoče, které se přenesou na hostitele jakýmkoliv otěrem.Srab to není určitě, napadení tímto parazitem naopak teplá koupel úporné svědění ještě umocňuje.


doplněno 29.10.15 23:30:

omlouvám se za chybu srab- správně svrab

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.15 23:31

To, že sametky létají se jen dohaduji. U nás je máme v domě i ve volné přírodě, viděla jsem je v květu pampelišky. Jak by se všude dostaly, kdyby chodily pěšky, to nevím. Bydlím sama a tak je nemůžu dostat od jiné osoby.


doplněno 30.10.15 00:13:

Hrdaalena, musím se omluvit za svůj blud. Sametky nelétají. Dostávají se k svému hostiteli z trávy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.10.15 00:30
avatar

V tom případě asi každá píšeme o jiné sametce:) Sametka podzimní je půdní roztoč ,který žije po většinu svého života nenápadně schovaný v zemi, tudíž nás nijak neobtěžuje a v podstatě o něm ani nevíme.Zato jejich larvičky dokáží pěkně potrápit.Na konci léta,podle počasí až do října, vylézají z půdy a čekají v trávě, aby se uchytili na nějakém zvířeti či člověku. Objevit se mohou v koloniích čítajících i stovky jedinců. Jakmile se přisají, vyleptají kanálek, který může způsobit alergickou reakci, která může přetrvávat až 14 dní a bývá zpravidla doprovázena velkým svěděním.Larvička odpadne za 3dny,ale ukrutné svědění a pálení přetrvává ještě dlouhou dobu. Při kalamitním stavu můžou být takto napadeni další a další lidé či psi, kočky atd. Tož asi tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: slam
Datum: 14.11.15 14:42

Takže jsme byli celá rodina na kožním, dostali jsme sírové masti, paní doktorka tedy nevěděla, co to vlastně je. Ale řekla jsem jí, že to není to, že by se nám to zdálo, ale brouka jsme viděli. Takže se prý opravdu může jednat o sametku, které se doteď nemůžeme zbavit a která opravdu létá. Vždycky jen částečně a pak se znovu objeví. Máme nakoupených diffusilů, kterýma se stříkáme. třeba hlavu. Ráno se všichni sprchujeme, nmastíme celí, s sebou si všchni beremu diff. na nejhorší. Večer koupel Solutan z lékárny a pak mast. Tohle máme dělat pět dnů poctivě, vysávat, větrat.Má to opravdu snad tisíce lidí a ani o tom neví,třeba jen v malé míře a neřeší to. Ta známá se toho nemůže také zbavit, protože ta sametka opravdu létá.Pomáhám na baru, vždycky to stádo na mne někde čeká a když přijdu, přisaje se to a za chvilku to opět po mne leze a štípe. Okolo ti, co tam neustále chodí to mají a nemůžu to říct. Bylo by peklo, šéfka by mne vyhodila. Už jednou jsem to tam stříkala a šéfka řekla, koho to tam svrbí, nemá tam co dělat. Už ty semetky tak znám, že vím, kdy tam jsou, i když je nevidím. Začne to lehtáním kolem nosu, obličeji pavučinkovitě a pak se rozlezou. Má to i ta šéfka, seděla jsem vedle ní a nalétávalo to na mne. Každého to dráždí v nose, obličeji, jde to vidět, jak se škrabají. Hledám si nové místo.Ta kamarádka mi řekla to samé. Že lidi kolem ní to mají také, že jí kolegyně řekla v práci, že má jakokdyž vlas kolem očí, víček a nemůže se ho zbavit. Škrabe se také. Je to tady zamořené, celá Morava a určitě i jinde.Je to opravdu těžko zbavitelné. Dělám opravdu co můžu, dezinfekce chlorem ale nepomáhá. Když jsme čistí, zase to od někoho dostanu, kterému to asi nevadí a pak to máme zase i my.Používám i různé vůně, aby to nesedalo, přesto si to najde i mne. Totiž v tomto případě jsou asi na tom lépe kuřáci a opilci. Ten kouř to trochu odpuzuje. Jak tohle skončí.


doplněno 16.11.15 01:05:

Jak jsme byli na kožním, tak jsem se ptala paní doktorky, jestli to může být sametka a může létat. Řekla, že ano, sametka může létat. Tak to už fakt nevím. Cítila jsem to, jak to nalétává, jako pavučinka na obličej, kolem nosu, musel to být nějaký roj, který začal okamžitě kousat a svědit. Zítra zavolám odborníkům, na internetu není nikde psáno, jestli létá, ale je jich prý hodně druhů. Pak jsem se dočetla, že nejsem sama, jedna paní to má 2 roky a nezbavili se toho. Další píšou také o tom samém, co máme my, stejné příznaky. Je to také pod tím neznámí parazité. Od zítra začneme všichni každý druhý den solárko a doma dezinfekce horským sluncem, oblečení přejíždět žehličkou. Musíme se toho zbavit. Jedině že by to bylo něco nového. My to regulujeme častým mytím ráno a večer koupelí. Jinak by jsme se zbláznili. Jinak děkujeme za odpovědi.

Datum: 14.11.15 20:45
avatar

Dobrý večer paní Slámová,sametka ale nelétá !

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.