Kočka kálí vedle záchodu

Od: Datum: 13.10.15 19:24 odpovědí: 19 změna: 30.10.15 19:38

Dobrý den, mám doma kastrovanou, 3,5 roku starou kočku (poloviční peršanku), a nikdy jí nedělala čistota problém. Je pouze bytová a od začátku chodila pečlivě na záchodek. Před několika měsíci se však občas vykadila kus od něj, dost daleko aby se to dalo považovat za omyl, ale stále v blízkosti na linu, takže se to dalo lehce odstranit. Pak sama přestala, ale od té doby cca tak 1-2x za měsíc si opět odskočí vedle. Někdy se jí to povede několikrát do týdne a pak je opět celý měsíc klid, aniž bych pro to cokoli udělala. Zkusila jsem všechny běžné rady doporučované na internetu, ale nic trvale nezabralo. Záchod jí pravidelně čistím několikrát denně, v bytě je vše při starém a na nedostatek péče si také nemůže stěžovat, protože jsem poslední měsíce doma. Nemůžu v tom najít žádnou pravidelnost ani důvod - někdy je to reakce na to, když nejsem doma (stačí jít nakoupit), někdy to udělá ihned po výměně steliva, jindy až po týdnu, někdy se se mnou mazlí a leží se mnou v posteli a pak se prostě sebere a jde vykonat potřebu vedle a pak s hlasitým mňoukáním přijde a jde si za mnou zase lehnout. Přitom moc dobře ví, že udělala něco špatně ... jakmile totiž na zvuk škrábaného lina místo steliva zamířím k záchodku, už je pod postelí nebo vykukuje za dveřmi a čeká co já na to. Vážně tomu nerozumím a nevím si s ní rady. Čekáme miminko, tak bych chtěla problém vyřešit dřív, než se budeme prát s dalším ... docela se bojím co přijde. Děkuji všem za radu.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.10.15 19:54

někdy kočka takhle proti něčemu protestuje - třeba zrovna proti miminku? - asi si jenom vymýšlím, ale naše 10-letá kočka to dělá taky, když ji urazíme. Ale naštěstí to dělá na linu, postupně na třech stálých místech, takže se to snadno uklidí, hlavně že ji nenapadne vykadit se třeba do postele. Čurat chodí naštěstí do písku.

doplněno 14.10.15 10:00:

- ještě bych doplnila - my ji netrestáme - pokud už si umínila toto dělat - jsme rádi ! , že to udělá na tom linu - kdybychom ji nějak trestali, tak by mohla začít chodit třeba do těch peřin, což by tedy bylo "na palici".

doplněno 14.10.15 17:15:

- a ještě bych doplnila - máme kočky čtyři - a dělá to jenom ta jedna. Záchody čistíme běžně, nijak zvlášť se s tím nepáráme - takže jde asi opravdu o "svéhlavost" - alespoň tedy u nás.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 14.10.15 09:56

Já věřím, že je to na protest, ale za těch několik měsíců se mi nepodařilo vypátrat proč. Mimi čekáme až teď, začala to dělat o několik měsíců dřív, takže s tím to spojit nemůžu. Má taky vybrané jen to jedno místo, kousek od svého záchodku na linu, takže se snadno uklidí. Ale můžu čistit jak chci, nic nezabere. Časem je to třeba o deset cm dál, jde tam třikrát po sobě a pak zase měsíc chodí vzorně za záchod. Čurat chodí pravidelně na písek, s tím problém nikdy nebyl - naštěstí.

Datum: 15.10.15 16:43

já ji také netrestám, protože by to bylo jen horší, ale přejít to jen tak, kór když se hned na to přijde pomazlit nic nevyřeší...

Od: pepik
Datum: 13.10.15 19:29
Muj kocour to dela, kdyz mu den nevycistim WC. Chce to cistit kazdy den bedynku.

Datum: 14.10.15 09:51

Čistím každý den několikrát. Kdykoli projdu kolem a vidím, že tam něco má, okamžitě automaticky čistím ...

Od: bar
Datum: 14.10.15 10:32

v předchozím bytě naše kočka dělala potřebu na podlaze na WC, svůj záchodek měla v chodbě. bylo to na dlaždicích, tak to zase nebylo takové drama, ale vadilo mi to. žádný můj postup nepomohl. až překvapivě naprosto nejjednodušší řešení - zavírat dveře na WC - ona nehledala náhradní místo ale chodila výhradně do svého. pak jeden čas čurala na rohožku, kterou jsme dali na zimu do předsíně - po odstranění rohožky opět žádné jiné místo, jen vlastní záchodek. myslím, že jí přitahoval pach té gumy na spodu rohožky. teď po přestěhování občas (bez jakýchkoli pravidel) občas nadělá v rohu předsíně (řešíme zavřením dveří, to funguje) a nebo na lino nad schodiště - to místo nelze nijak zavřít. kočka reaguje stejně jako vaše (tj. ví, že to neměla dělat), ale také nevíme, jak tomu v tomto případě zabránit.

Datum: 14.10.15 12:04

já bych okolí záchůdku umyla pořádně savem, aby jí to páchlo chemií a nelákalo jí to

Od: ria®
Datum: 14.10.15 12:08

Nebo citronem - nesnáší vůni citrusových plodů., ale ona pak půjde ještě dál.. Kočky jsou potvory, já myslím, že buď si vynucuje pozornost, nebo to má jako zábavu a nemá k tomu důvod. :)

Datum: 15.10.15 16:47

tomu bych i věřila ... pozornosti má dost, a někdy mi skutečně přijde, že si z nás dělá legraci a po očku sleduje, jak na to zareagujeme a když neuděláme nic, tak ji to přestane bavit a zkusí to až třeba za měsíc. Pokud se to ale snažím nějak řešit, udělá to klidně třikrát, čtyřikrát po sobě.

Od: pb®
Datum: 14.10.15 14:04

Savo kočkám nevadí, naopak je přitahuje. Některé kočky dokonce natolik, že se po vytřené podlaze Savem labužnicky válí. Pokud by mělo něco kočky odradit a vázat pachy, tak snad ocet.

Datum: 14.10.15 16:33

Píšete, že wecko vybíráte. Kolikrát vysypete stelivo stranou a wecko vysprchujete? Universal, štětka na záchod, vysprchovat, osušit a stelivo nasypat zpět. Nezměnili jste značku steliva?

doplněno 16.10.15 07:02:

Já jsem si někde zafremačila článek o tom, co se děje v kočičím mozku, když kočka začne "chodit" mimo wecko. Napsali to chovatelé koček odněkud ze zahraničí. Psali tam, co kočce vadí, když chodí vedle wecka a co to znamená, když je hromádka nebo loužička dále do wc. A taky, když čurá do postele nebo na věci někoho. Tenhle článek byl úžasný a já ho nemohu zaboha najít. Vím naprosto jistě, že je v záložce v oblíbených, v nějaké složce. *zed* Jestli máte čas a někde na netu ho najdete, dejte odkaz sem. Prosím.

doplněno 16.10.15 19:05:

Culdo, děkuji. Ten článek je hodně obsáhlý.

Datum: 15.10.15 16:50

umýváme cca po 14 dnech, podruhé už stelivo nevracíme a dáváme nové. Takto je to od začátku, stejná značka, stejný postup. Kdyby to dělala po určité době, tak věřím že se jí na tom něco nelíbí, ale někdy to udělá hned jakmile stelivo vyměníme, jindy po týdnu dnech, někdy vůbec - nedá se v tom vysledovat žádná pravidelnost, ze které bych mohla něco usoudit.

Datum: 15.10.15 19:44

ještě mne taky napadlo - pokud máte balkon, zkuste jí dát záchod i tam. Anebo - druhý záchod i někam do bytu, kde by to moc nevadilo - třeba by to pomohlo.

doplněno 16.10.15 11:16:

- babkazov mne inspirovala - na googlu jsem našla takových článků spoustu - přikládám odkaz na jeden z nich :

http://www.moje-kocka.cz/zivo…stni-moceni-a-kaleni-181.html

Datum: 15.10.15 20:44

Píšete, že čekáte miminko. Začalo to v době těhotenství, nebo ještě před ní?

Datum: 16.10.15 19:09

Něco jsem našla, co vysvětluje mnohé.

http://www.otazkyprokocky.est…deaktivace-kocky-skripec.html

Datum: 30.10.15 12:43

Já všechny tyhle články postupně pročítám posledních asi 6 měsíců a zkoušela jsem ledacos, ale nikdy to moc nezabralo. Přesto jsem to teď zkusila postupně znovu a následky byly takové, že začala chodit mimo WC už pořád. Máme velmi malý byt bez balkonu, takže přemístění WC jinam (stejně tak i druhé WC) je takřka nemožné, aktuálně je na tom nejklidnějším místě v bytě ... vytření octem, savem ani jinými prostředky doporučenými chovateli nezabralo. Dokonce na radu z posledního článku, kde bylo razeno místo znečištění vyčistit a pak dát poblíž misku na krmení skončilo neúspěchem - drahá micka vykonala potřebu hned vedle svého krmení.

Nakonec jsem to nechala být, misku jí vrátila zpátky na své místo a její WC jsem posunula asi o půl metru do prostoru - blíž k místu, kam svoji potřebu vykonávala. Takže kompromis, sice o její toaletu teď stabilně všichni zakopáváme, ale výsledek je takový, že kočka začala chodit opět do svého záchodku a vypadá spokojeně. Takže závěrem: stačilo posunout její toaletu o půl metru, teď jen otázka, jak dlouho jí to vydrží a jestli se tím problém trvale odstranil. Uvidíme za pár týdnů.

Prozatím všem děkuji za rady. *palec*

Datum: 30.10.15 19:38

inkaf -

- holt - chovat kočku není někdy žádná sranda - často by to chtělo pomoc psychologa (myslím kočičího) !

Od: ria®
Datum: 30.10.15 13:55

Omlovám se, že je to odpověď "mimo mísu" ale předevčírem jsem se nasmála, sestra povídala, jak jí kočka příjde celá hladová po těžkém dni a že se nabaští, a ani nedojí a už jí padá hlava, pak zase zmizí ven, po čase se potkala se sousedkou, že mají kočku, která příjde navečer celá unavená, nají se a spinká až do rána.. pak tuhle jednu tu a stejnou kočku obě identifikovali jako svou kočku.. Potvora si zařídila ideální život :))

doplněno 30.10.15 15:59:

:D Tak třeba labradoři jsou naprosto kontaktní psi kteří půjdou s kýmkoliv, komu dáte vodítko :) náš se nám už několikrát odčmuchal tak, že jsme si ho vyzvedávali z útulku.. Pak samozřejmně musel pozdravit všechny nový kamarády v kotcích a ani se mu nechtělo ze brány :))...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 30.10.15 15:51

Nejsou vůbec hloupí, že?

Ohodnoceno: 2x

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.