Líhnutí kačen v líhni nepovedlo se jak to?

Od: Datum: 01.07.15 18:50 odpovědí: 9 změna: 03.07.15 01:14

Chci se zeptat koupili jsme si doma poloautomatickou líheň, dali tam oplodněná kačení vejce. Dávala se tam voda, aby vlhkost byla, tak jak měla v té době, co se měla líhnout se žádné malé kačenky nevylíhly. Tak se ty nevylíhlé vajíčka rozkleply jedno vejce bylo zkažené některé byla kačenka se vzduchovou bublinou, ale vše bylo mrtvé. Otáčely se ty vajíčka podle návodu. Jestli se v tom někdo vyznáte, poraďte, kde se stala chyba.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 01.07.15 19:06

Jak jste skladovali vejce před vložením do líhně? Kde? Teplota? Poloha vajec? Jak jste vejce chladili při líhnutí? Jaká byla vlhkost v líhni? Máte v llíhni seštelovaný teploměr a vypínání podle jiného teploměru? Značka líhně? Těch otázek je více. Podle vašeho stručného popisu nelze více odpovědět.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.07.15 19:48

Vejce před vložením do líhně byly skladovány ve sklepě v teplotě 10 stupňů Celsia špičkou dolů. Jedná se o líheň: http://www.levne-lihne.cz/s/l…erem-a-vlhkomerem--50841.html . Je nastavená z výroby na 38+-1stupeň. Vlhkost asi 75%.

doplněno 01.07.15 19:53:

Doba líhnutí 28 dní.

Datum: 01.07.15 20:34
avatar

Nemáte-li automatickou líheň s otáčením, měli byste vejce nejméně 4x denně otáčet. Píší to zde: http://www.zemedelske-potreby…/pro-drubez/lihnuti-kurat.php , ale i jinde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 01.07.15 21:04

Mohu jen hádat. Příčin může být mnoho.

Špatné skladování vajec - skladují se na platě, špičkou dolů a denně se na jedné straně plato podloží, aby byla vejce šikmo, druhý den obráceně a to proto, aby se žloutek nepřilepil ke skořápce.

10 st. na skladavání vajíček je opravdu minimum. Nejlepší výsledky jsem měla v teplotě 12 - 15 st.

Stará vejce - ideální jsou vejce stará do 10ti dnů u slepic, u kačen max 14 dní.

Poslední dny líhnutí malá vlhkost, musí se rosit, ideálně až na 90% vlhkost.

U této líhněmi chybí chlazení vajec. Pokud jste rychle vejce otočili, dostatečně nezchládla. Vejce se chladí na teplotu očního víčka - nesmí pálit ani studit.

Špatně seřízená teplota z výroby - neodkontrolováno.Chybu vidím na vysokou teplotu (nesníženou před klubáním)

Příbuzný chov - kačena byly pojímány vlastním otcem.

Nesmíte úplně vše věřit výrobcům líhní, studujte sama a příště se to povede. Mrkněte třeba sem.

http://www.ifauna.cz/drubez/f…-pro-lihnarske-panny-a-panice

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.07.15 02:53

Ještě je zajímavé, že i když se ty vajíčka těch kačen daly do líhně ve stejnou dobu, tak bylo každé vajíčko v jiném stádiu líhnutí, když se to potom rozkleplo.

Od: uska®
Datum: 02.07.15 12:03

To je v pořádku. Nejdříve se líhne drůbež z nejčerstvějších vajec. Ty nejstarší vejce až naposledy, rozdíl může být i dva dny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 02.07.15 17:09
avatar

Moje sestra má ,,japonské běžce,, 2 kachny a 1 kačera. Nasadila 14 vajec pod slepici--kvočku a po 31-33 dnech se vylíhlo 13 káčat. Slepici každý večer sundala z vajec,pokropila vejce a slepice se mezitím nazobala,napila a vy..., a zase seděla celý den. Jinak by z nich snad neslezla vůbec. Letos to zkoušeli poprvé a podařilo se,jen 1 vejce,,zastydlo,,Jak na to nastudovali na NETU.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 02.07.15 19:22

růže - gratuluji k přírustku. Jen nechápu jak pomůže vaše odpověď tazateli ve vlákně s problémem u poloautomatické líhně?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ruze®
Datum: 03.07.15 01:14
avatar

Máte pravdu,asi moc ne,jen jsem chtěla říct,že příroda je mocná čarodějka a elektrické vymoženosti nejsou vždy to ,,pravé ořechové,,Strejda měl elektr. líheň a líhnul tam housata. Vím že na vejce napsal datum,několikrát denně je obracel a občas prosvětloval asi na 100 či více watové žárovce,pokuď byl uvnitř černý flek,byla vejce zkažená a on je vyměnil za čerstvá. Myslím že hlavní chyba bude ve špatně nastudovaném nebo špatně pochopeném návodu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.