Zabila jsem ji?

Od: Datum: 06.06.15 19:17 odpovědí: 12 změna: 20.08.15 21:17

Dneska odpoledne k nám do bytu vletěla sršeň. Podařilo se mi na ni použít trochu Biolitu, a zavřela jsem se na chvíli do pokoje, abych s ní nepřišla do konfrontace, když byla rozdrážděná. Když jsem pak zase otevřela dveře, už jen chvilku pobzukávala jako kdyby byla zapadnutá někde v květináči / váze / míse, a od té doby je úplné ticho. Už asi dvě hodiny. Ale ať jsem hledala kde jsem hledala, nikde jsem ji ležet nenašla, a tak si říkám, jestli třeba nebyla jen omráčená, a není někde zalezlá. Což mě neskutečně děsí, protože si nechci představovat, že by vylezla někdy v noci, až budu spát nebo prostě jen nebudu dávat pozor. Co mám ale dělat? Je možné, že ji taková troška toho spreje zabila? Nebyla zrovna nejmenší...:/


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.06.15 19:25

Řekl bych, že je po ní. Sršně jsou sice veliké, ale dost citlivé na postřik.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.06.15 08:06
avatar

Pominu skutečnost, že je sršeň chráněný živoich (když mi lezou, kam nemají, taky je mlátim). Biolit je pro hmyz likvidační nervový plyn. Stačí skutečně nepatrné množství. Pokue se hmyz párkrát "nadechne", nemá šanci přežít.

doplněno 07.06.15 11:07:

Tak mi to nedalo a pokusil jsem se najít nějaké informace o té ochraně sršní (sršeň obecná, tedy ona - nikoliv on). Rozporných informací jsem našel řadu, je to tak 50/50. Nejvěrohodnější se mi zdá asi tahle informace: "Ve Finsku a Švédsku jsou sršně chráněny, u nás jsou zapsány do Červené knihy".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.06.15 08:19

*sok* tak to čumim, to jsem nevěděl, že je sršeň chráněný. Jinak pro tazatelku ... kupte si do okna síťku proti hmyzu a nebudete mít pro příště problém. Buďto originál od výrobce oken a nebo v OBI a podobných obchodech za cca 40-70,-Kč se kolem okna oblepí suchý zip a po zaschnutí se na to dá ta síťka. Měl jsem to takhle dva roky a OK, udělala hodně služby, teď jsem jí sundal, jelikož se mi odlepoval sucháč a už mám koupený nový.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 07.06.15 13:02
avatar

@magdon: Ono toho jde najít víc. Třeba tady na konci článku mi nezní nevěrohodně.

"Sršni jsou chráněni obecně jako druh, je to tedy jakási ochrana proti celkovému vyhubení. Ten, kdo ale zlikviduje ojedinělé hnízdo, není nijak postižitelný, protože je jako druh a celek neohrožuje."

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.15 19:36

Sršeň chráněný není. Tedy vztahuje se na něj obecná ochrana živočišného druhu, ale zabití jedince nebo likvidace jednotlivého hnízda není protizákonná, protizákonné by bylo jednání snažící se o vybití celého druhu. Informace na chovatelka.cz není pravda.

Pravidla českého pravopisu připouští rod mužský i ženský, nicméně biologové preferují ženský rod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.06.15 08:34

Pokud dvě hodiny nebzučí, tak je po ní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.06.15 11:36
avatar

v noci rozhodně nevyleze a nezačne se mstít. trochu bych pohledal kde mže být zapadlá, a v případě pochybnosti bych otevřel okno a nechal tak. Pokud by přežila, bude se chtít dostat z takového prostředí pryč.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.06.15 12:19
avatar

To se mi "líbí". Chráněný živočich ano, ale ne u mě doma, na dvorku atd. Jenže naše domovy a dvorky jsou skoro všude a není místo pro chráněné ani nechráněné živočichy, že.

Sršeň v noci létá za světlem. Stačí zhasnout v místnosti a otevřít okno. Vyletí ven. Přes den se samy snaží dostat oknem ven, když někam vlétnou. Takže stačí opět otevřít dokořán okna nebo sršni mechanicky dopomoci (fakt nejsou agresivní). Btw. síť do oken celkem v klidu prokouše, pokud není z hliníku. Její instinkt jí velí zlikvidovat zrdoj osvětlení, protože sršně se v noci orientují podle měsíce aby trefily domů a jiný zdroj světla jim to znemožňuje. U nás v ulici celkem s úspěchem likvidovaly pouliční lampy.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.06.15 12:34
avatar

Tak je mi z Vaši názorů nevolno. Zřejmě se jednal o královnu, která jako jediná přežije zimu,.Na jaře postavi malé hnízdo, naklade trochu vajíček ,pak se stará o larvy,až se vylíhnou dělnice. Ty pak staví velké hnízdo pro královnu a svůj rod. S příchodem zimy všechny sršně uhynou,kromě královny. Ta někde přečká a na jjaře se vše opakuje. Na jednu stranu se jich každý bojí pro jejich velikost. Má malá vnučka se zúčastnila likvidace jejich hnízda kluky a dostala 4 žihadla. Všichni bláznili, ale ona jen truchu otekla v místech vpichu. No nic - v čem jsou užitečné - jejich potravou jsou vosy. Takže já si jedno sršní hnízdo na domku chráním, protže vosy jsou pryč.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.06.15 12:47
avatar

Máte pravdu nakobyl. Zlaté sršně oproti vosám, které Vám v létě na zahrádce vlezou až do pusy když jíte. Stačí pár sršní poblíž a je klid. Taktéž je na chatě i u baráku chráním, když se přistěhují, a běda tomu kdo se na ně jen křivě podívá:)

doplněno 07.06.15 12:54:

Ad. biolit, abych odpověděla na otázku. Zabít jí mohl a nemusel. Hmyz má zvláštní schopnost, při kontaktu s jedem pokud ho přežije přepsat svoji DNA a tu pak předat i potomkům. Proto se vyvíjejí stále nové a nové postřiky a jedy proti škůdcům - časem jsou prostě rezistentní. Jednou se těmi jedy zahubíme sami a bude klid (já bych si to po místnosti nestříkala i kdybych nebyla ochránce ohrožených živočichů, jsou to totiž čím dál větší dryáky).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.15 19:37

Jaké přepsat DNA? Takhle to nefunguje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: srsenasia
Datum: 20.08.15 21:17

Náš sršen evropský, to je zlatíčko oproti to, co mají ve Francii, v Bordeaux od r.2004. Tam je zavlečen sršen asijský, v googlu jsem čučela na jeho velikost a ten pronasleduje ...až nadoraz.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.