Jak léčit ochrnuti končetiny?

Od: Datum: 11.05.15 20:43 odpovědí: 11 změna: 15.05.15 22:51

Mám pětiletou fenku francouzského buldočka. Před rokem prodělala, dle diagnozy veterináře, slabou mozkovou příhodu, po které ji ochrnula pravá přední nožka tak, že jí má od zápěstí k prstům neovladatelnou. Při chůzi ji někdy pokládá normálně a jindy se jí otočí v zápěstí dozadu a chodí po kloubu. Trochu jí to postihlo i pravou zadní nožku. Znamená to, že při chůzi se kymácí více k pravé straně a často se na tuto stranu svalí a těžko se zvedá. Po té příhodě dostala lék na odstranění otoku mozku, potom Karsivan na prokrvení nervové soustavy a nakonec bylo doporučeno dávat fence malý dětský B-Komplex 1x denně. Fenka váží 15 kg. Normálně přijímá potravu i pití, při venčení se normálně vyprazdňuje. Jen ta nešťastná chůze. Musím jí nosit od pelíšku na venčení, k misce s potravou a pitím. U té často padne na bok, nebo na zadek a musím jí pomáhat s jídlem a pitím. Dříve si hrála s hračkami, byla velice temperamentní a teď nic. Většinou leží a z pelíšku vyleze těžko sama. Dá se najít nějaký lék, nebo léčebná metoda, která by zlepšila současný stav? Zdá se mi, že se stav pomalu zhoršuje. Veterinář poradil pouze ten B-Komplex. Moc děkuji všem za každou odpověď i radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 11.05.15 21:59
avatar

Dobrý den, když dostal mrtvičku můj pejsek, tak dostal jen antibiotika a lék na ředění krve.

Bylo to několik návštěv na veterině, ale přišel jsem tam včas. Potom následovalo rozcvičování pejska a nucení k pohybu - nebylo to příjemné, protože jsem měl pocit, že ho trápím. Ale, ono se to docela povedlo a na svých 15 let byl zase v pohodě. Takže, řekl bych, že by tomu pomohl pohyb.

Problém je, že to mělo být hned po té úvodní léčbě a nyní je to už asi zanedbané. Ještě se zeptejte toho veterináře, jestli by to cvičení s pejskem mělo po roce smysl a nemohlo to naopak ublížit. Zdravím!

doplněno 11.05.15 23:30:

Také jsem měl pocit, že to mého pejska nebolí. On měl hlavu stranou a když vstal (a neupadl bokem), tak chodil stále v kruhu. Podvázal jsem mu pod břichem osušku a vodil ho jako loutku.

Do týdne se zlepšil a potom běhal i do schodů. Nejdříve to vypadá jako marná práce, ale ono se to vyplatí. A je jasné, že když si pejsek zvykne na nošení, tak potom se mu moc hýbat nechce.

To masírování je také dobré, resp. když pejsek leží, tak mu hýbat s packou a procvičovat. Tak, ať se Vám to podaří.

doplněno 14.05.15 14:48:

ladko1939 - pokud Vám veterinář předepíše nějaké léky pro pejska, tak jenom na ně nespoléhejte.

To cvičení bude nutné stejně - jenom lék nepomůže a pejsek se sám nerozběhá. Musíte mu pomoci.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 11.05.15 23:22

Děkuji za odpověď a radu. Nutit pejska do pohybu není určitě špatné a rozhodně není na škodu. To samé se snažím s fenkou dělat a zdá se, že to pomáhá. Také jsem dostal radu od veterináře, dělat jemnější masáž obou končetin. Vše se ale musí dělat pravidelně a vytrvat. Moje fenka je dost mazaná. Ihned pozná, že jí chci pomoci pro chůzi, lehne si a čeká, až ji pomohu vstát. Byli jsme s manželkou mimo domov týden a po návratu fenka nechtěla chodit. Dcera mi řekla, že jí nenutili k pohybu. Většinou jí stále nosili a bylo to pak znát. Byla dost pohybově zanedbaná. Jinak jí pohyb ale nebolí, alespoň to tak vypadá. Takže se budu řídit Vaší radou a budu se snažit vytrvat. Času mám dost. Jsem již v důchodu.

Datum: 12.05.15 21:28

Moc děkuji za radu. Budu se podle ní řídit. Sestrojím postroj, pomocí něhož budu fence pomáhat při chůzi. Upravím vodící prsní postroj. Držte mi palce.

Datum: 11.05.15 23:24
avatar

Dobrý večer, pejsek našich známých také částečně ochrnul ( tetanus ), jezdili s ním na vodní rehabilitaci. Sice to bylo náročné jak časově ,psychicky i finančně .Ale moc mu to pomohlo , občas ho sice pravá zadní neposlechne , ale v omezené míře s ním dělají i tanec se psem, a to hlavně proto ,aby ho nutili zapnout mozek:) Kromě masáží to probíhalo tak , že chodil na běžícím pásu ve vodě. Když začínali , tak mu zadek museli držet ( sám nestál), Zkuste se poptat veta a nebo pohledat na internetu.

Doslechla jsem se , že se u psů používá i magnetoterapie.( prý odstranuje otoky a zrychluje regeneraci) Zkušenosti ale nemám a ani nikdo z mých známých. Ale je to možná možnost. Hodně štěstí.

doplněno 13.05.15 13:50:

nedalo mi to ,tak jsem trochu pohledala odkazy na psí fyzioterapeuty- specialisty . Zajímavé.

http://www.fyzioterapiezvirat.cz/kontakty

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.05.15 21:32

Také tato odpověď mne uspokojila. Budu se snažit fence pomáhat podle všech rad, které jsem obdržel. Děkuji za fenečku!

Datum: 12.05.15 07:40
avatar

Možná, že by stálo za úvahu, dohodnout se s lidskou fyzioterapeutkou, ať se příjde podívat. Třeba něco vymyslí, bude vycházet z toho, jak se takové záležitosti řeší u lidí. Žádný rozdíl v tom nebude.

doplněno 12.05.15 07:41:

Fyzioterapeutka by měla poznat, jestli jde o arofované svalstvo nebo zničené nervy.

doplněno 12.05.15 15:42:

oprava: Atrofované svaly

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.05.15 21:34

Mám jednu známou fyzioterapeutku. Zajdu za ní a uvidíme. Díky!

Datum: 13.05.15 09:29
avatar

Napište pak, co zjistila, jestli léčíte, cvičíte a vůbec, jak to pokračuje. Prosííím! *modla* Držím psindě všechny palce. Pohlaďte ji za mně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.05.15 13:24
Terapeutka zjistila, ze spatna pohyblivost prava predni a prave zadni koncetiny je nervoveho puvodu. Fenka take spatne vidi na prave oko. Je to pry stav, jako pri mozkove mrtvici u lidi. Pohyblivost se da castecne zlepsit pravidelnym podavanim leke, ktery musi predepsat veterinar. Zajdu za nim a pozadam ho predepsani leku, pokud to pujde. Srdecne Vas zdravim a dekuji za radu.
Datum: 14.05.15 15:31
avatar

http://www.poradte.cz/zvirata/7520-psik-po-narkoze.html Možná, že vám trošku pomůže tohle mé povídání.

doplněno 15.05.15 10:53:

Ještě musím napsat, že po mrtvici byla psina hooodně špatná. Padala, měla šišatou pusenku, byla dezorientovaná a pravou půlku těla měla velice, velice slabou, chodila dokola.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.05.15 22:51

Vaše fenečka je krásná a moc Vám přeji, že jste ji dali zase, jak se říká, dohromady a zajistili jste jí hezký psí život. Vím jaké to je, když se majiteli onemocní pejsek, jak s ním cítí a dělá vše aby se uzdravil, nehledíc na finance. Přeji Vám i fenečce jenom hezké dny, plné sluníčka!

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.