Slepice si navzájem ožírají peří

Od: Datum: 14.04.15 11:13 odpovědí: 22 změna: 28.04.15 13:23
avatar

Dobrý den, s tímto problémem jsem se ještě nesetkala. Slepice se shluknou k jedné a začnou jí na hřbetě ožírat peří. Ta dotyčná drží jako hluchý vrata. Pak se situace změní, slepice si najdou jinou a ta, která byla škubaná, se nyní odškodní na kamarádce. :-D Slepice mám polonahé. Dávám jim namočené pečivo a chléb, strouhanou řepu, vařené brambory, suché skořápky, pšenici a také kupuji vitamínové směsi. Aby měly všechno, co potřebují. Ale škubou se mi přesto, jako cikáni. Kurník udržujeme v čistotě, často je nová podestýlka.

Včera jsem přivezla nové kuřice. Jsou krásné, odlišné barvou a ty staré čertice se jich, světe, div se *ee*, bojí. Ale bojím se, aby se brzy "neočuchaly" a nezačaly mi od peří oškubávat i ty nové. Co proti tomu pomůže? Stravu mají rozmanitou, vitamíny také. Setkali jste se s tímto? Jak jste to řešili?

Předem děkuji za rady. Jaga.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 14.04.15 11:23
avatar

Dobrý den, nejsem přes slepice odborník, ale asi bych hledal nějakého kožního parazita.

Snad čmelíci=? Zdravím!

http://www.skudci.com/cmelik-kuri

doplněno 14.04.15 12:00:

Já vycházím z toho, že si to ta slípka nechá líbit - myslím, že ji to dělá dobře, když ji něco ty ostatní vykusují. Hubení čmelíků je popsáno viz můj odkaz. A určitě se toho najde více.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.15 11:33
avatar

Většinou se to děje, když dochází k nedostatku nějakých látek ve výživě (aminokyseliny či různé mikroprvky). Může to být také způsobeno velkou koncentrací slepic na malém prostoru. Asi by bylo dobré zvětšit výběhový prostor. Současně by se tím zvýšila možnost kurů doplnit si chybějící látky svépomocí (oni totiž vědí co jim chybí).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.15 11:57
avatar

Milý strejci, na malý prostor to nevidím. Je dost velký a okupovaly ho pouze 4 slepice. K nim jsme včera přikoupili nové 4 kuřičky. Na stejném prostoru bývalo v minulosti klidně až 15-20 slepic, teď jich tam bude 8. Víc si jich pořizovat nechceme. Tak vážně nevím.

Ti čmelíci? Za svůj život /60 let na vesnici/ jsem nikdy čmelíka neviděla. Blechu na psovi, nebo veš na děcku ve školce ano. Jak to vypadá? U slepic jsem často a opravdu - nikdy nic. Babička mi, jako malé, když jsem se schovávala do kurníka, říkávala: Počkej, dostaneš čmelíky! A nikdy jsem nic nedostala. tak nevím, co to vůbec za tvora je...

Ty 4 staré polonahé čertice prohlédnu. Kdybych na nich něco našla, jak je toho zbavit? Postříkat? Vykoupat? Aby to nedostaly i ty nové kuřičky. Ještě napíšu, jak čmeličí prohlídka dopadla. Jaga.

Datum: 14.04.15 12:06
avatar

My měli "kury" krásně opeřené a myslím,že se oďobávají ,že mají něčeho málo(živin).Pouštěla bych je více na čerstvou trávu,sypali jsme jim i čerstvě posekanou ze sekačky a byly i takové"veselé"jak hrabaly mech a proběhly se.Kupovali jsme ty chudinky z farem aby unikly popravě a nám v klidu ještě nesly a i ty přišly holé a pak se spravily.

P.S.:...a taky jsem o tom jen slyšela,ale nikdy čmelíka neviděla

doplněno 14.04.15 22:28:

jo,jo a jak píše Lidus,rády ďobly i nějakého brouka co našly v trávě,žížalu a to byly potom jak utržené.Tak to jim možná chybí.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 14.04.15 12:13

Ve dne čmelíka neuvidíte, vylézá ze dřeva na slepice v noci. Chce to vzít baterku večer a hup do kurníku. Likviduje se BIOKILEM, pozor, jeden druh je na živé tvory a druhý na prostředí. Je to drahé a tak bych asi 4 slepice zavraždila, kurník řádně (hlavně vše dřevěné) vydezinfikovala.

Holá místa na slepicích postříkat řídkým roztokem hypermanganu, holt budou modré. Slepice nemůže vidět krev, jinak oklovávání nepřestane, uklovou jí k smrti. Klovajícím slepicím (nebo všem) ustřihnout horní zobák do roviny se spodním. nebolí to, je to jako stříhání nehtů u dospěláka. Tímto zákrokem peří nevyškubne a nevadí jí to při žraní.

Stalo se mi to při nedostatku místa v kurníku přes zimu, kdy nemohly chodit ven.

doplněno 14.04.15 12:20:

http://www.chovame.cz/forum/d…lepice-se-klovou-do-krve-6983

Ohodnoceno: 2x
 
Od: honzajs122
Datum: 14.04.15 12:15

Kdesi, kdysi mně někdo radil, abych jim přidal do vody na pití maggi...to polévkové koření. Že jim chybí živočišná složka potravy... bílkoviny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.15 12:23
avatar

Slepicím asi evidentně něco chybí, například:

- živočišné bílkoviny (zkuste maso,granule pro psy, sádlo se škvarkama, vyškvařené sádlo, maggi...)

- sůl (zkuste 3 dny po sobě do krmení dát pol. lžíci kuch. soli)

- zelené krmení (nechat napást, nebo hodit trávu od sekačky, či drcené sušené seno v zimě)

- ale závada může být i v nedostatku minerálů či vitamínů (i když ve směsi by to mělo vše být)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mariegg*
Datum: 14.04.15 12:43

Dobrý den, slepice, které jsou ozobané, musíte dát zvlášť. Dokud se jim to ozobané nezahojí. Slepice potřebují přidat ke žrádlu taky trávu, ale i nějaké masové zbytky. A bude to v pořádku. Přeji mnoho úspěchú. Marie

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.15 13:29
avatar

Netuším jestli už to EU nezakázala ale dávala se do krmení masokostní moučka. Stačí i zbytky masa, kůží, drtičem nadrcené kosti, přidám i kvasnice-koupím za 2 Kč tak 1x za měsíc, staré mléko (když nemám tak i nové), pokud je někde v obchodě k mání levně třeba i prošlý tvaroh. Doma každý zbytek něčeho dám mrazit a pak na chalupě dá manžel do kbelíku, přivaří svým holkám brambory, nasrouhá cuketu, dýni, (řepa došla), přidá kukuřičný + pšeničný šrot (šrotuje na hrubo), namele kopřivy (pokud nejsou dá sušené). Pokud byla nějaká chuděrka klovaná až do krve, dala se zvlášť a teprve až obrostla vypustila se. Chováme jim moučné červy a žížaly (množí je soused, nevím jak přesně), dostávají Plastin a Konvit, ne moc často.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 14.04.15 17:07
avatar

Dobrý den.Máme slípky třetím rokem.Po roce jsme si řekli,že je dáme na zimu na jiné místo,aby když by padal sníh,jim nenamrzaly nohy,což se předtím stalo.Tak jsme je přendali jinam.Ale bylo tam poměrně temno.Ne tedy úplná tma,bylo tam denní světlo,ale málo.A taky tam byl beton,na který jsme jim dali slámu.A začaly dělat přesně tohle.Vždycky si vybraly jednu a tu začly onípávat a pak zase jinou.Taky byly potom takové opelichané ale snášely dobře.Teď jsme to neudělali a nechali jsme je ve starém výběhu.Tady ostatně ani zima nijak nebyla a sníh už vůbec.V tom starém mají hlinu,slaámu a je klid.A přes den je pouštíme na dvorek nebo zahradu.Na dvorku máme zbytek písku a to je pro ně doslova zámek.Okamžitě se v tom začnou popelit a vyhrabávají si tam důlky,ve kferých se povalují.Dokonce jim narostlo trochu to peří,takže už to nejsou takové ošklivky.Myslím,že by to opravdu mohlo být těma čmelíkama nebo blechama,nebo co to mají.Jinak jim dáváme namleté obilí,brambory a vařené slupky z nich,zbytky buchet,knedlíků a teď jim začneme dávat trávu,až nějaká bude.Hlavně to asi chce nějaké místo,kde by se mohly popelit.Dneska jsem sebral 5 vajec od devíti slepic a včera 3.Ale v létě nesou víc.Do kyblíku v podstatě házíme všechny možné zbytky.Onehdá mě namíchly.Odšťavil jsem asi 30 pomerančů,takže z toho byla ta dužina.Myslel jsem si bůhví jak je uctím a oni se toho ani nedotkly.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrika
Datum: 14.04.15 18:19

zkuste jim dávat kvasnice,vitamin B 12

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.15 23:11
avatar

Též se přidám. Pozor, aby se u nich nevyvinul kanibalismus. Někdy ty skořápky nestačí.

Kupte jim tvrdý tvaroh. Z oběda jim natlučte jakékoliv kosti kladívkem na cihle nebo kameni, mimo výběh. Až jim to rozhodíte, uvidíte jak se o to budou rvát. Případně jim vždy kus výběhu zryjte, ať si nahrabou a nazobou larvy, žížaly. Mějte dva výběhy, jeden aby vždy zarostl a střídejte je. Nasypte jim písek.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.04.15 11:54
avatar

Milí "slepičáci", tedy nám na mysli milé chovatele slepic. *smich*

Děkuji za Vaše rady v nichž bylo hodně moudrého. Čmelíky jsem nenašla, ve dne ani večer. Nikde. Dneska jsem koupila několik kostiček droždí, rozdrobím to postupně do žrádla.

Dneska poprvé jsem žrádlo osolila a pokapala trochu maggi. Slepice žraly velice ochotně, bylo vidět, že jim to ochucené asi lépe chutná. Teď je budu pozorovat, jak to je dál s tím požíráním peří. Dnes jsem byla u doktora, právě jsem se vrátila, nebyl čas. Ale po obědě je začnu bedlivě sledovat. Uvidíme.

Jak píšete o rozdrcených kostech: to jsem ještě nedělala. Kosti se nikdy nerozdrtí doslova na kaši a mám strach, aby slepice nezhltly nějaký ostrý větší úlomek, který by jim mohl perforovat vole nebo střeva. Zvláště duté kosti z drůbeže jsou prý v tomto směru nebezpečné. Tak nevím. Jaga.

Od: paw®
Datum: 15.04.15 12:16
Kosti bych se nebal. Rozklepat kladivkem a hotovo. Ono kdyz je kuchate, maji plne vole kaminkuba telaky nezobou jen oblazky. Ale videl bych to na onen nedostatek bilkovin. Tatka jim semo tamo uvari chcipleho kralika. Ale pokud nemate kraliky a nechcipaji, tak je to bezoredmetne. Kupuje jim pangamin po kilovych balenich. A krmeni soli.
PS: pokud by se nekdo pohorsoval nad chciplyma kralikama. Kdyz jich mate 60, tak holt nejake uhyny obcas jsou.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.04.15 12:27
avatar

Paw nepohoršuji se, akorát bych chcíplotiny co nevím nač chcípli nevařila slepicím jelikož to pak v jejich produktu-vejce-maso sním já.

Kvasnice nadrobím do kbelíku s teplýma namačkanýma bramborama a starým pečivem, zaleju vodou nechám kvasnice vyjet-slepice se můžou zbláznit. Děda celé roky kosti tloukl kladivem přímo slepicím-jedna chuděra tak přišla o zobák a samosebou pak o život, my jsme líná generace a tak máme na kosti drtič. Nebojte se toho.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: fifalona
Datum: 28.04.15 12:31

Dávat slepicím chcíplého králíka-fakt zabedněnost 1.stupně.Co když je to nemoc přenositelná na člověka?I když znám exota,co klidně cpe slepice i plesnivým chlebem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 28.04.15 12:36

fifalono - užívala jste někdy penicilín? To je podle vás taky zabedněnost. Můžete zde napsat jedinnou nemoc králíků, která (po uvaření masa) je přenositelná na člověka? Toto se mi zdá také zabedněnost. Ráda se přiučím, prosím, napište.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 28.04.15 13:23

Plesnivy chleba by se davat nemel. Ale rad se priucim s tou prenositelnosti nemoci od kraliku na cloveka. To je uz vice pravdepodobne, ze bude clovek nakazeny toxoplazmozou. jako ze cca 40% populace nakzenych je.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 15.04.15 15:49
avatar

Dík za další rady. Králíky už léta nemáme, takže to nepřipadá v úvahu.

Ale faktem je, že může přijít myxomatóza a různé další králičí nemoci. Bála bych se to vařit slepicícm. Ale nemohu soudit, králíky nemám žádné, zdravé ani nemocné, nemohu to řešit.

A je fakt, že co slepice sežerou, dají do vajec. Proto bych je taky nikdy nekrmila těmi hnusnými slizkými slimáky. Někteří lidé to dělají, slepice to prý žerou. Ale když si udělám vajíčko naměkko a představím si nad ním toho ošklivého slizáka, jak mi leze po talířku *ee* a že je z něj to vajíčko, vážně bych to nemohla jíst.*blee*

Jsme holt, někteří, dost zpovykaní. Kdybychom věděli všechno, co nevíme, kdoví, zda bychom vůbec něco jedli. :-D

Ale nejde to prostě lámat přes koleno. Jaga.

Od: paw®
Datum: 15.04.15 16:05
To je strasne individualni. Co si pice na hnoji? Kaceninvejce byste snedla kdyz vite, jak kacena chodi a cedi zobakem nejradeji vodu kolem hnojiste? Uplne stejne to mate s kupovanym mlekem a masem. Je v tom mraky leku. Co ryby zijici v rekach pod mesty? Do masa se vyplavi všechny chny leky, ktere snite, vacurate a projdou cistickou.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: kejki
Datum: 25.04.15 15:35

A mají popeliště? Ony se potřebují někde "umýt" prachem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cccv
Datum: 24.04.15 10:29

Šrot se jim má trochu vlhčit aby neprášil a trochu přidat sůl.Třeba ji mají málo

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.