Prkna se škvírami na kurníku

Od: Datum: 16.03.15 11:01 odpovědí: 5 změna: 21.03.15 21:08

Dobrý den,

ráda bych Vás poprosila o radu s naším kurníkem. Začali jsme ho stavět na podzim, ale nějak nám to trvá a stavba stále pokračuje... Rozhodli jsme se pro zateplený, a to minerální vatou, přičemž jsme jej prkny pobili zevnitř i z venku. Prkna byla ale k naší neprozřetelnosti bohužel mokrá a teď po zimě jsou mezi nimi z venku i zevnitř i 3 mm škvírky, jak sesychala.

Mám tedy strach, že se bude k vatě dostávat vlhkost, a to jak z venku, taki zevnitř... Byla by to piplačka, ale myslíte, že má smysl škvíry něčím zaspárovat? Dřevo pořád pracuje, tak kdyby se spáry zadělaly třeba nějakým silikonem...?

Další dotaz bych měla k podlaze v kurníku, ve které jsou také bohužel menší či větší škvírky... Na různých diskuzích jsem narazila na variantu s linem - je to opravdu tak špatné? Skutečně mě nenapdá nic jiného, co na ní dát, aby se dala podlaha dobře čistit a nic neproteklo mezi prkny až k vatě...

Předem Vám všem moc děkuji za rady!

Z


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.03.15 11:34

To že dřevo pracuje, je přeci známá věc. Bude pracovat jak sušené, tak čerstvé dřevo.

Stejně tak pro vlhkost není dřevo prakticky žádná překážka, takže k vatě se Vám dostane tak jako tak. Takže nemá cenu spáry jakkoli ucpávat, stejně se udělají znova. Vlhkost se bez problémů odvětrá.

Pokud byste chtěli bezespár, tak se musejí použít palubky. Tam pak perodrážka spáru kryje a zároveň umožní dilataci.

S podlahou je to horší, tak bych opravdu něco bezesparého dal (klidně i to lino, dlažbu, cetris, atd...). Ani ne tak kvůli vlhkosti, ale hlavně kvůli možnosti snadného úklidu a desinfekce

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.03.15 12:08
avatar
Přesně tak. Dřevo bude pracovat pořád, nic se s tím neudělá. Jestli máš po zimě 3 mm škvíry, tak to dřevo bylo vcelku suchý. Počkej v létě, škvíry nebudou žádný. Pokud to teď vyplníš silikonem, nebude to mít kam jít a vystřílí to. Když se dělají lomenice, tak se mezi prkny nechává klidně i 1 cm mezera. Pak se to překryje lištou a pod ní mohou prkna normálně pracovat.
Překryl bych spáry taky lištama a bude klid.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.03.15 12:15
avatar
Kolik tam těch pipek bude? Když jim všechno utěsníte, tak je budete dusit syrovodíkem nebo kydat třikrát do měsíce. Naše mají podlahu z prken bez jakékoli izolace a přes celou délku nad hnízdama 5cm mezeru a když je ráno pouštím tak ten první závan plynu je fakt síla. Co se týče zazimování, vadí slepicím víc nedostatek světla než zima.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: zuzach
Datum: 21.03.15 17:00

Díky všem za reakce! Spáry jsem si dneska přeměřovala a ty 3 mm byly hodně mimo...spáry mají většinou i přes půl centimetru. Popřemýšlíme tedy o těch lištách, ale jak ta prkna máme vodorovně, tak mám zase strach, aby se na nich nedržela voda. Sice máme na všech stranách přesah střechy, ale když prší šikmo...

A slepic plánujeme tak 5, 6 a kurník jsme jim stavěli na míru, takže velikost je snad ok. Ale máte pravdu, že ty škvírky můžou sloužit jako větrání navíc.

Z

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.