Chov činčil

Od: Datum: 13.03.15 11:04 odpovědí: 5 změna: 19.06.16 21:22

Máme doma dvě činčily , dostali jsme je od syna, stěhoval se do menšího bytu. Měla by to být samice a samec , mia a wilson, taková jména jim dali. Měli je doma asi tři roky, my už je máme dva roky , jsou v takovém zaskleném volariu , nahoře větrání, mají tam velký klacek a stupačky dřevěné , příridní. Rozměr je 180/80/40. Krmíme je senem denně 1/2 mandle a směs pro činčily koupenou ve zverimexu, ještě jim přidávám ostropestřec kvůli játrům. Podestílku mají z hoblin a sena. Poslední dobou jeden z nich je takový divný. Nesedí na kmeni, nebo stupačce. Ale dole v pilinách, tak máme strach jestli mu něco není. Také je pouštíme denně k večeru tak na 2 hodiny na proběhnutí.

Jestli někdo chováte činčily poradte mi, děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.03.15 13:59
avatar

Zdraví, jak přesně vypadá ta ubikace? Skleněná terárka a akvárka jsou pro činčilu velmi nevhodná, špatně se mění vzduch a vytváří se vyšší teplota, kterou činčily špatně snášejí. Větrání nahoře je taky na houby. Činčila ideálně patří do klece, nebo - pokud není zbytí - by jedna strana ubikace měla být drátěná, z pletiva s mezerami, mříže apod. Ta výška taky nic moc, činčily rády lezou a skáčou (máte v ubikaci i nějaké větve, na kterých mohou skákat?), když nemůžou, tak je to frustruje. Máte v ubikaci úkryty, kam si můžou zalézt? Každá by měla mít ten svůj.

Mandle vyřaďte úplně, jsou pro činčily moc tučné a zatěžují trávení. To speciální granule pro činčily jsou dobré, pozor na směsi pro hlodavce - kukuřice a olejnatá semena, ty ne. Činčily mají také rády tvrdé pečivo, jablka, seno - to by mělo být podáváno i kvůli trávení a zubům, příležitostně sušené ovoce. A něco na hryzání, krom pečiva se často se uvádí větvičky ovocných a neškodlivých nejedovatých stromů.:).

Není také možné, že činčila ohryzala něco jedovatého, plastového apod.? Hodně často se setkáváme s otravou a poškozením střev právě okousání třeba plastových řížek v kleci.

doplněno 13.03.15 14:32:

To větrání zeshora je ale nešťastné, ideální by bylo aspoň z boku. Změřte vnitřní teplotu na více místech. Předpokládám, že si činčily syn pořídil jako mláďata, takže teď mají kolem pěti let... to opravdu není moc.

A ty granule, to máte směs nebo jen "granule" pro činčily? Ty směsi nebývají moc kvalitní, mohou ucpat střeva. Vyprazdňuje se činčila normálně?

Ideální by bylo činčilu vzít za vetem, jestli je všechno ok. Zdravá činčila se dožije bez potíží 10, 15 a leckdy i 20 let.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karolok*
Datum: 13.03.15 14:01

Já jsem to špatně popsal, jeto jako velká nábytková skřínka jen v předu je to prosklené, dřív v tom měli osmáky.

VĚTVIČKY JIM DÁVÁME DENNĚ,PROLEZAČKY TAM MAJÍ,JEŠTĚ JSOU KAŽDÝ DEN PUŠTĚNÝ A MAJÍ TAKY PROLÉZAČKY.PAPÍROVÉ ROURY,VĚTVE,KRABICE BĚHAJÍ I PONÁS,KDYŽ SE NEMELEME.

Od: karolok*
Datum: 13.03.15 14:40

Dobře, děkuji za rady, už jim mandle dávat nebudeme. Krmíme je směsí zrní i granulemi, banánem, zeleným, salát, mají rádi hrušku i jablko, stolici mají normí´ální spíše suchou.

Ale moč mi připadá , že moc čpí. , čistíme jim pravidelně.

Od: lisa
Datum: 13.03.16 09:43

Moč činčil by neměla čpět. Naše činčila není cítit vůbec. Nedávejte žádné směsi, vždy jen granule. Moje má nejradši Darwin´s nebo Britt. Dáváme jí suché pečivo, nejradši má veku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: renata
Datum: 19.06.16 21:22

Určitě bych jim nedávala ani salát (může nadýmat). Nepoužívat ten kupovaný, bývá totiž stříkáný postřiky proti zavadnutí. Moje činčila taky nesmrdí. Může to způsobovat i podávání čerstvého ovoce a zeleniny. Zkuste to vynechat a krmit zatím pouze granulemi pro činčili a senem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.