Poplatek za psa je povinny?

Od: Datum: 01.03.15 08:10 odpovědí: 19 změna: 09.03.15 19:04
Dobrý den,
koupili jsme si většího pejska, bydlime v panelovem dome.
Jsme nyní v docela špatné finanční situaci. Chtěla bych se zeptat, zda je poplatek za pejska ve městě povinny?
Platite všichni, připadne co by se mohlo stát když nezaplatim :(
Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 01.03.15 08:20

Dobrý den, ano, je to povinnost. Jinak, podle situace by se snad mohla radnice ustrnout a z vážného důvodu na poplatku netrvat (ovšem, pochybuji) - zeptejte se tam. Nebo by to musel být pejsek např. vodící pro slepce nebo asistenční. A pro důchodce je sleva. Zdravím!

P.S. Neplacení bude radnicí vymáháno + penále z prodlení. Také známku může kontrolovat MP.

doplněno 01.03.15 09:42:

Pokud vím, tak nyní již povinnost platit za psa přešla na skutečného držitele psa (tedy, na tu osobu, která má psa v bytě či domě) a už to není povinnost majitele. Takže, tímto se stát (obce) snaží znemožnit přihlašování pejsků u rodičů nebo babiček na vesnici (neb to byl "ojeb").

doplněno 01.03.15 09:58:

Tazatelka nepíše, že nemá peníze na "provoz" pejska - jen by nechtěla platit za něho tu daň a tím ušetřit (možná, aby měla více penízků na "provoz" pejska).

doplněno 01.03.15 10:37:

milan23 - a znáte někoho, kdo s chutí platí daně a poplatky? Je "ojeb" argument? Já jsem léta platil za pejska v obci A a bydlel s pejskem v obci B. Proč jsem platil městu, kde pejsek nikdy nebyl? Protože mám trvalý pobyt ve městě A - tak praví zákon.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 01.03.15 10:29
Těžko mi dokážou, že psa co zrovna vedu, nemám od rodičů svěřeného, neboť jsou na dovolené.Stejně to může zajímat měšťáky akorát v Praze. Několik let nosil můj pes známku kterou mi dal kamarád, že ji našel doma,ale psa nemají už několik let.
Kdyby se v tom MP chtěla vrtat, museli by zavolat na tu obec a tam by teprve zjistili, že nesedí jméno a mému štěněti je více než 20 let.Ale vždycky koukli,že známku má a šli dál.
Jinak je ta úspora značná-u nás např. 1000 Kč a za druhého už 1500kč,
takže 2500 kč.Dokud jsme bydleli v paneláků ve městě ,,ojebával " jsem to, co to šlo, protože nechat na magistrátě dohromady 4000kč za psi a popelnice se mi po pohledu na výplatní pásku do kolonky odvody a daň tak nějak nechtělo.

Datum: 01.03.15 08:20

Teoreticky je povinný pokud ho má daná obec, ale prakticky bych řekl, že ho 90% majitelů neplatí.

Datum: 01.03.15 08:27

Ano, za psa platíme všichni. V některých městech jsou poplatky různě vysoké a liší se. Někde jsou hodně vysoké, někde mají důchodci slevu. V menších městech nebo na vesnici jsou nejnižší. Proto má hodně lidí přihlášeného psa u babičky nebo děděčka na vsi. ;) Také povinnost mít psa očipovaného, je různá. V Ostravě je povinná. Pokuty za nepřihlášeného psa nebo neočipovaného, jsou určeny jednotlivými městskými úřady. Ale upřímně, nevím o nikom, koho by, nepřihlášeného, policie odhalila, dodržuje-li všechna pravidla a nikdo nepodá stížnost. Například proto, že nesbírá hovínka nebo vodí psa bez náhubku a bez vodítka.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 01.03.15 09:25
Ano,přesně tak jsme měli psi přihlášené, když jsme bydleli v paneláku.U rodičů na vsi za 50 Kč ročně

Datum: 01.03.15 08:34

Dobrý den,pokud máte souseda prudiče tak vás může naprášit.Pokud jsou ok tak bych se toho nebál.Zvlášť ve městě.Ale co mě zaráží je že si koupíte většího pejska za x tisíc (předpokládám) ,měsíčně to také nebudou malé výdaje ale jednoroční poplatek za miláčka nemáte?

Ohodnoceno: 3x

Datum: 01.03.15 09:18

pořídit si většího pejska do panelového domu je teda samo o sobě podle mne špatnej nápád a nemít na poplatek? nezlobte se na mne,ale v případě rodinnýho domu bych to eště pochopil ale v paneláku? to je podle mne vrchol nestoudnosti nechtít platit poplatek,když budete venčit na veřejným prostranství nebo bude chodit na wc?...

Ohodnoceno: 2x

Od: petraa
Datum: 01.03.15 09:50

nechápu že nemáš ani na poplatek a to ho budeš krmit čím? Počítej jen za krmivo cca. 1000 kč. měsíčně a kde je očkování ap.? Nejsi zodpovědná když se takto ptáš. Pes dostane po zapl. známku a pokud ji nebude mít na obojku tak je pěkný průser. Budeš s ním chodit na veterinu a lékař se určitě zeptá proč nemá známku. Také máš občanku. Je to jeho identif. co když se ztratí? Raději si pořiď plyšáka s takovými názory.

Datum: 01.03.15 10:22

Základní právní úprava je stanovena v z.č. 565/1990 Sb. o místních poplatcích:

§ 2

[Poplatek ze psů]

(1) Poplatek ze psů platí držitel psa. Držitelem je fyzická nebo právnická osoba, která má trvalý pobyt nebo sídlo na území České republiky.

(2) Poplatek ze psů se platí ze psů starších 3 měsíců. Od poplatku ze psů je osvobozen držitel psa, kterým je osoba nevidomá, bezmocná a osoba s těžkým zdravotním postižením, která je držitelem průkazu ZTP/P podle zvláštního právního předpisu,osoba provádějící výcvik psů určených k doprovodu těchto osob, osoba provozující útulek zřízený obcí pro ztracené nebo opuštěné psy nebo osoba, které stanoví povinnost držení a používání psa zvláštní právní předpis.

(3) Sazba poplatku ze psů činí až 1 500 Kč za kalendářní rok a jednoho psa. Sazba poplatku ze psa, jehož držitelem je poživatel invalidního, starobního, vdovského nebo vdoveckého důchodu, který je jeho jediným zdrojem příjmů, anebo poživatel sirotčího důchodu, činí až 200 Kč za kalendářní rok. U druhého a každého dalšího psa může obec horní hranici sazby zvýšit až o 50 %. V případě držení psa po dobu kratší než jeden rok se platí poplatek v poměrné výši, která odpovídá počtu i započatých kalendářních měsíců.

(4) Poplatek ze psů platí držitel obci příslušné podle místa trvalého pobytu nebo sídla. Při změně místa trvalého pobytu nebo sídla platí držitel psa poplatek od počátku kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém změna nastala, nově příslušné obci. Při změně místa trvalého pobytu nebo sídla platí pro výpočet poměrné výše poplatku obdobně odstavec 3.

Špatná sociální situace tedy není důvodem pro osvobození placení poplatků.Nicméně, k tomu, abyste byl v obci, kde máte trvalý pobyt (bez ohledu na to, kde "držíte" svého psa) povinen platit poplatek za psa, musí obec k tomuto účelu vydat speciální vyhlášku (samotný zákon bez vyhlášky Vám platební povinnost neukládá), a v této vyhlášce může důvody osvobození od placení poplatku ještě rozšířit. Musíte se tedy zeptat na obci, v níž máte trvalý pobyt, zda tato obec vydala místní vyhlášku ohledně poplatku ze psa a zda jsou v ní - nad rámce zákona - stanoveny další důvody pro osvobození platební povinnosti.

Jen pro zajímavost: placení poplatku ze psa nemá obci sloužit prímárně jako posílení obecního rozpočtu (nejedná se o daˇ), nýbrž jako regulace množství psů: vyšší poplatek - méně psů, menší poplatek - více psů. Viz. rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ze dne 23. ledna 2008, sp. zn. 2 Afs 107/2007-168

Datum: 01.03.15 10:26

Dobrý den.Do špatné finanční situace se může dostat každý z nás.Zajděte na radnici,vysvětlete situaci.Nevím co je na tom pravdy ale někde jsem slyšela že se dá poplatek zaplatit ve splátkách.Je lepší se snažit nějak to vyřešit než nedělat nic a pak mít z toho potíže.

Datum: 01.03.15 11:13

Nezlobte se ale jen velmi nezodpovědný člověk který nemá na živobytí si pořídí zvíře. Nejen poplatek je povinný (u nás 1500, invalida 200, v rodinném domku 600, za každého dalšího psa + 800), spousta očkování, náhubek, vodítko, nevím jestli stačí 1000Kč /měsíc (pro našeho kocoura stačí).

Ze psa jsem vždycky platila a v okolí neznám nikoho kdo neplatí, MP si podle známky psa vyhledá (jakási krabička, že by telefon, tablet?) zda je zaplacené a kde je pes hlášený, chytrolínům co nahlásili psa u babičky na vesnici už to neprojde. Když nezaplatíte a chytí vás, zaplatíte pokutu, zvláště v paneláku bych si dala pozor, lidé jsou naštvaní, že pes štěká, očůrává panelák...a nějaký dobrák vás udá.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 01.03.15 11:23

Já si myslím, že stalo to, jako v tolika rodinách. Všichni měli dobrou práci a psa si pořídili. Žuch, bum, podnik padl a práce je pryč. A co se psem?! Stát se to může úplně každému. Je to smutné, ale je to tak. *plac* A to se stalo tazatelce a ona neví "ze které do které".

Od: ruze®
Datum: 01.03.15 22:44

Hodně se již využívá čipování psů a to i na vesnicích,moje mamka už má na baráku 2 psy načipované. Čipy se taky platí a pak policie lehce zjistí podle čipu,kdo je majitel.Nezaplatíte,tak dostanete pokutu+poplatek za psa.Větší pes v paneláku-tak to je mi ho fakt líto.

Od: dalka
Datum: 02.03.15 08:04

Chtěli bych se ještě poradit, chceme poplatek zaplatit, ale nižší, na vesnicích je poplatek daleko nižší, jak to udělat abychom jej mohli přihlásit na vesnici kde nebydlíme? Jde to nějak? Nemáme žádné známé co by jje přihlásili na sebe, neporadí někdo?

Od: ben®
Datum: 02.03.15 08:31

Dobrý den, četla jste alespoň zběžně odpovědi na Váš první dotaz? Je tam něco tak málo pochopitelného? Chcete návod, jak podvádět? Zdravím!

Datum: 02.03.15 18:53

Tak si ho přihlašte na toho někoho známého na vesnici, kde je to levné. Ale jak se z toho vylížete tak si ho přihlašte na sebe. Přítel taky špekuloval, že psy napíšeme na známou ZTP, bylo by to zdarma. To jsem ale zatrhla, protože se může stát že nedejbože pes uteče, srazí ho auto. Veterina bude stát majlant a škoda na autě druhej. Přítel má super pojistku na blbost, která toto pokrývá (to auto). Nebo může kousnout nějakého šlechtěnce ve rvačce za 30 000,- a nedoplatíte se. O tom u nás silně pochybuji, ale pes je pes. A když se pes ztratí, tak měšťáci mají u sebe čtečku čipů ne? V přihlášení psa na sebe vidím jen samé výhody.

Datum: 04.03.15 19:17

ahoj, když nebudeš chodit na veterinu nikdo by se nemusel dozvědět že za psa neplatíš myslím

Datum: 05.03.15 10:34

Žádného veta nezajímá, jestli poplatky platíte nebo jestli máte čip. Nic mu do toho není a ani ho to nezajímá. On je doktor a ne revizor.

Datum: 09.03.15 19:04

Když si pořizuji psa, beru na vědomíi, žue budu mít na jeho provoz - tedy i na daně.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.