Pes nebo kočka do nájemního bytu

Od: Datum: 21.02.15 15:43 odpovědí: 15 změna: 23.02.15 15:47
avatar

Dobrý den, mám dotaz, zda někdo z vás rádců má zkušenost s pořízením domácího mazlíčka (kočka, pes) do nájemního bytu.Ptám se proto, že pokud se povede, mám možnost v létě mít pejska (foxteriérku - štěňátko).Když jsem se do nájemního bytu stěhovala rok 2011), majitel si nepřál žádná domácí zvířata.Já v té době měla starší fenku foxteriérku, kterou jsem měla dobře vychovanou, nic v bytě neponičila, když majitel přišel na kontrolu bytu, tak s foxteriérkou šel partner v danou dobu raději ven.Fenka mi pak zemřela (mám zde článek "zemřela mi má milovaná Orka").Minulý rok jsem se pana majitele ptala, zda do budoucna mohu pořídit pejska, majitel odpověděl v podstatě neutrálně a pak, že pokud ano, tak bude i pejsek platit nájem.Zdá se mi to nesmyslné.Po celou dobu platím řádně nájem (byt 2+1 - 13tis), byt udržuji v naprostém pořádku, po celou dobu nebyl nejmenší problém.Podlahy v bytě jsou omyvatelné - dlažba, já považuji za samozřejmé pejskovi se věnovat, řádně vychovat.Jaký na to máte názor či zkušenost?

Děkuji za vaše názory a přeji hezký den!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: zztop*
Datum: 21.02.15 15:48

Taky jsem se s tím setkal v jednom nájemním domě v Brně. Banda majitelů v baráku nechtěli psa ač ho tam měla v podstatě snad půlka lidí. Po dvou letech co jsme tam bydleli přišli s tím, že ok psi být můžou, ale bude se za ně platit. Chtěli snad kilo za měsíc. Už si to přesně nepamatuju. No nám to bylo fuk stejně jsme se stěhovali do pryč.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 21.02.15 15:57
avatar

Dobrý den, podle NOZ Vám nemůže majitel bytu (pronajímatel) bránit v pořízení psa či kočky do náj. bytu. Ovšem, Vaše nájemní smlouva je starší a bude ještě podle OZ, kde to, myslím, nebylo upraveno. Také se podívejte do náj, smlouvy, jak to máte tam (tu jste vlastně již dříve asi porušovala zatajením pejska). Za držení pejska či kočky v bytě není možné požadovat pronajímatelem nějakou další (legální) platbu. Zdravím!

P.S. Zkuste rozumnou dohodu nebo si vyžádejte předložení nějakého důvodu, proč by měl pes platit nájem. Ovšem, to se potom asi nevyhnete sporu.

doplněno 21.02.15 16:05:

Ono ukončit smlouvu není zase asi tak snadné - v podstatě jen dle důvodů viz NOZ. Ovšem, pokud je to smlouva na dobu určitou, tak ji pronajímatel nemusí (bez udání důvodu) prodloužit.

doplněno 21.02.15 16:17:

Takže, máte vždy novou smlouvu a tudíž už i ta poslední je podle NOZ - tam je uvedeno, že zvíře v bytě může být i bez souhlasu (bez ohledu na to, co by eventuálně bylo ve smlouvě).

Ale, když bude pronajímatel trvat na svém (a Vy také), tak to bude Vaše smlouva poslední, protože Vám už další třeba ani nebude ochoten napsat. Je to o dohodě.

doplněno 21.02.15 16:31:

Také podle NOZ (a pokud to není výslovně uvedeno ve smlouvě) Vám nemůže pronajímatel zvyšovat nájemné - tak nemůže chtít ani za zvíře. Nájemné by mělo zůstat stejné po dobu trvání náj. smlouvy. A vypovědět lze zase jen viz NOZ.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.02.15 16:13
avatar

Nájemní smlouvu mám od majitele od roku 2011 každý rok novou, jelikož majitel není z ČR, nechává ji každý rok dělat aktuální, dle změn, vždy k lednu.

Datum: 21.02.15 16:26
avatar

Letos smlouvu prodlouženou mám až do ledna 2016 a pokud jak píšete, by se mohlo stát, že jí dál neprodlouží, tak s tím budu počítat.Víc jak 13tis. nájemného v bytě 2+1 na menším městě nechci.

Datum: 21.02.15 15:58
avatar

Můj názor je ten, že je třeba respektovat přání majitele bytu.

Jediná správná cesta je, získat jeho souhlas. V opačném případě, si bude hledat jiné podnájemníky.

doplněno 21.02.15 16:00:

Pro upřesnění - i kdybyste měli novou smlouvu dle novely OZ, dle které Vám majitel nesmí zakazovat pořízení domácího mazlíčka, může si majitel pro ukončení smlouvy, najít zcela jiný důvod.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 21.02.15 17:29

Pavlo, píšete, že máte umyvatelné podlahy atd. Že si udržujete byt, to je v pořádku. Ale vytřete také společné prostory po pejskovi? Že pošlapou a ušpiní chodbu lidé, je v pořádku, ty si za to platí. Proč by váš pes měl špinit chodbu zdarma?

Znám dům, kde majitelé psů platí poplatek určený úklidové firmě. Mně se to zdá správné.

Pokud se majitelelem nedohodnete a pejska si pořídíte, věřte, že je to vaše poslední smlouva. Do léta času dost, hledejte si jiné bydlení, kde majitel bytu s pejskem bude souhlasit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.15 09:26
avatar

V domě jsou výtahy, tak jezdíme výtahem, za úklid společných prostor platíme, stejně jako ostatní byty.Přesto i nyní když pejska ještě nemám, tak když vytírám, vytřu i prostor chodby u bytu a přivolám výtahy, vytřu je, občas i při té příležitosti ironem vyleštím zrcadlo ve výtahu, dle potřeby.Tak ze 70% lidé v bytech pejsky mají a nepořádek po chodbách není a ani zápach.

Datum: 21.02.15 18:09
avatar

Pavli, pamatuji si vaše povídání o vaší fenečce, její ztrátě i na vaši šíleně bolestivou cestu životem. Je mi jasné, že potřebujete někoho, jak já tomu říkám, kdo bude s vámi dýchat stejný vzduch. Zvířátko je na tohle nejlepší. Jen se zamyslete a uvědomíte si, že jste už zapomněla, co je štěně foxe! Jestli někteří pejsci jsou dráčci, pak raslové jsou sedmihlaví a foxové jsou devítihlaví. Nejenže nadělají paseku, ale v malém prostoru, s nedostatkem pohybu, opravdu trpí. Jsou to chudáci, pokud nemají k dispozici prostor a možnost demolovat, lítat, hrabat. Když už za každou cenu chcete teriera, vyberte nějakého jiného, klidnějšího. Vydržte, za chvíli budou výstavy. Psí i kočičí. Zajdete, dáte řeč s chovateli, a až pak rozhodnete. Prozatím listujte v atlasech psů a koček. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.15 12:55

Na nový OZ se vykašlete. Stejně když Vás majitel bude chtít vyhodit tak Vás vyhodí. To myslím pro ty co se tu ohánějí zákony. Praxe je totiž úplně jiná. Vše je o dohodě. Platit nájem za psa je absolutní nesmysl. Stejně tak to, že na menším městě platíte za 2 + 1 12 000,- Kč. Kolik Vás tam je? My pronajímáme krásné velké 3+kk na okraji Prahy se spojením na Václavák za 25 min. tramvají bez přestupu rodině se dvěma dětmi za 13 000,- se vším všudy + zahrada + bazén + dětské pískoviště a zahradní dětský domek. Zkuste ještě majiteli naznačit, jaká jste nájemnice. Ono totiž dnes sehnat platícího a slušného nájemníka je kauf. A ještě když je v zahraničí. Taky se mu může stát že jednou přijede a z bytu bude vybydlená a zničená kůča. Kauce nekauce.

doplněno 23.02.15 12:57:

Takže jestli je majitel normální, měl by se na psa vykašlat a zamyslet se nad tím kdo mu v době nepřítomnosti v podstatě obhospodařuje majetek a ještě z toho kasíruje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 23.02.15 13:02
avatar

Dobrý den, patrně jste nečetla dost pozorně. Pokud se zde oháníme NOZ, tak je to ve prospěch tazatelky. Tedy, upozorňujeme ji na to, že na to má právo. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zztop*
Datum: 23.02.15 13:12

haninka: To jste levní. V Brně je problém za cenu 13000 problém sehnat i panelákový byt v původním stavu a nebo chce majitel šílenou kauci a podobně. Teda pokud se bavíme o ceně s inkasem. Každý by totiž nejraději studenty po x lidech na pokoji a od každého inkasovat tak 3-4 tisíce.

Ono je to totiž vážně jak kdo a jak kde s těmi majiteli. Někomu to vadí a někde je to fuk.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.15 14:52

No tak "potěš koště". U nás na nejhezčím okraji Prahy, vážně, my co máme vícegenerační domy všichni pronajímáme byty opravdu do těch 13 000,-. Možná je to větší konkurencí, netuším.

doplněno 23.02.15 15:04:

I s inkasem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.15 13:56
avatar

Děkuji za váš názor.V bytě bydlíme 3 (syn 24let, přítel a já) dospěláci.O byt se opravdu staráme zodpovědně, jako by byl náš, nájem vkládáme na účet majitele 13-15 den v měsíci, ačkoli ve smlouvě je termín do 20 dne.Pokud je nějaké důležité info na nástěnce domu, emailem majitele informuji.Jednou ročně když přijede na kontrolu bytu a prodloužení smlouvy, vždy se snažíme i o malé pohoštění v podobě kávy.Myslím, že za 3 roky co v nájmu jsme, mohl poznat, že nejsme žádní "špindírové a bordeláři".Tím se nechci nijak obhajovat, ale také myslím, že v dnešní době je docela dost lidí, co neplatí pravidelně,tak jak je v nájemní smlouvě a nepořádek mohou mít i bez psa.

Datum: 23.02.15 15:00

Tak mu tedy napište jestli Vám menšího psa povolí s tím, že si myslíte že jste slušní a platící nájemníci, že by jste rádi ve smluvním vztahu pokračovali, že jste spokojeni a on že doufáte že taky, a že pes v žádném případě nebude na "závadu". Jestli je jak jsem psala normální tak to vezme, jestli ne tak je to vůl. Když napíše že ne, tak si pejska nepořizujte nebo vyměňte byt. Ale to je taky těžký. Já myslím že to dobře dopadne.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: petr®
Datum: 23.02.15 15:47
avatar

To máte těžké. Je to jeho byt, ne váš, proto podmínky si vždy diktuje majitel. Pokud se vám to nelíbí, najděte si jiný a nebo si kupte vlastní. Omlouvám se za trochu drsnější vyjádření, ale tak to prostě cítím. Každý by měl mít právo si o svém vlastnictví rozhodnout sám. Už když jste se stěhovala, tak si to majitel nepřál, vy jste to věděla předem a stejně jste to porušila, tak nevím, čemu se teď divíte

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.