Jak často nechat očkovat kočku?

Od: Datum: 11.01.15 19:09 odpovědí: 7 změna: 16.01.15 00:46

Dobrý večer, zajímají mne Vaše názory na potřebnost každoročního očkování koček. Naše kočky (a jednoho psa) necháváme očkovat každý rok dle doporučení veterináře. Ale poprvé mne napadlo zamyslet se nad tím, zdali nejde především o zajištění příjmů veterináře a farmaceutických firem, tehdy, když mi normální (lidský) lékař řekl, že nemusíme s dcerou chodit na klíšťovku každé tři roky, že úplně v pohodě stačí za pět, že ty protilátky v organismu i tak jsou v dostatečné míře a že je zbytečné tělo přetěžovat. Nejde mi teď zrovna ani o nějakou úsporu, spíš o zdravý selský rozum a zdraví našich zvířat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ria®
Datum: 11.01.15 19:13
avatar

Asi je to částečně tak nějak nepotřebné, ale až si zažijete honičku třeba po nechtěném kousnutí pejska, nebo kočky, a ty obíhačky po doktorech, kolem toho, tak je lepší to mít všechno v "cajku".

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.01.15 19:22
avatar

naší 1.kočku jsem nechávala očkovat každý rok podle doporučení, později jsme na tom byli finančně hodně špatně, tak jsme očkovat nešli, rok dva a nic se nedělo, pak jsme se ujali dvou koťat, nikdy očkovaná nebyla a taky se nic neděje... čím dál víc si začínám myslet, že jde hlavně o zajištění lukrativních příjmů veterinářů...

ještě bych dodala, že náš pes měl vždycky po očkování silnou reakci, celou noc se klepal a měl horečku, chudák...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.15 19:30
avatar

Já bych to neriskovala, kvůli pár ušetřeným korunám bych toho mohla někdy litovat. Nechávám kocourka očkovat každý rok + 2x ročně prášek na odčervení. Snáší to dobře a já jsem v klidu *slunce*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.01.15 20:05
avatar

V doporučeních OSVD WSAVA se uvádí:"Dospělé kočky, u kterých nelze ověřit jejich předcházející očkování nebo u kterých neproběhla boosterová kacinace po 12 měsích, by měly dostat jednu dávku atenuované očkovací látky a za rok by měla proběhnout boosterová vakcinace. Po této boosterové vakcinaci se následná očkování za normálních okolností provádějí v intervalu tří let nebo ještě delším."
1. Pro řádně naočkované kotě včetně revakcinace po roce bude stačit další dávka až po třech letech.
2. Kočka očkovaná v kotěcím věku, ale nepřeočkovaná v roce, by měla dostat jednu dávku vakciny, druhou znovu po roce a dále pak již budou očkování probíhat v běžném tříletém intervalu.

Na 7 let vydrží panleukopenie. Herpesviróra by se měla podle doporučení OSVD přeočkovávat každé 3 roky a kaliciviróza vždy po roce. Vzhledem k tomu, že bez přímého kontaktu se přenáší pouze panleukopenie a herpes, šla bych střední cestou a zvolila 3letý interval.
Pokud jste vaše kočky déle neočkovala, možná Vás bude veterinář přesvědčovat, že je nutná dvojí aplikace vakciny. Není to pravda - pokud kočky kdykoliv v minulosti podstoupily komletní vakcinační cyklus (2x očkování tří- nebo vícekombinací včetně přeočkování po roce), imunitní paměť je dostatečná a stačí podat jednu dávku.Já své pouze bytové kočky nechávám očkovat jednou za tři roky...

Ohodnoceno: 3x
 
Od: bohemica*
Datum: 12.01.15 23:43

Nezmiňujete se, zda se jedná o vakcinaci povinnou ze zákona (pouze u psa) nebo ochrannou, preventivní proti komplexu možných přenosných chorob.

Veterinář zná nejlépe aktuální nákazovou situaci ve vašem okolí i kondici vašich zvířat, tak bych se řídila jeho pokyny.

Na očkování moc neušetříte, mnohem větší výdaje potom vynaložíte za případnou léčbu některé nemoci, která může vypuknout když nemá zvíře dostatečnou hladinu protilátek. Někdy se přistupuje k tomu, že se zvířeti nabere krev

k vyšetření stupně protilátek a podle výsledků se přistoupí k vykcinaci nebo ne. To je ovšem metoda dražší než aplikace vakciny, která nebývá pro zdravé zvíře nikterak zvlášť zatěžující. Navíc před očkováním veterinář zvíře prohlédne a taková každororoční preventivní prohlídka také není k zahození.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: faithoncemore*
Datum: 12.01.15 23:49

Dobrý večer, děkuju za odpověď, můj dotaz se týkal onoho preventivního komplexu a nebyl motivován snahou ušetřit. Jinak i mimo očkování navštěvuji veterináře s kočkami několikrát do roka, kupuji u něj přípravky na odčervení a proti blechám a většinou to rovnou i on aplikuje, zvlášť pokud se jedná o tabletu, je v procesu vložení tablety do kočky úspěšnější veterinář než já.

Od: kejki
Datum: 16.01.15 00:46

Jestli to jsou venkovní kočky, tak bych calicivirozu nepodceňoval.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.