Blechy jak se jich zbavit?

Od: Datum: 30.12.14 19:25 odpovědí: 6 změna: 05.01.15 23:33

Mám 2 kočky a bohužel jsou stále zablešené. Kocourek je ještě malý na tabletu a tak mi dal veterinář takovou tu tinkturu která funguje i jako odčervení a dává se klasicky za krk, obsah je pár kapek za 200 korun. údajně by měly blechy pochcípat a víc se neobjevit, ale tohle fungovalo asi tak měsíc. nechce se mi každý měsíc kupovat tenhle nesmysl za 400. Nezná někdo účinnou metodu jak koček těch blech zbavit natrvalo? Z obojku mám trochu obavu, aby se mi někde kočky neoběsily, sice tvrdí, že je tam pojistka ale moc se mi to nezdá. Díky za rady. :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.12.14 19:28

už je to tu dneska druhé téma s blechama, to snad se s nima roztrhl pytel, poradím jak radili ostatní, v tom dnešním jiném vláknu, zadejte do modrého okýnka výraz "blechy" a vyběhne vám tisíc rad jak se jich zbavit

Ohodnoceno: 0x

Od: shermen
Datum: 30.12.14 19:39

Měli jsme ten samý problém.Veterinářka nám dala nějaký prášek,cca 280 Kč a bylo po blechách.Tinktura nebo obojek,blechy pouze odpuzuje,ale po tom prášku blechy umíraj.

Datum: 30.12.14 19:43

Letos je to s blechami opravdu strašné, snad pomůže to, že konečně přišly mrazy (nevěřila bych, že to napíšu já, milovník tepla). Dříve stačilo při výskytu blech dát zvířatům kapičku a zároveň vystříkat byt a bylo. Letos mrchy držej, naše kočky se taky stále drbají, a to jsme do kapičky za krk investovali nedávno, dokonce kapičky byly od veterinářy, ne ty Frontline z lékárny, na ty byly blechy rezistentní už vloni. Ale bohužel ani silnější látka od veta nezabrala. Je pravda, že tady je k tomu vláken více, asi to souvisí právě s tím, že letos se blechy brání opravdu úspěšně. Já osobně počkám na leden, tak v půi ledna opět provedu akci kapička+vystříkání bytu a budu doufat, že teřba to zabere a bude klid aspoň tři měsíce, do jara.

Datum: 30.12.14 19:43

Nakopíruji vám sem to, co jsem připravila mezitím pro paní, co má s blechami od kočky horší problém:

Blecha je opravdu pohroma a při tak silném zablešení zvířete, které navíc trvá už dlouho, se pořádně zapotíte, než odblešíte celou domácnost. To, co je na zvířeti, je jen vrcholem ledovce.

Zapomeňte na to, že blecha zmrzne na živém zvířeti.

Blechy nakladou vajíčka do skulin v podlaze, mezi prkny ap., do spárů a do čalounění křesel a pelíšků. Za 5 - 12 dní se z nich vylíhnou larvy, které žijí mimo tělo hostitele a živí se organickými částečkami prachu. Přitom, pokud na ně narazí, sežerou i vajíčka tasemnice. Po 9 - 11 dnech se zakuklí a takto přežívají 11 - 20 dnů, pak se z nich líhnou blechy, které ihned vyhledávají hostitele. Živí se již pouze jeho krví - a to samci i samice blech. Dospělci žijí 3 - 5 měsíců. Proto nestačí zlikvidovat blechy pouze na zvířeti, ale především odblešit pelíšek a všechna místa, kde se zvíře vyskytuje, protože právě tam se nacházejí vajíčka a larvy, dospělci na zvířeti už jsou jen vrcholkem ledovce, většina bleší populace přebývá v okolním prostředí v podobě vajíček a larev.

Zvíře se škrábe a kouše, může si způsobovat drobná poranění pokožky, která se druhotně infikují bakteriemi, může sežrat při vykusování srsti nakaženou blechu tasemnicí a čím dál častěji se také u zvířat vyskytuje alergie na bleší kousnutí. Kromě tasemnice blechy způsobují u silně napadených jedinců i chudokrevnost a přenášejí rovněž i některá bakteriální onemocnění. Pokud zvíře prohlížíme, svižné blechy nemusíme vždy zachytit pohledem, sama přítomnost blešího trusu v srsti je však průkazná (připomínají tvarem i barvou maková zrnka), rovněž tak stopy po bleších kousancích.

Při zablešení zvířete nejdříve ošetřete šamponem nebo zásypem. Na kočky kolegové z útulku Děčín, kteří mají i kočky, používají s úspěchem pudr Bolfo, nikdy na něj kočka neměla alergickou reakci. Zasypanou kočku dejte do přepravky a nechte ji tam několik hodin, mrtvé blechy z ní tam opadají. Pak můžete teprv aplikovat pipetu za krk. Zvolte pipetu s jinou účinnou látkou, než jste měli (Frontline třeba už vůbec nefunguje), vaše blechy už jsou proti ní bohužel odolné. Advocate, Stronghold, Advantage, Effipro – chce to pak po měsíci zas vystřídat a dát jiné, než jste měla. Pokud nedůvěřujete pipetám, zkuste antiparazitární obojky, některé kočkařky si je moc pochvalují. Ale základ je napřed kočku odblešit. Můžete zakápnout i kapičkou za krk s Teatree olejem, někomu se to osvědčuje.

Pozor na veškeré postřiky a šampony, obsahující permethrin, pro kočky je silně toxický, což se dřív nevědělo a na mnohých přípravcích, které ho obsahují, je chybně uvedeno, že je vhodný pro kočky, třeba Diffusil nebo Arpalit, ale i Biokill. Biokill můžete však použít pro hubení blech v prostoru, ale pak tam kočku aspoň 1/2 dne nepouštějte a vyvětrejte.

Pokud neuspějete, budete si muset objednat desinsekční firmu, která vystříká celý váš byt poté, co vše budete muset vyklidit v igelitových pytlích, přeprat atd. Postřik je pak nutno ještě jednou opakovat, až se dolíhnou bleší vajíčka.

Než aplikujete jakýkoliv postřik, šampon nebo cokoliv přímo na kočku, poraďte se o vhodnosti s veterinářem a zjistěte, jestli neobsahuje permethrin. Bohužel, existují i veterináři, kteří se zatím nesetkali s tímto problémem a neví o něm, doufám, že to není ten váš. Podívejte se sem, http://www.modrykocour.cz/forum/viewtopic.php?t=1361 jak taková otrava probíhala u kočky po Diffusilu, abyste věděla, proč to nedělat a zdaleka to není ojedinělý případ, jsou jich popsaných na netu desítky.

Deky a pelechy vyperte v horké vodě v pračce. Zastříkejte spáry a škvíry v podlaze, 1-2x denně vše luxujte. Věnujte pozornost prevenci, prohlížejte zvířeti srst a preventivně aplikujte dlouhodobě působící antiparazitika, jejichž účinnost musíte na svém zvířeti vypozorovat sama, bohužel je velmi individuální.

doplněno 30.12.14 19:47:

Většinou tyto firmy hubí těmito přípravky, viz dole pod článkem.

doplněno 06.01.15 04:36:

dokec - jestli to měl být pokus o reklamu na tuto firmu, chtělo by to především dodělat web, není tam žádný kontakt, není jasné, odkud firma je, není tam ani ceník, nejsou tam postupy, kterými pracují, žádná doporučení pro klienty, co mají dělat když, žádná diskuze, poradenství. Taková firma pak moc důvěry nevzbuzuje. Aspoň adresu firmy je přímo povinnost uvést, včetně jména majitele, IČ, event. DIČ.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 31.12.14 18:59

No mám3x kočku doma a blech jsem se zbavil vlastnoručně vysmahnutým olejem z březové kůry(návody jsou na youtube)- olej bříza/olej slunečnice 1/1 a natíral jsem kočky i sebe a blecha je pryč už 8 měsíců klid.Všechny možný pokusy s chemií a úklidem nefungovali - byl jsem bleší pochoutka a tak díky břízo.

Od: dokec
Datum: 05.01.15 23:33

Dobrý den, ahoj

v první řadě Vás lituju, je to pech, řešit navíc toto ještě v tomto období. Nezávídím. Jinak dám Vám radu z praxe - to víte, že veterinář Vám dá něco, s čím se musíte vracet a čím častěji tím lépe...Bohužel je to tak...radím vám se obrátit na experty a vyřešit tento problém jednou a provždy. Já mám os. a dobrou zkušenost s touto firmou http://www.blechy.eu/

Tak ať vám to hlavně klapne a kočička prožije klidný rok bez blech, je to sajrajt a nevyhnete se tomu asi i při sebelepší vybléskané domácnosti.

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.