Co vse kolem psa

Od: Datum: 25.12.14 12:31 odpovědí: 5 změna: 27.12.14 13:29
Chci si poridit nejakeho mensiho psa do velkeho bytu. Stale premyslim jestli sehnaz psa s PP od registrovaneho chovatele, nebo bez but z utulku nebo od souseda. Jake ma co vyhody. Co vse musim platit az budu mit psa. A co vsechno musim zaridit az budu mit psa. S chovem psu mam jiz zkusenosti vzdy o prazdninach jsem hlidal psa prave od souseda.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 25.12.14 12:39
avatar

Dobrý den, pes není věc, kterou potom odložíte, tak je třeba si to dobře rozmyslet. Je to závazek a starost i na 15 let. Pokud chcete kamaráda, tak dejte šanci nějakému kříženci z útulku - jsou hezcí, inteligentní a vydrží více, než přešlechtěný pejsek s PP. Platit budete poplatek za psa na radnici, minimálně jednou ročně očkování na veterině (jinak, tam se musí platit za vše - není na to VZP) a stravu. Jestli jste v pronájmu, tak si o tom pohovořte i s majitelem bytu.

Zakázat Vám psa nesmí, ale měl by to vědět. Tak, ať si vyberete fajn kamaráda. Zdravím!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.12.14 12:46
avatar

Sehnat psa bez PP značí si většinou koledovat o velké potíže. Nedělejte to a nepodporujte to. Naběhl byste si pouze sám a nemocný a nesocializovaný pes by se vám pak pěkně prodražil.

Kromě poplatků za psa, který platíte radnici jednou ročně (závisí na městě, kde žijete, jsou různé), někde musíte počítat i s povinným čipem, ale i kdyby nebyl u vás povinný, je dobré ho nechat načipovat a zaregistrovat do registru. To stojí dohromady okolo 4-600 Kč.

Mimo výdajů na žrádlo počítejte i s nemalými náklady na veterináře a zauvažujte nad placením zdravotního pojištění pro psa, v případně úrazu nebo operace se vám to vrchovatě vyplatí.

V útulku máte možnost si psa vybrat, už vidíte, jakou má povahu jako dospělý a schopný útulek vám i řekne, jak se chová o samotě a jestli je čistotný a nic neničí, abyste s ním neměl v bytě problém. Psy tam můžete též vyvenčit a vybrat si toho pravého.

Pokud chcete psa s PP, nejlépe je obrátit se na poradce chovu, aby vám doporučil slušného chovatele.

Pes potřebuje krom vodítka a obojku dvě misky, pelíšek, kvalitní krmení, pár psích hraček, kosti na broušení zubů, pokud s ním budete jezdit autem, tak pořešit buď bezpečnostní síť nebo přepravku (musí být oddělený od řidiče). kartáč na srst, musíte počítat s investicí do pravidelného odčervování a odblešovacích pipet, šamponu a velice se vám vyplatí investovat do výcviku, kdy psa zaměstnáte tím, že s ním budete cvičit a utužíte nejen poslušnost, ale i vzájemnou vazbu mezi vámi. To vše si dobře zvažte, než se pro psa rozhodnete.

Pokud si nejste jistý, že na tohle máte a chce se vám do toho, choďte venčit psy do nejbližšího útulku. Potěšíte se s nimi, ale nezatíží vás to časově, když se vám nechce nebo se to nehodí, ani finančně.

Ben má pravdu v tom, že byste to předem měl probrat s majitelem bytu, pokud nejste vlastník, ne každý to toleruje.

doplněno 25.12.14 13:04:

Kostmi jsem myslela kosti želatinové, na kterých si zejména mladí psi cvičí chrup, protože jak jim vyrůstají zuby, svědí je dásně. Takže formulace s broušením je asi nevhodná, opravuji. Prostě jde o to, aby si zuby necvičil na vašich věcech a nábytku, ale měl něco na okusování a na hraní, co ho bude bavit a neublíží mu. Nesmí to být štěpivé a lomivé tvrdé kosti, ani kosti drůbeží.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 27.12.14 07:41
avatar

Průkaz původu nebo čistokrevný bez PP, to je nekonečná debata. Můžete získat psa od dobrého chovatele a stejně se může stát, že mu třeba nevyroste zub, nesestoupí varlátko, projeví se vada, pro kterou nebude uchovněn. Tohle platí, když chcete psa na chov, po absolvování předepsaných svodů, bonitace a výstav. ;) Další možnost je ta, že najdete chovatele, který má čistokrevnou, ale nechovnou, fenečku a kryl ji čistokrevným psem stejné rasy. Žádné ze štěňat nechovné fenky nemůže získat průkaz původu. Tam budete vědět, že jste si pořídil štěně, které může vypadat jako zástupce své rasy, ale bude nebo nebude mít nějakou vadu, kterou pozná víceméně odborník. ;) Pak je další možnost, že koupíte kříženečka, o jehož předcích nikdo nic neví. O prapředcích už vůbec. A vy nebudete tušit, jestli jste si nepořídil třeba Aminu. ;) Může však být povedený kříženec třeba jork s bišonkem. Tohle všechno platí o štěňatech. ;) Pak je ještě možnost pořídit si psa z útulku. Má tu výhodu, že pracovníci vám poradí s výběrem nejen podle velikosti psa, ale i podle povahy.

Každopádně si nejprve ujasněte, jakou rasu nebo alespoň vzdáleně připominající, chcete. Pak koukněte na všechno, co se o té rase dočtete. Výchova, údržba srsti, zdraví a hlavně povaha. Každá rasa byla k něčemu vyšlechtěná a základní povahové rysy jsou a zůstanou, ikdyž exterier se časem nebo křížením s jinou rasou, změnil. Musíte vědět, kolik času chcete psovi věnovat a jestli s ním chcete koukat na televizi nebo lítat po přírodě. Jestli chcete parťáka nebo sparingpartnera. :-D

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.12.14 10:05
avatar

Ještě jedna povinnost: V mnohých místech a městech (například v Praze, jak dalece je tato povinnost věeobecná, to si nejsem jist) je vyžadováno, aby pes byl označen – tetováním nebo čipem – a zaregistrován. To se také patí (to označení, ta registrace už je v tom), ale je to dobrá věc.

http://www.vetcentrum.cz/stodulky/lekar/780/cipovani-psu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.14 13:29
avatar

Zkušenost s chovem máte nulovou, výchova psa a hlídání psa sousedům jsou dvě odlišné věci. Ujasněte si k čemu zvíře bude, bude absolvovat výstavy, nějaký výcvik¨, bude to mazlíček a kamarád, kolik na psa mám času, kolik mám peněz...? Podle toho volím rasu. Já jsem spíš nakloněna pejskovi s PP ze známé a osvědčené chovné stanice, ale proč ne, klidně můžete mít voříška od souseda jen se nesmíte divit, že "jezevčík"má krk jako žirafa a uši jako slon. Osobně bych si nikdy nevzala psa z útulku, tam žádný pes není pohodář a nemá pána. Já bych volila štěně, jelikož svého přítele si chci vychovat sama a jen tehdy mu mohu důvěřovat (na 100% zcela jistě ne). Než si psa donesu domů, mám zjištěnou veterinu a mezi chovateli provedený malý průzkum zda je tam dobrý veterinář, pro pejska doma přichystaný pelíšek, od majitele psa zjistím co žere a koupím tutéž načku, majitel mi řekne jaké očkování má pes a kdy přeočkovat, mám PP (někdy ho dostanu poštou) a je běžné, že se sepisuje kupní smlouva. Psa musíte přihlásit (v naši městské části se platí 1500/rok v bytě, 600/rok v rodinném domě a 200 důchodce nebo ZP, za každého dalšího psa se pak platí 1500.) čipování není povinné. Pes podle místní vyhlášky nosá psí známku, má mít vodítko nebo náhubek , na přehradě obojí, je tu několik výběhů kde nemusíte uklízet, všude jinde se exktermenty sbírají (stojanů s pytlíky je dost ale pejskaři si berou domů a pak není nic). Pes není hračka a nejhorší je, když onemocní a vy nevíte jak mu pomoct. Nebudete mě mít rad za slova co teď napíši ale pejsek bude žít podstatně kratší dobu než jeho majitel a vy jako majitel byste měl mít jasno, že až příjde jeho čas, důstojně se s ním rozloučíte a necháte ho uspat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.