Obojek nebo postroj, co je pro psa vhodnější?

Od: Datum: 29.11.14 19:57 odpovědí: 17 změna: 04.12.14 06:59

Dobrý den,
budeme mít za nedlouho doma štěňátko, tak zrovna řešíme výbavičku a hračky. Jediné, na čem se jako rodina tak nějak pořád nemůžeme shodnout, je nejvhodnější typ vodítka a zda pejska venčit jen za pomocí vodítka s obojkem nebo koupit postroj.
Je jasné, že obojek bude mít tak jako tak, aby na něm nosil známky, ale já bych ho raději venčila s pomocí postroje. Tedy nejraději bych vodítko nepoužívala vůbec, je mi trochu proti srsti, když vidím čtyřnohé miláčky, kteří vedou pejsky jako otroky na vodítku...Na druhou stranu ale vím, že je to z bezpečnostních důvodu bohužel nezbytné, zvláště v městech s rušným provozem.
Venčení s pomocí postroje mi přijde takové humánnější a důstojnější pro pejska. Myslím, že pro psa je příjemnější, když ten tlaku táhnutí cítí na hrudníku, než na krku. Co si o tom myslíte? Pokud máte psa, venčíte ho jen za obojek nebo používáte postroj?
Také přemýšlíme nad výběrem vhodného vodítka. Vím, že závisí na velikosti, síle a váze psa, jelikož budeme mít dvouměsíční štěně, tak jsme zatím pořídili jen navíjecí vodítko, až 5 m dlouhé. Řešíme jaké vhodné vodítko pořídit, až vyroste. Je to křížený zlatý retrívr a velikostí bude prý o něco menší, než klasický retrívr, tak 45 - 50 cm v kohoutku. Myslíte, že pak bude vhodné kratší textilní vodítko nebo budeme moci dál používat navíjecí?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: isteron
Datum: 29.11.14 20:06

Mali sme oboje, jednoznačne sme zostali pri postroji. Jeden a ten istý mal 15 rokov. Hoci mal aj obojok. Na ňom mal pripnuté medaile a známky. A navíjacie vodítko. Tie sme zodrali aj 4.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bagar*
Datum: 29.11.14 20:12

Za mě rozhodně postroj. Sice teda máme malého psa ale švagrová má pro Českoslovenkého ovčáka taky postroj. Přijde mi to lepší, než aby se škrtili na obojku.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.11.14 20:17
avatar

Co já si pamatuji z výcviku naší fenky, tak pes má na vodítku chodit tak, aby netahal - takže je jedno, jestli vodítko nebo postroj, tlak žádný není (možná váha toho obojku, ale to je snad zanedbatelné, ne?) Na druhou stranu, pokud pokládáte obojek za nepříjemnější, tak by asi mohl být při výcviku užitečnější, ne? - ale to je jen teorie, určitě poradí někdo zkušenější. Samotnou by mě to docela zajímalo.

Počítejte s tím, že u postroje potřebujete více síly, abyste psa udrželi, takže bude-li s ním chodit dítě a hrozí-li nenadálá situace (psa něco zaujme a rozeběhne se), přimlouvala bych se za obojek. Jinak, pokud obojek psovi nenecháte celý den a nasazujete jej jen na venčení, tak nevím, proč by měl vadit.

Co se týče navíjecího vodítka, já měla u tohoto typu vodítka problém udržet většího jorkšíráka. Na ovčandu máme takové to "provazové" a pokud se nerozhodla, že kolem veteriny prostě NEPŮJDEME, tak jsem ji vždy udržela. Tak nevím, jestli Vám bude stačit navíjecí.

doplněno 29.11.14 20:26:

Pohanka: Je fakt, že když postroj funguje, tak proč ne, když mám pocit, že je to pro psa lepší a udržím jej. Naše fena netahá - dokonce ke konci procházky nechce jít vedle mě, ale za mnou, takže proč si přidělávat práci. Občas totiž ráda honí srnky, takže jsem pak radši, když mám v ruce větší sílu. (Nejraději ty srnky vidím jako první a psa stáhnu, ale ne vždy vane vítr tím správným směrem :-D)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lusssy
Datum: 29.11.14 20:34

Nejradši bych samozřejmě byla, kdyby se nám pejska podařilo vychovat k poslušnosti, tak abych ani moc táhnout za vodítko nemusela. Co si ale všímám v okolí, tak i ti poslušní psi páníčky občas neposlechnou.
Dítě v rodině nemáme, pokud se nepočítá odrostlý puberťák, takže myslím, že s tím utáhnutím by něměl být problém.
Ty navíjecí vodítka častěji vídám u malých plemen, ale nedávno měla na navíjecím jedna pani labradora. To vodítko bylo větší a ten navíjecí řemínek byl celkem silný, tak mě to zaujalo

Datum: 29.11.14 20:41
avatar

Lusssy, to chození na vodítku zvládnete. Chce to být neústupná. My máme německou ovčandu, měla docela divokou pubertu, do dvou let se s ní obtížně chodilo ven. Pak se lehce zklidnila, ale tahání trvalo. Měla jsem toho dost, tak jsme nějakou dobu chodily ven na krátké procházky, kde jsem pokaždé, když zatáhla, cukla vodítkem a přitáhla ji k sobě a vyřkla povel. (Někteří mě teď ukamenují za týrání, ale melte si svoji, za následnou pohodu při procházkách to stálo.) Začalo se to zlepšovat, intervaly, kdy netáhla sama od sebe, se prodlužovaly, ale když zlobila, tak jsem ji měla těsně u nohy na nějakou dobu a nesměla se od ní ani hnout. Teď občas zkusí zatáhnout sotva vyrazíme z vrat, ale stáhnu ji a je klid na celou procházku.

P.S. Pracuji v kynologickém centru (ale se psy nepracuji :-D) a psa na postroji jsem tu ještě neviděla. Jen obojky. Ale vyzkoušejte si to sama a uvidíte ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.14 20:21
avatar

Za mě postroj. Přítel používal u čévečka obojek, vodítko, pak zkusil postroj a je to o 100 procent lepší, jak pro majitele, tak pro psa. Již by neměnil. Lepší ovládání a pes se nedusí, když není ještě vychován a táhne.

doplněno 29.11.14 20:22:

Naopak u přechodu na postroj se pes celkově zklidnil. Takže nebyla potřeba větší síla.

doplněno 29.11.14 20:31:

Při procházce do přírody používáme dlouhé vodítko /lonž/, aby se mohl dobře proběhnout /vlčí klus/. Nutné jsou dobré rukavice, protože se vodítko podle potřeby rovná do ruky a povoluje, případně je špinavé od země, hlíny. Je s tím sice více práce, ale není to bezduchá procházka a s tím psem se pracuje a komunikuje.

doplněno 29.11.14 20:33:

Jak píší poradci, je dobré mít obě varianty, a podle potřeby je používat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.14 20:26
avatar

netuším o jakého se jedná psa ale pomocí vodítka se snáze naučí základní povely a jakmile se naučí netáhnout a chodit u nohy tak klído přejít na postroj. Občas mu musíte dát najevo že je něco špatně a zatáhnutí za postroj postrádá kýžený efekt který je u výcviku dost důležitý

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.11.14 20:23
avatar

Uplně nejlepší je klasický obojek a vodítko s přepínáním .( to je delší lovecké vodítko přes rameno )Pejsek se naučí chodit u nohy a bude vědět ,že se má pořád držet u vás ( a bude to v budoucnu dělat i bez vodítka).Neberte to tak , že jsou pesci jako otroci na vodítku . Pes na vodíku cítí bezpečněji , protože ho jistí páníček :)Své psy jsem odchovala na polostahovacím obojku a vodítku s přepínáním . Až když jsme měli zmáklou chůzi u nohy a jsem začala používat samonavíjecí vodítka , ale jen mimo město, když ho nemohu pustit navolno. . Postroj používám jen na horách ( pokud si pes nenese vlastní batoh :) osobně si myslím , že postroj pro štěně vhodný není , pes má tendenci táhnout , blbě se to odnaučuje a v dospělostí by ste na ním plápolala jak prápor :) Retrívr není žádný drobek , nemůžete ho zvednout do náručí , musíte ho udržet na vodítku .Na cvičáku po vás budou vyžadovat také klasiku, je psem se lépe manipuluje . Psům obojek nevadí , Mů mladší pes si ho přinese sám když jdem ven , a když je v dobrém rozmaru , tak staršímu psovi nastrkkává jeho obojek na hlavu .psina jedna mazaná ...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 29.11.14 20:33
avatar

Jakoola, zrovna nedávno jsem četla, jak pes, který netahá, na procházce relaxuje, protože ho vede páníček, který tím pádem za něj má zodpovědnost. Jakmile je pes vpředu (vede smečku) a táhne, tak tuto odpovědnost bere na sebe a neodpočine si, má práci. Vzpomněla jsem si na to u Vašich slov o "jištění páníčkem"

Mimochodem, my tahání odnaučili až v dospělosti - jak kdo tedy (venčí ji více lidí). Vycítí, u koho táhnout může, a u koho ne. A to byly martyrie s pusou odřenou od vodítka a podobně...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.14 21:22
avatar

Je dobré, když si pejsek zvykne na obojek. Pro případ, že budete chtít chodit třeba na cvičák, protože tam Vám psa s postrojem neuznají. Jinak je to individuální, co bude Vám a pejskovi vyhovovat. Já psy často vozím v autě, tam mají pásy zapínané na postroj, pak prostě z pohodlnosti připnu vodítko na postroj místo abych ho sundavala a nasazovala obojek. Oproti obojku má pes na postroji skutečně možnost většího tahu, takže může být problém ho udržet kdyby se něčeho lekl nebo tak. Na obojku se pes lépe naučí netahat, no neplatí to pro všechny psy (můj se na obojku škrtí a s postrojem chodí normálně). Vyzkoušejte oboje a uvidíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.14 21:24
avatar

tak, tak . někteří lidé si myslí , že kdy dají psovi svobodu v rozhodování , že je pes štastný , Naopak . Pes je štastný , když nemusí nic řešit , když přesně ví kde má stát , co má dělat , jak bude pán reagovat , co ho čeká .Když je ve smečce jedno velení , tak se velice rád přizpůsobí a je šťasný a vyrovnaný. Tolikrát jsem viděla zvláště malé pesky , jak táhnou jak zběsilí , taková procházka nemůže bých nic příjemného ani pro psa a ani pro páníčk a.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.11.14 21:49

Má dva psy a mají postroj i obojek.Obojek jim dávám jen na venčení v okolí domu a postroj na dlouhé procházky a to z duvodu že tahají a u postroju jim to tahání tak nejde a neškrtí se.Navolno moc nechodí protože je to divoké plemeno a pokud s nima jdu dohromady tak občas neposlechnou.takže pro jejich bespečnost jsou na vodítku.Měla jsem pudlinu a ta chodila navolno,poslechla naslovo a i v lese jsme chodili bez vodítka:

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.11.14 07:57
avatar

Všichni vám už napsali všechno, máte z čeho vybírat. Já jen doplním: záleží, jakou pes bude mít povahu. Když to bude kliďas, je postroj ideální. Když to bude drak, který bude potřebovat usměrnit, aby procházka nebyla utrpením, (kdo to nade mnou už napsal?) budete muset použít obojek nebo dokonce i ohlávku. ;) Navíjecí vodítko není o délce. Je to o navíjecím péru, které lanko navíjí. Dlouhé vodítko má silné péro a když zabere, malému psíkovi ublíží. Urve mu hlavu. Krátké vodítko má slaboučké pérko, které velký, silný pes strhne, zničí. ;) Dejte pak fotku, prosím! *hej*

Ohodnoceno: 1x
 

 

Od: bhkl1
Datum: 30.11.14 08:57

já bych volila postroj my ho používáme a jsem s ním spokojená i když u větších psů je horší sehnat velikost nevím jestli existuje i pro vlkodava ale pro vašeho by nebyl problém ho sehnat

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.14 20:44
avatar
Já jsem měla 13let pitbula.Byl strašně milej,hodnej a není pravda co se o nich rika...ale k otázce..Cítila jsem to vždy jako vy.Měli jsme doma normální vodítka,ale raději jsem chodila ven s postrojem,abych ho neskrtila na krku a byla jsem moc spokojená a věřím,že i můj hafik,který už je bohužel v nebicku..Přeju vám se stenatkem hodně radosti
Ohodnoceno: 0x
 
Od: janek*
Datum: 04.12.14 00:06

Máme pidipsa a nejdřív jsme koupili postrojek... ale selhali jsme v testu inteligence a nikdo jsme nepřišli na to jak se má na psíka namotat, jsou to jen takové dva provázky... Tak malá čubina dostala oboječek, větší ho má odjakživa, obě se děsně radujou jakmile na ně sáhneme, protože to znamená "opravdu velkej vejlet". Stejně je moc nepoužíváme, často jedem na velké venčení do lesa a tam jsou čuby navolno a drží se v dohledu. Vodítka máme oba druhy, nakonec používáme raději to úplně obyčejné, to navíjecí je těžší do ruky; psy vodíme u nohy jen z důvodu bezpečnosti, pokud jdem někde kde by mohli ohrozit provoz. Netahají ani jedna, ani je to nikdo neučil. Ale občas se stalo že malá poskočila a obojek jí sám sklouznul, má malou hlavičku a hodně chlupů a aby to drželo najisto, musela by mít objek utažený jak trestanec; když o tom tak uvažuju, u postroje by to asi nehrozilo... Nejspíš ho ještě zkusím vytáhnout a najít nějaké instruktážní video. :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.12.14 06:59
avatar

Takové dva provázky, které rozložené vypadají jako ležatá 8? Do každého okénka jednu přední nožku a na lopatkách spojit karabinkou z vodítka.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.