Co je k založení útulku potřeba?

Od: Datum: 25.11.14 18:23 odpovědí: 2 změna: 25.11.14 18:38

Ahoj, prohlédávala jsem různé věci ohledně útulků i na poradně, ale nenašla jsem potřebné informace. Proto se ptám, co je k založení útulku potřeba... nějaké speciální povolení, přímo nějaký obor, kde by měl být... Prostě tak různě kolem útulku... Děkuji za odpovědi, které jsem zatím nenašla...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: spf
Datum: 25.11.14 18:30

Srdce,Prostor,Finance-SPFa toleranci, to je p.Kubisova.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.11.14 18:38
avatar

Za naprosto klíčovou považuji lokalitu, kde si útulek vybudujete. Byla jsem svědkem zániku několika útulků, které si provozovatelé otevřeli v místě, kde psi rušili sousedy hlukem a pachem a pak si zhrzeně stěžovali, že lidé nemají rádi zvířata a házejí se jim klacky pod nohy, když obyvatelé posílali jednu stížnost za druhou, tlačili na obecní zastupitele, hygienu a krajskou veterinu, aby útulek zavřela, což se jim v několika případech povedlo. Pokud se nepovedlo a provozovatelé útulek ustáli s tím, že se vlastně o útulek nejedná, ale jsou to jejich soukromá zvířata, vyskytovaly se ze stran sousedů krádeže, úmyslné ničení majetku provozovatele, ale i trávení zvířat. Boje se sousedy vám mohou tedy odčerpávat nejen podstatnou chuť do pomoci zvířatům a většinu energie, ale být rovněž tím, na čem i dobrý úmysl ztroskotá a s ním i vaše úspory. Kde není žalobce, není soudce, na to pamatujte. Pokud budete žít se sousedy a obcí v míru, vyhnou se vám v 99% i nepříjemné kontroly.

Přes to, že dodržíte nezbytné vzdálenosti od ostatních, které jsou dány v Metodickém návodu (který ale nyní již neplatí a nový nebyl SVS zatím zpracován) www.kockaapravo.cz/zakony-clanek.php?id=9, vydaném Státní veterinární správou, je třeba vše zvážit s ohledem na místo a podmínky přenosu zvuku. Nebylo výjimkou, když si rozezlení obyvatelé vesnice přišli stěžovat s vidlemi provozovateli útulku, vzdáleného 2 km od jejich bydliště, že se celou noc nevyspali, když se k nim nesl štěkot a vytí čerstvě odchyceného psa nebo provozovatelé hotelu otrávili psa v karanténním kotci, který stál přímo proti oknům jejich zařízení.

Další útulek zanikl i díky nevhodnému ukládání odpadů, kdy fekálie byly vyváženy do nedaleké rokle, odkud stékaly přímo do potoka a pach z nich se nesl po celém okolí.

Pokud si chcete vybudovat útulek psí, je třeba mít na paměti, že provozovatel musí být schopen konstruktivně komunikovat s městskými úředníky, policií, starosty, zájemci o zvířata i těmi, kteří se mu zvířata snaží s nejrůznějšími výmluvami vnutit, s veterinární správou, právníky, sousedy aj. Není to vůbec jednoduché, ale jaké vztahy si s nimi vytvoříte, tak bude velkou měrou úspěšný váš útulek. Na smlouvách s okolními městy a obcemi bude z velké části postavena ekonomická budoucnost útulku.

Útulek i azyl – je nutná právnická forma, tedy buď s.r.o., OSVČ, nezisková organizace. S vytvořením neziskové organizace, nejlépe občanského sdružení, poradí zde: obcan.ecn.cz/index.shtml?w=u&x=132554 Potřebné věci k založení – sepsání stanov, žádosti, nejméně 3 osoby, z nichž jedna musí mít alespoň 18 let. Po schválení Ministerstvem vnitra dostane útulek či azyl IČ, stává se právnickou osobou a musí vést nyní již podvojné účetnictví.

Útulek – rozdíl mezi útulkem a azylem, je provozně při zdravém rozumu stejný, jedná se o odlišný status, potřebné náležitosti. Pokud chcete mít v názvu Útulek, musíte svou činnost provozovat pod kontrolou Krajské veterinární správy (KVS) – je nutné tedy činnost, nebo plány něco uskutečnit, nahlásit.

Poté bude či nebude provoz schválen – ten vyžaduje kolaudaci kotců pro užívání útulku (příslušný stavební úřad), dále je nutné splňovat Metodický návod pro provoz útulku, s ním také i vytvoření Provozního řádu.

Ke schválení je nutné zaplatit poplatek 1000 Kč, vše s vámi již vyjednává komisař dané krajské veterinární správy. Další nutná věc je odchytové školení na Veterinární fakultě v Brně, které je 4denní (školení probíhá 4x ročně). http://www.vfu.cz/studium/icv…/odchyt-toulavych-zvirat.html Po splnění všech požadavků vydává KVS schválení k provozu a útulek je pod kontrolu cca 6 měsíčních předem neohlášených návštěv komisařů. V případě, pokud se jedná o malý útulek, je veden jako hospodářství – interní záležitost KVS.

Útulek je spíše záležitostí městských provozů, kdy je vše financováno obcí, městem. Také podnikatelské subjekty zakládají útulky. Pokud však chcete mít vše úředně ve 100% kvalitě a mít v názvu "Útulek", postupujte dle návodu výše, popř. očekáváte-li potíže ze stran sousedů atd. Doporučuji nabídnout spolupráci obci, kde bude útulek vytvořen, popř. uvědomit o činnosti.

Azyl – pokud chcete pomáhat opuštěným zvířatům v malém, není nutné mít v názvu Útulek, postačí Azyl, Domov atd. Stačí vytvořit právnickou osobu – nejlépe občanské sdružení a dodržovat vše dle hygienických norem a Metodického návodu KVS (myšleno provozně) tak, aby při případné kontrole KVS (na příp. udání) bylo vše v pořádku (upozorňuji na očkování psů nutné do 8 dnů, oddělené provozy psů a koček, nutné karantény, omyvatelné plochy kotců, KVS výrazně kontroluje, zda nedochází k týrání zanedbanou euthanasií nemocných zvířat). Pokud máte v plánu odchytávat zvířata, školení o odchytu je nutné, pokud odchytáváte veřejně a hlavně psy, či necháváte sklopce na kočky na veřejných místech.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.