Jaká ještěrka pro začátečníka?

Od: Datum: 22.11.14 00:12 odpovědí: 14 změna: 24.11.14 16:05

Zdravim. Vím, že podobných otázek je tu víc, ale nesplňují všechyn mé podmínky. Rád bych si koupil nějakou ještěrku. Uvažoval jsem o Agamě vousaté nebo modré. Která z těchto je méně náročná (přece jen jsem začátečník :D) a taková více "chovatelná" a která by se nechava nést na tělě :). Mohli byste mi kdyžtak poradit nějakou jinou ještěrku? Bylo by mi jedno co by to bylo, ale aby byla stejně "chovatelná" jako agama, velikost cca 70 cm. a aby to nebyl chameleon a cena tak do 800Kč.
Děkuji. :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.11.14 05:56
avatar
Kdybys byl registrovaný, dám ti do soukromé pošty kontakt na chovatele který by ti poradil s výběrem a zvíře za rozumnou cenu dohodil. Obecně se dá říct abys se vyhnul leguánům kvůli drápům, a povaze a správně jsi taky vyloučil chameleony protože to jsou dost choulostivá zvířata.
Ale ani žádnou ještěrku neochočíš jako savce. Vždycky tě bude v nejlepším případě jen snášet. nikdy milovat a běhat na zavolání. Ještěři jsou štastní na svém teplém šutru pod žárovkou a z touhy domácího pána po bratření mají pramalou radost.
doplněno 24.11.14 10:27: Jak píšeš že je ti holátek dost líto a že bys je dával nerad, tak ono je to taky zasycení. Až budeš mít metrovou agamu a zjistíš kolik cvrčků denně musíš kupovat a že nemáš čas běhat po louce a chytat kobylky, tak ti holátko nepřipadne jako špatná alternativa
Ohodnoceno: 0x
 
Od: americaaaa
Datum: 22.11.14 09:05

Děkuju za tip. Je mi jasný, že si ji neochočím, ale aby třeba věděla, že já bych byl poslední co by ji ublížil a že mi muže věřit. :) Kvůli tomu kontaktu se zaregistruju. :)

Datum: 22.11.14 10:47

Nech ještěrky ještěrkama, tobě by se taky nelíbilo, kdyby tě někdo na celej život zavřel samotnýho do jedný místnosti. Je to tak?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: americaaa*
Datum: 22.11.14 11:20

To je sice pravda, ale ikdyž si ji nekoupím, tak bude zavřená ve zverimexu, ani ji nevypustí ven,aby zvědavě zkoumala okolí, najmou nějakýho chlapa, který umí jen prodávat, ale o chovu neví ani prd a koupí jí někdo jinej. Je to tak?

Datum: 22.11.14 16:05
avatar

Zdravím, leguán není pro začátečníky vhodný ani omylem, a ačkoli se to uvádí u chameleona, není to pravda. Pokud přesně nevíš, jak se o něj starat, a nemáš kamarády, kteří je s úspěchem delší dobu chovají, tak je to docela riziko, protože chameleon je hodně náročný na světlo, vitamíny, vlhkost, proudění vzduchu aj.

Agama je méně náročná a dá se říct, že pro začátečníky vhodná, ovšem vyplatí se najít chovatele, který tomu rozumí a do začátků poradí léty odzkoušené vychytávky. Poměrně snadno se chovají i gekončíci noční (Eublepharis macularius), jsou klidní a pokud mají dobré podmínky, tak jsou to miláčci. Ti by se ovšem neměli chovat sami, ale aspoň dva (pokud nechceš mladé, tak dvě samice,Dají se ochočit do té míry, že si na tebe samy vlezou a berou tě jako parťáka, ale víc nečekej.

Nikdy nekupuj zvíře ze zwerimexu, vždy od chovatele nebo na terarijní burze.

doplněno 22.11.14 18:30:

V podstatě jo, sice je větší a má drápy, ale zase líp hledá po bytě:) Kamarádka má Stevieho a ten se nemůže každý den dočkat, až vyrazí s paničkou na "procházku" po obýváku, normálně je ta ještěrka fakt natěšená :)

doplněno 22.11.14 19:16:

Holátka představují významnou složku potravy jak agam, tak gekončíků, ale krmí se jimi pouze dospělí a dospívající jedinci - nikdy ne mlaďoši. Holátka jsou hodně výživná, takže tak jednou za čas, stačí 1x za měsíc - to zvládneš,ne? :) Pokud budeš mít jednu agamu, tak jedno holátko za měsíc dáš;).

To samé platí pro moučné červy a zophobasy, ty tak 1x za 14 dní a jen pár.

doplněno 22.11.14 19:28:

Ber to tak, že pokud chceš, aby ti agama ideálně prospívala, tak se s tím musíš smířit. Nemysli si, taky mi nědělá bůhvíjaké potěšení dávat hadům myši a potkany, první myšky jsem vždycky obrečela.

Prostě jednou za měsíc koupíš hole, dáš ho do terárka a na deset minut odejdeš. Za čas se z toho stane rutina. A navíc lze koupit i hole mražené, v horké vodě ho rozmrazit a pak s ním na pinzetě mrskat, aby agama viděla pohyb - většina se nechá oblafnout:).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: americaaa*
Datum: 22.11.14 18:25

Díky za tip :)
Co jsi říkal o těch gekončicích, že by mě brali jako parťáka, je takové chování i u agam?
Díky. :)

doplněno 22.11.14 19:00:

Díky. Ještě jsem se zapomněl zeptat, agamy mohou jíst myši (holátka) a upřímně, nedokážu si představit sebe, jak mu dám myš, je mi ji líto. Myslíte, že by vadilo, kdyby byla o tohle ochuzena?

doplněno 22.11.14 19:23:

Takhle, dávat červy a hmyz mi problém nedělá, jen s tou myší si nejsem jistý... :/

doplněno 22.11.14 19:36:

Můj problém je asi tem, že jsem jednu chvíli měl myšky jako mazlíky, tak možná proto, ale ty mražené zní dobře. Dají se koupit ve zverimexu?

Datum: 22.11.14 19:42
avatar

No jasně, ale prvně by to chtělo zjistit, jestli se zrovna tvoje agama nechá nalákat na třepání mrtvým holetem. Pak si můžeš koupit třeba dvacet holat do zásoby, v mrazáku vydrží i roky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: americaaa*
Datum: 22.11.14 20:03

Holt to budu muset prubnout až si ji koupím :)

Datum: 22.11.14 20:35
avatar

Dobrý den. Když agamě nebudete dávat myši, vůbec to nevadí. Na co nesmíte zapomenout je kvalitní zdroj UVB záření a vitamíny plus minerály. Myši nejsou nutností. Moje agamy je ani moc nechtějí - párkrát jsem to zkoušela a pak jsem to vzdala. Co by ale mohlo vadit, je časté tahání ještěrky ven z terária. Plazi prostě nejsou kontaktní zvířata, nejsou to zvířata na mazlení - spíše na koukání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: americaaa*
Datum: 22.11.14 20:42

Jasně, já je taky nechci ven tahat každý den, jen 2x 3x do měsíce. Vim, že se s ní nemužu mazlit, ale je hezké vědět, že Vás mí vaše zvířátko rádo .:)

Datum: 22.11.14 20:48
avatar

Záleží na povaze daného zvířete, i mezi ješterkami a hady se najdou pohodáři, agresoři, neurotici. Ještěrky navyklé na kontakt s dětmi v kroužku vyndávání z terárka vyloženě vyžadovaly, a to se tahaly prakticky několikrát týdně, pod dozorem zkušených chovatelů. S kontaktními hady máme podobnou zkušenost - ne že by čekali na kontakt, ale jsou při správném kontaktu v pohodě;)

doplněno 22.11.14 21:10:

To jsem hledala i já a zklamána jsem nebyla. Ale vím, že nejstaršího kluka můžu tahat o dost víc, než prostředního, který je kapku neurotik. Kamarád chová právě eublíky i pogony a běžně s nimi chodí po bytě, přičemž mu potvůrky spokojeně sedí na rameni a kradou teplo. Ano, obecně se to nedoporučuje, hlavně v příručkách, ale prakticky každý chovatel, který má plazy jako mazlíčky, je samozřejmě někdy tahá, když se chce "pomazlit". Zároveň si taky chovanec zvyká na to, že ruka v terárku automaticky neznamená krmení...

doplněno 23.11.14 13:16:

Tarantel - ano, v příručkách se občas vyskytují věci, které jsou pravda jen z poloviny, jsou zavádějící nebo nejsou pravdou bohužel vůbec. I to Vám potvrdí chovatelé, co plazy bez potíží chovají desítky let.

Vždy dám raději na osobní radu od takového chovatele, než na knížku. Souhlasit s tím nemusíte, ale to, že Vy to děláte jinak, ještě neznamená, že je to špatně.

doplněno 24.11.14 17:19:

Tarantel, nechci se hádat. Vy máte své zkušenosti a já mám zase jiné. Evidentně se plazi netrápí ani u jednoho z nás a zřejmě pohodově prospívají.

A to je nejdůležitější, ne?:)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.11.14 21:03
avatar

Ano, to je sice hezké, že záleží na povaze daného zvířete, ale obecně se plazy zbytečně tahat nedoporučuje. Pokud zadavatel hledá "parťáka", zvíře, se kterým budou mít "vzájemný vztah" atd. Bude s nejvyšší pravděpodobností zklamán. Je dobré říci mu to hned na začátku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.14 01:01
avatar

Takže přesto, že se to v knihách nedoporučuje, si na to chovanec zkrátka musí zvyknout. Protože chovatel prostě má potřebu dělat ze zvířete "mazlíčka". Tak to potom jo...

Chovanec si na ruku v teráriu může zvykat i při čištění, výměně vody...že neznamená automaticky krmení, ani nebezpečí. Ale to tedy asi nestačí a bude si zvykat i na tahání.

doplněno 23.11.14 15:06:

Zatím mi to tedy žádný dlouholetý chovatel nepotvrdil. Já ty ještěrky taky nechovám týden i s cestou. Už jen to, že může dojít ke zranění (ještěrka se lekne a seskočí z ramene na dlažbu, ofoukne jí průvan od okna, někde se skřípne, uteče a můžeme na ní šlápnout atd.). Samozřejmě, ne vše, co je v literatuře, je 100% pravda. Ale tady postačí pouhý selský rozum. Jsou plazi domestikovaná ochočená zvířata vyhledávající kontakt s člověkem? Ne, nejsou, nepatří to mezi jejich potřeby. To, že to nějakým způsobem asi vydrží, a záleží na "jejich povaze", je sice fakt, ale je to vždy jen naše lidská potřeba kontaktu, nikoli ta jejich. Důvodů, proč to dělat nebo nedělat si každý zastánce svého přístupu najde jistě plno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.14 16:05

zdravim,agama vousata je pro zacatecniky velmi vhodna,zalezi kolik casu ji chcete venovat,a urcite se priklanim i k agame kocincinske,lide se boji ju chovat ptz se rika ze je narocna,ale jedine co vas u n i pripravi o trochu casu je jen meneni vody ve vetsim bazenu,miluji vodu,potrebuji ji k zivotu ke koupani,a tato agama je jedna z nejvhodnejsich k ochoceni,ovsem zalezi aj na povaze zvirete ale to je jak u lidi,rozhodne nedoporucuji zverimex,je mi jich tam take lito,ale co nadelat..i agama vousata si pekne zvykne na kontakt cloveka,kocincina je zase zabavnejsi na koukani,aktivni ve vode a celkove..je to na vas..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.