Výběr prvního hada

Od: Datum: 08.11.14 04:49 odpovědí: 8 změna: 17.11.14 14:36

Zdravím rádcové,

rozhodl jsem se, že si koupím hada, ale vůbec o nich nic nevím. Byl bych asi pro škrtiče, slyšel jsem, že jsou pro začátečníky ideální. Bohužel mám jen malé terárko 30x30x20a tak bych do něj chtěl jen něco maličkého Původně bylo pro pavoučka.Má to vůbec cenu, nebo by se v tak malém terárku trápil kterýkoliv had? Sic bych ho chtěl od mláděte, pak bych mu samozřejmě koupil větší. Takže jací škrtiči jsou nenároční a vlezli by se ( a taky jací by se sice nevešli, ale jsou vhodní pro začátečníka?) A ať to prosím není větší než 1,5m. Docela se mi líbily užovky, ale viděl jsem že jich je hrozně moc poddruhů a barev a každá jinak náročná. Líbila se mi třeba ta bílá/snow ale asi není vhodná pro amatéra. No, moc se těším na odpovědi, všem předem děkuji ^-^ :)

psáno na mobilu, za hrubky se tedy předem omlouvám!

doplněno 09.11.14 00:46:

Tak jsem si už obědnal velké terárko :) chci se ještě zeptat, jestli jsou také pro začátečníky vhodné krajty? A jak je krmit? Musí mít živé holátka, nebo mohu kupovat mrtvé, mražené? Krajta je velká, v dospělosti se musí krmit dospělými myšmi, nebo pořád holátky? Zítra si půjdu koupit příslušnou literaturu ale ať sem hledal jakkoli na internetu, nenašel jsem odpovědi o těch holátcích. A chci poděkovat všem, co mi již odpověděli za pomoc !

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.11.14 11:36

Hodně jsem dělal do akvaristiky i teraristiky, rozhodl jste se pro hada, já je nikdy neměl v lásce, ale něco o tom vím. Myslím že pro vás jako začínajícího hadaře bude nejlepší užovka červená, je to moc hezký had a není náročný. To terarium ovšem je neúnosně malé v tom můžete chovat tak nějaký hmyz, cvrčky, strašilky a podobně. Na toho hada by jste měl mít terárko asi tak 80 x 40 x 50 (dxšxv)Vybavenost nějakou větev, kámen a alespoň malou nádržku na koupání. Dále je třeba osvětlení a teploměr, neškodil by i vlhkoměr. Na krmení je nutno si založit odchovnu myší, mladý had potřebuje myšičky když jsou ještě holé, později bude i dospělce. Lze ty myši i nakupovat ale není to levné a nevím jaké máte podmínky v bydlišti. A to nejdůležitější nastudujte si nějakou literaturu, had není pes ani kočka a vyžaduje úplně jiný přístup.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 08.11.14 13:34

Dobrý den, terárium je opravdu malé pro jaoéhokoli hada, i pro mládě. Tou užovkou máte asi na mysli užovku červenou a její barevné varianty. Tento had je pro začátečníky asi nejvhodnější, nejméně náročný. Ale nastudujte si nejdříve všechny podmínky chovu, věnujte tomu čas, zařiďte si podmínky (vhodné terárium atd.) a až poté kupujte hada. Chovu zdar.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 15.11.14 14:18

Ahoj, souhlasím, že pro začátečníka je nejvhodnější jakákoli barevná forma užovky červené (Elaphe gutatta). Mládě se dá sehnat na burzách za pár stovek. Vcelku nenáročná je i krajta královská (Python regius), u té je ale pořeba terárko v délce aspoň 2/3 hada, a bývá o dost tlustší, než užovky. Nedoporučuji však regiusku kupovat na burzách, jsou tam převážně hadi importovaní z volné přírody, mají cizopasníky, roztoče, vnitřní problémy a často hynou, léčba je pro zkušenější teraristy a navíc není levná. Vyplatí se dojet si pro ni k oveřenému chovateli, kde uvidíš podmínky chovu a poradí ti do začátků. Poměrně snadný chov je i u hroznýšovce duhového (Epicrates cenchria cenchria nebo cenchria mauri), ten ovšem vyžaduje vysokou vlhkost, na kterou je třeba dát si fakt majzla. Opět se dá bez potíží domácí odchov sehnat na burze, vesele žerou živou i mrtvou potravu, myši, potkany, prostě snad všechno.

Hada (jakéhokoli) rozhodně nekupuj ve zverimexu, jsou předražení a většinou zanedbaní.

Mldí hadi se krmí zprvu holátky, potom jemně osrstěnými malochy a postupně se potrava zvětšuje, ale snižuje se její počet a četnost krmení. To znamená, že mládě se musí krmit třeba 3x týdně jedním holátkem, puberťák sežere 2 myši třeba za 14 dní a dospělec pořádným potkanem jednou měsíčně. To je individuální had od hada, nelze říct obecně. Holátka jsem kupovala mražená a nikdy nebyl problém, rozmrazuj v teplé vodě (nikdy ne v mikrovlnce). Holata, myši i potkany odjakživa kupuji, doma na to nemám ani prostor, ani podmínky.

Pokud by tě ještě něco zajímalo, napiš do vnitřní pošty ;).

doplněno 15.11.14 14:23:

Jo, a ještě malá rada - u hadů jsou zpravidla větší samice, samci jsou někdy výrazně menší. Takže pokud nechceš, aby had dorostl do 2 metrů (což i u užovky červené není nic vyjímečného), tak raději samce. Navíc se hadi svým růstem v podstatě přizpůsobují velikosti své ubikace, had žijící v terárku 2x2x2m bude za normálních podmínek (krmení, světlo, teplo atd.) vždycky větší, než had žijící v terárku 80x70x50 cm.

doplněno 15.11.14 17:18:

Ještě jednou doplním - první tkaničku, co jsem si přinesla, jsem měla skoro rok provizorně v akvárku přikrytém deskou s větráním, co jsem dostala od bratrance, se dvěma úkryty, miskou a pár větvemi. Naši to moc neřešili, nerozumí tomu, a pořádné terárko s lepším vybavením jsem dokupovala postupně. Letos měl frajer 13 let, parádní kondice.

Není to rozhodně návod ani doporučení, ale dá se to zvládnout i takhle.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 15.11.14 17:14

Jak velké terárium jste objednal?

doplněno 16.11.14 20:54:

Tak má zadavatel asi vyřešeno, když akvárko s poklopem to jistí. Zanedlouho tu bude asi dotaz, co dělat s hadem který nežere.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.11.14 21:02

Ta narážka je na mě?:)

doplněno 17.11.14 12:15:

Takl ještě napište, proč ;).

Datum: 17.11.14 02:55

Ano, je:)

doplněno 17.11.14 13:43:

Protože mi nepřijde vhodné před začátečníkem byť jen zmiňovat možnost chovu hada v provizorních podmínkách. Ono to to zvíře může a nemusí zvládnout, vzhledem k tomu, že sice tvrdí, že si něco načetl ale dle dotazů to vypadá, že neví vůbec nic, by to prostě nemuselo dopadnout pro to zvíře dobře. Takoví lidé se často a rádi chytají toho, že to zvíře vlastně žádné extra podmínky nepotřebuje a je fajn mít ho třeba i ve sklenici od okurek.

Datum: 17.11.14 14:16

To máte pravdu, proto jsem psala, že to rozhodně není rada ani nic podobného. Jen píšu svoji zkušenost, kdy jsem si jako třináctileté děcko musela zařídit všechno sama, protože rodiče to neřešili a nechtěli řešit.

Krom toho zařízené starší akvárko a sklenice od okurek je fakt rozdíl;). Samozřejmě je ale vždycky lepší pořádný terárko, o tom žádná. Doufám, že to tazatel nevezme jako návod.

Datum: 17.11.14 14:36

Já jsem se nedávno dívla na jedno Britské forum o hadech, do sekce kde lidé fotili svá terária, protože jsem byla zvědavá jak vypadá teraristika jinde. 99% lidí tam mělo hady v akváriu a všem to tak přišlo naprosto v pořádku. U nás máme tu teraristiku někde jinde (přístup shora zvíře stresuje, cirkulace vzduchu atd.). Já myslím, že je to tak dobře:)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.