Co dělat, když při čištění nezvedá kůň nohy?

Od: Datum: 04.11.14 20:47 odpovědí: 5 změna: 06.11.14 12:41

Zdravím a žádám vás o radu. Nedávno jsem začala jezdit hřebce. Je moc hodný ze země i ze sedla, poslouchá, při čištění stojí na místě... nemám si na co stěžovat. Ale mám problém. Když mu chci vyčistit kopyta, zaboří nohy do země a nejde s nimi hnout. Pravou přední mi dá a jakmile vyčistím tu, tak hned dává automaticky i pravou zadní. Ale když chci vyčistit ty další dvě, jsem bezmocná. Sílu mám, ale tu nohu mu prostě nezvednu. Jestli dělám něco špatně, nebo si ze mě prostě jen dělá prdel... Ale ráda bych ho ty nožky zvedat naučila, přece jenom je to docela důležité. Děkuji všem za rady :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.11.14 21:06
avatar

Někomu jinému tu nohu dá? Pokud ano, tak si dělá z tebe srandu a popros dotyčného, kterému nohu dává, aby ti to ukázal.

Jeď rukou po noze dolů a vyzývej ho povelem, na který je zvyklý, aby tu nohu dal, můžeš do ní i lehce ukat. Pokud nereaguje, opři se do něj ramenem, aby trochu ztratil rovnováhu, zakolíbal se a musel si přešlápnout a tu nohu chy. Pochval a odměň, i když ti ji dá jen na malou chvíli.

Druhá možnost je na videu. Je lepší to dělat v ohradě, kde neuteče, ale má víc prostoru, než v boxu.


tady mᚠpak popis, jak na to http://www.konicci.cz/diskuzni-forum/diskuze-o-vychove-a-vycviku/udidlo-a-zvedani-nohou/

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.11.14 21:21

Nohy dává takhle špatně tak nějak každému, i kovář má občas co dělat, ale vždy si nějak poradí. Dělám jak píšete, zkouším se o koně opřít, mluvím na něj i na nohu ukám. Nevím, jestli být přísnější, dát mu výchovnou? Nechci udělat něco špatně. Každopádně příště poprosím někoho ze stáje, aby mi pomohl a poradil "naživo", to bude určitě nejlepší. Děkuji vám

Datum: 06.11.14 12:41
avatar

Tak takovou praxi jako je na videu bych nedoporučovala. Už základní chyba je ta, že koně nikdo nedrží a koník neví jestli má dávat nohu nebo se točit. To koníka spíš zmate a naučí koně nohu vytrhávat.

Radila bych se zaměřit na dávaní nohou ne na samotné čištění. Nacvičovat jen povel dát nohu, pocválit a pustit. Nepíšte, že by měl kůň problém nohy udržet, proto nemusí být s každým zvednutím spojena nějaká operace (čištění kopyt nebo strouhání). Napřed si najděte povel nebo signál, na který koník reaguje a ten stále používejte. Nejprve začněte jemnější povel a postupně zvyšovat tlak až do momentu, kdy nohu dá. Zvednou, pustit, pochválit. A věnovat se jiné činnosti za chvíli zopakovat. Časem bude povel mnohem jemnější, než na začátku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.14 08:34
avatar
Zkuste mu dat udidlo , soustredi se na to co ma v hube a treba nebude klast odpor na nohy tak to dela moje pritelkyne ve staji , kdyz kun stavkuje
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.14 18:02

Děkuji za radu, ale zkoušela jsem. Zítra za ním zase jedu, bude tam kamarádka a pomůže mi s ním. Musíme na něj něco vymyslet :).

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.