Agresivní kobyla

Od: Datum: 21.09.14 12:32 odpovědí: 5 změna: 23.09.14 08:07
Zdravím, mám takový problém. Asi před měsícem mi začala kobyla "blbnout" a to hlavně během lonžování. Nikdy s lonžováním neměla problém a před tím měsícem se začala vzpínat, kopat přímo po člověku a vyjíždět po něm i zubama.. občas pomalu na toho člověka skočí. Zkoušela jsem to pak s bičem a když po mě vyjela tak jsem jí pleskla přes plece a to na mě skoro skočila. Začala si vymýšlet i pod sedlem tím, že když něco nechce tak couve a ne a ne jí pobídnout dopředu a když dostane bičem tak vyhodí, nebo kozluje, ale to by se nějak dalo, ale vůbec nevím co na té lonži... Jak jí naučit znovu respektovat jezdce, odnaučit ji to, nebo jakoukoliv radu? Děkuji moc
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bohemica*
Datum: 21.09.14 15:49

K poradě je třeba poskytnout více informací.

Nevím jak stará kobylka je, co dosud prodělala, jak a čím je krmena, kdo ji dosud trénoval a v jakém stupni výcviku je, co vlastně trénujete (anglické ježdění nebo western), jaké máte zkušenosti Vy, jak u kobylky probíhá říje, zda je

ve společnosti jiných koní nebo je držena o samotě, jaké používáte postroje a pomůcky, atd. atd.

V každém případě bude chyba někde ve člověku a v jeho přístupu. Těžko na dálku radit, Kobylu a její chování i Váš přístup musí někdo vidět na vlastní oči, to není v moci této poradny.

Radila bych Vám abyste si pozvala na konzultaci někoho zkušeného ve svém okolí. Nějakého trenéra nebo zkušeného jezdce. Možná budete muset i něco zaplatit.

doplněno 21.09.14 16:01:

Ještě doplním ohledně "respektu" koně k člověku. Pro koně je člověk predátor a kůň má přirozenou nedůvěru v člověka.

Když někde člověk udělá chybu, těžko se napravuje. Kůň se může stát lekavým, kousavým, kopavým atd. Napravovat chyby ve výchově a ve výcviku dá hodně práce a chcr to hodně trpělivosti, ale i zkušeností. Vy zřejmě moc zkušeností nemáte, proto raději někoho zkušeného vyhledejte co nejrychleji než se u kobylky její zlozvyky ještě prohloubí.

Zkuste si také něco vyhledat a načíst na netu o Parelliho metodě, tedy o přirozené, nenásilné komunikaci s koněm.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: whovian*
Datum: 22.09.14 14:35

Kobyle je 14 let, nikdy předtím to nedělala. Mám ji 7 měsíců, nikdy předtím to nedělala až minulí měsíc. Žádnými změnami ani stresem neprošla. Přes léto byla jen an pastvě a dokrmovaná senem. Dokrmovat ještě směsí pro stortovní koně se začala až po tom co začala zlobit. Teď byla na 2 týdny se svou bývalou majitelkou a zdá se mi to ještě horší. Původně má vyskákané parkúry S**, přes rok jezdí spíš rekreačně, občas skoky. Po většinu času má na sobě anglii, občas western. Při říji nebyly předtím žádné velké změny chování, od té poslední to právě začala dělat a už to tak zůstalo. Je ustájena s jednou osmiletou klisnou, jí také začaal šikanovat před tím měsícem.
V našem okolí není nikdo moc zkušený, ani trenér, prot se právě obracím aspoň na poradny.

Parelliho metodě jsme se věnovali celkem často už i předtím než to dělala a přesto najednou začala být "agresivní"...

Od: bohemica*
Datum: 23.09.14 08:07

Z doplnění vyplývá, že kobylka moc práce nedostává, když je celé léto na pastvě, občas rekreační vyjížďka. Krmení

na pastvě je doplňováno senem a po tom, co začala "zlobit" jste jí začali dávat směs pro sportovní koně.

To moc nechápu, protože kobylka byla původně využívána ke sportu s průměrnou výkonností a i po ukončení sportovní kariéry je krmena jako kůň "v zátěži".

Střídání jezdců, prostředí a majitelů psychice kobyly také asi moc neprospívají.

Znovu opakuji, že od stolu nelze v takovém případě radit.

Nevím kde žiješ, ale zkus mi napsat alespoň oblast, třeba někoho šikovného budu moci doporučit kdo by ti pomohl

a poradil. Písni třeba do SZ.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 22.09.14 15:23

Tohle musí někdo vidět, nedá se jen tak radit od stolu. Pokud bylo před tím vše v pořádku, můžou to být i zdravotní problémy, na to má kůň v tomhle věku a s touhle výkonností docela nárok. Jinak nechápu, k čemu je lonžování 14ti letého koně. K vypohybování je to blbost sama o sobě a k výcviku to nepotřebuje, ve 14ti to má být takový mazák, kterého když vezmu po několika týdnech z pastviny, bude normálně fungovat bez nějakého ujasňování si pozic. Možná tak, pokud bych na něm chtěla učit začátečníka, pak bych si tu lonž vzala.Co zuby, dělaly se někdy?Sedlo sedí? Kůň nekulhá, nebolí ho záda? Ježděn je na udidle? Jezdec je na jakém stupni výcviku? Trenér je k dispozici? Pokud kůň nechce dopředu, rada je poměrně jednoduchá. Má se s ním dělat tedy vše jiného a rychle za sebou, aby si pak přál jít jen rovně dopředu. Tedy couvat, obraty kolem předku, zadku, side pass a to pořád dokola, až kůň rád vykročí dopředu. Ovšem na to musí být jisté, že je kůň zdravotně OK a jen vymýšlí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: whovian*
Datum: 22.09.14 15:56

Neřešila by jsem to, kdyby to nebylo až nebezpečné. Vždycky se rozeběhne proti člověšku dupe po něm, vzepne se a vyjede zubama. Občas jí chce vylonžovat desetiletá holčina a vyjela už i po ní. Právě potřebuji, aby šlapala i na lonži a to za poslední dobu nejde.Zuby má v pořádku, nekulhá.. zdravotně je na tom dobře. Jezděna je na nejjemnějším udidle, spíš stejně jezdí na parellce, trenér k dispozici není.
Není problém, že kůň nechce dopředu, ale že vyjíždí po lidech. Mohu poslat fotky. Vzepne se, otočí se k jezdci a se staženýma ušima se proti němu rozeběhne zubama, div ho nestrhne na zem.
Tyto věci s ní dělám od začátku a nejednou nevím důvod takhel vyjíždí :)

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.