Chov kočky - jak se o ni starat a co pořídit

Od: Datum: 10.07.14 16:18 odpovědí: 20 změna: 13.07.14 19:13

Dobrý den,
rozhodl jsem se pro koupi kočky, nejlépe kočky domácí, nějaké mourovaté, klidně i kotě.
A potřeboval bych od vás poradit.

Kolikrát denně a v jakém množství mám kočku krmit?
Jaké mám koupit vybavení (podestýlka, krmící misky atd.)?
Můžu kočce dát i trochu šunky či nějakého jiného jídla? Abych jí nemusel stále ládovat těmi granulemi apod.

Bydlíme v bytě. O kočku se budu starat pilně a budu jí dopřávat.

Nechci dát za vybavení (podestýlky, krmení pro začátek, misky atd.) utratit víc jak 1000 Kč.

Mám to pořídit na internetu nebo ve zverimexu? Je to možné do tohoto limitu?
Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.07.14 16:31

Vím, že se to nemá a vlastně skoro nesmí, tazatele jen tak odkázat na nějaké webovky, ale toto je hodně obsažná otázka, že si myslím, že když poguglujete na téma kočičí web, najdete mnoho dobrých a naprosto odborných rad. ;) Poohlédněte se po svém okolí po výstavě koček. Uvidíte, uslyšíte, podebatujete, zeptáte se, bude vám úplně přesně doporučeno. ;)

Ohodnoceno: 1x

Datum: 10.07.14 16:53
Ceny porovnejte na internetu. Kupuji třeba na zoohitu, záleží na akcích.
Nevím jak velké balení granulí (na jak dlouho) chcete koupit a jakých, jaké stelivo, jaký záchod (krytý nebo nekrytý), misky, škrabadlo (aby vám neničilo nábytek), kleštičky na drápky, něco na vyčesávání.. Kočička by měla na veterinu na preventivní prohlídku, až si ji přinesete kde ji oočkují a odčerví..
Já mám za tisícovku pytel 10kg granulí.
Jinak šunku max. jako pamlsek, je slaná. Lepší je přemražené syrové maso (nemělo by být vepřové).
doplněno 11.07.14 09:15:

@pohadka - barevné granule jsou nevhodné ne proto, že kočka vybírá jen jednu barvu, ale proto, že barevné jsou kvůli barvivům a to bývá častný alergen!

@micinka123 - ty bydlíš u rodičů viď? A jak pejsek, tak kočička, bývají přes den venku.. To se nedá srovnat s tím, kdy je kočka čistě bytová. Mám dvě a i kdybych je vyčesávala 3x denně, dokud nebudou do hola, tak z chlupů asi zešílím! Můžu vysávat 3x denně a stejně jsou chlupy všude.. Nábytek tedy neničí, stříhám drápky a mají škrabadlo, takže nemají čím. Jen ty chlupy..

Ohodnoceno: 0x

Od: pohadka
Datum: 11.07.14 09:22

Samozřejmě to moc dobře vím, že barevné granule jsou nevhodné, proto jsem je také svým kočičkám nikdy nedávala, ale nechtěla jsem to tam zbytečně rozebírat. Jen co jsem takhle zaslechla od lidí, co své kočky barevnými krmí, tak vždycky řikali, že si vybíraly a snědly jen ty hnědé, takže bez barviv ;)

Datum: 10.07.14 17:00

My dáváme kočkám kočičí konzervy a sušené granule.Taky mají rady tavené sýry.Když máme kuře,tak taky dostanou.A i tu šunku.Veterinář nám řekl,že pokud nemají průjem po mléku,tak ho můžeme dát.Jenže oni ho mají,tak ho nedáváme i když ho mají rády.Vhodné pro ně ale není.Máme zahradu,takže jsou přes den tam,nikam moc nechodí.Teď jsou venku i v noci,chodí na půdu a v zimě je máme doma.V chodbě mají stelivo,které čistíme,ale ony jdou i přes den ven,takže je to jen na noc.Máme velkou misku na vodu a venku na zahradě 2 nádoby,kde mají pořád vodu a velkou misku na jídlo.Kupujeme ty konzervy v různých akcích.Misky přijdou na pár korun.

Datum: 10.07.14 17:43

Zdravím, nechcete si koupit nějakou dobrou knihu o kočkách? Já jich mám doma 8 a nelituju :-D

Ale pokud chcete pomoc od chovatele koček, tak bych Vám něco mohla poradit.

Jestli si pořizujete kotě, tak by mělo dostávat stravu 6x denně, tj. 1 krmná dávka (najdete na pytli granulí) rozdělená do 6 mini dávek. ;) Já to řeknu tak, že jsem svému kotěti (které jsem kdysi měla) vždycky granule přisypávala. Jak měl misku prázdnou, tak jsem grancle přisypala a v pohodě. ;) Co se týče vybavení... jestli si chcete tu domácí kočku pořídit, tak by jste ji měl pořídit 3 misky (na vodu, granule, konzervy nebo maso), kočičí WC s lopatkou (nejlepší WC jsou krytá, mají i filtr, který redukuje zápach... já krytý záchod mám), stelivo nebo kočkolit (koupila bych nějaký dražší, já jsem měla výborné zkušenosti se Zverlitem... máma začla kupovat písek z Penny Marketu a taky máme dobré zkušenosti), škrabadlo (nejlepší jsou vysoké, kočka se na nich vyřádí), pelíšek na spaní, kartáč nebo hřeben na srst, antiparazitika, krmivo do začátku (měl byste dostat od majitele, od kterého si kotě berete), hračky, přepravka na transport a samozřejmě veterinář.

Šunka není určitě pro kočky vhodná, je slaná a sůl kočkám neděla dobře. Jednou za čas ovšem neuškodí, taky někdy své dám kolečko. Pokud ji nechcete ládovat pouze granulemi, kupte ji pořádné maso u řezníka nebo ve zverimexu. Nebo se podívejte na kapsičky a konzervy. ;)

Bohužel, ale myslím, že 1000,-Kč rozhodně přesáhnete. Už takové menší škrabadlo stojí 4 stovky a to pak nemluvím o WC a přepravce ;)

Je to rozhodně výhodnější všechno nakoupit na netu. Já na netu nakupuji furt a nelituji. Jsou tam výhodnější ceny než u nás. ;) Můžu doporučit Happypet.cz, Krmeni.cz, Profizoo.cz nebo Spokojenypes.cz ;)

Datum: 10.07.14 17:56

Autore, myslím, že pro začátek byste si měl vzít dospělou číču, protože v péči o "šelmu" máte dle otázek nulovou praxi - nemyslím to ve zlém. Jen myslím, že o kotě je třeba pečovat mnohem více a mohl byste v tom nadělat chyby.

Ohledně množství krmení se prozatím držte údajů výrobce, ale protože bude kočička doma, můžete dávat spíše dolní hranici - nepotřebuje tolik energie, jako kočka, která lítá venku. Můžete koupit i speciální krmení pro domácí kočky. Pokud budete kupovat dospělou, kupte do začátku více různých balení v menších porcích - např. naše potvůrka žere pouze Kitekat. Sebedražší granule nebo kapsičky jí nejedou, sebelevnější samozřejmě také ne :-D Kočky jsou prostě vybíravé.

Trochu si odporujete, nechcete utratit více než 1000,-, ale kočičce chcete dopřávat... každopádně, jako pelíšek můžete zkusit pouze krabici, všechny kočky, které jsem kdy měla, si samy oblíbily krabice, tak jsme jim ji vystlali a bylo to. Ale připravte se, že si kočička vybere i třeba jiné místo. Nejsou to psi, aby si lehly tam, kde páníček řekne Nicméně, co Vás bude stát hodně, je škrabadlo. Pro plně domácí kočku potřebujete nějaké opravdu dobré a velké, jinak budete mít gauč na maděru a kočku plnou energie. Neberte takové ty 40cm, vemte něco obrovského - ta šelmička to fakt potřebuje, pokud jí nemůžete dopřát pohyb venku.

Ségra má pro svého polodomácího kocoura stelivo ve staré velké přepravce - kocour se tam cítí v bezpečí, na záchůdek je to lepší. Přikrytý záchod je dobrý i pro vás, některé kočky při hrabání jsou schopné zasypat celou místnost.

Misky moc neřešte, ani bych snad nekupovala nic ze zverimexu, řekla bych, že v běžném nádobí koupíte levněji. Jednu na mléko/vodu, jednu na žrádlo, jednu na granule. Popř. takto dvakrát, abyste mohl dát další, kdykoliv je to třeba. Granule můžete, pokud nebude číča tloustnout, nechat na zemi pořád, aby měla přístup (spolu s vodou!) kdykoliv chce. Připravte se, že na léto jsou kočky hubenější, žerou méně, na zimu zase naberou a žerou jako protržené.

Kočičce kupte hračku, ale mnohým stačí i kulička z papíru na provázku. Hrajte si s ní často, přeci jenom je to kočka, která v jiných podmínkách lítá pořád po venku nebo se courá. Existují plemena, která jsou pohodlnější a více spí, i když spíše si dejte pozor, abyste nevybral aktivní plemeno, které potřebuje pohyb venku. Pokud budete mít kotě, mám podezření, že velkou roli hraje to, jak si s kotětem hrajete během jeho mládí a dospívání. Kamarádka měla práci doma, takže s kotětem byla pořád, pořád si s ním hrála, často jej i budila, a v dospělosti z něj byl ďábel, který nespal nikdy více než pár hodin, a když nespal, tak útočil. My máme číču, která do 6 měsíců života nepoznala člověka, a i pak si těžko zvykala, a dneska, ačkoliv je to mazel nejmazlovatější, je docela ráda sama.

Kdybyste měl ještě nějaké otázky, sem s nimi ;)

Ohodnoceno: 3x

Datum: 10.07.14 17:59

Naše kočky mají granule neustále v misce, sem tam dávám kapsičku nebo maso syrové kuřecí, vepřové...vnitřnosti, jogurt, sýr, zbytek vajíčka, když obaluji řízky... Na vodu používám obal na květináč, nemusím mít strach, že vyschne, čerstvou vodu odmítají a nejraděj pijí vodu starou (nejraděj z akvária)...aspoň naše kočky :)

Podestýlku používám Zverlit jemný asi 90,- balení, záchodek mám obyč http://www.mavez.cz/www-dkl-c…z-ramu-Litter-seda-42x30x10cm také nezapomeňte děrovanou lopatku na vyhazování hrudek a bobků z wc kolem 30,- Dá se koupit i krytý záchod, ale ze začátku bych ho nechala bez vrchu, kočky si tam někdy místo záchodu udělají pelech :) a až se naučí, že je to wc, můžete dát vrch.

Misky dejte klidně staré od kompotu, kočkám je to šumák :) a jinak stojí kolem 100,- keramické.

A jak píší všichni, bez škrabadla se neobejdete, stačí jen pás na stěnu (100,-), nekupujte takové ty prolézačky, je to drahé, kočku to stejně přestane bavit a pak to jen v bytě zavazí :)

Eshopy bývají levnější, ale je tam zase poštovné, ovšem pokud budete kupovat všechno v jednom, jistě se to vyplatí i s poštovným.

Přeji hodně radosti!

Jo a ještě..počítejte s penězi za kastraci až dospěje, kocour by jinak značkoval (děsný smrad) a kočky se mrouskají (válí se a děsně řvou) :)

Datum: 10.07.14 20:16

Kočička je osobnost.Spí kde chce ona,zpravidla mimo pelíšku,jí co jí chutná,prostě dělá si to co chce ona ve svém teritoriu,které si vybere a je jen její.A do něho se také vrací..Ale za tu určitou volnost se odměňuje velikou láskou a přítulností. Mám takovou rozmazlenou kočičku. Když jí bylo půl roku,přišla o nožičku a tak jí chci ten život ulehčit.A respektují ji i oba moji pejsci.Ony ty zvířátka se nějak mezi sebou domluví a poznají,že je ten druhý nemocný.Už jste si všimli,že slušný pea nikdy něštěká na starého a nemocného kolegu a ani na takového člověka.Teď si ta moje potvůrka usmyslela,že mi bude ležet přes klávesnici.

Datum: 11.07.14 07:22

Já jsem loni k Vánocům své číči koupila pelíšek za 590,-. On se mi totiž hrozně líbil a prostě jsem ho musela mít doma. Kočička si ho hned oblíbila a spí v ním doteď. :) Samozřejmě, někdy si lehne i na jiná místa, ale pelíšek má nejradši. Každá kočka je jiná. ;)

Datum: 10.07.14 21:13

Určitě s pořízením kočičky neprohloupíte. Já bych právě že pro začátek spíš doporučila koťátko, které si sám vychováte než dospělou kočku, která už má zažité nějaké zvyky. Do limitu by jste se vejít mohl, pokud ale nebudete očekávat, že nakoupíte prvotřídní výrobky. Pelíšek si myslím, že není potřeba, protože kočky tam stejně minimálně spí, rády si lehají tak, kde je to napadne a hlavně spíš leží ve výškách, aby měly rozhled. Já tedy preferuji záchod nekrytý, když budete výkaly pravidelně vyndavat lopatkou, tak to není ani tak estetický problém. Na písku také hodně záleží jaký si kočička oblíbí. Můžete koupit gelový písek, ten je ale moc drahý, nebo běžný písek, ten ale dělá velké hrudky a většinou zapáchá a kočičce se nemusí líbit. Nejlepší zkušenost jsem měla s Biocat micro. Misku s granulemi musí mít pořád k dispozici, nejlepší granule jsou ty, které jsou jednobarevné, protože ty barevné moc kočky jíst nechtějí a nebo si vybírají jen jednu barvu a zbytek nesní. Kapšičku a různé pamlsky dávat v přiměřeném množství, aby zase kočka nebyla tlustá. Hlavně nedávat mléko! Škrabadlo pro začátek doporučuji nějaké malé, třeba od Trixie jen takovou tyč na stojánku, protože né každé škrabadlo se kočičkám líbí a mohou si jít brousit drápky o Váš nábytek. Až budete mít vyzkoušeno, že si na něm drápky brousí, časem můžet koupit větší. Určitě také koupit nějaké hračky jako míčky, myšky a něco na provázku. Každá kočička je jiná, takže pak sám uvidíte, co všechno by ta Vaše ráda a přizpůsobíte se jí. Vím o čem mluvím, měla jsem 2 kočičky ;)

Datum: 11.07.14 07:24

Já mám zase výborné zkušenosti s krytým záchodem. Vůbec nic nesmrdí. Když jsem měla kdysi nekrytý, tak to bylo hrozné.

Od: veric*
Datum: 10.07.14 22:43

Nejlepší je kočku NEPOŘIZOVAT vše co může zničí co nezničí bude od chlupů

Datum: 11.07.14 07:26

Vy ani nevíte jaká je s kočkou sranda. A ne, já mám doma drahý nábytek a ještě dodnes tam stojí úplně bez zničení. ;) A chlupy? Postačí kartáč a kočku vyčesat.

Datum: 11.07.14 09:26

S kočkou sice sranda je, ale ty chlupy opravdu sranda nejsou. A kor u mourka, já musela každý den luxovat celý byt (ale to je tím, že chlupy prostě nemám ráda), protože jak mají krátké a tvrdé chlupy, tak se z nich celý den sypou, ale u perských to není zas tak zlé, mají je měkké a dlouhé a zase tolik jim nevypadávají.

Datum: 11.07.14 11:42

To je blbost.Mám dvě krátkosrsté kočky a chlupy skoro nikde nemám.Jen když udeří obrovský vedra,tak začnou pelichat, ale minimálněto je normální.Ale ti,co mají doma dlouhosrsté kočky,ti mají chlupy všude ale majitelům to nevadí,většina používá furminátory.Hodně líná např.mojí kamarádky britská kočka,tu si nemůžu vzít do náruče když mám černé tričko´,to bych byla hrozně chlupatá.

Datum: 11.07.14 14:05

Je ty jsou ale krásné ;) no mě totiž přišlo, že ty moje micky nějak extrémně línaly snad celý rok. Nemohla jsem je ani pohladit a když jsem je česala, tak bych se mohla učesat, protože pořád lítaly chlupy. Kamarádka má perskou činčilu a z ní padají jen takové chomáčky chlupů, které se lehce seberou a je po problému :)

Datum: 13.07.14 19:13

Jestli to nebude stravou.Třeba jim chybí nějaké vitamíny...

Od: nevimcovybrat
Datum: 11.07.14 18:56

Jé, děkuji za všechny rady a zkušenosti. Osobně jsem nečekal, že se tu spustí taková diskuze.
Těch 1000 Kč jsem myslel pro začátek, ale rozhodl jsem se utratit víc. Počkám a po výplatě, cirka v půlce srpna vemu víc peněz a všechno pořídím. Postupem času budu dokupovat další věci

A mám ještě jednu otázku. Odkud mám pořídit kočičku? Z kočičího útulku? Jak to tam chodí, je to zdarma nebo nějaký poplatek?

Děkuji moc

Datum: 11.07.14 19:31

Z útulku by to bylo šlechetné, ale zase tady narážíme na to, že v péči jste začátečník, a případné problémy by Vám dělaly více starostí, než zkušenému chovateli. Ale např. náš útulek nabízí, že si za zvířátkem můžete přijít, pečovat o něj, pejska vyvenčit - myslím si, že pokud tam párkrát zajdete a s nějakou číčou se skamarádíte a uvidíte, že je v pohodě a zdravá, tak to půjde ;) Jo a myslím si, že pejsek tam stojí 250,-, kočky nevím, možná taky nějaký menší poplatek. Jinak v menších městech a na vesnicích je vždycky někdo, kdo se potřebuje koťat zbavit. Druhý vrh mívají kočky na konci srpna a v září (snad se nepletu, už dlouho máme jen jednu kastrovanou), máte to tak akorát. No a pak máte možnost vzít si nějakou z chovatelské stanice, ale tam už to je opravdu za peníze.

Datum: 12.07.14 11:34

Já měla kočičku z útulku a ta už přece jen něco zažila, byla prostě svá a nebyla tak přítulná, člověka si moc nevšímala, ale za to klidná a moc hodná. A k tomu ještě druhou, kterou jsem měla od koťátka a ta byla velice živá, hravá a takovej závisláček bych řekla, pořád se tulila a vyhledávala společnost. Určitě to není tím, že jedna byla z útulku a ta druhá ne, záleží samozřejmě na povaze. Jen sem tím chtěla říct, že je úplně jedno odkud kočičku budete mít, buď bude taková a nebo maková ;)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.