Přivazování psa kvůli žebrání

Od: Datum: 03.07.14 19:12 odpovědí: 27 změna: 21.09.14 21:18
avatar

Zdravím... Mám problém a doufám, že mi někdo poradí. Každopádně se ani nejedná moc o psa, ale spíše o moje rodiče. Jakmile jíme něco venku, ať to je oběd nebo cokoliv jiného, tak náš pes (štěně, 4 měsíce) žebrá. Učím ho, aby nežebral, ale když jedí venku rodiče a nejsem tam s nimi já, tak ho vždycky uvážou na vodítko, aby jim neskákal na stůl a prostě je neotravoval. Je to dobrý způsob výchovy? Co když vyroste a bude žebrat? Mě se tento způsob výchovy rozhodně nelíbí, vlastně to ani není výchova. Uvážou ho vždycky, když nejsem nablízku a prostě s nimi nejsem. Jak jim to prosím vysvětlit? Už několikrát jsem jim vysvětlovala, že ho kvůli tomu nemají uvazovat, ale nevšímat si ho, když bude žebrat. Je mi ho líto a když ho odepnu z vodítka, tak jsou na mě naštvaní. Už jsem se kvůli tomu s nimi pohádala. :( Jsem na ně naštvaná. Prosím, jak jim to mám vysvětlit? Děkuji :(


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.07.14 19:19

Pokud ho přivážou na vodítko tak mu s tím nemužou uškodit.Právě naopak.Horší by bylo kdyby ho za žebrání byli. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.14 19:24
avatar

To je fakt, ale já jsem prostě proti uvazování psa, ale když si myslíte, že je to i dobrá varianta výcviku ;)

Od: bruk600*
Datum: 03.07.14 19:28

Kvůli psu se hádat s rodiči? Pes má svoje místo a pokud jim leze do talíře, tak co asi mají dělat? Vysvětlovat? Pes řečičkám nerozumí a pokud nemá ještě naučeno, že lidi "žerou" z kořisti jako první, tak je to jediné řešení. Jen mám obavu, že vy ho to nedokážete naučit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.07.14 08:18
avatar

Dokážu ho to naučit... Přečetla jsem si o tom všechno.

Od: ria®
Datum: 03.07.14 19:33
avatar

Nevidím na tom nic špatného. Přivázat, pohladit - aby věděl,že to není trest a říct povel "zůstaň", při odvazování zase pohladit a pochválit a "volno", po čase to pochopí, přivazovat ho nebudete muset pořád, a žebrat nebude, musíte být ale důslední. Je to ještě mrňous, musí mít nějaká pravidla. :)..

doplněno 03.07.14 22:51:

Šmarja - pejsek není dítě :) Ještě mu dejte misku na stůl a naučte ho jíst s Vámi na stole.. :D..

To psa neuvážete ani na procházce, aby se necítil méněceně? :) Pokud čtyřměsíční štěně skáče po stole, není nic špatného ho na tu dobu uvázat na vodítko - nic se mu neděje, on moc dobře ví proč a po čase se to odnaučí, zajděte si na pár lekcí na cvičák, opravdu doporučuji, tam jsme psi zavírali do kotců, aby se naučili, být sami, mezitím jsme pěkně nerušeně vyčitili areál a až pak začal výcvik - v dalších lekcí je tam nechávají i přes noc.

Strašně psy polidšťujete.:D Pokud chcete, aby Vám pes slintal při jídle po noze- není nic jednoduššího, než si ho takhle "zkazit" ;)

doplněno 04.07.14 00:55:

Tím, že pes skáče po stole si zrovna svou nadřazenost také nebudujete, a na poprvé mu prostě nevysvětlíte, tady zůstaň, když to neumí. Opakuji, že to přivázání je dočasné řešení. :) Chodím často do psí hospůdky, a to, co někteří psi vyvádějí, když si dá páníček buřta je fakt něco.. Štěkají na něj, cpou se na židli (div ne na hlavu), aby viděli do stolu, proslinávají kalhoty na stehně :D.. majitelé jsou z toho pak sami naštvaní a na psy křičí a pohoda je včoudu..Nejlepší jsou psi, co vyrvou dítěti z ruky jídlo a majitelé se tomu ještě smějí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: isteron
Datum: 03.07.14 19:40

Náš pes tiž žobral, ale nie nejako agresívne, ale potichu si sadol vedľa stola a veľmi prosebnými a hladnými očami pozeral, kým som mu niečo nedal. Vždy som si musel nachystať jednu jeho obľúbenú párku, aby som mu mohol dať to čo mu neuškodilo. A kým sa jedla polievka, toho nezaujímalo, sedel obďaleč v úkryte. Keď sa položil na stôl hlavný chod, ktorý obsahoval nejaké mäso, až potom pribehol ku stolu. A pozeral na nás, ale ticho a pokojne čakal. kým dostal svoju dávku. Vonku na prechádzke, som sa musel s ním tiž podeliť, čakal dovtedy, kým som mu neukázal prázdne ruky.

Ale o diétne granule, ktoré mu predpísal veterinár na jeho obličky , nemal vôbec záujem. Myslím, že sa nedá pes odnaučiť od žobrania, aj tak sú veľmi tvrdohlavý, najmä ten náš bol. Čo nechcel, to neurobil. Ak niečo schmatol, to nikdy neukázal a hneď to prehltol, aby sme mu to nezobrali.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.14 20:25

Pes se nemá uvazovat,je to člen rodiny.Na mě také koukala při jídle.Nevšímal jsem si ji a časem toho nechala.Pokuď si nenechají poradit tak ať ho neuvazují nebo ať zůstanou doma /horší je,když bydlíte s nima/

doplněno 03.07.14 20:29:

Chudák pes neví co se děje,když ho uvazují...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: isteron
Datum: 03.07.14 21:54

Ani náš špic neznášal uväzovanie, napr. pred obchodom a p. Vždy bol veľmi urazený, že sme ho uviazali. A v byte nikdy, tam sa voľne pohyboval, vždy vedel kam môže a kam nie. A kúpeľňu zďaleka obchádzal, i keď v rieke sa rád kúpal.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.07.14 08:19
avatar

No právě, oto mi jde. Je mi ho taky líto, ale když to řeknu rodičům, tak mě ignorují. :(

Datum: 03.07.14 22:41

Pokud jenom sedí a dívá se na ně při jídle nevidím důvod ho uvazovat-pokud ho uvazují kvůli tomu, tak to nemají v hlavě v pořádku. Pokud leze po stole, tak se dá psa vycvičit, aby po stole nelezl, takže se zase nemusí uvazovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.07.14 08:19
avatar

On leze i po stole, tak proto ho přivazují. :(

Datum: 04.07.14 13:39

Dělá se z toho zbytečně věda. Vycvičit stěně, aby nelezlo třeba po stole, je lehčí, než vycvičit starého psa. Jen směle do toho. Zachvíli se to naučí. Uvidíte. Pes lidským slovům rozumí není blbej.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 03.07.14 22:49
avatar

Nevím, jak to vysvětlíte rodičům, ale uvázání na vodítko není výchova, jen psa omezíte, aby neotravoval.
Výchova je, že pokud pes začne žebrat, je povelem odvolán na místo, vycvičenější pejsci slyší i na povel "zmiz" (nebo obdobný), což znamená aby pes byl kdekoli jinde naž papající páníček. A dobře vychovaný pes to už ani nezkouší...
Chápu, že někomu vadí, že při obědě na něj pes civí a slintá - mně to je jedno, a většina mých zvířecích kamarádů brzy pochopila, že ze mne nic nevypadne a jdou slintat o židli dál. Tím jen chci říct, že důslednost při vyžadování splnění povelů je při výchově na prvním místě...

doplněno 03.07.14 22:58:

@ria já psy nepolidšťuji. Ale beru je jako rozumné bytosti, které je možné vychovat k obrazu svému. Soužití s vychovaným psem je jednodušší pro páníčka i pejska, protože si oba vyhovují a mohou to být rozumní parťáci do života - mám své zkušenosti. Pokud pes má svého pána rád, je to výhra pro oba. Pes má vědět, co se jeho pánovi líbí a co ne, pak se podle toho rád bude chovat, aby pánovi udělal radost, naopak pán nesmí psa zbytečně buzerovat a má dávat jasné a srozumitelné povely. Musí to být vztah, oboustraný a oboustranně přínosný !

A pes na vodítku nebo zlý pes - to je téměř vždy chyba ve výchově. Psa i pána...

doplněno 03.07.14 23:31:

@milan23 POZOR, není jasné, čí pes vlastně je, tazatelka píše "náš". Takže jestli člověčí smečka nemá jasno, kdo je vůdce smečky toho chudáka pejska, tak toho pesana docela lituju.
Doporučil bych cvičák. Pro celou rodinu - tazatelku i rodiče. Aby se naučili, jak rozumně vychovávat psa a udělat si z něj fungujícího a věrného kamaráda...

doplněno 03.07.14 23:48:

@milan23 nevím o jiných dotazech tazatelky, nějak je neregistruji a nespojuji. Jen jsem chtěl upozornit na to, že pro psa je velmi důležitá hierarchie té jeho smečky, a že uvázáním psa se nad jeho postavení nedostaneme...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: milan23*
Datum: 03.07.14 23:11
Pokud by rodiče využili uvazování při jídle jako nácvik odložení s příslušnými povely jak píše RIA, považoval bych to jako velmi přívětivou metodu.To žebrání se v něm muselo někde vzít, neporušil jste náhodou někdo nějaké pravidlo...?
Odnaučit psa žebrat je možné např. podle Campbellovy metody-najít něco co pes bytostně nemá rád a tím ho při pokusu o ,,neplechu" postrašit.Já to aplikoval na jednu z našich fenek-nemá ráda gumové rukavice(nepříjemný zákrok na veterině v dětství) při obtěžování u jídla jsem si natáhl rukavici a aniž bych něco řekl,už byla na místě.Cca po týdnu stačilo rukavice jen zvednout ze stolu a byl klid.Po měsíci už nebylo třeba ničeho, ani se neobtěžovala přijít podívat.
Ve 4měsících bych ale jen nastavil stejná pravidla pro všechny členy rodiny podle Vašich metod výchovy a výcviku.Pokud se cítíte v právu, klidně se s rodiči ohledně psa hádejte-je Váš.
doplněno 03.07.14 23:41: @hop Já z několika předchozích dotazů vypochopil že pes je tazatelky a vydundala si ho na rodičích.Pokud budu předpokládat že je jí cca 15-17 let a pes se dožije jejích 25-29 let a to už bude od rodičů pryč, tak bych za vůdce smečky směroval ji.Pokud má v plánu jít na VŠ kolej asi bych nechal ,,vůdcovství" na rodičích aby se pes za pár let kvůli časté absenci tazatelky netrápil.
doplněno 03.07.14 23:43: ÁÁHA@nick
doplněno 04.07.14 00:22: @hop Netvrdím že přivazovaní by mohlo přinést posun ve výchově,spíše naopak.Ale jako příprava na výcvik je to neškodné- spojení příjemného s užitečným.Samozřejmě pes má být především kamarád a pokud se nebudeme bavit o sportovní či odborné kynologii, stačí aby pes respektoval hiearchii a byl správně socializován.Výcvik pak není potřeba.Záleží co od psa očekáváme.Obden potkávám jednoho bezdomovce v různých částech města s NO a voříškem.Hned na první pohled je vidět, jaký vztah mezi sebou ti tři mají a myslím, že většina majitelů psů by jim mohla závidět.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.07.14 11:21

Aby pes nežebral,má se nažrat první...a pak ostatní členové ,nebo člen ,

Ohodnoceno: 1x
 
Od: bohemica*
Datum: 04.07.14 12:29

Štěně staré čtyři měsíce je přesně ve věku, kdy je třeba začít se základním výcvikem. Výchova a výcvik "rodinného" psa není o plemeni nebo o pocitu nadřazenosti lidí ani o jakousi buzeraci. Dobře vychovaný vycvičený pes neobtěžuje svoje okolí a neleze na nervy ani svojí rodině natož cizím. Dohodněte se v rodině, co vám na chování psa vadí, co od něj očekáváte a co pes nesmí dělat v žádném případě. Také se dohodněte kdo se bude výcviku sa věnovat. Chce to čas, trpělivost a důslednost. Psovi se denně věnujte, nejlépe v pravidelnou dobu a brzy budete vidět zlepšení. Pes, který leze na stůl při jídle je vrchol nevychovanosti a vaší špatnou vizitkou. Vůbec se nedivím rodičům, že se chtějí v klidu najíst

a přivážou psa po tu dobu na vodítko. Je to sice nouzové řešení, ale nejedná se o nějaké týrání. Vždyť uvázání psa

na chvíli před obchodem je také běžné.

Přivolání, chůze na vodítku a odložení psa patří k základním cvikům. Najděte si patřičné stránky s metodikou nácviku těchto dovedností a psa cvičte! Kdykoliv potom psa odložte na určitou dobu, pochvalte ho, odměnte a dejte mu povel "volno". Tento cvik potom můžete uplatnit při vašem stolování. Momentálbně jste ve fázi, kdy pes bere přivázání

na vodítko jako trest, což není úplně ideální, ale alespoň eliminujete jeho nežádoucí a nevhodné chování. Potom, co se sami najíte a psa odvážete, můžete mu nabídnout jeho misku s krmením. Opačně v žádném případě! Pes je v rodině

na posledním místě řebříčku a tak, jako mu nemáte dovolit aby se hrnul do dveří před vámí, tak podobně musí dostat krmení až po vás. Jinak vám hrozí, že si svojí pohodlností a nedůsledností vychováte doma dominantního jedince, který vám bude otravovat život a neprospějete tím ani psovi natož sobě. Pes má mít přesně stanovené hranice, které mu určujete vy. Pokud toto zanedbáte u štěněte, budete těžko dospělého psa zbavovat jeho zlozvyků a převýchova vám dá mnohem víc práce, pokud se vůbec zdaří. Výchově a výcviku psa se m§že věnovat jen jeden člen rodiny, ale pes musí akceptovat a poslechnout každého člena rodiny!

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 04.07.14 13:14
avatar

Tleskám *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.14 08:27
avatar

Já taky *palec*

doplněno 05.07.14 08:30:

Zavináč, to nepomůže. I přežraný pes si bude stále myslet, že my máme na talíří kdovíjakou pochoutku, ikdyž to budou brambory s kyškou.

Halina Pawlowská: Pes si myslí, že bude-li dostatečně dlouho zírat, dostane tu vzácnost, kterou jíme my.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.07.14 16:45
avatar

BOHEMICA Děkuji za pěkně napsaný článek... Každopádně psa cvičím já... Umí základní povely, tj. sedni, lehni, zůstaň, ke mně, volno, pojď... potom ještě zvláda povely, které už nejsou základní, tj. dej pac, otočka... Umí chodit na vodítku ;) Myslím, že umí toho dost, ale ještě ho samozřejmě budu učit dál... a taky to musíme vyřešit s tím žebráním, ale děkuji moc. Takže to nevadí, když je přivázaný? Když ho odvážů, tak hned mu dám misku s jídlem. Děkuji, budu ho to takhle učit... moc jste mi pomohla. ;)

Datum: 04.07.14 14:00

?já jen píši,co jsem četla ...a mi to doma vychází a pes mi nežebrá.

doplněno 05.07.14 09:58:

Ale můj pes nežebrá.Jelikož pes ví,kdy má dost a nepřežírá se. Je tak naučený a já mám klid.

Můj psík ráno mne zavede s radostí k ledničce,tam ví-co dostane a já se pak nasnídám bez žebroty. Ani se nevezme,když mu chci dát. Zkráka je takový.

doplněno 05.07.14 10:00:

A co říká Halina tak je možné ,,ale u mne neplatí.Neznamená,když co řekne Halina,,,tak to musí být pravda. U mne jak píši ne. HAF!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bohemica*
Datum: 05.07.14 15:54

Tak se zkus ráno první nasnídat ty a potom teprve dej psovi! To se potom hned pozná jak je pes vychovaný

Přednost má mít (a velet) pán a ne pes... Když si tě pes dovede k ledničce a poručí si, co chce, nasytí se první a teprve potom si ty dovolíš v klidu posnídat, nemůžeš tvrdit, že je tvůj pes vychovaný nebo zvládnutý.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.07.14 16:24

bohemica,,já se nebudu přít co a jak . Mám čivavku ,nemám vlčáka a ona spapá jen kolik chce. A když napíši že nežebrá,tak to myslím vážně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bohemica*
Datum: 05.07.14 16:31

Chápu! Nevychovaná čivavka není takové "bezpečnostní riziko" jako dominantní nevychovaný ovčoun. Zadavatelka má ale problémy s tím, že jim štěně leze do talířů na stole, což jaksi čivavka nedokáže i kdyby chtěla

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 05.07.14 17:50

ať jim leze třeba pod postel ,,já jí dovolím vše...nesnesla bych vlčáka nebo tedy vekýho psa doma. Ten patří ven.Pak se nesmí divit,že se tak chová ,,takový pes se má vycvičit.Ať hlídá a nežebrá.To uvítá i zloděje jak mu něco hodí... Tím končím tuhle debatu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.14 17:59
avatar

Bohemica - nesnažte se, nemá to cenu. Věřte mi:).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.07.14 18:04
avatar

podle mého názoru by se štěně mělo začít učit povel "na místo" - a když obtěžuje u stolu (nebo jinde) tak bych ho odvelela, kdyby tam nechtěl zůstat, klidně ho i přivážu, proč ne, v rámci výuky povelu "na místo" to není nic špatného - ale pak bych ho samozřejmě pochválila a odměnila, že tam vydržel... nikomu není příjemné, když pes skáče na stůl a obtěžuje při jídle, to se rodičům nedivte, chce to psa vychovat, aby to nedělal...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klarahahnova*
Datum: 21.09.14 21:18

ahoj,měli sme to stejně,ale naši ho neuvazovali,občas dostal na zadek a říkalo se mu ven a on z té "místnosti" mi tomu říkáme prgola a když řekli ven pes šel na zahradu prostě z prgoli ven! a nebo do místnosti kde jíte udělejte vrata,pak se tam nedostane. Takové malá dvířka. Mi máme labradora a to je pořádnej mlsný kozel!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.