Hnízdo čmeláků

Od: Datum: 02.07.14 07:49 odpovědí: 6 změna: 02.07.14 10:59

Zdravím mám takový problém, včera jsem zjistil, že si u mne na pude, udělali hnízdo čmeláci, bohužel je to nekrytá půda, a to hnízdo je hned nad vchodovým dveřmi. Hnízdo je pod skelnou vatou, ale když praštím do stropu tak to zní jako by jich tam byli tisíce. Jelikož mám malý dítě, chci se zeptat co se s tím da dělat. Dekují

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 02.07.14 07:56

Dobrý den, čmelák je zvířátko užitečné, pod ochranou zákona a není nebezpečný člověku.

Pokud uvažujete o likvidaci, tak to ne. Nechte je na pokoji a oni rozhodně nebudou útočit ani na dítě. Pokud vletí do místnosti, tak ho vyžeňte oknem nebo přiklopte miskou, tu potom podložte kartónem a vyneste ven. Zdravím!

doplněno 02.07.14 08:08:

To je možné, ale musí mít asi pocit ohrožení. Když si jich nebudete všímat, tak to snad oplatí stejně.

Ohodnoceno: 0x

Od: javimzejsou
Datum: 02.07.14 08:05

Já vím že jsou chránění a užiteční, ale někde jsem čet že si braní hnízdo až na vzdálenost několika metru.

Od: michalov*
Datum: 02.07.14 08:23

Tisíce jich tam rozhodně nejsou.Čmeláčí kolonie má na vrcholu maximálně několik desítek dělnic.(pro porovnání: jedno včelstvo/včela medonosná/ jich má až 60 000). Je to tedy velice malém společenství.Žihadla dávají opravdu zcela vyjímečně.Pokud je necháte napokoji,nebudou si vás všímat.Na několik metrů brání hnízdo pouze čmelák rokytový. S podzimem celá kolonie zaniká.Dělnice a samečci hynou společně se starou matkou.Zimu přečkávají pouze letošní oplodněné samičky,které se ale ukryjí mimo hnízdo ze kterého vzešly. Mám tušení trochu,že jste městský člověk(pokud ne,tak mne opravte),který má zbytečné obavy ze soužití s těmito divokými bytostmi. Je třeba to brát jako součást světa na venkově a v přírodě. Takto se dá žít i se sršni,kterých se lidi bojí přímo hystericky. Chápu alergiky,ale jinak je to úplně zbytečné to hrotit.

Ohodnoceno: 3x

Od: tom321
Datum: 02.07.14 08:40

Dekují za odpověď. Jsem z vesnice, u vos a sršňů vím co mužů čekat ale čmeláků ne. A ještě je mí divné že se objevili ze dne na den.

Od: michalov*
Datum: 02.07.14 08:52

Oplodněná vyzimovaná samička se probouzí na jaře a ihned hledá vhodné místo kde by mohla udělat hnízdo. Jakmile ho najde,postaví první buňky,donese si zásoby,nektar pyl dovnitř a naklade svá první vytoužená vajíčka,která vlastním tělem zahřívá nějaký čas doslova jako kvočna a živí se donesenými zasobami.Z těch vajíček se líhnou dělnice.ty jí pomohou rozšířit hnízdo a kolonie se zvětšuje. Jakmile se vylíhnou první dělnice,všechnu práci obstarají a samička už z hnízda nevylétá ven. Co chci napsat,ty dělnice se líhnou vždy všechny najednou(rozdily jsou ve vteřinách až minutách),to znamená,že z těch buněk vyleze najednou "z ničeho nic" s drobným časovým odstupem třeba 20,30 dělnic.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 02.07.14 10:59

Také bych vás prosila, nic snimi nedělat. Pokud jste na ně přišel až teď, znamená to, že na půdu často nechodíte a nijak vás na zahradě neobtěžují. Čmeláčí (stejně jako vosí) společenství se stejně na zimu rozpadá, přežívají jen oplodněné mladé samičky, které vylétají a skrývají se samostatně v přírodě. Takže hnízdo nemá trvalejší charakter. Navíc, jsem ještě neslyšela o napadení čmeláky, čmeláci jsou kliďasové.

Ohodnoceno: 0x

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.