Komu patří pes

Od: Datum: 30.06.14 01:19 odpovědí: 6 změna: 30.06.14 11:48

Dobrý den přítelkyně se před dvěma lety rozešla s s člověkem který má k psovi darovací smlouvu ovšem 2roky se o něj přítelkyně stará platí očkování, žrádlo atd pes je přihlášen na jejího dědu v Obci.Navíc všem řekl, že jí ho dává Dnes si psa půjčil a měl ho do 8 hodin vrátit ovšem nevrátil a řekl že je jeho a už jí ho nedá zavolali jsme policii ta přijela a po 10 minutách dospěla k závěru, že pes je jeho podle té smlouvy. Dočetl jsem se že pokud se o psa stará někdo jiný tak ho tedy ten "majitel" takzvaně prokrmil, čili neplatil za něj nutné výlohy.Má na psa přítelkyně nárok?

Děkuji za rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ria®
Datum: 30.06.14 01:55
avatar

Dobrý den, teoreticky je pes toho, kdo na něj platí poplatek, na koho je napsaný..

doplněno 30.06.14 02:09:

Podle mě je tedy dědy.. :) ..Proč se tak najednou rozhodl, že si ho vezme? To chce jen vyvolávat spory, nebo se o něj zajímal průběžně? Zkuste zachovat klidnou hlavu a vypisovat mu (a zpětně doúčtovat), co kolik stojí kdy a jak často musí na veterinu, odčervení, očkování, že ho musí přehlásit, atdatd klidně i přidejte nějaké zdravotní problémy jako klouby, tu a tam nějaký záchvat.. možná ho ještě rád vrátí.

doplněno 30.06.14 07:44:

Máte pravdu, ten kdo za psa platí je držitel psa a nemusí být majitel, omlouvám se za mylnou informaci. :(

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.06.14 05:48

Majitelem psa je ten,kdo má darovací smlouvu. Pes může být sice hlášen kdekoliv,ale to ještě nezakládá majetkoprávní vztah. Ten kdo psa krmí,očkuje a stará se o něho,může od majetele žádat úhradu přiměřených nákladů. /cituji ustanovení z občanského zákoníku: § 2055 odst. 1- Darovací smlouvou dárce bezplatně převádí vlastnické právo k věci nebo se zavazuje obdarovanému věc bezplatně převést do vlastnictví a obdarovaný dar nebo nabídku přijímá.Nezbývá Vám nic jiného než se nějako dohodnout. Pochybuji,že by soud přijal žalobu o vyvlastnění psa z důvodu,že majitel se o něho nestará.Ale zkusit to můžete.

makon@asociace-sos.cz

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.06.14 06:57
avatar

jmhad, máte tam zajímavou větu- . . . obdarovaný dar přijímá. Nedalo by se zpochybnit právě tohle? O dar se obdarovaný nestaral, údržbu nefinancoval? Asi blbá otázka, vím. Ale!? :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.06.14 10:17

Řešení je poměrně jednoduché, bohužel nejste vyjímka. :((

Přistupte na podmínky bývalého partnera, můžete souhlasit, že si psa bývalý partner může převzít a ponechat, ovšem pouze v tom případě, že uhradí veškeré náklady, které vaší přítelkyni vznikly během celé doby, kdy byl pes v jejím držení

a péči. V takových případech se vychází z ceníků útulků, penzionů nebo veteriny. Záleží na velikosti psa, ale částka

se pohybuje cca 100Kč denně, k tomu veterinární ošetření, poplatky atd. Napište si smluvu o předání, svoje náklady tam vyčíslete a pokud nebude bývalý přítel souhlasit, oznamte mu, že se obrátíte na soud. Pes není věc a opuštění zvířete je trestný čin. Pes patří tomu, kdo se o něj dlouhodobě stará.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.06.14 10:35

Ve Vašem dotazu je zásadní jedna věta "navíc všem řekl, že jí ho dává". Tak pokud "všichni", kdo to slyšeli, potvrdí, že přítel psa Vaší bývalé přítelkyni dal ve smyslu, že jí ho daroval, je pes její (k darování psa nebylo v době "starého" občanského zákoníku nutné mít písemnou smlouvu). Proč je ale pes přihlášen na dědu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.06.14 11:48
avatar

Na dědu je přihlášený proto, protože důchodci a zvláště pak ti na venkově, mají poplatky mizivé.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.