Jak utišit mladou kozu po odebrání matce

Od: Datum: 22.06.14 22:26 odpovědí: 24 změna: 10.07.14 14:41

Taková otázka na odlehčení. Odebraly jsme do nového prostředí mladou kozu, chodíme 2 x denně na pastvu, ale vždy když ji zavřeme do chlívku tak i několik hodin teskní hodně nahlas. Vím, že to chce čas, ale kdyby přeci jen někomu něco zabralo


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bohemica*
Datum: 22.06.14 23:42

Zákon na ochranu zvířat proti týrání ZAKAZUJE držet stádová zvířata (kozy, ovce, koně atd) o samotě neboť to popírá jejich základní životní přirozenost.

To není otázka na odlehčení, ale na udání nebo oznámení úřadům.

Plné znění patřičného odstavce jmenovaného zákonu vám sem mohu vložit, ale té "mladé koze" to asi nepomůže. Držet stádové zvíře v samotě je skutečné týrání, kupte další kozu nebo ovci...a vůbec? Proč ji zavíráte do chlívku? Čas potřebujete vy na poučení a vzdělání a ne ta koza!


doplněno 04.07.14 10:35:

Chovem zvířat a to i hospodářských (koně, kozy, ovce, drůbež aj.) se zabývám téměř padesát let. Rozhodně tedy nejsem ani městský teoretik ani fanatický ochránce zvířat. Vzhledem k tomu, že na toto téma dost publikuji a podílela jsem

se na tvorbě Zákona na ochranu zvířat proti týrání, je mi tato problematika poměrně známa jak po praktické a odborné stránce, tak i z té stránky teoretické, "úřední".

Pro vaši osvětu vám mohu pouze sdělit, že pokud se oháníte poměry držení hospodářských "kdysi", tak dříve bylo

na venkově běžné i držení psů na řetězu u boudy o krmení kuchyňskými zbytky a pes byl dokonce považován za jateční zvíře. Žádný zákon na ochranu zvířat neexistoval.

Když tak chválíte staré časy vašich babiček, tak ony měly sice jednu kozu i jinou další užitečnou "havěť", ale zároveň byl u chalupy u hnoje suchý záchod a na dvoře pumpa a špalek se sekyrou. Něco takového jako koupelnu a toaletu

s tekoucí voudou a pod okny radiátory, chalupníci a drobní hospodáři skutečně neměli.

Od té doby se životní standardy lidí i zvířat poněkud změnily. LIdé sami berou lepší životní úroveň jako běžnou přirozenou změnu a zvířatům ji zajistil zákon. Poprvé takový zákon vyšel v platnost v r.1992, takže od té doby mají i zvířata svá práva, která jim zajišťují základní životní potřeby, které vycházejí z jejich přirozených potřeb.

Není to tak dávno, kdy bylo běžné, že se kůň po vykonané práci uvázal v tmavé, vlhké stáji ke žlabu malého stání.

Dnes je mnoho koní drženo za dodržení určitých podmínek celoročně ve výběhu ve společnosti jiných koní. Co myslíte, že je pro koně přirozenější a příjemnější život?

Od názorů, že "co se nedá sežrat, to není užitečné", dnes většina osvícených majitelů zvířat přirozeně nebo v důsledku vzdělání a osvěty dospěla u svých svěřenců k tzv. welfare. A kde není snaha a vůle, tam zákon plní svoje poslání.

Už tomu rozumíte?

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 22.06.14 23:56
avatar

Pokud vím, týká se to pouze ovcí (ze zákona). Jinak je to samozřejmě vhodnější pro všechna stádová zvířata.

doplněno 23.06.14 11:30:

Podívala jsem se do příslušného zákona. Konkrétně je to tam formulováno tak, že je zakázáno chovat hospodářská zvířata izolovaně, pokud jim to působí utrpení. Čili máte pravdu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lmgify
Datum: 23.06.14 06:54

Tyka se to hospodarskych zvirat. Koza je hospodarske zvire podle zakona.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 23.06.14 07:41
Ale prosimvas. Zakon je pekny, ale to je tak asi cele. Kdyz budu mit chlev na 1 kozu, tak chlev kvuli tomu neprebouram. A kozu ch I, protoze mam kuprikladu zahradu, tak co s tou travou. Nebo kdyz duchodci maji kozy 2 a jedna se da do klobas. Tak conpaknpodle vas s tou samotnou? Z koziho mleka velice dobre prospiva prase. Ale zalezi na okolnostech samozrejme.
Pro tazatele. Asi nic nepomuze. Koza si holt zvykne.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 23.06.14 07:50

Pravdu má @bohemica. Sporávně bez možnosti pokut lze chovat kozy od 2 kusů nahoru. Navíc od jednoho kusu si musíte zřídit číslo hospodářství a koza musí mít ušní známky. Tudíž v registru je ihned patrno kolik zvířat doma máte.

Přijde mi, že nemáte vhodné prostory ani pro jeden kus. Píšete - chodíme 2 x denně na pastvu - to znamená, že koza žere zelené jen když máte čas? Koza nemá svůj volný výběh? Do chlívka jde koza pouze na dojení. Až do mrazů lze nechat kozy venku, lépe prospívají, je to jejich přirozenost. Když nechcete 2 kozy na dojení, pořiďte si kamerunskou ovečku, stříhat vlnu jí nemusíte. Nechte holky venku a budete mít klídek.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: i
Datum: 23.06.14 08:17

Zdravím,

vždyt ji týráte, co chcete za radu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: beee
Datum: 24.06.14 20:58

lidem je bohužel většinou jedno jak se zvíře cítí.Hlavně když je z něj užitek.Víc je nevzrušuje,stálo by to pak více námahy

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.14 09:03
avatar

No já nevím...v okolí vždy chovali jednu krávu, jednu kozu, jedno prase taky jeden kůň není vyjímka, neříkám, že je to ideální, ale nazývat někoho kvůli tomu tyranem zvířat je nešťastné. Prostě mnohdy nejsou podmínky mít zvířat víc.

Pro zadavatelku: ona si zvykne, ale možná by fajn pořídit jí takou tu maličkou kozu (kamerunská?) co bývají v zookoutcích v zoologických zahradách, jen jako společnici, je malá, tak snad tolik místa nezabere a nesežere toho tak moc...doufám. Stejně se musíte starat o jednu, tak budou jedna a půl...:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 25.06.14 10:24

Konecne rozumny nefanaticky nazor.*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.14 10:47

Souhlas s Borax. Také jsme mívali jednu kozu a že by nějak strádala, to ani náhodou. Byla až moc ochočená a drzá. Chodila za námi jako pes a přítomnost jiných zvířat ji dokázala docela rozzlobit - žárlila. Nestála ani o své soukmenovce - jiné kozy.

K tazateli. Ta Vaše odstavená si musí zvyknout, že už bude bez mámy. Chvilku si ještě zamečí a pak to MOŽNÁ bude lepší. Ta naše mečela v jednom kuse i jako dospělá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bohemica*
Datum: 26.06.14 14:13

Vaše koza právě proto, že neměla přirozené společníky, tak "adoptovala" vás. To není težké pochopit. A zákon je zákon, dodržování podmínek chovu také.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bohemica*
Datum: 26.06.14 14:17

Zákon je zákon a předpisy k držení hospodířských zvířat také platí pro každého. Nikdo nemusí nikoho nazývat tyranem.,

ale pokud zákon chrání zvířata před držením v nevhodných podmínkách, tak vychází právě z jejich přirozených potřeb.Pokud někdo nemá vhodné podmínky, tak si zvíře nemá pořizovat vůbec.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bohemica*
Datum: 26.06.14 15:32

Kozu musíte mít registrovanou a také vaše hospodářství. Tím pádem se snadno zjistí (i bez udávání) , že u vás dochází

k porušování zákona a hrozí vám pokuta 50tis.Kč za přestupky v administrativě. Jaká je pokuta nebo trest za porušování zákona na ochranu zvířet, je různé. Prostudujte si tyto stránky:

http://www.schok.cz/aktualita…014-pozadavky-evidence-zvirat

http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-154

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 26.06.14 17:42
Jj, tez mame hospodarstvi registrovane a koze maji znamky do usi. Akoratze znamky spokojene visi na hrebiku a kozy je nikde nastrelene nemaji. Letos nejspis prijde cas stado zmensit. Holt budou klobasy .
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.14 16:24
avatar

Přesto bych to neviděla tak černě. Zvíře nesmí trpět, ovšem utrpení se dá zabránit i jinak. V zákoně není psáno nic o tom, že společnost mu musí dělat tvor stejného druhu. Podle mých osobních zkušeností vycházela naše koza dlouhodobě velmi dobře i s králíky (byli volně puštěni u ní v chlévě); nijak netesknila. Hospodářství máme registrované a toto nikdy nikdo nijak neřešil, takže je to spíš na svědomí každého. Osobně opravdu doporučuji dát koze společníka, může to být ale jakýkoli přiměřený tvor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.14 20:08

Děkuji ochráncům zvířat bydlícím v panelovém domě za jejich rady. Pokud bych se jimi řídil, tak už by z ní byli klobásky a nebyla by sama. Neptal jsem se Vás na registraci apod. Kdyby ji chtěl někdo týrat a nevěnovat se jí, tak nepoleze na toto forum. Děkuji

Od: uska®
Datum: 28.06.14 23:26

Nemusíte se hned čertit. Kdybyste postupoval obráceně, napřed zaregistroval (bezplatně) hospodářství a ne prvně koupit kozu, tak byste zjistil, že koza se nemá chovat samostatně a vůbec byste na toto forum nevlezl neboť by vám vše bylo jasné. Při registraci máte vše polopaticky vysvětleno.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hhh*
Datum: 30.06.14 19:23

Když jste tak chytrej tak si vlezte do toho chlívku a buďte tam celý den sám kromě toho,že se na Vás přijde občas kouknout na pár chvil.Myslím,že by Vás za chvíli z toho asi odvezli k docentu Chocholouškovi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 30.06.14 20:48

My máme větší chlívek, na jedné straně jsou dva čunící a přes uličku má chlívek koza, vidí všichni na sebe. Stačí to tak? Koza je často venku na travnatém dvoře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.06.14 21:00

Děkuji všem za odpovědi. Po 14 dnech je klid, chodíme s ní dopoledne na 2-3 hodinky a odpoledne také na 2-3 hodinky na pastvu. Sousedčin pes se ukázal jako vhodný společník, zablbnou si spolu, ale také vedle sebe odpočívají a večer nevíme, že nějaká koza je

Myslím, že ta koza se má líp a je štastnější, než někteří autoři odpovědí tady...

 

Od: paw®
Datum: 30.06.14 22:02

Mimochodem. Tu kozu chcete na mleko/kozlata, obecne chov, nebo az doroste trosku vice, tak ji podlozite hlavu cesnekem?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: toby*
Datum: 01.07.14 17:53

"...Myslím, že ta koza se má líp a je štastnější, než někteří autoři odpovědí tady..."
Tak to jste trefil! Stejně tak i výše s panelákovými ekology, kteří jsou schopni vypěstovat tak akorát vyhlášku. Včera jsem padl na toto fórum a celé odpoledne jsme se s kolegy mlátili smíchy, takže až nyní jsem schopen psát bez třesavky. Jak by asi naši pra a prapra rodiče reagovali na podobné výlevy? Ti by zírali! Jak asi budou reagovat pejskaři, až budou nuceni pro své miláčky, vystresované, trpící a strádající oddělením od smečky, pořizovat jednoho a více kamarádů! To pan Srstka zajásá! Ale hlavně pozor! Pokud si opatříte vši anebo blechy, dbejte, ať je netýráte! Zjistěte si neprodleně v jakém společenstvu s oblibou žijí ale to nejdůležitější: PŘIHLAŤE SI JE DO HOSPODÁŘSTVÍ! Je to zdarma! Jinak budete postižen!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: melu
Datum: 10.07.14 14:41

Milej pane,kultura i úroveň chovatelství od těch Vašich let prababiček dost pokročila.Jste s tím nějak pozadu a zaostáváte.Připomínáte mi jednoho přihlouplého zootechnika za dob komunismu,který mladým kravám v kravíně nechal řetězy tak dlouho utažený,až jim zarostly do masa a nešly vyndat.A když mu to jedna holka vyčetla,smál se jí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.14 20:27

Chceme chov za rok rozšířit, takže kůzlata a za rok mléko a uvidíme jestli sýr apod.

V "Dědictví" se také oběsila jen jedna koza a žádná jiná tam nebyla

Já bych v tom paneláku nejmenoval psa nebo veš, když tím trápí někdo sebe, svoje děti a rodinu, ale oni jsou vlastně spokojení...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.