Tahání na vodítku

Od: Datum: 21.06.14 05:43 odpovědí: 18 změna: 23.06.14 17:22

Zdravím, mám doma 3 měsíční štěně Labradorského retrívra a chtěla bych se zeptat, jak mám nučit psa, aby netahal a vodítku. Chodíme spolu na procházky každý den, když mám volno, tak i 2x denně. Jde pěkně, ale někdy začne tahat a já nechci, aby si to ponechal do dospělosti. Dívala jsem se na net a pročetla knížky, ale nevím, jak ho to mám naučit. Děkuji.

doplněno 21.06.14 05:44:

Omlouvám se za chyby.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.06.14 05:56

Pokud začne tahat, cukněte vodítkem! Brzy pochopí, že tahat znamená bolet a přestane.

doplněno 21.06.14 06:35:

Chce to vytrvat...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 21.06.14 06:07

Tak to jsem už zkoušela. Na chvíli taht přestane, ale potom zase.

Datum: 21.06.14 12:02

Ale na to, aby to pochopil "nastálo", je moc malý. Naše fena tahala téměř do dvou let, bylo to to poslední z výchovy, s čím jsme bojovali. Prudce zatáhnout za vodítko (přitáhnout jej k sobě), s jasným povelem - všichni, kdo se psem chodí, musí používat ten samý! - ale vytrvejte, opravdu to ještě bude trvat. Po několika měsících můžete zkusit pouze zadal povel bez trhnutí vodítka, pokud alespoň na chvíli přestane po povelu tahat, máte vyhráno. Když naše fena tahala opravdu hodně, tj. povel brzy "opustila", přiměla jsem ji jít vedle nohy na extrémně krátkém vodítku, to samozřejmě není příjemné (pro ni, ale ani pro mně, snadno mě napadalo, jestli jí neubližuji). Ale když jsem pak povolila, měla z volnosti radost a věděla už, že když bude moc tahat, půjde zase podle nohy. Dnes chodí úplně ukázkově - vodítko natažené, ale trochu povolené

Datum: 21.06.14 07:09

Zdravím.Když nepomáhá vodítkem cukat, tak musíte chodit rychleji jak to pes vyžaduje.

doplněno 21.06.14 19:01:

Správně jak píše babkazov je ještě štěně.Musíte milým hlasem,žádné kříčení a on se to brzo naučí

Datum: 21.06.14 07:19

Micinko, pejsek je ještě moc malé štěně a na to, aby netáhal na vodítku. To, co píše strejc, to je jediná možnost. Cukni vodítkem a řekni-pomalu. On to udělá, ale za chviličku ho něco zaujme a na tvůj pokyn zapomene. Až bude velký, už to bude pamatovat. Prozatím po něm nemůžeš chtít, aby se choval jako dospělý pes. Teď si štěněte užívej. Je to jen chvíli. Dospělého psa budeš mít mnoho let, ale štěně jen chvíli. Kdyby táhal jako dospělý a byl neukázněný, pořídíš mu ohlávku. Ale myslím si, že to ani nebude třeba, protože jsi šikovná a všecko ho naučíš. ;)

doplněno 21.06.14 07:45:

Micinko, děkuji ;)

Ohodnoceno: 1x

Datum: 21.06.14 07:42

Babkazov: Děkuji moc ;) Já ho miluji, ale mám strach, že si to tahání ponechá až do dospělosti, když s tím neco neudělám, tak jsem to přečetla v knížce. Jenže vy vždycky dobře poradíte, tak se budu držet Vaší rady. Ano, štěňátka si užívám a budu si ho užívat i jak vyroste. :)

doplněno 21.06.14 10:32:

Babkazov: Nemáte zač ;)

Datum: 21.06.14 11:48
Hezky ale nahlas proneste ,,k noze" a jemně cukněte vodítkem zpět. Když se na pár metrů ukázní pěkně ho chvalte.Kdyby tvrdošíjně tahal klidně řekněte ,,stůj", tvařte se naštvaně a uraženě.Pak zavelte k noze a zkuste znovu ujít pár metrů.Důležité je nějak upoutávat jeho pozornost na sebe.Také občas nečekaně změňte směr, zastavte a hned se rozejděte nebo udělejte osmičku při povelu k noze.Dobré je taky měnit trasu procházky(mohlo by se stát že nakonec bude chodit u nohy jen např. k rybníku a zpátky)Při pouštění z vodítka mu řekněte např. Volno a při připínání třeba Vodítko a zatahejte za něj aby si od malička fixoval že jsou to dva rozdílné režimy procházky.Hlavně ho na vodítku netrénujte zbytečně dlouho, štěně udrží pozornost jen chvíli, pak ztrácí koncentraci na cvik a začíná lelkovat.Prokládejte to hrou ,,na honěnou" nebo ,,schovkou"(tím mimojiné cvičíte přivolání)

Datum: 21.06.14 12:11

Děkuji za dobrou radu, budeme zkoušet. ;)

Od: pepr®
Datum: 21.06.14 12:14

Nemáte možnost sledovat v TV National Geografic Wild?

Je tam pořad Cesar Millan. (např. hned zítra v 18h.) Je to cvičitel psů, který psům opravdu rozumí. A já vždycky čumím, jak je to se psy vlastně jednoduché. No alespoň to tak vypadá.

doplněno 21.06.14 13:07:

@milan23: Prosím o konkrétní bláznivé postupy.

Neviděl jsem každý díl, vy asi ano, jediný "nestandatrní" postup který jsem viděl bylo použití el. obojku., kdy ho použil jen jednou (jeden výboj) a pes si to pamatoval na pořád. Zjistil, že když bude útočit na cizí psy, tak to bude nepřijemné. Navíc ho použil jen proto, aby mu "agresivní" nebo spíš nevychovaný pes nepokousal jeho psy v jeho smečce.

Už slyším ty nesoulhasné výkřiky: "Já bych to svému miláčkovi nikdy neudělal/a." Šak vás nikdo nenutí.

Datum: 21.06.14 12:23
Super nápad, na 3měsíční štěně aplikovat ,,postupy" toho blázna.Čekám kdy někdo poradí paralyzér...
doplněno 21.06.14 14:00: Metoda pokus-omyl se nedá nazvat ani ,,postupy", jen vaří z vody.Celý ten projekt mi přijde legrační a přinejmenším účelový.

Od: dako®
Datum: 21.06.14 14:15

Zkuste to s Halti ohlávkou pro psy. Koupí se ve zverimexu na míru vašeho pejska. Naší labradorce se to moc nelíbilo, ale u nohy se naučila chodit brzy. Nezapomeňte ji pak odměnit pamlskem.

Datum: 21.06.14 14:39
Halti bych použil až jako nápravnou pomůcku, u štěněte bude stačit důslednost a dát mu najevo jakou z něj mám radost když netahá( a naopak)
Někdo používá protažení vodítka mezi přední nohy přes hrudník a přes levý bok psa(pes u levé nohy) ale to jsem nikdy nezkoušel.
doplněno 21.06.14 14:58: Správně.A využívejte všeho co udělá sám od sebe.Když budete stále ve střehu, zjistíte že většinu cviků dělá pes sám a Vy jen musíte obratem ,,rozdávat povely" aby si to dal do spojitosti.

Datum: 21.06.14 14:40

Nevím jestli by byla ohlávka vhodná na 3 měsíčního prcka. Má ještě malý čumáček a kdyby tahal i v dospělosti, tak si takovou ohlávku pořídíme ;)

Datum: 21.06.14 16:11

Dostanou se koupit postroje proti tahání.Já jsem si je pořídila protože žádny cukání a příkazy nezabíraly.Jak se psi dostali na konec vodítka tak hurá vpřed.a ty postroje zabraly.

Od: dako®
Datum: 21.06.14 20:43

Máte pravdu, ohlávku jsme použili, když byla už větší. Nějak jsem to už zapoměla, naší už je 8 roků. Toto utíká ;)

Datum: 23.06.14 16:17

Najdi si cvičák , tady ty rady jsou sice hezké, ale pokud ti to někdo neukáže, víš prd a můžeš nadělat víc škody jak užitku. Metod jak naučit psa chodit u nohy je několik, já se ale obávám, že ty na psa nebudeš mít fyzicky a to pes dobře pozná, takže začni co nejdřív, začíná se chodit na pamlsky, je to nenásilné, tady je video, je na něm vidět jak má psovod v ruce kus dobroty (párek, tvrdý sýr) a pes si během chůze ukusuje, ruku je třeba držet tak, aby pes nevyskakoval a šel u nohy a neustále mu opakovat povel a chválit, když jde dobře... ale opravdu je nejlepší ten cvičák, budeš potřebovat pomoct s jinýna věcma než je jen chůze u nohy...nečekej, pes má hotové očkování a je to ideální doba na začátek výchovy a nenásilného výcviku. Jestli budeš čekat, pes zesílí a už s ním nehneš...

Od: ann*
Datum: 21.06.14 18:39

Škubat s 3 měsíčním štěnětem? To skutečně? Chce si zadělat na pořádné zdravotní problémy? Pokud chodí s obojkem (ne kšíry), dovedete si představit ten nápor na krk když s ním škubnete?
Já to učila 3-letého psa pomocí zastavování.
Aneb taháš, nikam se nejde. Jakmile bylo vodítko napnuté, okamžitě sem zastavila a čekala až vodítko povolí. Beze slov, až když povolil a přišel ke mně jsem dala povel, pochválila/dala odměnu, a šlo se. Šlo se tak dlouho, dokud bylo vodítko povolené. Pokud se naplo, opět zastavit a čekat, až si pes uvědomí, že je něco špatně.
Je to sice zdlouhavé, ale rozhodně lepší jak škubání proboha!

Taky se to dá pomocí změny směru. Pokud pes tahá, okamžitě se otočíte a jdete na druhou stranu. Bez varování, beze slov. Prostě táhne, otočíte se a jdete jinam. Díky tomu se naučí vás hlídat a půjde pěkně. Když ne u nohy, tak aspoň bez tahání.

Od: hm®
Datum: 23.06.14 17:22

S touto radou vcelku souhlasím. Když byla hafina malá, měli jsme vodítko proto, aby neřízeně nevběhla pod auto apod. Naše procházky byly spíš hrou, chvíli jsme běželi, chvíli šli, chvíli něco zkoumala, ... Výchova spočívala hlavně v tom, aby celkově věděla, co se může, co ne a jak to u nás chodí. Chodit bez tahání jsem ji učil až později, když už se mi zdálo, že na to má rozum a je už dost velká (a začíná mít dost sílu, takže tahání začínalo vadit). A používal jsem taky zastavování: když se vodítko natáhlo, pokyn (povel) a když neposlechla, tak jsem se hned zastavil, přitáhnul ji zpět k sobě a poučil. Vodítko jsem pak povolil a počkal, jestli ho hned sama nenatáhne. Když ne, šli jsme dál, když ano, aniž bych udělal krok, hned jsem ji zas vrátil a poučil. No, nebavilo to ani mě, ani ji. Časem už ale stačilo jen jemně zatahat (jedním prstem; přitom to bylo vlčanda) za vodítko nebo říct a zpomalila, později (celkově po několika týdnech či spíš měsících) jsme spolu už mohli chodit bez vodítka (tedy měl jsem ho s sebou, ale nebylo potřeba).

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.