Chtěl bych rotvailera-prosím o rady

Od: Datum: 30.05.14 13:24 odpovědí: 8 změna: 31.05.14 14:29

Ahoj milí kolegové.

Chtěl bych si časem pořídit rotvailera. Ale jelikož jsme v rodině nikdy psa neměli, tak vůbec nemám pojem. Chtěl bych, aby ten pes byl 100% vycvičený, pravidelně s ním budu chodit na cvičák, ale vůbec nevím, jak to chodí. Můžete mi prosím někdo poskytnou informace, jak to tam probíhá?

Děkuju všem na rady a přeju hezké odpoledne.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.05.14 14:18
avatar

Velmi dobrý popis, který by Vám měl být užitečnou odpovědí:

Dříve, než jsme si koupili naši fenku rotvajlera, bylo třeba si ujasnit, co od tohoto plemene očekáváme. Jelikož se jedná o služební plemeno, bylo nám jasné, že základem bude výcvik. Fena je s rodokmenem a tudíž určitě zkusíme i výstavy. Bydlíme v rodinném domku, takže samozřejmostí je hlídání.

Nechci popisovat nácviky jednotlivých cviků a postupů. Ty si můžeme najít v literatuře nebo na internetu dle vlastního zájmu. Chtěl bych se zmínit o některých praktických zkušenostech. Naše fenka má v rodokmenu jméno Anežka. Je to jistě krásné jméno, ale pro výcvik málo použitelné. Zkuste zavolat "Anežko, ke mně" a zrovna jde kolem paní nebo slečna tohoto jména. Tak jsme se dohodli na pracovním jménu Axa. Krátké, výrazné, jednoduché.

Teď něco k výchově a výcviku. Jedno navazuje na druhé, takže jej nejde oddělovat. S výchovou jsme začali hned, jak jsme štěně dovezli domů. Postupně se seznamovalo s novým bydlištěm, jeho okolím, s novými lidmi, zvířaty. Axa byla velice vnímavá a zvědavá. Bylo třeba postupovat opatrně, převážně na vodítku. Na domácí zvířata si zvykla velice rychle. Některá překvapení, jako kočky, králíci, kozy od souseda, to bylo něco. Dnes je na tato zvířátka zvyklá a s některýma se i dosti kamarádí. Až si prohlédnete fotogalerii, uvidíte sami.

Pozornost je třeba věnovat při návyku na hluk. Není to jen střelba. Zpočátku jsme chodili v povzdálí silnice, aby si postupně zvykala na hluk a auta. Během několika týdnů jsme se dostali až na chodník vedle silnice. Na co je třeba dát velký pozor - na silvestra a někdy i jindy, dochází k bujarým oslavám, které doprovází střelba a výbuchy střeliva různého kalibru. Musíme zamezit, aby hlavě štěně nebo mladý pes byl v blískosti. Pokud je v kotci, je lépe jej vzít domů. Na tyto rušivé podněty si musí zvykat postupně.

Zákaz "Fuj!" vypadá jednoduše. V praxi je to ale trochu složitější. Není pěkný pohled na psa, který sbírá takřka vše, na co příjde. V horším případě to ještě rychle sežere. Tady uplatňuji zásadu, že krmivo dostává pravidelně, ze své misky. Nedávám krmivo do kotce, ale krmím před kotcem na jednom místě. Během 10 min. je nakrmeno. Tím předcházím tomu, aby fena sbírala, co kde najde. Zákaz "Fuj!" je třeba doplnit přiměřeným škubnutím vodítka, abychom dosáhli požadovaného výsledku.

Více zde: http://anezka-rotvajler.wz.cz/vychova.php

Ohodnoceno: 2x
 
Od: cobrak*
Datum: 30.05.14 14:30

Díky!

doplněno 30.05.14 14:52:

Pckop: Říkám, že budeme chodit na cvičák, nikoliv o cvičení podle internetu ;)

doplněno 30.05.14 15:59:

Ale ne, není to nic neříkající článek, je to přínosné čtení, hodí se mi opravdu všechno, protože chci mít toho psa dokonale vycvičeného a jsem ochoten mu obětovat opravdu hodně.

Datum: 30.05.14 14:46

Rotvailera jsem neměl, ale NO ano. Nejdřív bych se poohlédl po cvičáku. Zajímejte se, jestli tam chodí lidé i se služebními psi a jaké mají výsledky. Jestli někteří psi mají zkoušky a jestli je na ně připravil daný cvičák. Nebo se specializují na paničky na jehlách s uječenou hromádkou chlupů s beruškou na hlavě. Od takových pryč. Poté se na cvičáku domluvte, co a jak. Cvičit podle rad na internetu takového psa je minimálně o ústa.

doplněno 30.05.14 15:46:

Reagoval jsem pouze na nadšení z nic neříkajícího článku z internetu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.05.14 16:30
avatar

Já si myslím, žebyste se měl zamyslet nad jinou rasou. Rotvík je hodně svérázný pes, o kterém se tiše traduje, že by se do roka neměl vůbec, ani omylem, potrestat. Na našem cvičáku ho vždycky měli velmi zkušení majitelé, chovatelé. Na cvičák půjdete, to je mi jasné, ale jste si jistý, že tam netrfíte na idiota? I tady jsme četli o několika příkladech neschopného vedoucího na cvičáku. Může se stát, že velkého, těžkého, ostrého a nebezpečného psa, vám na cvičáku, s odpuštěním, zmrší. A co pak? Myslím si, že byste měl začít s nějakou poddanější, snadněji ovladatelou rasou. Zvláště pak, žijete-li ve městě, mezi lidmi, s dětmi okolo a ne na samotě s velkou zahradou.

doplněno 31.05.14 06:56:

mon, asi jste ode mě nečetla více odpovědí, protože mě hodnotíte jen podle téhle, která, sama o sobě asi není vůbec lichotivá. Neříkám nikde nic o bojovém psu. Zažila jsem cvičák s několika idioty a nakonec jsme se scházeli na loukách mimo areál cvičáku. Tam jsme připravili psy ke zkouškám. Nemohla jsem si dovolit denně jezdit přes celou Ostravu na cvičák, kde výcvik fungoval dobře.. ;) Dnes už je ze mně babka s malým pejskem a občas velkého, nebezpečného psa, s víc než razantním chlapem potkávám. Všichni okolo jsou v hrůze, protože ta dvojice vypadá nebezpečně. Umím se jim vyhnout, svého psa posadit a v klidu počkat, až přejdou. Tím vším nic neříkám o samotě u lesa, ale o životě ve městě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mon*
Datum: 30.05.14 17:55

babkazov - Co pak je rotvík to strašné "bojové" plemeno, mimochodem žádné takové neexistuje? Chce to hledat dobrý cvičák a dobrého cvičitele, který ho všichni chválí.. A nevidím důvod proč by měl rotvajler být jenom na samotě saám zavřenej na zahradě, to z něho pak může být zlý pes. Ale pokud se mu bude zadavatel věnovat a najde si dobrý cvičák, tak nevím proč by měl být pes nebezpečný..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: manasek*
Datum: 30.05.14 16:59

Jestliže nemáte zkušenosti se psy, tak určitě doporučuji pořídit si spíše fenku než psa. Feny bývají obecně klidnější, nemají takové sklony k agresivitě na jiné psy a snáž se cvičí.
Podle vašeho příspěvku na psa nespěcháte, a tak se zkuste spojit s několika chovateli tohoto plemene ve vašem okolí, řekněte, že přemýšlíte o pořízení tohoto plemene. Zkuste z nich "vytáhnout rozumy", pokoukávat po jejich psech, jak se chovají, temperament, socializaci vůči lidem. Když budete vybírat chovatelskou stanici, tak na všechny tyto věci si dávejte pozor, zároveň musí být samozřejmostí, že fena i pes-rodiče štěňat- budou mít rentgeny. Pokud chcete opravdu toto plemeno, tak vybírejte jen psa s průkazem původu (PP). Pokud nechcete investovat do PP, tak raději adoptujte nějakého rotvíka z útulku.
Také není na škodu si vybrat cvičitele předem. Na jednom cvičáku bývá víc instruktorů, zkuste navštívit jejich výcvikové hodiny jako pozorovatel. Instruktor by měl mít dobrý vztah ke psům, nemělo by mu jít pouze o to, aby pes šlapal předpisově u nohy, ale i o to, aby při příchodu netahal, nechtěl se poprat, atd.
K vaší otázce, každý instruktor vede svou hodinu jinak, někteří vedou socializační hodiny i mimo cvičák, jiní se zaměřují na výcvik na zkoušky a závody. Chce to se poptat daného instruktora..
Přeji Vám správnou volbu čtyřnohého parťáka.

Ohodnoceno: 6x
 
Od: hop®
Datum: 30.05.14 19:41
avatar

Na každém cvičáku to chodí jinak, každý cvičitel má k psovi trošku jiný přístup. Doporučil bych si ještě před pořízením štěňáka místně dostupné cvičáky obejít a případně se se sympatickým cvičitelem předběžně domluvit na společném výcviku pesana.
Obecně fenky více lnou k mužům a pejsci k ženám, správným výběrem pohlaví psa je tedy lehčí se dostat na pozici vůdce smečky, která je nutná. U fenek je ale nutné popřemýšlet i nad případným potomstvem, zda ji nechat připustit na chov nebo ve správný čas zvolit sterilaci. U psů to není tak důležité, z případného koitu pes nemá následky (maximálně příjemný zážitek )
Na závěr - nechci nikoho podceňovat, nicméně několik větších psů mi již rukama prošlo, ale na dobrou výchovu rotvíka bych si netroufl. A zrovna tuto rasu bych pejskařskému "laikovi" asi nedoporučil. Opravdu to chce ten poctivý cvičák, kde se vztahu k sobě naučí oba, pes i páníček. A je nutná spousta času, trpělivosti a důslednosti. Ale asi neříkám nic nového. Tak budu držet palce při výchově nového kamaráda !

Ohodnoceno: 3x
 
Od: cobrak*
Datum: 31.05.14 14:29

Děkuju všem za rady, všichni jste mi moc pomohli! Pokud si ještě někdo na něco vzpomene, budu jenom rád ;)

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.