Koupit poníka,nebo oslíka

Od: Datum: 19.05.14 11:09 odpovědí: 8 změna: 19.05.14 18:19

Můžete mi poradit,jestli je lepší pořídit poníka,nebo oslíka na vození malých dětí nebo do zápřahu?Je klidnější poník,nebo oslík?Vím,že záleží na povaze zvířete,ale snad se dá trošičku porovnat jestli je ovladatelnější poník,nebo oslí,a jestli kouše a je nervoznější poník nebo oslík.Moc děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 19.05.14 11:14
avatar

Dobrý den, patrně Vám to v rozhodování moc nepomůže, ale co jsem slyšel, tak poník kouše a oslík může trucovat. Těžko říci, co je lepší. No, rada nic moc, ale přeci. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ria®
Datum: 19.05.14 11:36
avatar

Dobrý den,

oba můžou být povahově skvělí, ale i naopak můžou mít spoustu zlozvyků, určitě se jeďte podívat osobně, nejlíp i s dítětem a "vyzkoušejte" si ho.

Poník i oslík jsou ale stádová zvířata, pokud bude sám, bude strádat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: soson
Datum: 19.05.14 12:54

Jde o to,že my už jednoho poníka máme,mini shetlanda hřebce,přivezl ho známý synovy k narozeninám před půl rokem,když na něj malého posadíme(jezdí na podsedlové dece a madla),moc se mu to nelíbí,když ho chceme vzít na vodítko na procházku,tak se začne pást,nereaguje ani na trhnutí,ani na zvuk,tahá,občas se po vás ožene,nebo vás kousne.Nelíbí se mu ani když ho čistím,nestojí klidně i když je uvázaný a o čištění kopyt ani nemluvím.Tak jsem uvažovala,koupit k němu ještě oslíka,nebo toho poníka,kterého by jsme si vybrali už samy.Tenhle náš poník je opravdu jen na spásání trávy.

Od: pb®
Datum: 19.05.14 13:57

Pokud neumíte s koněm zacházet, zkazíte s největší pravděpodobností i hodného a dobře vychovaného koně. Takže než pořizovat nového koně, chtělo by to v první řadě zapracovat na sobě. Hřebci ve velké většině případů nejsou vhodní pro práci s dětmi a pokud kůň nemá být do chovu, není důvod, proč by měl být hřebcem. Když poníka k dítěti, vybírala bych z velšských plemen, ti jsou prochovaní a jsou velice dobře jezditelní. Jinak tedy nechápu, že máte odvahu vlastní dítě na něco takového posadit. Já se pohybuju kolem koní asi 15let a velmi dobře bych si vybírala, na co bych vlastní dítě posadila. Určitě by to nebyl kůň, který se nedá bezpečně vodit a kůň co kouše. Kamarádka má 20ti hlavé stádo a z jejích koní bych syna posadila přesně na dva. Vyloučila bych všechny hřebce, pochopitelně hříbata a mladé koně, koně co jsou nervózní, když jdou ven sami. Dokonce bych vyloučila i starého velice spolehlivého valacha, protože on děti nesnáší. Nekousne, nekopne ale je na něm vidět, že je nevozí rád.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: soson
Datum: 19.05.14 14:37

Uplně s vámi souhlasím.Asi jsem to napsala špatně.Nejezdí,vozil se a já ho měla na vodítku,právě proto ho teď máme už jen na spásání trávy a ne na ježdění.Proto jsem se obrátila na tuto stránku aby mi zkušení chovatelé,nebo lidi,kteří koníky,nebo oslíky mají,tak aby mi poradili jak nejlépe vybrat koníka.Jestli je lepší kobylka,valach,hřebec a věk koně.A jestli mám na sobě zapracovat,tak se tomu nebráním.Když mě někdo poučí..!

Datum: 19.05.14 14:29
avatar

Rada k všemu hřebci - nepíšete ani jak je starý, každopádně bych radila vykastrovat. To by byla úplně první věc, kterou bych udělala. Druhá věc, zajděte se někam poradit, jak s koněm pracovat. Nebo se domluvit, ať zajede k vám. Stačí pár vašich důslednějších postojů vůči tomu koni a váš vzájemný vztah se mnohem zlepší. Ale musíte vědět jak na to, a to jen těžko zjistíte, pokud nemáte zkušenosti z velkými koňmi. Poníci jsou mnohem složitější. Navíc, hřebec neustále zkouší posunovat hranice, takže u něj musíte být stále ve střehu. Třetí věc - kůň je kůň a není to pes. Nemůžete k němu přistupovat jako k psovi. Další věc je ta, že i on může navíc strádat samotou. Tomu pasení zabrání obřišník nebo ta madla a k němu připnuté otěže nebo vyvazovací otěže, ne tak dlouhé aby sklonil hlavu dolů, ale ani tak krátké, aby nemohl jít volně s nataženým krkem.


doplněno 27.05.14 21:43:

Určitě nic nezkazíte nic tím, že mu pořídíte ještě jednoho koníka nebo oslíka. Ale i jako koník-mazlík vyžaduje od vás postoj jako ke koni, ne jako k mazlíkovi. Není nic horšího než rozmazlený poník. I tak pokud chcete pořizovat koně, tak se poraďte jak na ně.

Já bych do oslíka asi nešla. Sice z nima nemám zkušenosti, ale co jsem tak měla příležitost, tak jsem se dozvěděla, že oslíci nejsou na naše podmínky úplně vhodní. Trpí víc na choroby kopyt z vlhka. Přece jen pochází z poněkud sušších oblastí.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: soson
Datum: 19.05.14 14:55

Moc děkuji za radu.Určitě zkusím najít někoho,kdo by sem třeba přijel a poradil mi.I přez to,že nemám s koňmi zkušenosti,vím,že není dobré aby byl sám,protože je to stádové zvíře.A ještě jedna otázka.Když nemáme s koníkem žádné zkušenosti,s jízdou a zápřahem,tak asi nic nezkazíme,když ho budeme mít jako mazlíka a pořídíme k němu třeba toho oslíka nebo koníka.Nebo ne?A o kastraci jsme se s veterinářem už bavili.Přijede se na něj podívat jak je starý atd. a pak se uvidí.V papírech je, že je mu šest let,kříženec,z Holanska,,tak vůbec nevím,co mám dělat,nechce se mi ho dávat pryč.

Od: johi
Datum: 19.05.14 18:19
Muj tatka mel 2 osly deti se na nich rady vozí s ponikem nemam zadne skusenosti osel je hodne tvrdohalavy kdys si ho nevicvicite neprejde ani pres most.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.