Krmení užovka červená

Od: Datum: 18.05.14 15:55 odpovědí: 12 změna: 21.05.14 17:35

Dobrý den,

mám užovku červenou cca 130cm. Jelikož jsem si zpestřil chov hadice Hadélky ještě chovem myší, (nejprv bílých, ted barevných) chci se zeptat, jestli někdo nemá zkušenosti s chovem myší bodlinatých, nebo jestli jejich bodlinky, jsou skutečně bodlinky. Zda by byly vhodné i jako potrava pro užovku, nebo klidně i jiné krmení aby měl Had zajímavější a pestřejší jídelníček. Mě by také celý život nebavilo jíst jen svíčkovou.. :D

Děkuji moc za každou odpověď!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.05.14 16:13
avatar

Zdravím, bodlinatkami se krmí vcelku běžně, hadi se s tím poperou, neboj:)

Hodně chovatelů také krmí mastomyšmi (Mastomys coucha), hadům prý hodně chutnají. A samozřejmě různá stádia potkanů, pokud je had přiměřeně velký.

Pozor na různé křečky, křečíky apod., hadi si na jejich chuť velmi brzy zvykají a "obyčejné" myši a potkany pak odmítají.

A postřeh na závěr - odmala krmím svého guťáka myšmi - a teď potvora potkany nechce, vyžaduje "své" myši;).

doplněno 19.05.14 17:05:

Znám chovatele, co celý život krmí potkany nebo myšmi a na hadovi to není nijak znát, tedy na jeho kondici:) Takže sem tam ozvláštnit, ale nemusí to nutně být podmínka.

Jen se zeptám - jak často a čím krmíš? Už jsem to tu možná vzpomenula, had by měl čas od času dostávat potravu větší, než jeho hlava, aby se mu správně vyvíjela, správně se vyjíjely čelisti. Ten můj má nějakých 145 cm, podle poslední svlečky, a bez potíží lupne většího potkana, ne samozřejmě dospělce. Na mastomyš by určitě tak měl. V dospělosti je lepší krmit jedním pořádným potkanem, než třemi malými myškami.;).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jecmen1985*
Datum: 19.05.14 16:56

Moc díky za už několikátou odpověď :) Právě tím, že doma mám i myši na krmení tak bych si právě chtěl pořídit alespon něco neobvyklého ale zárověn abych hadici zpestřil jídelníček. Mastomyš je na tu mojí ještě veliká, musel bych dávat malou a to u nás těžko seženu. Na potkany máme taky ještě trochu času. :) Máme váhu rovných 400g, na vánoce to bylo 360. Délka je cca 120, 130cm... Také jsem se díval po myších zebrovaných, což mi přišlo v celku zajímavé i z hlediska chovu. Každopádně tedy vyzkouším ty bodlinky. Moc díky za radu :)

Od: jecmen1985*
Datum: 19.05.14 17:50

Krmím jednou za 10 - 14 dnů. Nechci krmit moc pravidelně, protože ani v přírodě nemají pravidelnou stravu. Krmím dospělou myší, která je alespoň 2x větší než hlava hada. Potrava by zase neměla být větší než nejsilnější hadova část takže to se snažím tak nějak dodržet. Jestli má svělčka kolem 145cm, tak to had bude mít kolem 130cm. Svlečka se trochu natáhne... Mastomyš je vlastně malá krysa, takže si myslím, že by byla větší než moje dospělá myš. Každopádně to můžu zkusit. V krajním případě ji jen zadusí a nesežere nebo ji ani nic neudělá. Tři myšky dávám jen když se potřebuji zbavit malých přebytečných samečků. Mám jednoho chovného a měl jsem dvě samice. Jedna z nich nedávno pošla nejspíš na Toxémii. Ted i zůstala jedna flekatá myš s dcerou kterou již brzy zkrmím a černý sameček. Nakonec člověk přijde na to, že s těmi myšáky je i celkem zábava. Chce to jen šikovně vyřešit prostor a kupovat myši z kvalitního chovu. Člověk pak dá myším to, co později pozře had a mám nad tím 100% kontrolu jaké a kolik vitamínů co kdo má. Hlavně myšiny nekrmím žádnou chemií a to si myslím je také lepší :)

Datum: 19.05.14 17:57
avatar

Zapomněla jsem se zeptat na to stěžejní, jak je stará. Na dospělou gutku by krmení jednou za 10-14 bylo zbytečně často. A kdo ti nakukal, že se had nesmí krmit kořistí, která je silnější, než on? To je docela nesmysl. I krajty, anakondy a jiní škrtiči v přírodě sežerou daleko, daleko větší kořist, než je jejich nejširší místo, třeba prasata, gazely a různě. Pokud had zjistí, že je kořist nad jeho síly, sám ji vyplivne, to by se fakt muselo sejít několik hloupých faktorů, aby se udusil.

Taky bych ráda chovala myšky, ale protože jsme alergici, tak to hol nejde... a kupuju normálně ve zveráči, zatím jsem u ná nenašla chovatele, takže utrácím brutální sumy za pár potkanů, který bych koupila za pár šupek:( Ale nejstarší had bude mít 14 let a zatím pohoda:)

doplněno 20.05.14 11:00:

On to každý v knížkách popisuje trochu jinak, a pak se v tom vyznejte *smich* Já krmím pouze potkany, protože u nás ve zveráči není nic jiného k sehnání, a už těch 6 potkanů za 55,- kč jeden jsou dost pálka, natož se ohlížet po něčem speciálním:) A doma taky chovat nemůžu, za a) není místo, za b) je alergie a za c) jsem většinu víkendů pryč, takže je i minimum času. Bohužel:( Ale až bude jednou domeček, tak snad bude i celá místnost jen pro hady a vedle pro krmení:).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jecmen1985*
Datum: 20.05.14 10:09

Jsou jí asi 3 - 4 roky. Krmení jak popisuji mi radil chovatel p. Slavíček. Ono je to vzpurné :) Anakonda velká pozře pakoně s metrovými rohy jako nic. Ale v poměru k užovce, by užovka musela pozřít psa střední velikosti. Ale rozumím, jak to myslíte. K těm myším - zkusila jste Nunu myši? Jsou bez srsti a prodává se i bezsrstá mutace potkanů. Sice nejsou tak vzhledné, ale chování mají stejné jako jiné laboratorky. Když to vyjde, tak si dnes pojedu pro bodlinatky a za dva měsíce pro zebrované :) Do budouna až bude had větší plánuji možná i Tarbíky egyptské místo potkanů :D Zkrátka si chov hada zpestřuji chovem krmiva:D jen nevím jak by se na Tarbíka tvářila. :) Ale zatím je to jen "plán" v uvozovkách. Příští měsíc pokud se povedlo pojedu pro pár mládat Elaphe schrenckii takže asi budu stavět nová terária a možná si tak ponechám i pár laborek na myšata.

Od: pb®
Datum: 21.05.14 10:14

Mám samce užovky černé, koupila jsem ho jako odrostlé mládě před 19ti lety. Dávala jsem mu myši, později potkany, teď už zase jen myši z domácího chovu. Prvních asi 14let byl krmen převážně kupovanými hlodavci. Občas, když tchánovi pojde narozený králík nebo kuře a je to čestvé, dostane i to. I kus obyčejného kuřete už sežral. Rybu ne, tu odmítl. Krmím jednou za měsíc i míň. Vetrinář, sám chovatel hadů vždy chválil jeho kondici. Naopak si stěžoval na to, že lidi hady často překrmují, ti jsou pak tlustí a vet když je pitvá, nachází samá přetučnělá játra. Vitamíny jsem řešila kdysi dávno, teď už nic nepřidávám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jecmen1985*
Datum: 20.05.14 12:44

Mrknětě na http://www.chovamehady.cz/index.php?str=hlavni-stranka jsou to webovky toho p. Slavíčka. Mám podle něj většinu věcí a vše je ok. To je právě důvod proč to chovám. :-D Koupím párek něčeho "lepšího" když se narodí odchov prvně krmím samce jakmile jde poznat pohlaví a zbytek nechám vyrůst do zkrmení. Mezitím krmím myšma.. Zkusím ty potkany. :) Jo, mít domeček, tak jedna místnost je dost možná nařachaná hady a breberkama. :)

Datum: 20.05.14 13:12
avatar

To víš, deset lidí, deset názorů a zkušeností ;), já lezu pro radu za kamarády, co hady chovají, prodávají a růžne víc, jak 30 let, a někdy se mi sejdou úplně protichůdné názory. Škoda, že pan Slavíček nebydlí blíž, brala bych od něj potkany:(.

doplněno 21.05.14 10:01:

U nás, ačkoli jsme poměrně velké okresní město, je problém cokoli sehnat, soukromníci, co dodávají myši a potkany do aquazoo a podobně se blbě shánějí a vymoženosti jako bolinatky tu asi nikdo nemá :(. Vlatně vůbec přemýšlím, kde jsem ve zveráči viděla něco jiného, než křečky, myši a potkany... to je taková klasika.

Můj guťák je široký asi jako pixla od koření, taková ta užší, vysoká. Je to holt kluk, předpokládám, že máš samici...?

doplněno 21.05.14 17:08:

Znojmo, takže z Mělníka dálka jako prase*smich**smich*, občas navštívím brněnkou teraburzu, ale už tam raději nejezdím, protože když vidím ty importy, tak je mi zle. Předloni jsem sháněla reginu, nakonec jsem si pro ni jela k Ostravě, a v Brně měli právě importy, plný klíšťat, pak had chcípne na bůhvíjaký přitáhlý parazity a ještě stihne nakazit půlku chovu. Moc myší a tak tam nemají, leda nějaký cvrčky.

Guťák je tenčí, než banán, spíš takový banánek:) Je taky fakt, že nemá dvoumetrový terárko, na to bohužel není místo, ale jednou...*smich* ;).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jecmen1985*
Datum: 21.05.14 08:09

Já se snažím hodně pozorovat. Občas tím tak strávím i několik hodin. Nebo prostě pozoruji když jdu kolem. Chvilku se seknu a koukám.:) Pan Slavíček vypadá na kvalitního chovatele. Hodně mi do začátků poradil. Tak mám doma ty bodlinkatky. :-D Super myši, jsem zvědavý na jejich "vývin"u nás. Zatím mají úplně jiné chování než klasika. A hlavně strašně velký oči. :-D Jinak... Jak asi máte širokou užovku? Moje je asi jako banán když to tak přirovnám... Jde mi o to krmení potkany...

Od: jecmen1985*
Datum: 21.05.14 10:57

A ve kterém městě žijete? Jsem z Mělnicka a v okolí je jen jedna větší akvaristika, a to Vivarium v Řípské. Pak až Roudnice. Osobně jsem nikd v Akvaristikách neviděl nic zajímavého ze světa hlodavců. Jak říkáte - křečci, morčata, potkan, králík.. I tyhle bodliny jsem koupil v Kralupech od chovatele a pro ty zebrované pojedu cca za dva měsíce k chovatelce do Slaného.. Holt pro koníčka musím trochu cestovat. :-D Ano, moje Hadéla je samice na 90%. Sondování jsem neprováděl, ale naznačují tomu tvar kloaky, kloakání štíky a v poslední době nechávala vyset ocas. Takže mi přijde celkem zbytečné provádět sondu.

To znamená že váš had je trochu silnější než banán..? Docela mě láká pokusit se o krmení tím potkánkem. :) Asi to ted při dalším krmení zkusím. :)

Od: jecmen1985*
Datum: 21.05.14 17:27

A to dává potkana? Ono mít dva metry tera je celkem složitá věc. :) Jak na vyhřívání, tak na správě řešené větrání a udržení vlhka vůbec. Sám mám trochu větší tera než bývá doporučeno a dlouho jsem nemohl vychytat mouchy s vlhkem a teplotou. Tak akvaristiky ani žádné chovatele v okolí Znojma neznám.. :-D Takže to neporadím. :-D Na burzách jsem ještě nebyl, ale lidi to moc nedoporučují - asi i z důvodů co popisujete. Mojí gutku mám ze zmíněného Vivaria. Je to veliká prodejna 500m2 a jediná kde jim věřím, že se o zvířata pečlivě starají. Posledně mne v tom utrvrdil delší rozhovor s pánem na prodejně. No, cvrčky máme ted v kotelně. :-D Jelikož ty bodlinatky potřebují z 50% živočišnou stravu. :-D Takže zvěřinec :-D

Datum: 21.05.14 17:35
avatar

Jj, ale mám pocit, že by radši myši, protože mi od ledna drží polopůst:) Ale spíš by se chtěl pářit, zmetek jeden*smich*, potkana slupne jako nic, má tam 25W žárovku, při těch teplech to bude stačit, a vlhko zvlášť neřeším, občas porosím, ale gutka je docela nenáročná, třeba oproti cenchrii, která potřebuje rosit min. denně.

Do té prodejny bych se někdy chtěla podívat, to vypadá dost dobře... u nás je sice zveráč dvoupatrový, ale dolní patro jsou samozřejmě kočky, psy, a nahoře pár zanedbaných hadů se špatnými svleky, hnusnou vodou, měli tam i špatné názvy u ještěrek. Prostě děs. Ječmene, kdyžtak mi piš do vnitřní pošty, ať tu nezaplevelujeme vlákno ;).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.