Betta Bojovnice

Od: Datum: 20.04.14 20:27 odpovědí: 20 změna: 22.06.14 09:04

Dobrý den moje kamarádka má rybku Bettu bojovnici a já bych ji chtěla taky jenže nevím co všechno potřebuji hlavně nevím jak velké akvárko někdo píše že má 1,5 l někdo že 3 a někdo že dokonce i 10 a to jen pro jednu takovou rybku. Otázka je : jaká odpověď je správná? děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.04.14 20:39

Tyto nádherné rybky žijí ve voné přírodě v podstatě v loužích, opravdu jim k životu staží pouze velmi malá nádrž, klidně i ten 1,5 l. Zkuste si o rybce a její péči něco přečíst.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bhkl*
Datum: 20.04.14 20:44

ano přečetla jsem si něco o ní ale nebylo mi jasné kolik l ji stačí stačí i např akvárko velké jako např. nějaká velká sklenička?

Datum: 20.04.14 20:49

Rybka se spokojí s minimem, ale sklenička by byla skutečně málo. Doporučoval bych akvárium okolo 30l, proč jí nedopřát trochu životního prostoru? Navíc samotná rybka může fungovat i ve společném akvárku s jinými druhy a hned bude akvárko veselejší. Nepoužívejte kulaté nádrže, ty rybky tresují.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bhkl*
Datum: 20.04.14 20:52

ptám se protože má kamarádka právě kulaté akvárko s velikostí asi 15 cm velkého a širokého

Od: bhkl*
Datum: 20.04.14 20:53

chci si ji pořídít ale má máma nechce bere ještě tu jednu ale to ji stačí víc již už nechce ani vidět

Od: bhkl*
Datum: 20.04.14 21:03

kolik asi musí mít 1 bojovnice prostoru?

Od: bhkl*
Datum: 20.04.14 21:11

potřebuje vlastně akvarijní rostliny a pokud ano tak ty živé? nebo ji stačí prázdné akvárium?

Od: ria®
Datum: 20.04.14 21:11
avatar

Pokud to s akvaristikou myslíte vážně, tak určitě od 30l - lépe 50l, nejlépe 100l - a pak i více rybek. Pro začátečníka je poměrně těžké udržet v malém akváriu nějaké přijatelné hodnoty, od teploty, po dusičnany, a řasy, s věším akváriem máte na tyto projevy více času a dá se dříve předejít nějakému "karambolu". Obvzlášť třeba větší výměna vody a prudká změna teploty těmto rybkám nesvědčí.

doplněno 20.04.14 21:14:

Přečtěte si trochu o koloběhu dusíku v akváriu. Betky sice dýchají vzdušný kyslík, ale určitě bych doporučila živé rostlinky.

doplněno 20.04.14 21:19:

Ve zveráčích je nemůžou šopunout k sobě do normálního akvárka, samci by se mezi sebou pobili, je to "prozatimní" řešení, obvykle tam nezůstávájí déle než pá dnů, na to jsem se ptala, krom toho bych si ze zverimexu ryby nekupovala, kupuji jen od chovatelů.

doplněno 20.04.14 21:24:

mnojo - tak co se dá dělat :) ve zveráčích jsou to ryby z dovozu, celý dny často putují, pak jim do vody dávají vitamíny, a léky, aby přežily do té doby, než příjde zákazník a koupí si je, pak mu doma pojdou a on si může přijít pro nový. Takových nemocí je mraky..

Rozhodně to nedělají všichni, ale pokud vidím, že má ve zverimexu někdy v akva mrtvolku, rozhodně neberu. Docela mile mě překvapil jeden zveráč jak zkušenou obsluhou, sortimentem i kvalitou ryb, ale moc často se to nevidí..

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.04.14 01:49

S tím zverákem se znalou obsluhou to je těžké, když se někdo věnuje akvaristice a ichytologii, tak nemá ambice mít svůj krámek, většinou to má nějaký vydřiduch, který obírá zákazníky i svůj personál. Já jsem rybám propadnul na hodně dlouho a i jsem se ozval chlapovi, co hledal vedoucího velké akvaristiky, ale když mi někdy v roce 2004 nabídnul 8 - 10 tisíc plat, s tím, že se nejedná o těžkou práci a hlavně, jak jsem mu prý psal mě to baví, tak jsem do toho nešel. A dobře jsem udělal, protože bych nedokázal prodat dva A.ocellatus a 8 neonek a 4 skaláry, jako že jsou hezký. Nebo přišla babička s vnučkou do zverimexu a koupily si jednu želvu nádhernou s plastovou 30cm miskou, že jí to jako stačí a když se holčička zeptala, jak se želvička jmenuje a já jí chtěl poučit, že to je želva z Floridy a že s jmenuje želva nádherná, tak mě podavač předeběhnul, že se ještě nejmenuje a že jí má dát holčička jméno, jaké se jí líbí, no myslím, že odcházela s 5cm velkou Terezkou. No, tak tohle bych ale opravdu nedal...no, ale zase na druhou stranu, tankovat a platit účty musí

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bhkl*
Datum: 20.04.14 21:13

ano vím že by bylo lepší jich chovat víc ale mámě stačí jen jedna víc ne potřebuje tam ještě nějaké rostliny?

Od: bhkl*
Datum: 20.04.14 21:16

ale jak to že ve zverimexech je prodávají v obyč. plastovém kelímku na pití? to jim stačí? vetšinou bívají zavření vezverimexech v takové plastové kostce která má asi jen 5 cm

Od: bhkl*
Datum: 20.04.14 21:20

já vím ale máma je nerada kupuje od chovatelů má je raději ze zverimexu

Od: bhkl*
Datum: 20.04.14 21:22

uděláte mi někdo takové schrnutí co všechno by 1 bojovnice potřebovala?

Datum: 21.04.14 01:35

Rozumím Ti co chceš číst, ale otázka je co by potřebovala k přežití, nebo co by bylo pro ní lepší...ale napíšu to přežití : 1 - 2 litry vody, rostliny mít nemusí, pokud se o ní budeš starat, tak ani nemusí mít filtr, protože dýchá vzduch, ale zase potřebuje mít čistou vodu, protože ve vodě plné bakterií se jí rozpadají ploutve, a také je dobré přikrýt to mini akvárium aspoň nějakou síťkou, protože Betty jsou lekavé rybky a mohla by vyskočit. Ryba přežije i o vločkách, ale lepší jsou pro ní živé, nebo mražené pakomáří larvy, ale lidem se to hnusí to mít v ledničce, nebo v mrazáku. Tak to je tak co jí stačí, pámbůh mě netrestej ! A teď to, v čem by vypadala líp : malé akvárium, třeba kostka 30 x 30 x 30cm, na dně 3 - 4 cm vrstva písku a v něm pár živých rostlinek, malý filtr a osvětlení.

doplněno 21.04.14 01:55:

k těm kulatým akváriím to je asi tak, že když je to stejně na 1 - 2 litry vody, tak je to jedno. A přiznám se, že jsem to měl v pokoji, asi 20 litrové a vždy jsem si tam dával nějaký defektní potěr z mojí pěstírny, fungovalo to jako lupa a akvárium zároveň. A nějaký obzvlášť velký stres jsem nepostřehnul, ale je fakt, že se to opisuje do každé akvarijní publikace...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bhkl*
Datum: 21.04.14 09:05

když jsem si o nich četla takl mě to docela zmátlo protože jsem četla že by akvárko mělo být minimálně na 100l ale mě to připadá moc vzvlášť když tam chci chovat jen jednu rybu. Ve zmerimexu kde si ji chci koupit to nefunguje tak že tam někdo dojede z někama a donese jim plno zvířat ale tak že když majtel má nějaké mladé zanese je tam tak jsme to udělali i my.

Datum: 21.04.14 11:37

Vím přesně co myslíš, ono totiž akvaristika a chov jedné bety je velký rozdíl. Nepíše se mi to lehce, ale prostě ty betty jsou chovány jen jako ozdoba, jako zboží. Nerozumím té druhé půlce, je to psané zvláštními výrazy. Ale prostě si pořiď to co chceš a fertych.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: bhkl*
Datum: 21.04.14 09:16

i kdyby nám vnucovali nějaké malé akvárko tak se nedáme a koupíme ji nějaké větší.

Datum: 21.04.14 15:48
avatar

Správně, větším nic nepokazíte a tady trocha inspirace, ať se na to pěkně dívá :)

http://www.akvarko.cz/akvaria5.php

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lafuriaroja
Datum: 20.06.14 22:06

Napíšu vám můj krátký příběh, co jse stihla vypozorovat za posledních pár týdnů.

Abych vás seznámila, je mi 17náct, vždy jsem chtěla zlatou rybku do kulatého akvárka, pak jsem ale narazila na betty bojovnice a zjistila, že nepotřebují vzduchování, že jsou sami spokojené a že jim prý stačí malý prostor, pro mě jako pro studentku super cenově a jako doplněk taky fajn. Avšak ke zvířatům mám velmi kladná vztah a nechtěla jsem, aby se zvířátko cítilo nějak špatně, takže jsem hodně četla na internetu a tak.

Asi před měsícem a půl a jsem si koupila rybku betta a 2l akvárko, ve zveriexu měli asi 5 bett a většina jen tak poplouvala, ležela u hladiny, bylo mi řečeno, že jsou to líné ryby a že jim stačí i sklenička.. o to víc mě pohoršuje, že mi to řekli naprosto v každém zverimexu - asi musí ty zpropadený bettária prodat.. No, každopádně jsem to naivně koupila a myslela si, kdoíjak nebude ryba ráda. Tak jsem se držela návodu a všechno udělala jak mělo být, ale rybka vážně jen tak plavala, přišlo mi že začíná blednout a není moc čilá, po pár dnech se jí slepily ploutve.. Byla jsem z toho dost nešťastná a začala vymýšlet, jak rybce život obohatit.. koupila jsem jí rostlinku - úmělou. Pro všechny odpůrce, jsem začátečník, mějte strpení. No, nelepšilo se to a když jsem sháněla na internetu rady, hambou jsem se propadal, že vážně rybku držím v tak malém prostoru.. začala jsem vymýšlet nějakou jinou arternativu.. naštěstí mám fajn tátu, který mi od známeho sehnal asi 80 litrové akva, to jsem nechala u sklenáře nechat rozdělit skly na 3 díly, mezi těmi skli jsou mezírky aby mohla proudit voda.. nakoupila filtraci a topítko, protože betty potřebují jisté stupně a co si budem povídat, ty mají maximálně v létě ;) štěrk a rostlinky.. zavedla jsem akvárium/a pro tři betty tedy, každé zhruba 27 l :) Bettynu jsem do něj dala, omg, kdo říká že je to líná ryba tak jí nikdy neviděl plavat, je tak živá a šťastná, má potřebu zkoumat a furt plavat! Později jsem koupila druhou, tu jsem dala do dalšího akva a pak třetí.. Tu třetí jsem koupila ve zverimexu, kde je prodávali v kelímkách, kdyř jsem rybku dala do akva, tak se přetáčela na bok a nebyla schopná se ani potopit.. byla podkysličená, ochablá a podviživená, ještě ten den jsem jim volala že jí příjdu vrátit, naštěstí mě mamka přemluvila ať jí dám šanci.. teď jsem za to ráda, je to krásná rybka a kdybych jí vrátila, tak je asi mrtvá ;)... Příběh jde dál, ale pokud jste si to opravdu přečetla a nechcete bettu jen na okrasu, tak vám musí být jasné, že 1,5 l je maximálně na převoz, karanténu, ale né na život betty a netrvá dlouho, i imbecilovi musí dojít, že to nelze, hezký večer a STOP bettáriím.

( na první fotce je betta, která původně vypadala, že se nedožije rána ;) )

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.06.14 09:04
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.