Malá želvička :)

Od: Datum: 10.04.14 15:56 odpovědí: 17 změna: 11.04.14 15:33

Dobrý den, hodlám si pořádit želvičku. Chci aby mi ale moc nevyrostla, klidně ať má v krunýři jenom 10 cm. Nejprodávanější je želva krásná, tak ale dorůstá tak 25 cm. Slyšela jsem, že želva když má málo místa, tak moc nevyroste, a když má velký akvárko tak vyroste... ale nevím jak to funguje... Nevíte co dělat aby želva nevyrostla? Na netu to nemůžu vůbec najít a než půjdu koupit želvu tak se chci radši ujistit. U nás ve zveráku to moc nevěděj, už jsem se ptala.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.04.14 16:04

Ahoj, aby želva nevyrostla je třeba si koupit želvu plastovou, doporučuji Tesco a Dům hraček. Přeci je jasné, že pokud má zvíře dobré podmínky k životu, tak roste do té velikosti, jak to má dané geneticky, teda aby mě někdo nenapadnul tak 99,8 % živých tvorů to tak má, vyjímkou jsou různé genetické vady.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: knifethrower*
Datum: 10.04.14 16:18

Želva nádherná skutečně vyroste 25 cm i více a má značné nároky na chov. Proto také často nedobrovolně obohacuje české vodstvo. Raději bych pořídil želvu suchozemskou, nejlépe zelenavou (hermanni), někdy také zvanou želva domácí, protože je nejrozšířenější. Lze koupit vybavené terárium, i když chov želvy stále patří mezi náročnější koníčky. Nedoporučuji želvu čtyřprstou (horsfieldii, stepní, ruská), protože je sice nejlevnější, ale ráda a hluboko hrabe a také je dost agresivní. Žlutohnědá želva zase potřebuje zimovat. Další druhy želv mají již neúnosné pořizovací i provozní náklady. Ale pokud bezpodmínečně trváte na želvě vodní, v tom vám nepíchnu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.14 16:42

Želva nádherná je nenáročná, ale potřebuje min. metrové akvárium a výkonný externí filtr :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zelvickaavodni
Datum: 10.04.14 17:32

Děkuji za odpověď, teď uvažuji o želvě zelenavé. Ta by mi vyhovovala víc. Mám dotaz, když jí nechám normálně s terárkem na jižní straně, kde svítí sluníčko, budu potřebovat tu žárovku?

Jinak moooc děkuji za odpověď :)

Datum: 10.04.14 17:35
avatar

Hermanni potřebuje určitě kvalitní UV světlo a kvalitní stravu. Není vhodná pro začátečníky a pro někoho s Vaším smýšlením není vhodné žádné zvíře.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 10.04.14 18:27
avatar

Mám hermanku a ta má 25 cm krunýř, je to velká želva. Potřebuje UVB záření, ideálně na sluníčku venkovní výběh, od jara do podzimu. Když jí to neposkytneš tak uhyne. Pokud dáš terárko na slunko tak ji to horko zabije!

tady čti a prostuduj celé stránky http://euzelva.cz/chovatelske-desatero

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zelvickaavodni
Datum: 10.04.14 19:58

Moc děkuji, vše prostuduju :)

Datum: 10.04.14 16:55
Myslis, ze zelva bude spokojena, kdyz bude mit malo mista, protoze ty nechces, aby vyrostla? Ne, spokojena nebude a prave proto neporoste. To ty sice chces, ale chces to i naukor zelvy?
Ohodnoceno: 2x
 
Od: zelvickaavodni
Datum: 10.04.14 20:01

Já smamozdřejmě chci, aby byla spokojená, zvířatům bych ani náhodou nechtěla ublížit. Jednou jsem slyšela někde myslím že to bylo o želvě že rostou podle velikosti terárka, ale můžu si to taky s něčím plíst...

Datum: 10.04.14 20:06
avatar

Ano, to máte pravdu. Hadi, plazi, želvy apod. se velikostě přizpůsobí velikosti ubikace, ve které žijí. Ale to udělají proto, že musí. Je to přizpůsobení proto, aby přežili. Takže nic extra radostného.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.04.14 20:14

Víš že se tahle želva dožívá 40-50 i více let? Je to na celý život. Rozmyslela jsi si dobře že se o ní budeš do konce života starat? Je to ohromný závazek. Já jen aby za pár let neskončila někde na okraji vsi v rybníce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zelvickaavodni
Datum: 10.04.14 20:23

To se nebojte, doma mám více zvířátek, mám je radši než lidi. Psi, kočky i koník se mají u nás moooc dobře a veterináři si nás nemohou vynachválit. Já jsem tu velikost řešila podle terárka, ale našla jsem vhodné místečko jinde v domě, ještě prodiskutuju a poradím se teřba ve zverimexu atd a ořádně projedu net. První jsem chtěla vodní, ale když jsem si porovnala podmínky, tak líp by se u nás měla suchozemská...

Docela mi vadí že tady pro věčinu působím jako týrač zvířat, ale pouze jsem nevěděla jak funguje ta velikost želv a vybírala jsem ještě jakou želvu si mmám pořídit, aby se měla u nás dobře a netýrala jí... :)

Datum: 11.04.14 12:28
avatar

Pokud máte dvůr, určitě jí výběh udělej venku. Stačí dřevěné desky, vysoké 3x jak bude mít délku krunýře. Hermanky moc nehrabou. Dřevěnou boudičku do které můžeš dát slámu, misku pod květináč s vodou a sepiovou kost. To je to nejlepší co může mít, slunko, rosa, čerstvá strava. Pokud ji tam budeš mít celou sezonu, nebudeš potřebovat žádnou UV lampu na zimu a krunýř jí bude růst tak jak má. V pohodě přečká zimu doma v bedně pod obyčejnou žárovkou na čínském zelí.

Želva, pokud splníš podmínky, nebudeš zimovat, není náročný chovanec. Hlavně nemít snahu jí přilepšovat ve žrádle. Normálně v přírodě se živí plevelem a když dozrává sezonní ovoce ráda si dá, ale nemá ho pořád. Na to je třeba myslet. Já dávám želvě sem tam co zrovna dozrává - jahody, trnky, jablka. Ale je to spíš takový "dezert" :)

doplněno 11.04.14 12:32:

tady je postup výroby výběhu, já ho nemám zakopaný jen položený a přenáším podle potřeby. http://www.kerner.cz/vybeh-pro-zelvy/

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: mon*
Datum: 11.04.14 15:33

Ve zverimexu ti většinou moc neporadí...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.14 01:18

Dobrý den,
po přečtení dotazu byla moje první myšlenka pořiďte si raději želvu plyšovou, ale nakonec přece jen na některé Váše otázky odpovím. Doporučovala bych si před pořízením želvy nebo jakéhokoli jiného zvířete prostudovat vhodnou literaturu např. knihu od p. Zycha - Želvy v přírodě a v péči člověka (viděla jsem ji na uložto, možná tam ještě bude) nebo knihu od Nataši Velenské, vyhněte se prosím knížce R. Anděrové - Bydlí s námi želva, kde jsou největší blbosti.
K dotazu jestli terárko může být na jižní straně - želva musí mít v teráriu horkou a chladnou část. Želvy jsou tzv. poikilotermní zvířata s nestálou teplotou, proto se musí mít, kde ohřát a zchladit. Jak již někdo psal v diskuzi nejvhodnější je pro želvnu venkovní výběh.
Samozřejmě že i želvu zelenavou je potřeba zimovat!

Pro knifethrower mohla bych se zeptat jak jste přišel na to, že stepačky jsou agresivní? Mám stepačku již osmý rok a agresivity jsem si opravdu nevšimla, ale to s hrabáním je pravda - dokáže v teráriu bez problémů zničit tvrzený polystyren, který má pod podestýlkou.

doplněno 11.04.14 01:23:

Ještě dodám - k želvě jsem přišla úplnou náhodou, máma ji našla vyhozenou v lese. Tak aby takhle nedopadne ta Vaše.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.14 10:45
avatar

Možná jsem to přehnala, ale mě už samotná ta myšlenka zakladatelky zajistit zvířeti takové podmínky aby nevyrostlo, teda ho úmyslně týrat protože to nic jiného není, hnula žlučí. To že je milovnicí zvířat se mi pak dost těžko věří.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.14 12:44
avatar

Názory na zimování se různí. Pokud chcete želvy odchovávat pak je to nutnost. Ale pokud máte želvu jen pro radost, platí pravidlo: než zimovat špatně, raděj vůbec. Je to náročné, hlavně pro ty co mají želvu v bytě, třeba na paneláku, zajistit pozvolné klesání teploty a následné ubytování v teplotě 5°C a správné vlhkosti není jednoduché, spíš nemožné. O probouzení taktéž.

Já zimuji, ale proto že mám želvy do prvních mrazíků venku, pěkně se nachystají, zkracuje se den, bývá chladno. Pak je vyhrabu z domečku, dám do bedny od zeleniny a šupnu do sklepa, kde je celou zimu 5-7°C. Každý tuto možnost nemá.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.