Co měly slepice v břiše?

Od: Datum: 02.04.14 14:06 odpovědí: 4 změna: 01.05.14 11:30
avatar

Dobrý den, zabíjela jsem najednou 4 staré slepice. 2 byly velice pěkné, zdravé, všechno jak má být. Ty další 2 - jedna veliká a hodně tlustá, veliký zadek, druhá zase taková vyhublá. Obě měly při rozříznutí břicha v sobě zvláštní útvar. Takovou tvrdou kouli. Ta velká asi jako velký pomeranč, ta hubená asi jako tenisový míček. Kulaté, tvrdé. Obě slepice jsem, samozřejmě, vyhodila. Jen by mě zajímalo, co to je? Zduřelé ztvrdlé vaječníky? Nebo nějaký nádor? Nemoc?

Zajímalo by mě, co to mohlo být. Také bych chtěla vědět, zda to má nějaký negativní vliv na maso. Nikdo z lidí by to určitě nejedl, ale myslela jsem, zda by nevadilo maso uvařit třeba pro psa či kočku. Pokud se vše z břicha odstraní.

Jinak slepice v sobě neměly žádná vajíčka, tudíž určitě nenesly. Takže z vajec nám nic špatného nehrozí.

Kdo to při kuchání slepic našel,prosím, ať mi poradí. Díky. Jaga.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: alik®
Datum: 02.04.14 18:10

Dobrý den. Také už jsem se s tímto co popisujete u slepic setkala. Sice jsem nepátrala co to je, ale myslím, že to jsou ztvrdlé vaječníky, bývá to u starých slepic. Normálně jsem vykuchala a uvařila pro pejska a kočky. Nic jim po té baště nebylo, špíš koukali zda mám ještě.Možná by i polívka byla dobrá, ale když to jeden vidí tak přejde chuť.Alik

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.04.14 04:05

Zkusila jste ten útvar rozříznout? Co bylo uvnitř?

Jednou jsme měli slepici, která hubla a byla taková mdlá, tak jsem ji raději zabil. Vajíčka (ani zárodky) v sobě neměla, ale pod žaludkem směrem k zadku měla pevný útvar velikosti tenisáku. Když jsem ho rozříznul nožem, byla zvrchu taková tučná svalovina, pod ní taková tvrdá blána (skoro skořápka) a uvnitř to mělo tmavě žlutou barvu a konzistenci jako když vařené vejce okorá a vyschne. V podstatě to bylo nadměrné vejce, které z ní z neznámého důvodu nevyšlo a tělo ho zapouzdřilo tou svalovinou. A to jí pak tlačilo na vnitřnosti, takže nemohla pořádně žrát a trávit.

Jinak když musím zabít nějakou takovou slepici, koukám na játra. Pokud mají normální barvu, slepici pořádně povařím a dám zvířatům - dříve psovi, nyní psa nemáme, tak maso i kosti nadrtím ostatním slepicím. A aspoň lépe nesou.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.04.14 07:29
avatar

Děkuji, asi to tak bude. Ten útvar jsem nerozřízla, měla jsem ošklivost k něčemu, co do slepice nemělo patřit. Ale je fakt, že i přes ten povrch jsem v části koule viděla jakoby uvařený ztuhlý vaječný žloutek. Tak to asi bude ono. Nebude to zřejmě škodlivé, jen to tlačí na ostatní orgány a zvířeti není dobře.

Škoda, že jsem ty 2 slepice vyhodila. Manžel má v práci služebního belgického ovčáka, kdybych to byla ve starém hrnci uvařila, ten by si dal! Už je pozdě. A člověka by to k jídlu nelákalo vůbec. Díky za vysvětlení. Jaga.

Datum: 01.05.14 11:30
avatar

Žloutková peritonitida. Bohužel to někdy bývá i u mladých slepic (z rozvozu); u starších je to celkem běžné. Normálně jsme takové maso vařili psovi, pokud příliš nezapáchalo.

doplněno 01.05.14 11:31:

Na jídlo pro člověka se to určitě nehodí, nebudu zde popisovat podrobnosti, ale v pokročilejším stádiu se ta vajíčka uvnitř jaksi rozkládají.

doplněno 01.05.14 11:34:

"Žloutková peritonitida je častý problém starších samic ptáků, který může dospět až do stádia generalizované peritonitidy.

Etiopatogeneze: žloutek, který se místo do infundibula vejcovodu dostane do dutiny tělní zde působí jako cizí těleso a dráždí, nicméně většinou se vstřebá. Pokud je však žloutek infikován (např. E. coli, Staphylococcus spp. atd.) nebo dojde k obstrukci nebo ruptuře vejcovodu, vyčerpání samice snůškou a stresem, může dojít k rozvoji generalizovaného zánětu v dutině tělní.

Klinický nález a PA: zvětšení břicha, ascites, anorexie, deprese, leukocytóza, heterofylie s posunem doleva, lipémie, někdy může dojít i k náhlému úhynu. U drůbeže často zjišťujeme změny až při pitvě. Peritoneum bývá překrvené, časté jsou fibrinozní nálepy na povrchu jater, adheze střevních kliček, v dutině tělní bývá přítomna žlutá, zelená nebo hnědavá tekutina nebo sýrovité masy.

Diagnostika: anamnéza, klinické a hematologické vyšetření, endoskopie, abdominocentéza.

Terapie: většinou se neprovádí, u cenných zvířat je možná aplikace širokospektrálních ATB, kortikosteroidů a podpůrná terapie (tekutiny, krmivo, teplo)."

http://cit.vfu.cz/choroby-lov…oroby-zvere-pernate/index.htm

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.