Hlídání kočky a přesun

Od: Datum: 27.03.14 20:17 odpovědí: 20 změna: 30.03.14 18:02

Zdravím Chtěla bych se zeptat na vaše názory, jak vyřešit hlídání kocoura a jeho dovoz ke mně domů.

Sestra má kocoura, cca 1 rok mu je. V sobotu ráno kolem 9 odjíždějí daleko na pár dní, tak jsem slíbila, že pohlídám, ale u mě doma - musím o víkendu dost pracovat/učit se. Já ale v sobotu musím do školy a od 8 do 16 budu pryč. Jsou tři možnosti, kdy a jak kocoura ke mně dopravit:

a) V pátek večer. Kocour si zvykne na prostředí a v sobotu vydrží lépe doma sám.

b) V sobotu ráno, než odejdu do školy. Kocour bude sám a lépe si tak zvykne na prostředí. (Já vím, naprosté protiklady - je pro kočku, když si prostředí prozkoumá sama, nebo je lepší, když před tím je s ní tam člověk?)

Varianty a) i b) zahrnují převoz autem.

c) Pro kocoura si dojdu k němu domů v sobotu po škole a autobusem ho dopravím k sobě domů. Tam jde o to, že je to 10 minut cesty na tramvaj, přestup v centru, pak autobusem. Myslím, že ačkoliv taková varianta vypadá nejlépe (bude těch 7-8 hodin sám u sebe doma), ale ten převoz je těžší, myslím, že bude o dost víc vystresovaný, když ho musím tak dlouho nést v přepravce. Přeci jenom se při chůzi ta přepravka dost kýve a vůbec ta cesta je o dost delší.

Jak byste to udělali vy?

Prosím, abyste se vyhnuli odsuzujícím příspěvkům na adresu toho, že kocour musí být tak dlouho doma. Ten odjezd je urgentní (příbuzenstvo z druhé strany republiky v nemocnici a nemožnost za nimi dalších x týdnů jet) a já studuju kombinované studium, kde je docházka požadována 100%. Taky bych raději byla s kocourem doma, to mi věřte...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: pb®
Datum: 27.03.14 20:47

Na pár dní by bylo nejlepší kocoura nepřemisťovat, zvlášť když nevíte, jak snáší změnu prostředí, ale nechat ho doma a jednou denně zkontrolovat. Pro většinu koček je změna prostředí stres a některé po několik dní nevylezou a ani nepřijímají potravu. Kočku každopádně nechat jen v jedné bezpečné místnosti, kde nemůže nikam zapadnout. Většinou si kočky obhlídnou nové teritorium až když je v místnosti klid, takže je lepší, když kočku přinesete do místnosti, v blízkosti přepravky umístíte záchod a kousek dál misky s vodou a jídlem, otevřete přepravku a necháte kočku v klidu. Okno raději neotevírat vůbec a to ani na ventilačku. Uvidíte, jak kocour bude změnu snášet, některé kočky si nezvyknou ani za několik týdnů. Třeba já mám tak pitomého kocoura, který po cestě 900km vylezl z přenosky, olíznul kočku, co nikdy neviděl a byl doma. Ale on holt pochází z chovatelské stanice, která po čtvrt století šlechtí krom na typ i na povahu, takže mají kočky splachovací.

doplněno 28.03.14 18:58:

Mám turecké angory.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 27.03.14 21:06

pb, díky za odpověď. Kocour se aklimatizuje docela dobře, ze zkušenosti. U mě doma ale nikdy nebyl. Klidné prostředí při prvních hodinách po přemístění je samozřejmostí.

Určitě jsme zvažovaly i to, že by zůstal doma, a já bych ho přišla zkontrolovat, nakrmit a vynést záchod. Tady je zádrhel ten, že on potřebuje nějakou akci. Je to kočka savanová (6 generací dopředu serval, pokud si dobře pamatuji). Nemusí mít spoustu pohybu, je to docela povaleč, ale spíš společnost, pohlazení, hraní... Když to nemá, chytá ho silný rapl. On je takovej "kontaktní", každou chvíli přijde a žádá pozornost (pokud nechrápe, jako všechny ostatní kočky :D), dělá mu dobře, když ho člověk při chůzi kolem něj drbne za uchem apod. Tak proto ho chceme vzít ke mně.

Kdybych neměla tolik práce, tak to neřeším a každý den se za ním na pár hodin stavím...

Můžu se zeptat, co je to za ty splachovací kočky?

Datum: 27.03.14 21:20

Hlídala jsem loni ragdoláka dceři, 3 dny byl v bytě a pak s kočkama na chalupě (spát chodil spořádaně domů) a zase byt a zpět na chalupu-přechody zvládl bez problémů. Teď je zase u nás v bytě a zase jezdí na chalupu (hodina v přepravce v autě) pokud zde celý den nikdo není je tu kocour sám a chrápe mi v posteli. Měla jsem obavy ale bez problémů zvládl i to, že jsem mu včera přemístila záchod na jiné místo. Vadí mi jen to, že mi lehává v kuchyni na stole a to i když si tam postavím hrnek s kafem. Horší bylo hlídat kamarádce týden psa, vytrvale plakal u vchodových dvěří.

doplněno 28.03.14 10:12:

Tak jak to čtu, náš kocour asi není normální, jak nachystám přepravku a vidí, že se chystáme, už sedí v ní u dveří a hlídá abychom ho tu nenechali, pokud dám ke dveřím tašky dřív jak přepravku, uhnízdí se mi v tašce i když je plná. Náš pes ale asi také byl na hlavu, jak se řeklo, jdeme ven donesl si vodítko, košík a nastavil čumák, jízdu autem miloval. Dcera s vnučkama sem chodí tak 2x týdně, stačí aby sáhla na kliku dveří a kocour co do té doby spí na zádech v posteli (první kočka co ji vidím takle ležet) už letí vítat.

Ohodnoceno: 0x

Od: joensu*
Datum: 27.03.14 21:56

Taky souhlasím nepřemisťovat-vlastní zkušenost.Kočka lépe snáší samotu,než nové prostředí.

Datum: 28.03.14 07:04

Když já hlídám kocoury, nastěhuji se k ním. Problémy, které máte se stěhováním kocoura jsou rozhodně mnohem větší, než když se nastěhujete vy k němu. Než ho odchytíte, narvete do přepravky a nesmírně vystresovaného ho povezete několika dopravními prostředky, abyste ho vypustila v neznámém prostředí. To je dobré akorát na to, aby ho trefilo. Když to takhle uděláte, vy budete v hrůze, že nežere, nepije, nečurá, nekaká. Na nic jiného nebudete myslet, jen na kocoura, který bude nacpaný v tom nejtemnějším koutku a bát se, aby přežil. A bude na vás syčet a vrčet, jen se na něho podíváte. ;) A jak budete stěhovat záchůdek a stelivo? Nenene, stěhovat kocoura, to je velký nesmysl. Zabalte se vy a přestěhujte se vy!

Datum: 28.03.14 10:10

Babkazov, věřte mi, že kdybych mohla, tak jdu k němu. Kocour už stěhovaný byl, zvládl to v pohodě, vždycky to ale bylo autem. Asi si ho nechám dnes večer přivézt. Věřím, že bude OK, kdyžtak koupím ten Calming, co tu někdo doporučuje.

Datum: 28.03.14 07:54

Kočka savanová ,to je můj sen!Ta je krásná ale bude i hodně plachá.Zkuste koupit Calming,je to přírodní přípravek proti stresu,dát jí klidně 2 kostičky,než vyrazíte na cestu.U vás doma jí dávejte taky vždy jednu denně,aby se tolik nebála.Jinak tato kočka nemůže zůstat sama doma.Potřebuje společnost.

http://www.krmivo-potreby.cz/…lni-doplnky/1990-calming.html dá se to koupit v každém zverimexu.

Datum: 28.03.14 10:15

Kocour vyloženě plachý není, ale máte pravdu, že potřebuje společnost. Jak píšu nahoře - podrbat za uchem, mluvit na něj, mazlit - ale to zase ne moc. Jinak je splachovací, ve spánku se s ním dá manipulovat, jak kdo chce :D Trochu jsem se bála, protože si ho pořídili pár měsíců před dítětem - ale on je jako pes (to se prý o savankách říká, že se dokáží naučit povely a jsou trochu "smečkovité"), malou hlídá a jsou to kámoši. Když byla menší, rád sedával nad její postýlkou a dělal jí "strážce".

Datum: 28.03.14 11:46

Pošlete foto!.Ať se pokochám

Datum: 28.03.14 17:17

Jojo, je to fešák

Datum: 28.03.14 08:16

Napište pak, jak jste to vyřešila a jak to dopadlo. Prosííím ;)

doplněno 28.03.14 10:32:

Já jsem psala ze své zkušenosti. Když se stěhovali, vzala jsem si kocoury domů. Tož, to bylo! Trvalo jim dva dny, než vylezli. A to jsou společenští siamáci!

Datum: 28.03.14 20:29

Krasaveček

Datum: 28.03.14 21:07

Tak kocoura jsme před cca 20 minutami přivezly, na začátku dvakrát mňouknul, pak si přišel pro pomazlení, prozkoumal terén (s pravidelnými návštěvami na mazlení) a teď mě tu oblejzá a vrní :-D Nebudu říkat hop, dokud není kocour naprosto v klidu několik hodin, ale aspoň děkuji za pomoc všem zúčastněným

babkazov, kočičku, která se přesunů děsně bojí, máme u rodičů... při návštěvě u veterináře se počůrává (a jednou se i pokakala) strachy. Tu bych nikdy nikam krátkodobě nevzala, i když už jsem přemýšlela, jestli si ji nevzít natrvalo k sobě. Je stará a je to děsnej mazel, dokáže neskutečně otravovat pro mazlení, a na baráku nikdo pořádně není. Ale má tam zahradu a velkou část dne je v čudu, tak si asi najde zábavu jinde. Já jí zahradu nabídnout nemůžu, tak to zatím padá. Ale strašně ráda bych jí nabídla tu lidskou blízkost, kterou tak potřebuje, zvláště teď ve stáří.

Datum: 29.03.14 06:58

To jsem ráda, že to tak dobře dopadlo. Ať je vám spolu dobře *pusa*

Datum: 28.03.14 20:38

já když jsem jela s rodinou na dovču (6 dní) tak jsem kocoury zavezla k našim kde nikdy nebyli.V pohodě,stačilo jim jídlo,záchůdek a honě mazlení od našich

teď mám dvě kočeny,norskou a britku,které byli sami doma taky 5/6 dní,babička od vedle párkrát za den přišla,a kočky furt spaly,sem tam je vyslala na procházku,ale za hodinku je svolala domů a byli taky v pohodě.Ale jsou 2 tak společnost nepotřebují.Pokud se ten váš rád pomazlí,určitě ho vemte k sobě,těch pár hodin v sobotu přežije,prozkoumá terén,nají se a půjde spát

Datum: 29.03.14 18:21

Tak náš příběh má pokračování Ve tři jsem přišla ze školy, v panice s představami kocoura otráveného něčím, co jsem zapomněla odnést z místnosti, v lepším případě vytrvale brečícího za dveřmi bytu. Odemknu tedy dveře - fakt jsem už celou cestu málem omdlévala částečně hlady (ve škole jsme neměli přestávku na jídlo), ale hlavně strachem - a volám na kocoura. Nic. Zpanikařila jsem, čekala jsem, že jak uslyší klíče, tak přiběhne. Nešly mi zavřít dveře, tak jsem tam pár vteřin bezradně stála, jestli se mám pokoušet je zavřít (aby kocour neutekl), či jestli mám hledat jeho někde ležící tělo bez života... No, zabouchla jsem dveře, volám a volám, kouknu pod postel, za skříň, do přepravky, do bedýnky, do pračky... kocour se vypařil. No a v tu ránu se na židli z pod stolu na mě vynořila rozespalá hlava :-D to bylo muchláníčko :-D

Datum: 30.03.14 08:30

Krááása. ;) Vyslechla jsem hovor dvou slečen v buse, jak u jedné spal mládenec a ráno spolu odjížděli na chalupu. Rychle se balili a uklízeli a pak si před odchodem uvědomili, že neviděli kocoura. Bylo celou noc zamčeno, okna zavřená, takže kocour musel být doma. Hledali dlouho, čas běžel, vlak pryč, byt jako po zemětřesení a kocoura nebylo. A nebylo ani místo, které neviděli. Zoufale si sedli uprostřed té spouště a zoufali si. Najednou v tom tichu šramot v gauči. Oni ho při skládání gauče tam zasunuli. Byl ticho, až si myslel, že jsou pryč, tak se snažil vylézt. *haha*

doplněno 30.03.14 08:31:

Teď jsem uviděla fotky. Paráááda! ;)

Datum: 30.03.14 16:19

Já jsem si myslela že to tak bude ,soudě podle našich kočiček )

Datum: 30.03.14 16:29

Nj, některé kočky sice přepravu a cizí prostředí snášejí opravdu špatně, ale já asi taky podvědomě tušila, že je to takhle lepší. On je fakt mazel, sám je úplně nemožnej. Musím nechávat otevřené dveře na záchod, jinak brečí. Když jsem se šla vedle dívat na televizi, musela jsem ho tam vzít s sebou. Původně tam měl zákaz, protože jsem tam umístila kytky a nebezpečné věci (léky, lepidla). I teď, když spí v jedné místnosti a já jdu jinam, přestěhuje se za mnou a spí dál. Škoda, že zítra ráno zase musí domů, já bych si ho nechala :-D a vůbec, já chci kočku :-D

Datum: 30.03.14 18:02

To já znám ,jen co jsem se odstěhovala od našich(asi 4/5 koček) do svého,s manželem a miminem,strašně mě chyběly ty vrnící kopečky na židli,gauči,okolo nohou atd.Mimčo jenom spalo,a jedlo a spalo...tak jsme si pořídili jednu kočenu,ale jak se říká jedna kočka vede zákonitě k druhé Pořád mám dvě,děti taky,ale ty utečou za ostatníma,ale ty vrňátka se mazlí furt.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.