Dostihoví koně vs plemena

Od: Datum: 07.03.14 18:26 odpovědí: 4 změna: 09.03.14 14:19

Dobrý den,

jen tak mě napadlo,myslím,že "nej" plemeno pro dostihy je anglický plnokrevník. Mají vůbec šanci na nějaká vítězství i jiná plemena koní? Vím,že se dělají i speciální dostihy pro určité plemeno ( jako jsou např. Achaltekinští koně ). V dostizích se moc nevyznám,takže otázka zní : Dokáže se nějaké jiné plemeno koně vyrovnat anglickému plnokrevníkovi?

Mockrát děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pb®
Datum: 07.03.14 21:02

Jiné plemeno šanci asi nemá a také se dostihů účastnit nemůže, jen polokrevník, tedy kůň, jehož jeden rodič je A1/1 (anglický plnokrevník) a druhý jiné teplokrevné plemeno. Polokrevná je i předloňská a loňská vítězka Velké Pardubické.

Dostihy jsou v chovu A1/1 vlastně takovou chovatelskou selekcí, díky ní se dlouhodobě používají k chovu jen koně v nich úspěšní. Co dostihy neprojde nebo nevydrží zátěž, je za malé peníze prodáváno lidem, co se neprodá, jde na kamion do Itálie. Odpad je velký. Jestli kůň bude rychlý nebo vytrvalý nezáleží ani tak na tréninku, ale na podílu jeho svalových vláken. Prostě některé plemeno má víc svalových vláken na rychlost a jiné na vytrvalost. Rychlost lze trénovat jen do určitého věku, proto se také pro dostihy obsedají a trénují už roční hříbata, přitom v jiných disciplínách je trend obsedat koně až tříleté a starší, protože pohybový aparát se vyvýjí až do 5ti let věku koně. Není se co divit, že takovou zátěž dost koní nevyrží a je z dostihů vyloučeno.

Pak taky není kůň jako kůň, mezi plemeny jsou drobné odlišnosti v kostřě, postavení lopatky určuje, do jaké míry je kůň schopný vykročit, jak moc bude mít vznosný nebo plochý chod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bohemica*
Datum: 08.03.14 17:19

Několikanásobná vítězka VP klisna Orphee des Blins sice není anglický plnokrevník, ale vzhledem k tomu,

že se jedná o klisnu s podílem krve nejen arabského plnokrevníka, ale i anglického plnokrevníka, není pokládána

za polokrevnou.

Ovšem zapsána v plemenné knize A1/1 (angl.pln.) být nemůže. Není "čistokrevným " A1/1, ale je "kříženkou" plnokrevníků. Plnokrevníci jsou plemena, jejichž plemenná kniha je již uzavřena a v rodokmenu dojdeme až

k jedincům, kteří jsou pokládáni za zakladatele plemene.

Dostihy, které máš asi na mysli jsou vypsané chovatelské zkoušky pro klisny a hřebce A1/1 (angl.plnokrevník). Jedná se klasické rovinové dostihy (např. Jarní cena klisen, Derby, Velká jarní cena atd.). Ostatní dostihy

pro plnokrevníky jsou i překážkové dostihy (přes proutěné nebo steeple chase či cross country) a zde se mohou zůčastnit i valaši atd.

Jistěže se nějaké plemeno nejen vyrovná, ale i předčí angl. plnokrevníka. A ne jedno... Záleží co od koně požaduješ a jaké plemeno si k tomu vybereš.

Arabští plnokrevíci jsou na distanční dostihy, které měří několik desítek (i stovek) km jistě vhodnější než anglický plnokrevník. Arabští koně nebo achaltekinci jistě také (v některých pramenech je achaltekinec dokonce už považován za plnokrevníka).

Quarter je zase vhodný na jiné disciplíny...a takový hunter v crossech také bývá úspěšnější než angl.plnokrevník.

Ovšem anglický plnokrevník je téměř nepřekonatelný ve své inteligenci, všestrannosti a temperamentu. Proto se můžeme s A1/1 setkat mezi vítězi různých dostihů, parkurů, drezůr, military atd.

Prostě pro různé dostihy jsou vhodná různá plemena

doplněno 08.03.14 17:36:

Bělouš Majáles (angl.plnokrecník českého chovu) se po několika startech v rovinových dostizích věnoval kariéře nejvyšších soutěží v militari ( všestrannost- parkur, drezura, cross, rovina) u nás i v zahraničí, účinkoval ve fr.filmu Johanka z Arku, kde prokázal vynikající charakter a schopnosti (kdy např. musel pro potřeby filmařů proskakovat např. hořícími překážkami v těžkém postroji s jezdkyní v brnění -a to i opakovaně) a nakonec se výrazně uplatnil v chovu. V jeho vysokém věku (více než 23let) musel být v létě 2010 utracen, ale byl aktivní do posledních dní.

Jsem ráda, že jsem ho měla možnost poznat...byl to Pan kůň !

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pb®
Datum: 09.03.14 10:32
Pokud se řekne dostih tak myslím ty pro A1/1, protože ty ostatní se u nás ani neběhají a vytrvalost jen na takové úrovni, které se může zúčastnit každý natrénovaný kůň nehledě na plemeno.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: bohemica*
Datum: 09.03.14 14:19

A to právě myslíš špatně! Dostihy (kromě těch, které jsem jmenovala) jsou i klusácké atd. a ani zde nestartují A1/1 (ale mohou).

Vytrvalostní jízdy začínají na distanci 25km a to skutečně jakýkoliv netrénovaný kůň navíc, jak píšeš libovolného plemene , nezvládne.

Já se chovem angl.plnokrevníků zabývám několik desetiletí, tak o nich něco vím.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.