Ježek handicap

Od: Datum: 08.11.13 11:07 odpovědí: 28 změna: 03.05.14 00:58

Dobrý den,

prosím o radu -už týden vidím u nás doma na zahradě u domu ježka.Pravidelně mu dávám mu najíst, jí a pije hodně vody, chodí přes každý den.

Mám evidentně podváhu, ale problém je v tom, že má zraněnou nohu, asi zlomenou, možná se kdysi zachytil do pastričky na myš, nebo já nevím, co se mu stalo. Kažopádně ta noha mu hnije... Je mi ho líto, ale veterinář řekl, že je zbytečné ho vozit, že je to příroda a ježek je v podstatě divoké zvíře, že mu s tím nepomůže.

Minulý rok jsem vezla ježky pod váhou do záchranné stanice, ale na takhle handicapovaného ježka, byla tady ta odezva.

Nejde o peníze, vše uhradím, celou léčbu...Já vím, že jsem debil, ale je mi ho líto. Celé mu to asi hnije, ted´ je zase pod oknem a já mám depku.Chodí přesně na jídlo a vodu.

Už jsem zvažovala i možnost, mu to urychlit, ale to už asi přeháním.

MOC Prosím o radu a pochopení.

doplněno 08.11.13 11:12:

foto

doplněno 08.11.13 11:18:

To je foto ze včera, dneska už ztěží došel k vode, tak jsem mu vše, vodu i jídlo dala blíž. Kdybych vědela jak mu pomoct.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: claire*
Datum: 08.11.13 11:34

Já Vás chápu, nejste vůbec debil, naopak jste moc hodná :) Od malička se děti učí, že na divoká zvířata se nesahá a mají se nechat být, ale ježek ze zahrady není přeci jen tak divoký, jako třeba opuštěné srnče. My jsme taky na zahradě mívali ježky a když jsme je náhodou za dne našli, tak šup s nimi na stůl, odblešit Arpalitem a vyndat klíšťata. No funěli a vztekali se, ale jistě se jim ulevilo :) A aspoň nám pak nezablešili psa :)

Zkuste ježka odvézt do záchranné stanice, od toho přeci existují. Jsou tam specialisté, kteří by měli dokázat zvíře (vy)léčit a pak ho zase bezpečně vypustit :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 11.11.13 11:45
avatar

Jak se zbavuje jezek klistat?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: claire*
Datum: 11.11.13 13:22

Normálně pinzetou :) Když se ježek stočí na stole do klubíčka, z napjaté kůže na zádech to jde snadno. Bříška jsme jim nekontrolovali.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fribble*
Datum: 08.11.13 11:37

Pokud nemáte svědomí na to, ukrátit mu trápení, budete to muset nechat na přírodě. Ale zbytečně ho necháváte trpět.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 08.11.13 11:41

Vy nejste debil, to ten veterinář. Úplně chápu, že nemáte žaludek koukat na to, jak zvíře pomalu umírá. Ježka bych sebrala a vzala k jinému vetovi, zvlášť když jste ochotná léčbu platit. Ať vet po prohlídce rozhodne, jestli má cenu ježka zachraňovat, nebo mu ukončit trápení. Ale čekat na to, až celková sepse udělá své, to je od toho veta fakt hnusné. Alespoň to utracení mohl nabídnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ifkali*
Datum: 08.11.13 12:00

Ještě jsem mluvila i s druhým veterinářem, ten mi sdělil, že jsem udělala chybu, že ho vůbec krmím a dávám vodu, že mu prodlužuji utrpení.To je sice taky v něčem pravda,ale to nejde jen tak nechat, zvlaště , když chodí kolem domu, leží na terase a hledá.

Ten druhý mvdr nabídl , že ho mám odblešit a dovízt na injekci na utracení. Jenomže do té rány , ta zřejmě mokvá, když prsknu přípravek na odblešení, tak to chudáček bude mít ještě větší bolest, než ho tam dovezu na utracení. Kdyby to bylo kvůli léčbě, tak to neváhám ani vteřinu. Jsem navrhla , že zaplatím cestu, at´ ho přijde utratit bez odblešení, ale to nedělá...

Moc děkuji za reakce, omlouvám se za to, že to zde tak rozebírám, vím, že jsou v životě těžší starosti, a to jsem si nima , taky prošla v životě /mama mi umřela doma před očima/a stejně se pokaždé dokážu rozlítostnit nad jakoukoliv bolestí...prostě nedokážu se povznést nad jakýmkoliv utrpením a vždy mě to zásáhne.

Už minulý rok jsem si říkala, že letos nebudu selektovat ježky na zahradě, vážit je , odblešovat a vozit je do záchr. stanici, a to jsem nevědela, že letos to bude navíc s tím, že je tady nemocnej ježek.

Od: ifkali*
Datum: 08.11.13 11:41

Děkuji za reakce.

Od: asdd
Datum: 08.11.13 12:40

Nejsi debil, ale hodná. Domluv se se záchrannou stanicí jestli by šel zachránit. Pokud ne, tak nejlíp pro něj bude když ho majzneš rýčem - rychlé a bez trápení. Sice je to drsné, ale lepší než ho nechat pomalu umírat. Trápení by bylo i to odblešování a vození na injekci.

Zachránit by mohl jít nejspíš jediným způsobem - nohu pryč a doléčit. Ale možná na to už je pozdě. Nevím jestli by třínohý v přírodě přežil, asi bys ho musela krmit už pořád.

V podstatě máš dvě možnosti - buď ho zkusit zachránit (pokud má šanci tak jsem pro), nebo ho řachnout aby se netrápil - přijde na jídlo, bum přes hlavu a konec, nic ho bolet nebude. Rozhodování ti nezávidim...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ifkali*
Datum: 08.11.13 13:04

Mokvá to, lítají kolem té nohy i mouchy, jde, zase se zastaví, nestahuje se do klubíčka, v podstatě je i apatický a hodně pije ... Hladila jsem ho, večer dojede manžel , tak ho veme rýčem, nejde to takhle dále...Já to sama nedám rýčem, musí on.

Kdybych vědela, že nepřijede, tak to udělám snad i sama , ale takhle jsem srab, nechám to na něj.

Večer chodí na krmení více ježků a na vodu, ale tady ten se drží i přes den u terasy v křoví, poblíž vody a jídla.

Děkuji za reakce, pomohlo mi o tom se zde poradit. Zbytek ježků zase zvážíme a ještě mají čas na přibrání na váze, vzhledem k tomu, že je příznivé počasí.Pak když tak je odvezeme na dokrmené do zách. stanice na zimu.

Dík všem.

Vím, že může žít i o třech nohách zvíře, ale toto je zřejmá infekce už v celém těle . Máme dva psí utulkáče, ty si ježky vůbec naštěstí na zahradě nevšímají, jenom je očichají a jeden z těch psů měl právě handicap. Když jsem si ho brala z ůtulku, tak byl po týrání , se zlomenou nohou, už byla leta špatně srostlá, tak se s tím nic nedalo dělat -tak se dostal už do ůtulku,a skáče o třech, někdy na ní sice stoupne, má ji totiž křivě srostlou a taky hrozně se bál lidí, měl i jiná zranění. Ted´ je to věrnej pes a nehne se ode mně ani na krok, ani ten druhý utulkáč.

doplněno 08.11.13 13:08:

Minule jsem o tom psala zde , o ježcích a přezimování , nakonec se našla záchr. stanice na přezimování, ale takhle handicap. ježke nechtějí, asi je už pozdě...

https://www.poradte.cz/zvirat…6-jezci-450g-prezimovani.html

berou ježky zdravé a co nemají váhu na zimu, za což jim i tak velké dík.

Datum: 08.11.13 19:26
avatar

Asi víte, že ježek je chráněný druh a takový konec prezentovat na netu Vám může přinést problémy. Vaše péče o ježky je sice hezká, ale napsat, že použijete rýč na nemocného je brutální a vůbec se mi udělalo zle. Je evidentní, že péči o zdravého jedince jste zvládla, ale o nemocného ani náhodou. Řešila bych to okamžitě, po zjištění takového nemocného, obvolala a navštívila bych určitě více zvěrolékařů a útulků, záchranných stanic, Zoo, Český svaz ochránců přírody. Věřím, že by jste někde pomoc, radu, nasměrování našla. Možná to chtělo pár injekcí antibiotik, desinfekce, ale teď může být pozdě. I když by se uzdravil, tak nevím, jestli by se dokázal s jednou nohou uživit, nabrat na zimu potřebnou váhu. Každopádně plno ježků z druhého /letního/ vrhu se dostatečně nevykrmí a nepřežije zimu, ale to nevidíme a nedotýká se to tak naší citlivosti. Asi jsem Vám moc neporadila, ale berte to tak, že jsem se jenom vyjádřila k tomuto problému.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.11.13 02:17
avatar

Než aby se trápil a žraly ho larvy much za živa tak raději rýčem...

Nejlepší jsou tyto řeči od lidí co si myslí že maso roste na stromě...

Aneb pohádka o praseti a elektrickém křesle...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 08.11.13 19:44
avatar

Propánakrále, rád bych poradil, ale nevím, co. Ti veterináři jsou pěkní kreténi, když nechtějí přijet ani na zaplacené uspání.

Ani snad nechci vědět, jak ježeček dopadl ... *plac*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.11.13 06:31
avatar

Navštěvujeme v létě pravidelně s vnoučaty záchrannou stanici pro živočichy u Ledče nad Sázavou. Tam jsou vidět věci! Co vše dokázaly šikovné ruce těch pracovníků zachránit. Zvířátka s jedním okem, popálení dravci z drátů - nelétají. Tato zvířata jsou až na své postižení,jinak zdravá, ale v přírodě by nepřežila. Proto je nechávají doživotně ve stanici. Vždycky tam nějaký obnos necháme, protože víme, pro koho to je.

Dokud jsme chovali králíky, syn si jako kluk jednoho oblíbil. Pojmenoval ho František. A právě František si strčil nohu do dvířek tak nešťastně, že si ji zlámal, visela mi jen na kůžičce. Přijel veterinář, chvíli bručel, že by bylo lepší dát za uši, pak packu odstřihl a obvázal. Časem se rána zatáhla, jen měl králík prostě 3 nohy /jen ta poslední část/. A jak si dupal! Měli jsme ho ještě hodně dlouho, třínohého Františka nesměl nikdo zabít, to si syn ohlídal.

Radila bych taky tak. Dovézt do záchranné stanice, noha by se nechala amputovat a ježek by mohl žít ve stanici. Ale neotálet, aby se mu do těla z toho úrazu nerozlezla otrava.

Mám ty pichlavé strejdy taky moc ráda a myslím si, že by bylo i jiné východisko, než rýčem ránu do bodlin. Nemám pravdu? *plac* jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 09.11.13 06:55

Presne takovou zachrannou stanici jsem mel svym prispevkem nize na mysli! Zachranuji i zviratka, ktera by v prirode neprezila a umoznuji jim dozit v prostorach zachr. stanice jako "naucna zvirata", ktera ukazuji navstevnikum.

Sleduji Hope for Wildlife (dokumentarni serial o jedne zachranne stanic pro prevazne divokou zver v Kanade) a tam meli treba trinohou lisku, zelvu atd. Vsem jim museli amputovat nozicku kvuli zavaznosti zraneni, ale misto utraceni je operovali (spolupracuji s veterinarem, ktery pro tu neziskovou stanici dela jeden den tydne zadarmo, protoze v zachranne zvirat vidi smysl) a zviratka prezila a spokojene hopsaji i na trech nozickach.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 09.11.13 06:41

Jezecka je mi moc lito. *plac*

Jak uz tady lidi psali, neni veterinar jako veterinar. Jeden "umi" jenom psy nebo kocky, jiny zase hospodarska zvirata a ostatni zvirata delaji jen tak "bokem". Chce to proste najit zverolekare, ktery ma jezky jako osobniho konicka a udela pro ne prvni posledni.

Ocekaval bych, ze takoveho zverolekare z okoli znaji prave v zachranne stanici pro jezky, ale i mezi temi "zachrannymi stanicemi" je velky rozdil. Ta vase zrejme dela jen nevykrmene jezky a na nejake velke rehabilitace nema zazemi, znalosti nebo zajem. :(

Zkousejte tedy obvolat zverolekare v blizsich i sirsim okoli a ptejte se, jestli se osobne zajimaji o jezky. Take obvolejte zachranne stanice v sirokem okoli, jestli by vam nepomohli nebo jestli neznaji nejakeho dobreho veterinare na jezky. Zkuste i prohledat Internet, jestli tam nenajdete veterinare se specializaci na jezky.

Na zaver jeste dodam, ze jestli mate jezky alespon trosku rada, tak ho urcite nenechate zabit rycem! *sok* Co byste si myslela o cloveku, ktery by vam navrhl, ze ke zkraceni trapeni vasi babicky ji misto utisujici injekce pretahne lopatou pres hlavu? *sok*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ifkali*
Datum: 09.11.13 08:10

přesně tak, ani jeden z nás by tp nedokáže... mám ho v krabici a budeme objíždět i pojedeme přímo za mvdr ,páč má v sob. ord.hodiny,ale prvně jedem do té záchr.stanoce,měl by tam někdo být,tlf sice nikdo nebral,ale píšou,že jsou tam non stop.Píšu narychlo,páč už vyjíždime a nedáme se odmítnout,.

doplněno 09.11.13 17:56:

Je v záchr.stanici dravců,přijall ho tam bezva pán,sice to nevidí moc dobře,ale vezl ho k jejich mvdr,ale řekl,že měl i horší případy a mvdr to rozhodne.Nabídla jsem i fin.pomoc na léčbu,ale odmítl,že jsou financování z fondu na tato handic.zvířata.

Tak po několika odmítnutí byl nakonec jinde přijat.A to jsem ani nechci moc psát,ale nedá mi to,takže známá mvdr, mě jako další taky odmítla pomoct a řekla odvez ho do lesa a nech ho být, pojde na sepsi sám...stejně by v přírodě nepřežil,má sice svým spůsobem taky pravdu,ale to bych taky nedokázala,tak jako bych vlastnoručně nedokázala ukončit jeho trápení,a to z toho důvodu ,že by v přírodě i tak stejně pošel.

Asi mi to nedá a stejně tam brnknu jak nakonec dopadl.

Dík všem za názory, budu muset být více otrlá a nevšímat si všeho,páč pak už z toho fakt blbnu a otravuji kde koho a taky zde vás.

Hezký večer všem

doplněno 09.11.13 18:01:

Jsem moc ráda,že ho pán přijal,ačkoliv jsou záchr.stanice dravců.Vše je v nás lidech, jak kdo je ochotný pomoct, moc si toho pana za to vážím!Telefon nebral páč se zrovna věnoval handic.zvířátům,ale po chvilce volal,že má nepřijatý hovor,a já mu sdělila,že jsem i tak už na půl cestě za ním i s pacientem.

Od: laik
Datum: 10.11.13 07:51

Tak to jsem rad, ze se ti nakonec podarilo najit nekoho, kdo ma opravdovy lidsky zajem jezeckovi pomoci, misto toho, aby ho nechal bez pomoci umrit.

Urcite tam v nejblizsich dnech zavolej, jak dopadlo prvni vysetreni u veterinare, co si o tom ten doktor mysli a pak tam zavolej jeste za par dni, aby jsi se dozvedela, jestli se jezeckuv stav zlepsuje a je na dobre ceste, aby se mu rana zahojila.

Rozhodne nam tady dej vedet. Budeme cekat na kazde informace. Drzim palecky, at se lecba povede.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ifkali*
Datum: 11.11.13 11:37

Laiku, zrovna jsem tam před chvilkou volala , nedalo mi to. Chtěla jsem Vás informovat vnitřní poštou, ale nejste registrovaný, tak Vám píšu zde.

Je po amputaci nožky, ale zvládá to, žije! Prozatím je pod dohledem mvdr a pečovatele v záchranné stanici.

Jsem moc...co moc, jsem neskutečně ráda.

Přeji Vám hezký den

Datum: 12.11.13 07:34
avatar

No vidíte to, všechno se dá vyřešit. Podobných zvířátek s nějakým postižením je v záchranné stanici v Pavlově u ledče nad Sázavou mnoho a až na ten problém jsou jinak zdravá a naučila se s tím žít. Jsem moc ráda, že se to vyřešilo a přeji pichláčkovi dlouhý život. A nikdy to neřešit rýčem za krk. To bych použila jenom u Kalouska, nikdy u bezbranného ježka. *palec* Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 13.11.13 09:00

Tak to jsem rad, ze se jezeckovi dostalo odborne pomoci a ted se i uzdravuje. To je moc dobra zprava po ranu. Mam ohromnou radost! *srdce* *tanec* *houpy* *ua* *palec* *slunce*

Az se uplne uzdravi, tak si ho zase muzete vzit treba zpatky, jestli to veterinar doporuci a jezecek se vam za odmenu na zahradce odvdeci spoustou zbaštěných much, housenek a dalsich skudcu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ifkali*
Datum: 09.11.13 08:06

Jedem s nim ted ráno do zachr.st.,dám vědet jak to dopadlo, ráno opět přišel,večer se neukázaí a takmuvidíme co dál.

Od: laik
Datum: 23.11.13 05:20

Uteklo uz zase 10 dni od posledniho prispevku a tak bych se chtel zeptat, jestli nema puvodni tazatelka nejake nove informace o tom, jak se jezeckovi ted vede. Doufam, ze se mu rana dobre hoji, dobre ji a uci se pajdat na trech nozickach.

Preji mu vsechno nejlepsi, aby se plne uzdravil a budu se tesit stejne asi jako kazdy v teto otazce, kterym nebyl osud tohoto jezecka lhostejny, na jakekoliv dalsi zpravy o tom, jak se ted ma. *srdce* *houpy*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ifkali*
Datum: 28.02.14 08:29

Zdravím,

vede se mu bezva, je v Brně , protože tam byl převezen kvůli operaci a umístění pro handicap zvířata. Jinak jsem vezla ještě jednoho podmíráčka s váhou , asi týden po tady tom. Byla jsem o víkendu s nějakým proviantem pro zvířátka se podívat na toho zdravého podmíráka a byla jsem nadšena. Člověk co se tomu věnuje je opravdu člověk jak má být, dělá pro to vše. Má tam několik handicap zvířat, nejenom ježky. Je to částečně zaštítěno ochrancema, ale zbytek je na něm, takže kolem toho lítá od rána do večera. Má tam i sovu pálenou, veverky a malou vydru. Kolik tam má nakonec ježků, to neuhodnete...to jsem z toho byla vedle. Každý ježek byl na podzim hodně pod váhu, ale v přírodě by to nedal, no a taky nikdo nemohl předvídat mírnou zimu, tak je raději vykrmil.Přeji všem krásný den.


doplněno 06.03.14 08:41:

Děkuji za reakce, to si nezasloužím, především je machr ten pán co se tomu plně věnuje a pomohl, já byla jenom zprostředkovatel.Reaguji jsem ještě proto, že kdyby se někdo ocitl v podobné situaci a nevědel si rady, ak jsem si nevědela i já,tak nech napíše sem, nebo přímo mě zde do pošty. Můžu být nápomocná a kontaktovat toho pána o radu a požádat o pomoc. Jedná se především právě o ty ježky, i jiná zvířata, které třeba najdete zraněná, především ptáky-dravce, sovy, pak jiné ptactvo. Má tam i tu malou vydru, která byla u přejetého rodiče a nikdo nevědel co s ní. Přímou adresu na toho pána nemůžu zde zveřejnit. Jednak nemám od něj souhlas a taky protože tam má i vzácné druhy co bylo zabaveno celníkama, ale můžu ho kontaktovat a on může poradit a pomoc s umístěním ve stanici a zajistit veterinární ošetření, pokud to bude v jeho možnostech.

Od: laik
Datum: 01.03.14 09:53
Diky za novinky. Mam radost, ze se jezeckovi vede dobre a je o nej spravne postarano. Dobra prace! Karma ti to oplati. *pusa*
Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: ma*
Datum: 01.03.14 13:59

Děkuji Vám za něj /za ně/ :) , je skvělé vědět, že laskaví lidé ještě existují. Přeji Vám jen to nejlepší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 06.03.14 09:42
Děkuji za reakce, to si nezasloužím, především je machr ten pán
Pan machr zcela bez pochyby je, ale ty si zaslousis poklonu za to, ze se ti ho po velkem obihani podarilo nakonec najit a jezecka tak zachranit. *slunce* *palec* *uspech* *andel* *mala* *tanec*
Ohodnoceno: 0x
 
Od: iva*
Datum: 02.05.14 19:30

Ahoj ifkali, našli jsme ježečka a má něco s nožkou - tahá ji za sebou. Dali jsme mu napít a našli žížalu. Vodu pil, žížalu nechtěl. Bydlíme asi 20 km od Brna a ty jsi psala, že je tam nějaká stanice, kde je možné ježečka zavézt. Ještě má nějaké žluté (maožná plíseň) na uchu a kolem oka. Moc bych potřebovala adresu té záchrané stanice. Děkuji Iva. Jo a ještě nevím co mu mám dát najíst, když ty žížaly nechtěl.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: poseidon*
Datum: 03.05.14 00:58

Tady je mapa správních území záchranných stanic, stačí tam dát kurzor myši, ukážou se kontakty
http://www.zvirevnouzi.cz/
Tady jsou další kontakty
http://www.ochranafauny.cz/za…eznam-zachrannych-stanic.html
Ježci mají rádi kočičí konzervy.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.