Jak založit chov králíků na prodej

Od: Datum: 14.11.12 19:25 odpovědí: 17 změna: 07.12.12 00:35

Dobrý den

Potřebuji poradit od někoho kdo má nějaké zkušenosti s chovem králíku pro prodej. Chci si založit menší chov 3500-4000 Králiků domácích. Potřebuju vědět co je k tomu zapotřebí, jako třeba veterina očkování, různý papíry kvůli hygieně atd.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: alenka11*
Datum: 14.11.12 19:50

Dobrý den,

Nač chov?A tolik moc králíků? Není to moc? Nemyslím si,že by bylo dobré kdyby ste jich měl na začátek tolik. Podlě mně (Mám doma králíky) by ze začátku stačilo max.50 králíků.Protože,podle mně tolik králíků TO NENÍ CHOV ,ALE NORMÁLNÍ MNOŽÍRNA!

Jsem zásadně proti týrání zvířat! :( Ale jestli chcete pomoct. Zajištěte si dobrého zkušeného veterináře. Ten by vždy přišel králíky oočkovat a prohlédnout. Dbejte na hygienické předpisy jako např: Nikdy nedávejte dva králíky stejného pohlaví do jednoho kotce,mohli by se poprat k smrti. Ani nikdy nedávejte králíky samce i samice do kotce na více jak 1 den. Pouze samice a malá králíčata můžou být spolu. Musíte králiky vždy pečlivě prohlížet,jestli se Vám nezdají nemocní ( Mixomatóza,nejaké kožní problémy apod.)...

Doufám,že jsem Vám poradila,ale s králikama to nepřehánějte! Ahoj.

Ohodnoceno: 2x

Od: stribrnak*
Datum: 14.11.12 20:01

na 3500-4000 králíků potřebuješ hangár!*zed*

to není jen tak,nezamopen ,že to jsou zvířátka a ne stroje,sám to nezaopatříš!

Ohodnoceno: 0x

Od: lukin55*
Datum: 14.11.12 20:08

Ani nepočítám, že na to budu sám, ale zaměstnanci. A místo taky je.

Od: lukin55*
Datum: 14.11.12 20:06

Díky, ale tyhle králíci by měly bít na jídlo. S tím, že samic bude asi 500 a co se vychová půjde na talíř. Takže každý měsíc cca 800-1000 kraliků. Co se týče sena a krmiva s tím problém není. Spíš potřebuju vědět co všechno mám zaopatřit aby se dostali k lidem na talíř.

Datum: 14.11.12 22:22
Měli jsme letos así 40kraliků na zabití a moc rád bych věděl jestli tušíte za jakou cenu ty svoje odchovance prodávat aby se vám to rentovalo. Počítejte že když nebudete pěstovat klecové brojlerové rychlokvašky tak králík potřebuje skoro půl roku než vyroste. Krmení.čištění klecí zabíjení stahování kucháni likvidace odpadu to všechno zabere dost času a bude stát prachy taky na to budete muset mít dost lidí. Podle mě tam nebude moc velká rentabilita a to nemluvim o nemocech.

Datum: 14.11.12 22:57

podle me to pujde, zatim v teoreticke rovine... ale na etapy, a oddelene chovy kvuli nemoci, kazdy zamestnanec svuj velky odchov (respektive omezit chozeni sem a tam mezi halami, kdyz vam vsechno vychcipe jdete do kytek) Bez sakumprask rozpoctu bych do neceho takoveho nesel.
HALA x .. delene porodnice
HALA x.. delene odchovy mladi
HALA x.. delene odchovy vykrm
HALA x.. porazka
Jestli neni lepsi rozjet brojlery nebo + odchov nosnic + treba prodej susenych kurincu s raselinou jako druhotny produkt...

doplněno 14.11.12 22:59:

na etapy myslim, ze postupne porad dorusta maso na porazku... no ale znam hodne rodin, a teda kralik na smetane se dela 2x do roka a moozna tak rizek s cesnekem (hnuj :) ) takze by me zajimalo, komu to prodate :)

Od: stribrnak*
Datum: 15.11.12 04:50

Totáku králíci se nepěstují,ale chovají!*zed*

Datum: 15.11.12 07:57

Cenu králíka si odvodíte snadno, stačí se podívat do obchodů: Například v Globusu se králík prodává cca za 160 korun, když je v akci a běžně tak za 200 korun, přičemž se jedná cca o 3 měsíce staré 1 kg králíky, na kterých máte maso minimálně. Králík je vykrmen v pohodě za 4 měsíce, pokud mu budou krmeny králičí granule a ještě na něm máte hodně sádla. Cena granulí je také příznivá, 1 kg granulí s kokcidiostatikem stojí u nás 13,- korun, psí granule stojí daleko více.

Jinak odbyt by určitě být měl, protože pokud ty králíky vykrmíte a zabijete a nebudete dodávat na trh takové vyhublé jako to dělá například Rabbit, pomalu jediný dodavatel králíků u nás, tak to jistě lidé ocení.

Od: susenka*
Datum: 15.11.12 14:43

Jo až nato že granule s kokcidiastikem jsou na nic, pokud se nekrmí jen jimi..

Od: andrea1*
Datum: 15.11.12 00:38

Co se musí splnit v tak velkém chovu vám nejlépe řeknou na státní zemědělské a potravinářské inspekci http://www.szpi.gov.cz/ a hygieně (Chladící box, ukádání a likvidace odpadu, úprava prostoru pro stahování králíků.) Budete muset splnit podmínky jako mají na jatkách co se týče zachování požadavků na kvalitu masa. Informace ohledně očkování vám podá i veterinář. Zřejmě v tak velkém chovu si budete od něj kupovat vakcínu a králíky si budete očkovat sám. Doufám, že jste si udělal průzkum trhu a budete mít smluvně zajištěn odbyt. Jinak já, vzhledem k nemocem - mor, mixomatóza - musím napřed vidět králíka živého, v obchodě bych ho nikdy nekoupila. Je to rizikový chov a předpokládám, že s chovem králíků již máte zkušenosti a jsou vám známa všechna úskalí spojená s jejich úspěšným chovem.

Od: ladaadal*
Datum: 15.11.12 06:37

S tímhle bych se obrátil na veterinu. Ale malinko mi to připomíná Vencu ze Slunce, seno...

Králíky jsme měli desítky let (začínal s nimi už tchán) a asi před 4 lety jsme je likvidovali - nejdražší maso a největší starosti, co se domácích zvířat týče. Začínali jsme se 60ti, postupně snížili na 20-25 kousků, až jsme to zlikvidovali úplně. Králík mi stačí 1x ročně, maximálně 2x, neumím si představit, kde budeš mít odbyt na takové množství.

doplněno 15.11.12 08:31:

Kubo nemůžeš srovnávat náročnost podle ceny granulí a už vůbec ne psa a králíky. Mluvím-li o domácích zvířatech, myslím tím chovná (králíci, slepice, husy, kozy, krávy ...prostě na sežrání) [i když u některých to nevylučuje ani psa].

Jak jsi celkovou náročnost počítal? Mám k dispozici dlouhodobé zkoumání (ne moje, ale dobrého známého), kde jsou uvedena konkrétní čísla vůry věcí (kolik toho sežere, kolikrát denně se musí obhospodařovat, kolik dá masa či jiného produktu, kolik dokrmovacích potřeb, trávy, sena, chleba, jablek... a já nevím čeho všeho). Dělal si záznamy snad 15 let (sám pro sebe). Za tu dobu měl slepice, králíky, husy, kachny, ovce, kozy a krůty. Králík přišel nejdráž. V poměru na cenu a váhu masa toho v podstatě sežral tolik, že bylo levnější si ho koupit od známého. Nejlaciněji přišly mám dojem slepice, to si nejsem jistej, ale nejhorší domácí zvíře prostě bylo - králík - . Proto má nejdražší maso, ale v poměru k nákladům bych se do toho osobně nepouštěl. Nehledě na to, že když to bude krmit granulema, tak to dost brzo lidi zjistí na kvalitě a kšefty začnou rapidně klesat. Ale je to samozřejmě každého věc. Když někdo začínal prodávat pozemky na měsíci, tak z něj taky měli všichni legraci a ejhle - ono je to výdělečně a bez práce.

Datum: 15.11.12 08:04

S tímhle si s Vámi dovolím nesouhlasit, naopak si myslím, že pro domácí potřebu vyjde králík pomalu nejlevněji.

Jak jsem se už zmiňoval výše, například granule stojí 13,- korun za kilogram, pokud máte psa, pro něj granule stojí mnohem více a užitek z něho nemáte žádný. Pokud máte nějakou zahradu, máte seno a trávu zdarma, když nepočítáme samozřejmě práci. Přistýláme rovněž senem, chleba máme od známých, občas dáváme králíkům krmnou řepu - cena za pytlíček semínek také zanedbatelná. K tomu občas kukuřici z dosběrů na poli od známého, takže také zdarma.

Takže nevýhoda je ta, že je s tím práce, ale to je se všemi domácími zvířaty. Králíky zabijíme ve 4 měsících, a to jsou už pěkně obtloustlí. A to ještě nezmiňuji králičí kůže, když za jednu můžete dostat akutálně kolem 15,- korun a někde dostanete i za vyšší množství pytel 10 kg granulí zdarma(www.kavapo.cz), takže se vám ty peníze v pohodě vrátí.

doplněno 15.11.12 08:07:

Ještě k těm nemocem, jako prevenci stačí menším králíkům - nebo i všem přidat do vody kapičku octa, cena 1l octu je cca 10,-korun.

doplněno 15.11.12 08:17:

A abych nezapomněl, za králičí hnůj můžete také něco utržit, jedná se o velmi kvalitní hnojivo, mluvím z vlastní zkušenosti.

Datum: 15.11.12 08:07

Jestli jsem dobře pochopila, někdo má slepičárnu, někdo má velkochov prasat, vy budete mít velkochov králíků. *hej* Bratr choval spoustu králíku po několik let. Něco šlo na mrazák, něco na prodej. Měl k dispozici deputát na spoustu zrní a obrovské plochy trávy. Jednou se ulakomil a koupil čistokrevného králika bez průkazu původu. A zatáhl si do chovu králičí syfilis. Všecko, všecičko šlo do kafilerky a do ohně.*cert*

Datum: 15.11.12 21:12

Tak to vám nezávidím, spočítejte co stojí očkování. Rodiče zetě králíky chovají 10 samic, vrh 2x do roka řekla bych 3x ale nejsem si jistá a vždy se zabíjí tak 65 mladých, mají na to jateční pistoli na králíky, mají je v teple s výběhem ven, napaječky, pěstují pro ně krmnou mrkev, řepu, spousty sena a ječmen. Letos i když pravidelně očkují jim jako celé vesnici v černu králíci vyzdechali na jakýsi mor. S prodejem to není snadné, prodávají 100kč/1kg většinou po známých a každý si dá králíka tak max. 3x za rok a tak když není zájem dělají klobásy.

Od: andrea1*
Datum: 15.11.12 23:33

Králičí mor přenášejí komáři a dále sami chovatelé, kteří používají na údržbu kotců jedno nářadí. Tímto nářadím roznesou nákazu. Jeden den je králík vpořádku, ráno příjdete a je po něm. Nechali jsme pitvat březí samici na veterině a bylo nám řečeno, že je to králičí mor. Napadeny byly, jak jsme to viděli, hlavně plíce (zalité krví) a další vnitřní orgány. Moč je načervenalá protože je v ní krev. Podle toho se pozná, že je to mor. My jsme je chovali na roštu, takže bobky propadaly do záchytných truhlíků, které se vytahovaly a vysýpaly. Tím bylo zamezeno roznesení infekce. Takže nám odešla pouze tato samice. Sousedům ale padl celý chov.

Od: wrana
Datum: 05.12.12 00:34

Myslím si, že je to velké riziko pro někoho kdo nemá zkušenosti. Chovám králíky 20let, ale jen pro zábavu a vlastní potřebu a vím že stačí jak se věčer na králíka zamračíte tak je do rána tuhý. Pokud máte zahrádku a místo na kotec tak chovem králíku zhodnotíte svou úrodu, protože domácí králíčí maso je vynikajicí, Ale dělat to ve velkém? Ani náhodou!

Od: kejki
Datum: 07.12.12 00:35

Tady to měl někdo obdobně. Zaměstnanci rozkradli neuvěřitelné množství králíků i krmení a ještě flákali obsluhu. Takže to zavřel a má pokoj.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.