Strach u psa

Od: Datum: 05.02.14 12:50 odpovědí: 11 změna: 05.02.14 16:50

Dobrý den,

chtěla bych se poradit s někým kdo má trochu víc zkušeností. Máme 9 měsíční štěně německého pinče (pes). Pes je relativně na svůj věk poslušný, ale řeším jeden problém. Pes má strach z přítele. Jakmile dorazí domů pes začně štěkat a schová se pod stůl. Jakmile se k němu přítel přiblíží stáhne ocas a "učurkne si". Je pravda, že jej přítel občas plácne nebo vytahá za kůži, ale to já taky a pes semnou nemá žádný problém. Když dojde na trest okamžitě mě poslechne a jde na své místo. Avšak u přítele začne kňučet plazit se a učurkávat. Nevím co s tím. Jaký postoj ke psu by měl přítel zaujmout?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.02.14 12:58
avatar

Zdravím, i děti se obecně bojí spíš tatínků a mužů, kteří jsou větší, mají výraznější hlas a pádnější ruku. S psíky je to stejné. Jork od tety se bojí dalšího příbuzného, který mu nikdy nic neudělal, jen se hlasitě směje. Jak ho pes vidí, hází zpátečku a zajede pod stůl. Přitom na něj onen člověk v životě nesáhl.

Mazlí se s ním přítel taky, nebo ho jen trestá a dává povely? A nestalo se mezi nimi náhodou něco jiného než jen nějaké to plácnutí?

doplněno 05.02.14 13:14:

Netříská třeba přítel dveřmi? Nedupe? Zkuste se poradit na blízkém cvičáku, není to úplně standartní situace. Ale je to pořád ještě mimino, tak bůhvíco se mu honí v té hlavičce:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luckaj*
Datum: 05.02.14 13:06

Právěže přítel je ten, který se psem chodí běhat, zaměstnává ho, hraje si sním a podobně. Avšak jakmile přijde po delší době třeba z práce domů má pes strach. Ten však po chvilce ustoupí a pes si sním opět normálně hraje. Nicméně "návaly strachu" jsou někdy opravdu extrémní.

Mě se toto nikdy nestane pes mě vždy radostně vítá. Má ze mě rozhodně větší respekt.

Od: vis*
Datum: 05.02.14 13:02

To zde bylo nedávno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.14 13:45
avatar

Zdravím. Přestaňte psa plácat a vytahávat za kůži! Takhle po něm jednoho dne ze strachu i vyjede a kousne. Musíte změnit celkový přístup ke psovi, očividně nechápe zač ho trestáte, nejspíš je pro něj přítel nesrozumitelný a nevypočitatelný. Zaděláváte si na slušného neurotika a sami musíte vidět, že to k ničemu nevede. Za co a v jakých situacích psa konkrétně trestáte? Obecně je vhodnější psa navést na žádoucí chování, než ho trestat za nežádoucí a i to se musí dělat správně, aby pes pochopil o co jde (kdyby chápal, neměl by bezdůvodný strach). Zkuste prosím napsat více podrobností...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luckaj*
Datum: 05.02.14 14:31

Myslím, že právě problém bude v přístupu přítele ke psovi. Jakmile dělá pes něco špatně přítel se ho za každou cenu snaží donutit splnit příkaz. Pes se samozřejmě začne bát, klepat, kňučet a počůrá se. Čímž vyvolá jen další kárání ze strany přítele. Pes se pak "blokne" a odmítá se i pohnout. Načež můj příkaz okamžitě uposlechne bez problému.

Datum: 05.02.14 14:44
avatar

Tak to je hodně špatně, to asi zjevně i Vy sama. Pes se má vychovávat s důsledností (trvat na splnění povelu) ale s LASKAVOU důsledností. Ať přítel zkusí psa spíš motivovat pochvalou, pamlskem nebo hračkou. S tímhle chováním by měl okamžitě přestat. Zkuste si pročíst třeba fora o výchově psů na stránkách hafici.cz. kde se dost často řeší podobné problémy a radí tam zkušení pejskaři. Hlavně to dát přečíst příteli. Musí se prostě naučit se psem zacházet. To zvíře musí být strachy bez sebe z něj, a s tím budete mít v budoucnu další a další problémy...

doplněno 05.02.14 14:45:

Oprava: To asi zjevně víte i Vy sama

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luckaj*
Datum: 05.02.14 15:03

Jak by tedy nejlépe měl přistupovat k psovi? "Po dobrém" ho neposlechne a při zdůraznění příkazu se začne krčit a bát. Nechci aby si pes utvořil blok vůči příteli. Nutno ještě podotknout, že pokud nejsem doma a je s ním přítel sám, pes poslouchá bez problému. Toto chování nastupuje většinou pouze v mé přítomnosti.

Mě většinou stačí abych se postavila a pes okažitě poslechne bez jakéhokoliv nátlaku.

Datum: 05.02.14 15:41
avatar

"Jakmile dělá pes něco špatně přítel se ho za každou cenu snaží donutit splnit příkaz."

A jsme doma. Chudák pejsek, přítel si zřejmě neuvědomuje, že je to mimino, stejně jako dvouleté děcko. To taky hned neposlechne, protože delší chvíli trvá, než pochopí, co se po něm chce. A mezitím už přítel zvyšuje hlas a nutí ho ... pejsek se strachy počůrá, a dostane od přítele další čočku. Proto k Vám pejsek tak přilnul, on pes má mít vždycky jen jednoho pána, jinak je v tom zmatek.

Pokud tohle rázně neutnete, tak ho bude pes v dospělosti buď nesnášet anebo se ho hodně bát, oboje může ústit až v zoufalý nečekaný útok. Už teď je situace docela vážná, hrubé chyby ve výchově štěněte jsou někdy nevratné.

doplněno 05.02.14 16:11:

Jak jsem psala - cvičák. Sami už si zřejmě neporadíte, tak skočte za profesionály.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luckaj*
Datum: 05.02.14 15:50

Vím, že je to chyba a proto to chci vyřešit. Proto moje otázka jaký přístup by měl přítel ke psovi zaujmout. Je zřejmé, že u mě pes hledá útočiště a jistotu.

Pes má již očividný blok vůči můžům-na cizí štěká vrčí a při kontaktu jeví známky agrese.

Datum: 05.02.14 16:50
avatar

"po dobrém" ho neposlechne, to se nedivím. Nebere ho jako autoritu ale jako hrozbu. Vůdce smečky nezískává respekt násilím. Doporučuju aby přítel po psovi pokud možno už nic nechtěl, dokud to nezkonzultujete s odborníkem. Opravdu si zaděláváte na velký průšvih se strachovou agresí (až pejsek dospěje, může se začít bránit) a pak budete řešit jestli psa utratit... Začněte OBA studovat správné metody výchovy a výcviku od A do Z. Na cvičáku Vám mohou pomoct, ale taky nemusí - nejsou všechny stejné kvality. Hledejte pomoc i na kynologických forech. Ze psa už máte deprivanta, takže to bude chtít hodně, opravdu hodně práce. Už je zkažený, náprava bude těžká a dlouhá a sami to nezvládnete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.14 15:34
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.