Životnost slepice aneb jak dlouho?

Od: Datum: 21.01.14 15:00 odpovědí: 13 změna: 23.01.14 17:36

Mám otázku, jak dlouho si necháváte slepice na snůšku? v jednom roce je koupím a pak?

Někde jsem četla, že tzv. hybridy (Dominant např.) jsou druhým rokem prakticky "vynešené" a nemá cenu je chovat. Nešlechtěné slepice, např. vlašky, leghornky atd. mají prý delší "životnost". Nevíte jak to je?

Zkoušela jsem hledat na internetu, ale uspokojivou odpověd jsem nenašla :(

díky moc za rady...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.01.14 15:06

Myse, déle jak 4-5let bych je nenechávala( pak víc sežerou jak snesou). Ale záleží na "odrůdě" ;)

Ohodnoceno: 0x

Datum: 21.01.14 15:07

Naše tetiny říkávaly, že slepice je prvním rokem zlato, ve druhém stříbro a třetí rok ani nevrátí, co se jí dá. A já lidové moudrosti většinou věřím.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 21.01.14 15:36

My mame slepice i 4 roky a mozna i vice a samozrejmne nenesoui tolik jako v prvnim roce, ale neco prece snesou. Nekolik vajicek tydne a porad se to vyplati. Maji zahradu, hledaji si samy.

Krom toho si zaslouzi dozit za to, jak vzorne svou funkci plnila. Vetsinou je nezabijime a nejime je.

Datum: 21.01.14 15:45

U nás jsou slepice také většinou na dožití :) pokud je tedy něco nezlikviduje.

Od: myse®
Datum: 21.01.14 15:52

No právě...taky mám doma dvě "důchodkyně"

Dělám to tak, že každý rok koupím 5 nových slepic a na podzim 5 starých zabiju (teda plánuji zabít, ale obvykle to nedopadne*haha*

Ty starší mi připadá, že pojdou samy...

Jenže jsou to ty hybridní, a ty mají prý krátkou životnost. Tak chci letos pořídit vlašky a chtěla bych, aby vydržely co nejdéle... *andel*

Od: paw®
Datum: 21.01.14 16:52

Max 2 roky a pak snima sup do polevky.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 21.01.14 20:57

Nechávám je 3roky. I když soused má kury 5 let a pořád prý nesou. Já dávám po těch 3 letech vysloužilé slepice pejskovi, samozřejmě uvařené

Od: uska®
Datum: 21.01.14 21:50

v jednom roce je koupím a pak?

Mám tomu rozumět tak, že koupíte vynesené slepice z drůbežárny? Ty se prodávají v 10ti měsících. A nebo si koupíte půlroční kuřice před snáškou? Prosím o doplnění a pak se třeba dostaneme dál.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 22.01.14 10:37

Nee, koupím normální mladé slepičky (ty vynesené nechci, i když to funguje taky, dělá to tak kamarádka)

dělám to takhle: na jaře koupím mladé slepičky těsně před snůškou, a mám ještě ty starší (loňské a předloňské) na podzim zabijeme ty nejstarší a na zimu mám pouze dvoje a na jaře zase přikoupím nové mladé...

Jen jsem si myslela, že by ty původní plemena vydrží třeba déle nebo tak... Jsem se chtěla ujistit, že to dělám dobře...

Od: uska®
Datum: 22.01.14 11:02

Děláte to dobře. Jen ty nejstarší zabíjet v srpnu. Také se mi nechce v srpnu, někdy zabíjím až v září, ale to už podrůstá a snáška je minimální. Na ty nejstarší slepice už doplácíte, nevyplatí se. Nenechávat déle. Čím starší slepice, tím přibývají nemoci a nakazí vám i mladý chov.

doplněno 22.01.14 13:27:

* není zač a pipinám zdar*smich*

Datum: 22.01.14 12:21

Děkuji vám. vyčerpávající odpověď.

Od: stafan*
Datum: 22.01.14 07:11

Tak jak radí jethro a pav.

Datum: 23.01.14 17:36

Původní plemena mají pravidelnou snášku i ve vyšším věku - tady jde ale o to, že celkově podstatně méně nesou. Hybridka prvním rokem snese i přes 300 vajec, takže se rychleji vysílí. Dobré čistokrevné nosnice nesou tak max. 200, takže jim to vydrží o něco déle.

Osobně chovám ty čistokrevné. Hybridky, které jsme měli, často trpěly žloutkovou peritonitidou, a to už ve velmi mladém věku.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.