Jak odblešit ježka?

Od: Datum: 20.11.13 18:30 odpovědí: 10 změna: 21.11.13 09:59

Dobrý den,

cca před hodinou jsem na zahradě našla (tedy psi našli) malinkého ježka. Vzhledem k tomu že nemá "předepsanou" zimní váhu bude u nás do jara bydlet. Jak na krmení a ubytování vím. Problém je v tom že má asi blešky a nechci aby případně přeskákaly na psy nebo kočky ač se budu snažit aby se nedostali do styku. Ale náhoda je blbec. Mám arpalit, ale nevím jestli ho na ježka můžu použít. Co jiného kdyžtak koupit? Můžu se zeptat ve zverimexu, ale tam občas prodávají takoví experti že nebudu dávat ježkův život v sázku. Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.11.13 18:47
avatar

vse co prodavaji ve zveraku , nemuze ublizit zadnemu zvireto

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.13 19:14
avatar

To je bohužel omyl, přeba takový Frontline běžně používaný na blechy, roztoče apod. je zrovna pro ježky ve vyšší dávce nebezpečný, stejně tak třeba Ivomec. U odčervovacího přípravku Caniqantel se zase tak špatně odhaduje dávkování, že taky nebrat.

Odblešit Strongholdem nebo Arpalitem a nezapomeňte ježka také odčervit.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.11.13 19:47

Díky, odčervení mě nenapadlo. Pro pána výše, který píše že přípravky prodávané ve zverimexu jsou ok bych chtěla napsat že x přípravků je třeba pro kočky vysoce toxické. Už jsem se setkala cca s třemi lidmi kteří si takhle zabili kočku. Takže na to fakt bacha.

Od: janis
Datum: 20.11.13 19:46

Není pravidlem že co prodávají ve zveráku nemůže ublížit. Navíc opravdu tam většinou prodávají "experti" co znají jen minimální základy a jsou schopni vám říct že dvoutýdenní kotě můžete odčervit tabletkou.

A teď k dotazu - neporadím vám čím a jak přesně odblešit, nemám s ježky žádné zkušenosti :) Na vašem místě bych zkusila klidně napsat do nějaké záchrané stanice pro volně žijící zvířata protože určitě budou mít s tímto zkušenosti, můžete se zeptat i u veta ale někteří z nich by vám prodali cokoliv jen aby přišli k penězům..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.13 19:49

Zítra brnknu do záchr. stanice, dobrý nápad. Díky i ježka

Od: pb®
Datum: 20.11.13 20:00

Nějaký návod na chov ježka je tady http://www.utulek-dasenka.cz/clanky/jezci_navod.html a určitě toho bude na internetu víc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.13 20:07
avatar

Toto jsem vytáhla z odpovědi na podobný dotaz v klubu ochránců zvířat. Mimo jiné tam psali , že pokud budete chtít ježka na jaře vypustit , tak by si neměl zvykat na lidi a hlavně ne na psy. Prý pro jeho bezpečí ve volné přírodě..Hlavně mě zaujalo , že by mohl mít i vnitřní parazity ,plísně ap., tak by dobré se obrátit na záchranou stanici , nebo zkušeného veterináře.zdravím

Když už zvířátko venku najdete, je konec října a později a ježek neváží alespoň těch 500 g ( to zjistíte na kuchyňských vahách ), zamiřte nejprve k veterináři. Jedině ten vám totiž zjistí, jestli je ježek zdravý, zbaví ho blech, klíšťat i vnitřních parazitů a ošetří případná zranění. Pozor je třeba dát i na výskyt kožních plísní, zánětu dásní či už zmíněného zápalu plic. Pokud váš obvyklý veterinář nemá s ježky zkušenosti, informujte se v nejbližší záchranné stanici pro handicapované volně žijící živočichy, kde vám doporučí odborníka na tato zvířata. A pokud dostane ježek k užívání nějáké léky, podávejte je svědomitě podle doporučení veterináře.

doplněno 20.11.13 20:10:

http://www.lozcr.cz/poradna/budeme-mit-jezka.html

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.11.13 23:15
avatar

Známý odblešoval ježky stejným sajrajtem jako psy, nevím ale co přesně to bylo. Dal to do potřikovače. O čem se moc neví - pokud je ježek extrémně zablešený, může uhynout. Od té doby co známý začal ježky bydlící v kůlně odblešovat včetně jejich pelechu, krásně se mu namnožili a v noci pravidelně dupou a dělají hluk kolem baráku :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.13 02:43
avatar

Na ježčí blechy mě pomohla obyčejná voda z kohoutku. Po nálezu jsme malého ježka vykoupali jako miminka po narození na ruce, pod tekoucí vlažnou vodou nad umyvadlem, blechy jsme spláchli do odpadu. Takto to dělala odbornice na ježky z Prahy 4, před asi 20 lety. Už nevím, jak se jmenovala. Vždy to fungovalo. Můžete namítnout, že to bylo stresující, ale to je po nálezu pro ježka všechno, vážení, světlo, ruch okolo něj, změna místa, nový pelíšek.

doplněno 21.11.13 02:50:

Pokud jste z Prahy, tak ježky přijímají v záchranné stanici Lesy hl. města Prahy v Jinonicích. Mají nepřetržitý dispečink. Zvířátko, které tam umístím sponzoruji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.13 09:59

Tak jsem teď volala do Jinonic s dotazem zda lze na odblešení použít Arpalit. Slečna nevěděla, ptala se kolegyně a prý asi jo, ale neví. Dále jsem se ptala zda je na odčervení možno použít Drontal nebo Caniverm, ale neznala ani jedno. Pak z ní vylezlo že asi Cervarix. Takže "experti" nejsou jen ve zverimexech... Díky za odpovědi, už to nejak zvládnem.

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.