Chov zvířat vs nový soused

Od: Datum: 16.11.13 22:59 odpovědí: 13 změna: 20.11.13 23:03

Dobrý den,

vlastním u rodinného domu 1,5ha pozemku na konci vsi, kde provozuji bio farmu s chovem hus.

Vedle mého pozemku si mladý pár postavil domek a zásadně nesouhlasí s mým chovem hus (se stavbou začali a věděli, že již tři roky provozuji tuto činnost.) Přišli na mě s požadavkem, ať tuto činnost ukončím, že jim vadí hluk a smrad. Prosím o radu, zda jsou s požadavkem v právu či ne.

Děkuji za odpověď a zůstávám spozdravem.

Roman Pazdera


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: malina*
Datum: 16.11.13 23:45

Výrazně asi nepomohu, ale dle mě máte navrch ! - o situaci s chovem věděli - nemělo by být co řešit.. Věřím ve Váš prospěch.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.11.13 00:19

oni Vam to nemohou zakazat. Vy nesmíte nad míru obtežovat... mohlo by dojit k soudu a vy jednoznacne mate eso v rukavu uz jen tim, ze vedeli do ceho jdou.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.11.13 01:03
avatar
Chov zvířat
Problematika chovu zvířat je regulována zákonnými předpisy, a to zejména zákonem č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, kde jsou upraveny všeobecné zásady chovu zvířat, a dále zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů. Některé aspekty související s chovem zvířat např. obtěžování sousedů chovem, podmiňování chovu souhlasem majitele domu či pronikání zvířat na cizí pozemky jsou regulovány jako občanskoprávní vztahy a vztahuje se na ně tudíž úprava zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.
pokud máte chov ohlášený ve smyslu 166/1999 §5 1h, 2 , dodržujete § 4 tamtéž, dále §127 OZ, noví sousedé těžko zdůvodní požadavek zrušení chovu.
doplněno 17.11.13 07:17: Nic a nikdo ale sousedům nezabrání pronajmout svůj domek na 2-3 roky jisté skupině občanů, kteří za ten čas Váš chov zdecimují. Neuvažujte ani o změně druhu chovaných zvířat, i na krokodíly se dá najít způsob.
doplněno 17.11.13 09:58: Dávám tazateli do pozornosti http://www.epravo.cz/top/zako…na-uzemi-obce-14756.html?mail
Který může pomoci tazateli i v případě úpravy chovu závazným nařízením obce, i oponováním k případným námitkám souseda.
Bylo by potřebné při následné opětovné žádosti souseda ho vyzvat, aby svoje požadavky na ukončení chovu předložil písemně s udáním právně podložených důvodů.
Ústní jednání a dojednání jsou nedokazatelné.
Co je psáno, to je dáno!
Nebavit se s nimi, počkat na písemné podání či žádost.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: paw®
Datum: 17.11.13 01:34
Pokud madmerne neobtezujete, nemaji sanci. Ale pozor, pokud husy gagaji I v dobe nocniho klidu. Bylo by to bizadrni, ale I to je ruseni.
Pokud jste na vesnici, tak co sousedi chtej? Maj setkani s biomasem v primem prenosu :+)
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.11.13 07:07

jen na doplnění - noční klid všeobecně už neplatí.To bylo kdysi.Dnes jen může obec ve své vyhllášce něco takového stanovit,ale to je výjimka.

doplněno 17.11.13 07:18:

odbobně i obec svojí vyhláškou stanoví rámcově podmínky pro chov drobného zvířectva a měla by rozhodnout i v tomto sporu i v případě,že takovou vyhlášku nemá. Musíme si zvykat,že Obecní úřad - jeho dobře placení úpředníci i námi zvolení zastupitelé - jsou určeni k tomu,aby zajistili soužití a pořádek v obci.Ne tedy jen opravy chodníků,výběr poplatků atd...

doplněno 17.11.13 07:21:

ještě malé doplnění - dejte si do vyhledávače odkaz "zásady chovu domácího, drobného, hospodářského zvířectva, chovu nebezpečných a exotických druhů zvířat na území obce" a najdete řadu obcí s takovou vyhláškou.No a pak se podívejte na vlastní vesnici,zda tam něco takového nemají.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.11.13 01:51
avatar

Důležité je jednak to, zda objekt, kde husy chováte, byl zbudován dle platných stavebních předpisů, dále byste neměl obtěžovat nad míru, což zase ukládá občanský zákoník. Nebylo by špatné se poradit na příslušném stavebním úřadě, jednání s ním se stejně asi nevyhnete, protože soused asi nedá pokoj. Je lepší vztahy dát do pořádku, aby bylo mezi Vámi jasno .

Ohodnoceno: 2x
 
Od: michalov*
Datum: 17.11.13 09:24

To mají smůlu,protože jak píšete, jasně viděli,že ta farma už tam existuje.Vadí jim smrad z hus? A to ještě nezažili,kdyby jste měl chlév a choval třeba býky. :D Ať se jdou vycpat.

Lidi vy co jste od mala žili ve městě nestěhujete se na vesnici,protože nevíte co Vás čeká.Neumíte žít se zvířaty,které se běžně v přírodě vyskytují a která jste viděli leda tak v televizi ve slabomyslných filmech a seriálech o vesnici. Když prší je tam bláto,létají tam vosy a sršně,které si staví hnízda i v místech vašich domů. Srny obchází vaše zahrady v noci kdy spíte a drbou nově vysazené stromky.A divoká prasata klidně rozryjí váš "golfový trávník" během jediné noci. Musíte sekat trávu a opravovat vlastní dům do kterého se snaží vždy s podzimem dostat myši. Pavouci,netopýři,včely,mravenci,žáby, atd...budou vašimi stálými spoluobyvately. Před deštěm jsou cítit chlévy a hnojiště...Ráno i během dne kokrhají kohouti,štěkají psy.Na jaře(květen) jsou slyšet z každé nedaleké tůně žáby,které doslova nepřetržitě celou noc skřehotají. Vlaš´tovky si klidně přilepí hnízdo k vaší nové fasádě,nebo k dřevěnému altánu.Po vašich zahradách a záhonech se budou plížit sousedovic kočky a váš pot bude přitahovat neustále hmyz dychtící po vaší krvi. Komáry bzučícími u vašeho ucha nad ránem ve vaší ložnici,přes ovády a klíšťaty na těle vašich dětí konče.V noci je tam úplná tma,pokud vesnice zhasíná pouliční osvětlení tak je tam tma doslova jako v pytli.Zvlášť pokud budete mít dům stranou. Po dešti tam jsou hluboké kaluže a v zimě tam funí mrazivý vítr,protože to není tak chráněné jako mezi domy ve městech.Sníh musíte vyrhnout sami.Pokud je sněhu hodně,tak se po louce neprojdete.Leda na lyžích. Jezdí tam traktory a další zemědělské stroje.Ve vaší kůlně na nářadí potkáte ježka plného blech,který pokaždé sežere granule přichystané pro vaší kočku.Někomu vadí i to ticho v noci.Pokud budete bydlet mimo hlavní komunikaci,bude může tam být v noci ticho jako v kostele. Pokud Vám toto nevadí,tak do toho běžte,protože denně uvidíte ajk tepe příroda.Uvidíte často hvězdnou oblohu plnou hvězd a jediným "pouličním" osvětlením bude příležitostně Měsíc.Budete se denně setkávat s bytostmi,které,pevně spjati s přírodou,obývají tento svět spolu s námi.

Ohodnoceno: 14x
 
Datum: 17.11.13 15:40
avatar

Michalov (omlouvám se, neumím R v kroužku), díky za úchvatný příspěvek, kdo nikdy nepečoval aspoň o nepatrný kousek půdy, nepochopí život ani tenhle svět , přeji hodně sil a neutuchající víru v dobré konce, zdravím, tiffany.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.11.13 20:26
avatar

"michalov"

*palec*, dovolím si jen dodat, že každé poledne se ozvou kostelní zvony, stejně tak v 19h, v pátek v 15h a v neděli vás vzbudí v 7:30h, každý den v 10.h. je pravidelně hlášení místního rozhlasu. Sousedova kohouta bych vraždila každé ráno. A opravdu obloha je tu plná hvězd, jen musíte dát pozor aby jste na dvoře nezašlápl ježka. Přiznávám se, že i když je na chalupě krásně, těším se do paneláku.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: janis
Datum: 20.11.13 20:09

Tleskám tomuto příspěvku. Kdo se s tím co jste popsal neumí vyrovnat měl by zůstat ve městě. Já vyrůstala na vesnici kousek od Děčína, všude lesy, skály, řeka.. před rokem jsem se za prací nastěhovala do Prahy a trpím tu jako blázen :) Tramvaje mi jezdí pod okny, smrdí u auta, všude je plno lidía o pořádné tmě na spaní si můžu nechat jen zdát - děs běs. Jednou do měsíce sbalím svoje dvě kočky a utíkám na pár dní k našim do místa mého dětství. Tma taková že není vidět na krok, bublající Labe, nebe plné hvězd, šustící stromy.. krása. Kdo vyrůstal a žil na vesnici a má to tam rád měl by tam zůstat, kdo miluje hluk velkoměsta neměl by se stěhovat někam kde lišky dávají dobrou noc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.11.13 16:43

u nás v obci je kravín, sice nevím jestli ještě funkční ale to je jedno.. kdysi jak jsem kolem jezdil na kole tak v okruhu cca 1km šílený smrad... nechápu jak tam ti lidé mohli bydlet... takže ti sousedi asi na tom nebudou nejhůř :D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.13 23:03
avatar

Kravín je smrad? Pravda, je někdy cejtit. Ale takovej prasečák, tak to je fakt smrad.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.13 22:52

Jestli máte ofiko biofarmu na husy tak se na sousedy vykašlete. Já nevím, ale beru to selským rozumem. Máte to dle předpisů snad ne? To je jako bych se přestěhovala do Horní Dolní vedle kravína a chtěla ho pro smrad a hluk zrušit... Jestli by byl problém tak bych jim řekla něco na způsob "já jsem Vám taky nechal povolit kanalizaci". To píšu proto, že my chceme teď dělat kanalizaci a musíme mít souhlas všech majitelů okolních pozemků, tzn. 4 žádosti.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.