Život králíčka, mazlíčka

Od: Datum: 27.10.13 07:27 odpovědí: 13 změna: 08.11.13 07:45
avatar

Mým vnoučkům, 6 a 8 let, bychom chtěli s druhou babičkou nadělit pod stromeček, se souhlasem rodičů, králíčka. Jejich přátelská rodina ho má, maminka má o rase a chovné stanici, představu. My koupíme klec, vybraného králíčka a teta se chce podílet na záchůdku, peletkách, případně krmení, aby to bylo komplet. :D Jen o králíčkovi chci něco vědět něco víc, ne příliš vědecky. Jen zkušenosti majitelů. Je společenský, rád se nechá hladit? Dá se ho něčemu naučit? Jak je to s čuráním? Bude chodit čurat na wecko sám jako kočka nebo potřebuje naučit jako pes? Bobky trousí všude nebo také na wecko? Jak velkou klec? Co má na dně klece, hobliny nebo koberec? Z čeho pije, z misky nebo napáječky? Čím krmíte? Co doporučujete, kluka a nechat vykastrovat nebo holčičku? Jak dlouho vydrží sám doma, když mladí na víkend vyjedou z domu? :D To mám pěkné starosti, že? Ráda si, s díky, přečtu vaše zkušenosti.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: dobrman*
Datum: 27.10.13 07:54

Určitě by bylo dobré si zakoupit brožuru o chovu zakrs.králíků, informace najdete i na www.kralici.cz nebo na chovatelka.cz, do vyhledávacího okénka zadejte zakrslý králík.

Příbuzní ho mají také, mají samici a zrovna moc přítulná není, když se jí dává krmení, tak "startuje" po ruce. Kamarádka ho měla taky a ten byl bez problémů

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.13 08:02
avatar

Dobrman, tak to je přesně to, co jsem nechtěla ani slyšet, ani číst. Že existují serwery o králíčkách a také brožury, přece sama dobře vím! Nemáte vlastní zkušenosti? Neodpovídejte!

Od: dobrman*
Datum: 27.10.13 11:01

Tak se příště neptejte, když nechcete slyšet nabízenou pomoc, každý chovatel si dělá podle svého, co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému, já na netu taky hledám na různých stránkách a přeberu si to dle svého. Chovám králíky, a když se o tom bavím s jinými chovateli, tak to dělá každý jinak a chválí si to své. Svou pomoc jsem nemyslela zle, ale lidé jsou taky různí, já bych i ten odkaz na stránky ohodnotila k mému prospěchu, ale to je vaše věc. Zrovna tak vám můžu napsat, zeptejte se ve zverimexu, ale on se někdo odmítá holt i zeptat

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aus
Datum: 27.10.13 08:03

Nedoporučuji pokud má být umístěn v obytné místnosti. Náročné na udržování čistoty, jinak zápach. Má vrozenou plachost, dá se to odnaučit. Lepší volba je nějaký miniaturní pejsek např. bišonek. Kdo " neochutná" neuvěří.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.13 09:52
avatar

Vnučka má zakrslíčka Maxe, pořídila si ještě jednoho, velkého, Míšu. Jsou umístěni každý zvlášť. Mají klece asi 1 m dlouhé, v nich záchůdek. Max do záchůdku chodí spát, je to jeho postel a bobkuje si do koutka klece. Nikdo mu to nedokáže vysvětlit, že to tak nemá být. Pití z napáječky, naučili se to dobře. Seno do takového drátěného balónku, pověsit, aby si to neroztahal.Podestýlku mají ze sena, musí se často měnit kvůli zápachu. Králíky vnučka často pouští po bytě. Naštěstí se to, co ztratí, dá lehce zamést.

Max je kastrovaný, vcelku se nechá pomazlit, jen někdy bývá zbrklý, plaší se. Vnučka má taky kšírky na ven, vezme je na zahradu /v létě/ a nechá je pást. Předtím měla samičku a musela ji dát pryč, byla velice zlá, škrábala a kousala.

Vnučka s Maxem /s tím druhým ještě ne/ nacvičuje skoky a jezdí na závody. Možná už jste slyšela o souteži: KRÁLIČÍ HOP. Bývá v Holicích, v Chotěboři a je to zajímavá podívaná. Vnučka byla už také v televizi i s Maxem.

Člověk si zamiluje každé zvířátko, to je fakt, ale byla bych raději pro malého pejska. Pes a králík, to je nebe a dudy! Před vnučkou to říkat nesmím, ale nejlepší králík je opravdu na smetaně. I když ty její mám ráda, pohladím je, co je to platné, PES to není. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.13 10:13
avatar

Psa mladí nechtějí za žádnou cenu. Obě babičky si myslíme, že děti by měly mít zvířátko. Uvažovaly jsme nad morčátkem us teddy. Poslední slovo má však mamka. Kamarádi sousedé mají králíčka a tím jsou všichni velmi nadšení. Kdysi dávno jsem byla na návštěvě a tam měl králíček v rohu klece záchůdek s peletkami. Čural jen tam. Na zemi neměl podestýlku, ale nějaký snad koberec to byl. Žádný zápach, protože záchůdek vysypali a vypláchli. Jako kočkám. :D A ten obrovitánský králík Koblížek,o kterém jsem už psala, také chodí na záchůdek a jinak sedává i na okně a kouká ven. Hopká po celém bytě, ale vždycky jde na wecko. Je to takový mačo. Nehuncuje, ale příteli mladé majitelky počurá boty nebo tašku, kterou nechá na zemi. :D

doplněno 27.10.13 10:17:

Ane, děkuji, přesně takové povídání jsem potřebovala. ;)

Od: ane
Datum: 27.10.13 10:02

Králíků jsem měla několik a několikero druhů a popravdě, spíš bych doporučovala k dětem morče nebo klidně i dvě. Králík má plachou povahu, není moc komunikabilní, když ho někdo "násilně" popadne, umí se hodně drsně bránit kousáním a kopáním (morčata ne), chvíli je třeba ho ochočovat (morče klidně ještě ten den co ho přinesete dom už můžete většinou muchlovat a ono se nebrání) a hlavně je tu riziko, že vám zakrslí králíček vyroste do tří kil. Nicméně...

Ne, moc společenský není, hladit se sice nechá rád, ale často mu prostě něco přepne v hlavě a najednou je na druhé straně místnosti schovaný pod postelí. Také má takový nezaujatý pohled, který leckdy ani na člověka neobrátí, když na něj mluvíte.
Nejvíc co jsem viděla na vlastní očí králíka vycvičit bylo skákání na povel přes překážky, ale nemyslím, že by děti měli trpělivost ho to učit. Jinak se naučí na jméno, chodit na vodítku, chodit na záchůdek.
Moč smrdí jako od každého hlodavce. Se záchůdkem je to podle toho, odkud si ho budete brát. Od chovatele často na záchůdek už umí sami od sebe, ale z obchodu čůrají do každého rohu. V kleci bobky chodí dávat do záchůdku, i když i tak mu upadávají tak běžně. Venku je vyloženě roznáší a odkládá po jednom na předem vybraných místech - značkuje si teritorium.
Králíci potřebují prostor, takže to chce klec 1000x500, aby se mu tam vešel dost velký domek a ještě se mohl projít.
Do klece to chce spíš kukuřičné odřezky, protože králíci skáčou, plaší se, vyhazují nohama a kukuřičné odřezky méně létají. Navíc u dlouhosrstého králíka hobliny prostě z jeho srsti nedostanete bez použití nůžek.
Pijí z toho, z čeho jsou naučení, většinou je to napáječka. Nicméně pokud mu venku dáte na zem misku - musí být těžká, aby ji nepřevrhl - určitě se z ní taky napije.
Senem, granulemy, zeleninou/ovocem, trávou. Žere i lecjaký odpad z kuchyně jako slupky z mrkve nebo ohryzky. Hlavně ne proboha brambory nebo lilek!
S tím pohlavím... nooo, myslím, že ono je to vlastně tak trochu jedno, i když se mi zdálo, že kluci byli o něco klidnější než holky. Ke kastraci králíka nevidím moc důvodů, sama jsem měla vždy nekastrované, ale znám kastrované a myslím si, že značkování se snížilo jen minimálně.
Vydrží tak dlouho, dokud má dost vody a sena. S velkou napáječkou by nemusel být víkendový pobyt mimo dům problém, na druhou stranu si myslím, že ho klidně mohou vzít s sebou na chalupu. Pořídí se takové ta přepravka na pejsky a je to. http://www.happyzoo.cz/prepra…-505x34x33cmmix-barev/d-8210/
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.13 10:15
avatar
Ve svém životě, už jsem vyzkoušela jako mazlíčky spoustu druhů zvířátek a upřímně musím říct, že z králíčků jsem na dobro vyléčená.
Je to jediné zvířátko, po kterém jsou i po letech co ho nemáme, patrné škody, které na vybavení napáchal. Okousaná osobní váha, veškeré kabely, záclona v koutě, koberec, zašupovací dveře atd.. Králík je hlodavec a tohle se nedá odnaučit a nepouštět ho ven z klece by bylo jeho trápení.
Měli jsme cca 1metr dlouhou klec. Potřebu se naučil sám vykonávat v kleci (i když jsem četla o případech, kdy je to bylo třeba naučit, stejně jako některá koťata) ale ne 100% sem tam bobek prostě utrousí, s tím se musí počítat a není úplně příjemné, když přijde návštěva a najde někde nějaký zatoulaný..
Klec se musí celkem často čistit, jinak smrdí, jako podestýlka seno a hobliny a do kouta kam chodí na záchod se vyplatí dát pelety. Pít byl naučený z napáječky, seno k jídlu jsme dávali do takové přihrádky na straně klece. S dostatkem jídla a pití od pátku do neděle doma vydrží sám.
K jídlu různé směsi pro hlodavce, na okusování větvičky a tvrdý chleba a samozřejmě seno. V obchodech s chov. potřebami jsme také kupovali na váhu protikokcidiozni granulky, na tu králíci trpí a ten náš na ni právě bohužel umřel.. No a zeleninu a sem tam nějaké ovoce. Zbožňoval sušené banány.
Byl to sameček, byl přítulný a moc hodný. Když jsme něco jedli, vyhopkal k nám na křeslo a byl schopný si kousnout z druhého konce, který vám ještě koukal z pusy.. třeba s mrkví to takhle byla hrozná legrace. Říkali jsme mu Čiko..
Ale jak říkám, já už bych králíčka nechtěla..
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 27.10.13 11:05

Já měl dva králíky a oba kluky - nevykastrovaný. První byl hodně zvláštní, dalo by se říci agresivní, často jsem byl při hře pokousaný poškrábaný, návštěva se ho nesměla moc dotýkat, podle nálady by mohl kousnout, ale na druhu stranu byl neskutečně poslušný. Poslouchal příkazy, šel u nohy i venku. V bytě něco málo rozkousal a rád zalézal za skříně, stěnu, linku apod. Ale třeba bydleli jsme v 2. patře činžovního domu a měli jsme dvorek a kolikrát sem ho pustil ven samotného! proběhnul se "vyvenčil" a na přivolání zase ty dvě patra vyběhnul I když to byl ďábel byl to miláček a bohužel mi ve 3 letech umřel na nějakou rakovinu. Udělala se mu boule na "tváři" a za chvilku byl konec (mimochodem velmi časté u zakrslých kárlíků). Poté jsme si pořídili druhého (měla to být holka, ale u malých se to někdy nepozná takže se z toho vyklubal další kluk, takže s pohlavím to stejně bude risk). Ten byl uplně jiný, liný, neposlušný, nechtěl běhat ani doma ani venku. Když jsme ho pustili z klece zaběhnul pod komodu a tam byl i třeba 2 hodiny, pak jsem ho musel vytáhnout a dát zpět do klece... Takový vztah už k němu nikdo v rodině neměl, ale dožil se cca 10 let což je celkem nadprůměr.

Jinak oba pili z napájčky a krmili jsem granulema a ruznými mixy + ruzné vitaminové bonbónky atd. Jinak ty dva dny by doma mohl vydžet sám pokud např. nakrmte v sobotu ráno a pak v neděli večer, hlavně musí mít hodně vody a můžete mu tam hodit trvdý rohlík nebo různé okusovací "věci" aby se nenudil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.13 16:16
avatar

To je moc pěkné povídání. Děkuji vám všem

Od: adelka15
Datum: 07.11.13 21:46

No pije z napáječky. Krmím normálním zrním, doporučuji střídat značku a druhy, aby nebyl vybíravý. Vrdží přes týden s vodou, zrním a senem v pohodě. Mám holku, jsou klidnější a hodnější jak kluci. Je strašně mazlivá a je důležité, aby si na alzení zvykala už od malička. Jsou společenští a chytří. Moje králice Kiki umí hodně povelů a skáču s ní přez překážky (rabbit agility). Každé ráno za mnou běhá jako nějaký pes a čeká až jí pak půjdu nasypat žrádlo do misky. Na záchůdek se naučí, když si jí převezmete z dobré chovatelcké stanice. doporučuji koupit záchůdek a jenom do něj nasypávat podestýlku, protože si to stejně odharbou a leží na dně, lépe poznájí kam mají chodit na záchůdek a je to i úspora peněz. Ona chodí na záchůdek do klece, když běhá, ale jako mála čůrala i po bytě, když byla dlouho venku, časem to přestalo. Bobkuje i čůrá do záchůdku, jenom je pár bobků (5-6) mimo záchůdek. Když běhá, sama se vrátí do klece. Na dno klece bych nedávala nic, králíci to mají ráději chladivě a lépe se jim na tom spí. Je vhodný i domeček, aby se mohl schovat. Umějí se naučih todně věcem, ale i těch špatných: Ráno mě občas budí, když má hlad, a když jsem jí pak za to trestala, tak už to tolik nedělá. Nemo v obýváku na stole jsme měli oříšky a ona na něj skočila a vždycky nám je jedla. Všemu se dá odnaučit. Králíček k páníčkovi přilne, takže je dobré, aby o něj starali dědi, jenom v dohledu rodičů a né aby rodiče to dělali a děti se dívaly, aby se pak nestalo, že králíček bude mít radši rodiče něž běti. Jinak je to velmi nenáročný a hodný mazlíček. Doporučovala bych holku, jám mám beránka: má uši dolů a podobá se psovi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martina0*
Datum: 08.11.13 07:16

Já měla dva králíčky, oba miláčci. Jeden se dožil 8 let, druhý nám ve svých třech letech utekl ze zahrady (přítel nezajistil ohrádku a králík se podhrabal). Prvního jsem měla z chovné stanice, "značkový" zakrslý králík. Byla opravdu maličká, krátkouchá ale hodně, já teď nevím jak to říct, neurotická:) nenechala na sebe šáhnout nikým jiným než mnou, na ostatní syčela prskala a drápala. Milovala drbání a bylo vidět jak si to užívá. Na volno moc neběhala, protože opravdu ničila vše na co přišla :)

Druhý králíček (ten co nám utekl), byl klasický "zakrslík" ze zverimexu. Hned jak jsme ho uviděli, věděli jsme, že je náš :) Už od prcka běhal navolno, strašně rád se nechával drbat, ale byl i trochu rozmazlený, sám nám skákal na postel, když jsme leželi chodil nam k hlavě a lízal nos, přítelovi okusoval vousy :) Ale bohužel jeho nejoblíbenější místo bylo pod postelí, kde nám nechával spoustu dárečků, čůrat chodil do záchůdku (učili jsme ho to jako psa). Nikdy nic nezničil.

Příbuzní mají zase Teddy králíčka (ten hodně chlupatý) a říkají, že je to mazel na entou :)

Co se týče veliosti klece, ve zverimexu vám doporučí i tu menší ale z mé zkušenosti minimálně metr dlouhou, aby se tam mohl protáhnout když bude zavřený. My koupili opravdu velkou za 500 (ale byla použitá). Na dno klece bych určitě dala kobereček, ať není věčně oblepený pilinami (ale teda až bude umět na záchůdek aby vám ten kobereček brzo nepáchl). Záchudek pořiďte dostatečně velký, ať si tam chlupáč může skočit celý, trefovat se vám tam nebude:)

A samotného doma jsem ho nechala max den a pů s tím, že měl dvě plné misky žrádla, seno, ovoce a zeleninu a plnou napáječku :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.13 07:45
avatar

Takové povídání jsem hledala, když jsem otázku zadávala. Je krásné vidět, jak máte svá zvířátka rádi. *hej* Děkuji vám všem

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.