Kousavá užovka červená

Od: Datum: 20.10.13 19:50 odpovědí: 12 změna: 06.11.13 20:23

Zdravím ve spolek. :)

Pořídil jsem si tříletou getku a stále po mě vyjíždí. Včera 2x dneska taky 2x :) I jsem se nechal kousnout podržel jsem aby zjistila že mě určitě nesežere... Ale i tak když se k ní pomalu blížím sahám do terárka tak se staví do "s" a pokouší se o mě. Dá si nějak zvyknout? Když kouše do rukou v pohodě, ale třeba obličej mít kousnutej nemusím. :)

Děkuji moc! :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.10.13 20:42

Zdravím, stejně jako u lidí mají i hadi různé povahy. Se svým guťákem si můžu dělat, co chci, klidně ho i zauzlovat, zato s cenchrií abych byla opatrnější, je to stresař. Jedni hadi jsou prostě pohodáři, další ale potvory po celý život.

Pokud máte gutku jako mazlíka, první chybou je nákup staršího zvířete. Ačkoli jsou hadu prakticky nedomestikovatelní, na chovatele, určité zvuky, pachy a situace si mohou zvykat už odmala. U staršího zvířete nikdy nevíte, co má za sebou, jak se k němu chovali apod. Navíc, pokud ji máte jen pár dní, je vystresovaná neustálými zásahy do svého území. Nechte ji pár dní odpočinout, nesahejte do terárka a ani do něm zbytečně nekoukejte. Ať si holka zvykne na nové prostředí. Dejte jí do terka odst úkrytů, ať má pocit bezpečí.

Je ale aké dobře možné, že bude prostě kousavka celý život, možn i proto ji někdo prodával.

Ohodnoceno: 2x

Od: tarantule*
Datum: 20.10.13 20:44

Zdravím. Had není zvíře na mazlení a někteří jsou takto "agresivní" celý život, jiní se časem zklidní. Na gutku prostě sahejtej en v nejnutnějších případech. To Vaše "včera 2x a dneska 2x" hovoří o neúměrném stresování hada. Prostě jí nechte být a obličej k ní nestrkejte:)

Ohodnoceno: 0x

Od: jecmen1985*
Datum: 21.10.13 16:53

Děkuji moc za rady. Že had není na mazlení je mi jasné i stejně jsem s nějkým tím kusancem počítal. Dnes jsem pouze měnil vodu a doplnil pár doplnků aby měla po čem víc šplhat a lepší dám jí pokoj. Ona se časem třeba usadí a když ne tak mě bude holt štípat. :) Jinak je koupená z akvaristiky takže bude nespíš vystresovaná i z tohoto prostředí...

Datum: 21.10.13 17:36

Ještě jednou zdravím, kupovat hada nebo ještěra z akvaristiky, zooprodejen a tak různě je první a bohužel hned dost velká chyba. Příště si vyberte buď přímo doma u chovatele (sice tomu věnujete větší úsilí, ale máte jistotu), nebo na teraburze, kterých je u nás dost,.

V zooprodejnách jsou tato zvířata z 90% nemocná, zanedbaná a vystresovaná na samé hranici přežití. Takže ve vhodnou chvíli kmrkněte na oči, kloaku, do tlamy, zda je všechno v pořádku, zda na těle nejsou staré svleky.

doplněno 22.10.13 07:23:

Podle stavu tlamy a kloaky, případně očí, se pozná, zda je had zdravý. Všechny tři oblasti musí být naprosto čisté, tlama bez boláků, bez zranění (což ale většinou nepoznáte bez otevření), nozdry volné, bez zbytků staré kůže, bez soplíku. Na těle by neměly být zbytky posledního svleku, což jde zvlášť na břišních šupinách velmi těžko poznat.

Kloaka taktéž zcela volná, čistá, i po vyprázdnění. Máme bohužel mnohaleté zkušenosti, že většina zooprodejen těmto zvířatům nerozumí, zanedbává je a dokonce ani kolikrát neví, co prodává (špatné názvy, špatné info o stylu života apod.).

Za týden, 14 dní zkuste nakrmit. Pokud jste viděl v terárku před koupí celý svlek, tak je to dobře:)

doplněno 22.10.13 16:57:

Super:) Zřejmě je chudina fakt jen vystresovaná. A žádné spešl svícení vymýšlet nemusíte, u svých hadů mám normální žárovky od 25W do 60W a pohoda, zrovna gutka má 25W nad výhřevným místem a už je 13 let spokojená:)

Datum: 21.10.13 19:44

Ted jsem se trochu opařil odpvědí. Můžu se zeptat, na co bych se měl zaměřit v oblasti očí tlamy a kloaky? Starý svlek nemá. V terárku měla svlek celý když jsem ji kupoval. Prodavač říkal že byla krmená dva dny před mojí koupí, takže předpokládám, že třeba nažrat ted nepotřebuje, což by mohla být jedna z příčin nervozity kdyby měla hlad..?

Datum: 22.10.13 16:54

Svlek byl kompletní, na to jsem se právě dobře díval když už tam byl... S akvaristikou máte pravdu jelikož jsem kupoval například žárovku: Paní byla neochotná a radila 40W Daytime heat lamp a užovka se mi málem připekla navzdor radě paní z akvaristiky. Chudinka zalezlá u misky z vodou čímž se nechci chlubit. Takže jsem okamžitě vypnul světlo otevřel terárko a vpustil co nejvíc vzduchu.. Té paní půjdu poděkovat až pojedu kolem.

Jinak vypadá zdravě. Žádné boláky Kloaka vypadá čistá nosdry též v pořádku, myslím že si zvykne. :) Jen se ted chystám do stavby většího tera aby měla víc prostoru. Chci alespon š90 v60 h40 aby se měla kde pořádně polézat.

Od: tarantule*
Datum: 23.10.13 13:28

Opět zdravím, je vidět, že se snažíte aby se u Vás měla užovka co nejlépe, ale příliš péče někdy škodí:) dodělávat/předělávat terárko je pro hada v novém prostředí stresující. Musí si v první řadě zvyknout a pak se dají postupně dělat nějak změny. Mě takhle dvakrát pokousala i krajta královská, jinak dnes naprostý flegmatik, když jsem po jejím pořízení pořád něco dělala v terárku (nové dekorace, rostliny). Kromě toho píšete, že se i málem "upekla"...je toho na ní prostě moc:) Všichni moji hadi (8ks) nemají moc rádi změny, vždycky jsou pak takoví labilnější chvíli. Teď dělám nové rerárko pro hroznýše (2 metry) a už předem vidím to syčení a vyjíždění páč z toho bude vedle...

Datum: 30.10.13 06:17

Tera stavím nové, trochu větší a prostornější, víc prolézaček kamenů atd... A tam už se bude mít lépe o něco víc.:) Radil mi p. Slavíček www.chovamehady.cz tak snad bude vše v pohodě. Na cestě mám i topný kámen který by měl zajistit vyšší teplotní komfort a azbránit přehřátí a také místo lignocelu (který jak jsem se dozvěděl, nedoporučuje ani sám výrobce) mám už objednané štěpky.

Jinak prosím kolik % vlhkosti by v tera mělo být? Jdeme na první svlek, včera se odkalila. :) Snad bude svlek v pořádku..:) Děkuji moc!

Datum: 30.10.13 09:44

Super:) Vidím, že se o hádě pělně staráš. Co se týče vlhkosti, já gutku rosím jednou týdně a jen tak jemně, ona extra vlhkost nepotřebuje, pochází ze suchých oblastí. Nicméně v období svleku ros terárko denně, jednu půlku, a i samotného hada (nikdy ne studenou vodou, ale vlažnou).

S topným kamenem opartně, nedávno jsem ho dala cenchrii, nicméně si ho ani nevšimla, a pak jsem zjistila, že se kámen zahřívá na teplotu kolem 45°C, což je pro hady moc a a mohli by se spálit. Kámen musí být vždy o něco studenější, než tvoje ruka, kontroluj to.

Datum: 02.11.13 14:23

Tak topný kámen jsem vybíral aby hřál na maximálku 26°C. Jinak dnes se holka dneska stěhovala do toho nového domova. Je z toho nějaká nesvá jak se tu psalo.. :-D A docela se jí tam ani moc nechtělo. Jinak je svlečená a svlek má jen dvě nebo tři dírky, ale to asi z toho jak to za sebou vláčela. Zítra jí ještě omrknu páč předevčírem, hned po svleku dlabala...

Datum: 03.11.13 15:06

To vypadá super, tak přeji hodně radosti s tímhle úžasným mazlíkem:)

doplněno 06.11.13 21:09:

Jejda, to bude mazel, jen počkej:).

Datum: 06.11.13 20:23

Tak se jdu pochlubit pokroky. :) dal jsem jí do terárka moje tričko (na rady chovatele p. Slavíčka) aby si zvykala na můj pach a už po dvou dnech ani jedno kousnutí. :) Dnes jsem ji měl asi půl hodinky na ruce deset minut byla nesvé ale v pohodě a pak už z ní opadla nrvozita úplně a v klídku si mě prolézala. :) Takže se z ní stane přeci jen pohodová oužovka. :)

Jinak moc děkuji za rady tady!

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.