Stále vysoká hladina dusitanů ve vodě

Od: Datum: 18.09.13 15:03 odpovědí: 37 změna: 17.02.16 19:37

Dobrý den,

už asi 2 měsíce možná déle bojujeme stále s vysokou hladinou dusitanů ve vodě. Stále dokola vyměňujeme 1/2 vody nebo 1/3 vody, dali jsme tam už 2x Fluid filter medium od easy-life ( to nám bylo doporučeno v obchodě), ale je to stále dokola...navíc nám tetry krvavé i královské chytly nějakou chorobu ( byly celé bíle posypané - na první pohled jako vzduch, ale nebyl to vzduch) a postupně nám vymírají.

Už se dží jen 2 čichavci, 3 pancéřníčci a 3x ancistrusy - nechci přijít ani o ně - co dělám stále špatně?

Akvárko máme 120l, založené od 03/2013, filtr vnější tetra ex 600, svítíme tak 9-10 hodin denně, jídlo dáváme granulky obden..

Odkalujeme tak 1x za 14 dní ( někdo radí častěji někdo zase méně), všechny složky filtru vždy jen proplachuji vodou z akvária - nemění se něco i ve filtru?

Nejhorší je, že když jdeme na kontrolu vody, tak je tam pokaždé někdo jiný a každý radí něco jiného a nám dokola furt jen vymírají rybičky a měníme vodu...

Předem moc děkuji za radu, Eliška


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: elma
Datum: 18.09.13 15:10

A navíc sse nám stále na rostlinách tvoří černá štětinková řasa - s bojem proti ní nám byly doporučeny tablety, které jsem dala ke vzduchovému kamenu, ale řasa je tam znovu:((.

Datum: 18.09.13 15:22

Dobrý den, co k tomu říct? Ptáte se, co děláte stále špatně? VŠECHNO, VŠECHNO... Doporučování přečtení staré literatury asi nepomůže, vodu pořád neměňte, Žádnou chemii do akvária též nelejte, normálně nechte běžet stále filtr, ty tečky na rybách byla krupička, její zárodky mají v trávicím traktu včechny ryby, ale jen při velmi zhoršených podmínkách ta choroba propukne, respektive ty zárodky se zvětší na ty bílé útvary. Ten jeden obsah vody tam musí být delší dobu, aby se postupně vytvořily ve filtru ty ,,hodné,, bakterie, které dusitany rozkládají, když stále měníte vodu za čerstvou, tak se to nikdy nepovede. Ryby nekupujte, nechte jen ty co teď máte a vyčkejte, akvaristika je o trpělivosti.

doplněno 18.09.13 15:25:

jak moc se víří voda v akváriu? nelíbí se mi ten vzduchovací kámen, nevím jak moc ho máte nastavený na vzduchování, po svých mnohaletých zkušenostech jsem dopěl k názoru, že by se voda v akváriu neměla moc vířit a ty černé řasy vznikají právě ve znečištěné vodě a špatně osvětlené nádrži, bohužel neznám složení vašeho filtru, jaká tam jsou filtrační média?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ria®
Datum: 18.09.13 15:42
avatar

Dobrý den,

Nevěřte chemii, výměna vody je důležitá, ale nesmí se to přehánět.. kolik máte rostlin? Ty jsou pro správně fungující akvárko alfou a omegou. - mohou být i akvárka bez rostlin, ale je to opravdu už kumšt, udržet to dlouhodobě prosperující... (mohu nějaké rychlerostoucí rostliny poslat, pokud by jste měla zájem.. )

Dle mě se akvárko nestihlo pořádně zaběhnout a hned tam byly vypouštěny rybky... Jaké máte dno? Nebylo by možné sem přilípnout fotku akvária? pak se lépe radí : )...

doplněno 18.09.13 16:18:

Docela pěkné! : )..

- pokud jste nezkoušela - zkuste vzít trochu té drtě ze dna a namočte jí na pár minut do octa - zpátky už nevracejte : ) - pokud bude pěnit, bylo by lepší vyměnit dno... Aleee.. opět bych určitě doporučila mnohem více rostlin.. Ty se Vám starají právě o ty špatné hodnoty NO...

doplněno 18.09.13 17:12:

oki, tak prosím pošlete adresu - třeba soukromou zprávou, zrovna běžím na poštu, tak bych Vám to vzala... Nějaké echinodory, kryptošku, mořkanku, pupečník, . stejně potřebuji protrhtat akva , tak se to docela hodí.. : ) .. než to vyhodit, raději pošlu...

ale adresu prosím rychle : ).

Děkuji..

Ohodnoceno: 2x
 
Od: elma
Datum: 18.09.13 16:12

Foto akvária.

Rybky jsme do akvária dávali po 40 dnech od založení, nemyslím si, že to bylo brzy...ale já už teď po těch 6 měsících neustáleho "boje" nevím co je dobré a co špatné:(

Od: elma
Datum: 18.09.13 16:28

Mohla bych vás tedy poprosit, zda byste mi nějaké poslala?

Minule jsem kupovala kytky za 400 kč a ancistrusy mi je "ožírají"...Řeněte si cenu, pošlu na účet, ale už se mi nechce kupovat ty předražené v obchodě, aby ancistrusy měly co žrát:(.

Od: aroff
Datum: 18.09.13 17:46

Tu rampu máte špatně vyvedenou, dejte ji na bok akvária (na stejnou stenu jako je sání) a nechte vodu cirkulovat podélně. Takto je ta cirkulace nesouměrná a není to ani dobré ohledně topení, které je v místě, ke voda cirkuluje málo.

Ancistrusům dávejte kostičku mraženého špenátu a nebudou si kytek všímat, navíc lépe porostou a celkově budou lépe prospívat

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elma
Datum: 18.09.13 18:16

Rampu dát podélně nemohu, nevejde se tam, musela bych ji zkrátit:

Mražený špenát klasický? Nebo nějaký spešl, který prodávají v obchodě s akvaristikou?

Ten kořen je umělina.

Od: aroff
Datum: 19.09.13 01:22

Tak pokud vím tak Tetra má tu rampu dělenou ze dvou dílů, alespoň já to mám jak u 1200 tak u 700. Tak použít jen tu 1/2.

Ten špenát normálně z obhodu, ale ne ty "celé" listy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elma
Datum: 19.09.13 12:27

Jj, to jde, tak jsme ji zkrátili na polovinu a dali do boku:).

Ještě se chci zeptat, musí být ta rampa nad hladinou, aby ryby měly dostatek vzduchu?

Vyndali jsme ještě vzduchový kámen, tak jestli jim to teď bude stačit?

Od: aroff
Datum: 19.09.13 14:07

Naopak, není dobré aby byla pod hladinou. Nejlépe je umístit ji tak aby byly výtoky zároveň s hladinou, nebo těsně nad ní. Pak to dobře čeří hladinu a tím i "okysličuje" vodu. Když by jste ji dala výš, sice by to ničemu nevadilo, ale bylo by to hlučnější

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elma
Datum: 19.09.13 16:03

Jenže máme problém, že k setu, který jsme koupili, byl malý nedostačující filtr, tak jsme na doporučení koupili Tetra ex 600, ale díky zlomu trubice nám nejde nastavit tak, aby byl souběžně s hladinou nebo dokonce nad ní...

tak jsme teď vrátili ten malý filtr ( protože jsme vyndali ten vzduchový kámen), který trochu vodu "čeří"...

Přikládám fotky...Toto "okysličování" vody bych potřebovala nějak doladit ( poradit, jak na to), aby rybyky nelapali po dechu...

Od: elma
Datum: 19.09.13 16:07
Od: aroff
Datum: 19.09.13 17:34

I tak to jde vyvést zároveň z hladinou. Když tak je třeba si udělat třeba držák z kousku nerez plechu (drátu). Prostě si stím pohrát a doladit to. Prostě ta hladina je potřeba zčeřená, aby se voda provzdšňovala. Nemyslete, že vzduchovací kámen dostatečně vodu provzdušnil. To je spíše etetická záležitost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elma
Datum: 19.09.13 17:48

Právě proto jsme tam dali původní filtr ( malý viz fotka č. 1), který nám čeří hladinu místo filtru tetra ex 600. - to bude rybkám stačit?

Díky filtru Tetra ex 600 jsme museli i vyřezat vrchní poklop akvária, abychom ho vůbec zavřeli - nejsme tak "technické typy", abychom přišli na to, jak si s tím pohrát, aby byla rampa souvisle s hladinou:(.

Od: aroff
Datum: 19.09.13 18:07
Ohodnoceno: 0x
 
Od: aroff
Datum: 18.09.13 17:54

Ten větší vydlabaný kořen je umělina a nebo přírodní? Jestli je to přírodní tak bych hledal jestli problém není v něm, ta kůra na kořenu není moc ideální.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elma
Datum: 18.09.13 17:17

Adresa: Eliška malá, Jiránkova 2301, pardubice, 530 02...

Od: ria®
Datum: 18.09.13 19:25
avatar

Máte tedy poslanou valisnerku, echinodorus ocelot, hygrophlili, cryptokorynu. a kousíček Lindernia.. Bohužel více jsem v té rychlosti vyškubnout nestihla.. To bych pak měla přeorané akvárko : ) Uvidíte, co se Vám bude líbit, kdyžtak do podarujte dál, nebo vyhoďte, akvarijní šneky, ani jiné "breberky" nemám : )...zkuste ještě ten test s octem -jestli je ve dně příliš vápníku, nicmoc tam ale stejně neporoste. .:/..

doplněno 18.09.13 20:02:

Já mám dva dospělé ancíky a spoustu malých - přesně jsem měla ožrané listy u echynodorů.. Denně teď házím tři plátky okurky ( udělám do nich kapsu a šoupnu do nich korunu, aby se potopoly) ... a zatím to vychází a echynáče rostou a jsou bez dír... ale ancík by měl být jeden, max dva na sto litrů.. :/...

: )poštu nechte být... rostliny jsem také dostala zadarmo na "akvasrazu" tak pokud se Vám rozrostou, také rozdávejte ;), vše je to rychlerostoucí - v domovině- plevel : )..

doplněno 19.09.13 09:38:

Mé akárko je možná zase až moc zarostlé.. : ) ale mě se to líbí.. žádný upravený "holaňdan" roste si to jak chce, občas něco vydloubnu, něco přesadím.. Jinak se o to starají ty velké parmičky : )...

doplněno 19.09.13 12:59:

Já tedy doporučuji web rybicky.net - pro mě nejlepší web o akvarsitice.. spoustu se tam dozvíte, inspirujete se..! : )..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elma
Datum: 18.09.13 19:40

Moc děkuji, prosím písněte mi na mail el.mala@seznam.cz kolik vám mám zaslat za rostlinky a MOC vám děkuji!

Hodila jsem do akvárka kousek mražené mrkve a jeden hrášek, ale zatím si ancistrusy ani jednoho nevšímají:(.

Kamínky jsem dala do octa a voda nečuměla.

Ještě se chci zeptat, vypla jsem probublávání toho vzduchového kamene, ale ta trubice od filtru je celá ponořená a nezdá se mi, že by moc "čeřila" vodu - musí ten proud vody z trysek být až nad hladinou, aby tam měly ryby dost vzduchu?

Od: elma
Datum: 18.09.13 20:20

Pak tedy ještě jednou děkuji, jste moc hodná.

Smím poprosit o foto vašeho akvárka pro inspiraci, jak by mělo být hodně rostlin?

Od: elma
Datum: 19.09.13 12:54

Dobrý den,

dnes dorazily rostliny - moc děkuji, hned je tam zakomponujeme:). Máte krásné akvárko, my ho zatím máme stále takové "holé".

Od: luleda
Datum: 17.02.16 19:37
ZDRAVÍM. Neměla by jste zase květiny do aqua? Rada bych koupila. Moc díky za zprávu. Můj email je luleda(zavinac)seznam.cz
Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: aroff
Datum: 18.09.13 15:46

Nejprve bych se vyprdnul na předraženou nefunkční chemii, jediné co bych tam za chemii použil je Biofiltr od Dajany http://www.akvaristika-ostrav…y/5/103-Dajana-BioFILTR-20ml.

Jestli jsou neustále vysoké hodoty NO2 je jasné, že nitrifikační bakterie nepracují tak jak mají a v nádrži možná i něco zahnívá. Není tam nějaký kořen, který uhnívá.

Jaké je složení filtrace? Jestli je originál, vyhoďte "uhlí" a do jedné misky dejte Aquaclay filter medium ( http://www.rataj-spk.cz/produ…biofiltry/aquaclay_filtr.html ) nebo Bioactiv filter medium ( http://www.rataj-spk.cz/produ…biofiltry/bioactiv_filtr.html )

Složení filtru by pak vypadalo takto, odspodu 1miska ,keramické kroužky- "pěna". 2miska kuličky, které jsou origo už ve filtru, 3miska jedno z médií, které jsem psal -"pěna" 4 miska pěna a filtrační vata.

Ta ruducha je příčina nadměrných dusitanů. Jestli v nádrži nic nezahnívá, nedoplňuje se voda, která už obsahuje množsví NO2 (což hrozí jen u vody ze studně nebo nějaké studánky, ne z vodovodní) tak se v nádrži nitrifikační bakterie brzo vytvoří a NO2 začne klsat, pak spoupne NO3 (dusičnany), které nenípro ryby tak jedovaté a navíc ho začnou spotřebovávat rostliny. Podle popisu přerybněno není.

No já bych místo nějakého nošení vody na kontrolu koupil Azotin a Azotan a měřil si doma vodu sám. http://www.rataj-spk.cz/produkty/testy/azotin.htm

http://www.rataj-spk.cz/produkty/testy/azotan.htm

ZAPOMEŇTE NA TO, ŽE SE V AKVARISTICE SETKÁTE JEN S ODBORNÍKY A ŽE EXISTUJE ZÁZRAČNÁ CHEMIE. Dnes to jsou dost často jen prodavači a o akvaristice vědí kulové.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elma
Datum: 18.09.13 16:20

Složení filtru je od zakoupení originál, nic jsme neměnili.

Dnes jsem pořádně odkalovala a koumala, zda někde něco není, ale nic jsem nenašla:(.

Ten filtr Bioaktiv filter medium tedy objednám a vyměním za "uhlí".

Datum: 18.09.13 16:39

Já bych řekla že měníte moc vody,Mám taky 120 a ryb mám hodně.Filtry musím prát často ale mám dva tak je peru na přeskáčku.Vodu měním po litru až po litru a pul,protože když jsem měnila většíčást taky mě kapaly víc ryby.Odkaluji jen když je to nutné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elma
Datum: 18.09.13 16:47

Vodu měníte po litru? A jak často odkalujete? Když odkalujete, tak měníte více vody, ne?

Já dnes odkalovala a dalo mi to na výměnu skoro té 1/3 vody. A jaké máte filtry? Jak často svítíte? Je rozdíl svítit přes den nebo spíše pak odpoledne a večer?

Datum: 18.09.13 17:08

Když odkaluji tak asi deset centimetru od vrchu.mám nádobu z umělé hmoty litrapul.Naplním ji ,někdy plnou někdy mín a dolévám akvárko,Svítím ráno a odpoledne tak deset hodin deně ,ta nemoc bude asi krupička v akvárku musí byt dvacetčtyři stupnu.Jak je voda chladná chytají raby tuhle nemoc.Taky nepoužívám žádné přípravky na upravu vody.Jen hnojivo na rostlinky a to občas.A na léčení ryb používám ,,esha 2000,,jsou to kapky i na prevenci a nemusí se po léčení vubec měnit voda.Preventivně kápnu jednou za čas pět kapek.Stojí sice stovku ale když budete používat jiné kapk na léčení tak vám vykapou ryby a jěště musíte měnit vodu.Ale neznamená že mě neuhyne žádná ryba.Jak chytne nějakou nemoc tak je kaput.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.13 17:09

Když odkaluji tak asi deset centimetru od vrchu.mám nádobu z umělé hmoty litrapul.Naplním ji ,někdy plnou někdy mín a dolévám akvárko,Svítím ráno a odpoledne tak deset hodin deně ,ta nemoc bude asi krupička v akvárku musí byt dvacetčtyři stupnu.Jak je voda chladná chytají raby tuhle nemoc.Taky nepoužívám žádné přípravky na upravu vody.Jen hnojivo na rostlinky a to občas.A na léčení ryb používám ,,esha 2000,,jsou to kapky i na prevenci a nemusí se po léčení vubec měnit voda.Preventivně kápnu jednou za čas pět kapek.Stojí sice stovku ale když budete používat jiné kapky na léčení tak vám vykapou ryby a jěště musíte měnit vodu.Ale neznamená že mě neuhyne žádná ryba.Jak chytne nějakou nemoc tak je kaput.

doplněno 18.09.13 17:11:

Ancistrusy přikrmuji zmrazenym hráškem,musí se vyloupnout ze slupky.

doplněno 18.09.13 17:54:

Ještě bych chtěla doplnit že mám v akvárku jemny písek.Pokud jsem měla hruby tak jsem měla v akvárku hodně šneku a žrádlo zapadalo do kamínku.Také mám sumečky pancéřícky kteří to papaání na dně pozbírají.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martin1965*
Datum: 18.09.13 21:25

Já mám 500 l akvárium - splnil jsem si svůj dětský sen - už 17 let. prvních pět let jsem měl Amazonii. Dokoupil jsem nějaké nové ryby, asi infekce, a přežily jen Blackmoly. Dva roky jsem nechal jen rostlinky, ale pak se mi to rozleželo a pořídil jsem si tlamovce. Za rok sežrali všechny rostliny ( samozřejmě vím, že to dělají). Postavil jsem jim stěnu, kterou stejně rozhrabali, prostě si dělaj, co chtěj. Nejhorší je, že se neustále množej. Čistím akvárium jednou za tři neděle, vyměním polovinu vody, mám hadici a vodu vypouštím přímo do vany ( k velké radosti mé ženy ). Pak přidám 100 gr soli, naplním krmítko a mám zase nějakou dobu klid. Vnější Filtr Eheim ten největší, vnitřní filtr Fluval taky velký.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.13 12:29

tak tady pročítám příspěvky a začínám se v tom i já sám pořádně motat, opravdu bych vám doporučil nějakou starou akvaristickou knihu, tak z roku kolem 1980, dá se sehnat na netu, nebo v antikvariátech. A pokud se mě týče, tak špenát zásadně nedoporučuji, mě se nejvíce osvědčil plátek syrového bramboru, ancistrusy do sebe dostanou dost vlákniny a opravdu jim moc chutná, což mi dosvědčovali tím, že i v přesvětlených akváriích se na ty plátky vrhali, a propo to je velký omyl domnívat se, že jsou přísavní sumci vegetariáni, v přírodě obírají řasy, ale vybírají z nich drobné živočichy, řasy pozřou také, ale není to jejich zdroj energie.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: elma
Datum: 19.09.13 13:08

ok, nějakou knihu si stáhnu a budu číst po večerech - ten plátek syrové brambory jim můžu dát i během dne nebo když krmím večer ostatní ryby?

Od: aroff
Datum: 19.09.13 14:22

"špenát zásadně nedoporučuji" Tak to bych chtěl znát důvod proč né zásadně špenát. Klidně i salát okurku atd. atd. ty nejsou ale doma stále.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aroff
Datum: 19.09.13 14:46

Ejhle co se člověk dozví v knize z 80 let. *smich*

Takže nejspíš bude ten důvod jen to, že to napsal někdo jiný, že. To je zde ,ale celkem běžné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.13 15:51

tak, já mám vyzkoušeno, za více než dvě desítky let mé akvaristické praxe, že ty listy špenátu nebyly optimální, je to jen moje rada a moje zkušenost, nemám potřebu se přít, také se rychle rozkládaly, lepší to bylo s listy kopřiv, spařenými vřelou vodou, taktéž různé jiné druhy košťálovin, nebo zeleniny se mi neosvědčily, prostě jen ten syrový brambor a patentky.

a ten smajlík mi přijde jako dost hloupá a ubohá reakce

doplněno 19.09.13 15:52:

ten plátek tam může být stále, pochutnají si na něm i ostatní ryby a třeba i ampulárie, zlatí šneci, také se tím pádem omezí i ožírání rostlin

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aroff
Datum: 19.09.13 17:30

A já mám za cca 40 let paxe zjištěno, že na špenátu si pochutná většina obyvatel v nádrži, ne jen krunýřovci a "australáci" Brambory, okurky,květáku si moho rybek ani nevšimne. Kostka špenátu cca 2x2 cm zmizí do 15 minut a nemusí člověk hlídt aby to nezahnívalo. Používám ho spoustu let a bez jakých koli problémů. Ještě lépe se mi osvědčil "drcený" mražený než jen listy.

Je to ,ale na každém, já tedy ZÁSADNĚ nevylučuji i jinou zeleninu.Mě zase přijde dost ubohé a hloupé něco zásadně nedoporčovat a nenapsat jediný důvod. Navíc doporučovat jen literaturu z 80 let je taky dost nesmyslné i v novějších knihách se toho člověk dost dozví a pokud někdo chce dělat třeba tlamovce, literatura 80 let je mu celkem k prdu. Od té doby je spousta nových druhů ryb a techniky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.13 18:07

Vy jste prostě převědčený o svojí pravdě a musíte mít poslední slovo, že ano? A divím se, jak píšete o té nové literatuře, paní, nebo slečna nechce chovat tlamovce, má problémy jako začátečník a ty nové knihy, sám jich několik mám jsou jen překlady z ciziny a ještě mi to připadá, jako by to bylo sponzorované jednou dvěma firmami a jen se doporučuje jejich sortiment. Prostě máme každý svojí pravdu, snad si z toho tazatelka vybere to, co bude pro ní nejlepší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aroff
Datum: 19.09.13 19:03

Zatím jste to právě vy, který zásadně něco nedoporučujete. Z příspevků vybíráte co se vám hodí. Já jsem psal, že je mnoho nových druhů ryb a TECHNIKY atd. Tazatelka se například asi těžko něco dozví z literatury z 80 let o filtračních méidiích do vnějších filtrů atd.

Jak jste si mohl všimnout i já mám tuto literaturu doma, ale není to pro mne modla a neskočila pro mne akvaristika v 80 letech. Já bych spíše tazatelce poradil přečíst i jiná akvaristická fóra, kde je spousta rad a zkušeností akvaristů.

Z vás mám spíše dojem, i z dřívějších příspěvků, že jste s aktivní akvaristikou už zkončil a to nemyslím nikterak zle.

No teď už nechám prostor jenom vám, páč jsem definitivně skončil. Nemám zapotřebí se takto s někým neustále dohadovat bez řádných argumentů. Howgh , End, Konec

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.