Povlak v akváriu

Od: Datum: 21.08.13 17:37 odpovědí: 13 změna: 29.08.13 11:10

Dobrý den, asi před měsícem se mi v akváriu tento povlak, asi řasa, mám ho v celém akva (rostliny, kameny, i na stěnách), mechanicky jde odstranit dobře, ale za krátkou dobu se udělá znovu. Poraďte prsím :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ria®
Datum: 21.08.13 17:47

Dobrý den, vypadá to na sinici : ).. jak se jí zbavit - to těžko říct, kde je problém zrovna u Vás...Obvykle se objevuje v tak půl roku starém akváriu, některé prvky důležité k růstu spotřebovaly rostliny, ty začínají být v útlumu a tím to nahrává právě pro sinici, která toho k růstu tolik nepotřebuje...

Mě na ní pomohlo změnit osvětlení a přidávání pmdd a kuličkové hnojiva k echinodorům a kryptoškám, které pak rostly jako blázen a nenechaly žádné živiny právě pro sinici..

Jestli můžete zkuste provést testy NO3 - pokud bude NO3 málo, chtělo by to častější výměnu vody.. - usazenou sinici samozřejmě důsledně odsávat... :/.. a přidat rychlerostoucí rostliny : )..

Ohodnoceno: 2x

Od: jofa®
Datum: 21.08.13 19:48

Dobrý den. Taky, cca před měsícem, jsem pár přebytečných rostlin dal do malého akvaria, pouze s vodou a nějaký kámen. Postavil blízko okna, přehřátá voda, stojata voda bez pohybu. Za několik dnů jsem tam měl přesně to co popisujete. Důvodem jsou nejspíš podmínky, které uvádím. Josef.

Ohodnoceno: 1x

Od: honzek*
Datum: 21.08.13 20:27

Každý třetí den vyměnit 50% objemu vody, vyčistit filtr. Dále platí, nerýpat se příliš často ve dně, nepřekrmovat ryby (krmit tak, aby stačily "sezobat". Při tomto se dá zkusit akvárium na pár dní zatemnit (ručník). Užitečný web: http://www.rostlinna-akvaria.cz/

Tam se vše dočtete velmi podrobně, i problémy s řasami

Ohodnoceno: 0x

Datum: 21.08.13 22:46

Ano, souhlasim s ria, je to sinice, která miluje světlo. Nejlépe mi také pomohla častější výměna vody (já měním maximálně 1/3 objemu) vždy, když se povlak znovu objevil. A nezapomenout i na proplachování filtru, protože sinice plavou i volně ve vodě. Myslím, že někde uvádějí, že se i může zatemnit na pár dní akvárium, ale zase neumořit i rostliny...

Od: ar*
Datum: 22.08.13 00:03

Ano je to modrozelená sinice. V nádrži je stará voda a malý průtok filtru, popřípadě špatně vyvedený výtok. Voda má málo pohybu. V letních měsících kdy je v nádrži teplejší stará voda bez pohybu, je to pro sinice ideální.

Dekoraci která jde vyndat omyjte, ostatní očistěte a odsajte, odkalte pořádně dno a dejte novou vodu, cca 1/3. Zvyšte proudění vody tak, aby v nádrži dobře cirkulovala. Nádrž na 10 dní zatemněte (nesvítit). Po deseti dnech by mělo být po sinici.

doplněno 22.08.13 19:56:

Ano, zatemnit a nesvítit. Sinice zmizí, někdy už po 4-5 dnech. Podle toho jak je rozjetá. Po deseti dnech zatemnění ji máte pryč na tuty. Po odtemnění odkalte a vymněňte zase 1/3 vody. Výměnu vody s odkalováním dna dělejte cca 10-14 dní. Udržujte čistotu v nádrži a mte od sinice pokoj. Já se věnuji akvaristice zhruba 40 let a za tu dobu jsem měl sinici jen jednou.

Přihnojovat je stejná hovadina jako odstraňování sinice antibiotikama. Dusičnany jsou pro ryby jedovaté i když méně než dusitany. Měření samotných dusičnanů NO3 , bez měření dusitanů NO2 je naprostá ptákovina. Tak se nikdy nedozvíte jestli v nádrži vůbec fungují nitrifikační bakterie, které právě "přeměňují jedovaté dusitany na méně jedovaté dusičnany.

Nauče se nepoužívat žádnou chemii, která stejně nefunguje. Upravte prtok vody, aby nebyla v nádrži stojatá voda a upravte dobu osvitu.

Jo na to zatemnění je ideální alobal.

Datum: 22.08.13 14:15

s tím zatemněním máte na mysli zakrýt akvárium a vypnout i osvětlení?

Datum: 22.08.13 15:10

Tohle se doporučuje, ale vlastně to málokdy pomůže.. po pár dnech rozsvítíte a sinice se vrátí ještě ve větší míře, protože si odrovnáte i ty poslední živořící rostliny.

Datum: 22.08.13 17:48

Dobrý den.

Je to kruté, ale já bych volil jediné řešení a to kompletně vyčistit nádrž. a založit znovu. Máte to dvě výhody. Zbavíte se sinice a dotvoříte si nový třeba již okoukaný vzhled. Takhle budete dělat zásahy, které nakonec stejně skončí kompet vyčištěním a předělávkou. Do zimy je ještě čas. Mnoho úspěchů přeje Josef.

doplněno 22.08.13 17:54:

Samozřejmě, potom se vyvarovat nadměrnému světlu, nepřiměřeně vysoké teplotě a stojaté vodě.

Datum: 22.08.13 18:02

Nad sinicí vyhrajete jedině tehdy, když jí nedáte živiny k růstu.. : ) vydrbáním celého akvária a začínáním od začátku si moc nepomůžete, zárodky sinice se najdou skoro všude, a jakmile dostane příležitost, zase se ojbeví..

Nebylo by lepší se naučit akvaristikovat tak, aby jste věděl, kde se stala chyba, když se začne sinice tvořit? Pak se tomu můžete vyvarovat, více měnit vodu, přidat kuličková, hnojiva ke kořenům (aby se hnojivo nedostalo do vody, ale jen ke kořenům..) - a začněte přidáním rychleroustími rostlinami.. : )..

doplněno 22.08.13 18:18:

Nojo - ale proveďte tohle ve 350 litrovém akváriu... :D.. - ok chápu, že v malém akvárku je to asi rychlejší a účinější... Ale ve tříštovce jsem se zuby nechty snažila sinice zbavit bez vypouštění : )..

doplněno 22.08.13 18:42:

Já jsem se jí zbavila naprosto bezproblémů - bojovala jsem s ní asi tři měsíce a dělala blbosti, jako zatemnění, chemie atd.. nic nepomohlo.. až jsem na to šla logicky.. viz výše - sinice do týdne zmizela a 2 roky se už neobjevila. Když se opět rozjede - vím kde bude problém a vím co mám dělat. : )

Datum: 22.08.13 18:15

Každý má nějaké svoje zkušenosti. Domnívám se, že komplet vyčištěním všeho a založit znovu, by se problém téměř 100% vyřešil. Musí se vyřešit, když to jde jinému. Jak jsem psal, tak samozřejme poté je nutné znát příčiny, které jsem naznačil, a vyvarovat se opakování téhož problému. Josef.

doplněno 22.08.13 18:35:

Vím, že 350 l se nelehce předělává. Vím ale také, že veškeré snahy zjednat nápravu takto " napadené" akva, nakonec stejně skončí vypuštěním, vyčištěním a znovu založením.

Datum: 22.08.13 18:51

To chce pravidelně měnit vodu.

Od: edge®
Datum: 29.08.13 11:10

Musíte mít ale namysli, že po novém založení musíte mít rybí osádku minimálně 3 týdny mimo akva, než se "nově" založené akvárium znovu zajede. Pokud si tedy 2/3 vody neschováte pro opětovné nalití do akvária.

Od: aroff
Datum: 22.08.13 19:16

Pomůže to v 99,9% a za 10 dni se rostlinám nestane vůbec nic. Je to úplně běžná praxe.

är

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.