Odpustí mi fenka?

Od: Datum: 20.08.13 18:14 odpovědí: 23 změna: 22.08.13 10:36

Dobrý den,
před chvilkou se mi stala nepříjemná situace. Máme 2 fenky (8, 10 let), kříženky. Hezky si leželi, podřimovali, když najednou jedna začala štěkat. Vlastně ani nevím která, protože jak začně jedna druhá jí okamžitě napodobí a štěká i když neví na co. Doma štěkání nebralo konce, tak byli vypuštěny na zahradu. Bohužel sem si nevšimla, že na silnici stojí sousedů pes, který k nám občas zajde když mu je doma smutno. Naneštěstí ho holky zahlédly a štěkaly jak pominuté. Mladší se nechala v pohodě odvolat, ale starší dělala že neslyší. Tak sem pro ní vyběhla (dokonce v ponožkách, protože obout sem se zkrátka nestihla), čapla jí za obojek a poslala domů. Dvakrát, protože poprvé nereagovala. Pak sem šla odvést sousedovic tuláka.
Když sem přišla domů byla sem na ní strašně naštvaná a jakmile se ke mně rozeběhla uštědřila sem jí jednu po tlamě. Vím, že jsem neměla. Taky toho vážně lituju, ale doopravdy mě dost naštvala (samozřejmě to taky není zrovna omluva)
Teď leží, kouká a vypadá "naštvaně". Sice už přišla, lehla vedle mě na gauč a olízla mi tvář, ale i tak mi příjde ublížená.
Mám to nejspíš nechat jen "vyšumět" a dělat že se nic nestalo, nebo navrhujete jiný "postup"
Děkuji za odpovědi Lalola


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: davidp*
Datum: 20.08.13 18:16

Nedělejte si z toho těžkou hlavu. Za chvíli na to obě zapomenete. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.13 18:29
avatar

Nech to být. Svůj zasloužený trest už fenka dostala, teď bude nejspíš chvíli nafrněná, ale na to nereaguj a chovej se jako obvykle. Žádné podlézání. Kdyby ti neodpustila, tak nepřijde a ani tě neolízne. Ona dobře ví, proč dostala, jen si nemysli:) Psi nejsou vůbec hloupí.

doplněno 20.08.13 18:48:

Teď možná dostanu přednášku a pojeb, ale...

Přítele rodina má psa, křížence boxera a vlčáka. Je to nádherný pes, ale jako puberťák byl nezvladatelný. Kluci mají firmu, věčně v práci, i o víkendech, švagrová ve škole, tchyně psa nezvládá, takže nějaký cvičák, i když jsem ho navrhovala, jaksi nevyšel. A tak milý pejsek rozkousal gumy na autě, vytahal všemožné kábly a zakopané věci za 150 000,- (bez legrace), které byly pod proudem a nevytáhl by je ani traktor, a podobné kousky. Přítele otec je pruďas, takže psa párkrát seřezal, a pořádně. Když chtěl chňapnout po dítěti návštěvy (byl puberťák a nevěděl, co s dítětem dělat), dostal i lopatou po hlavě. Teď je to miláček, tchána pes poslouchá na slovo (ostatní poslechne také, ale pán je holt jen jeden), a strašně rád se za ním přijde pomazlit nebo jen tak lehnout vedle. Není to pes, je to člen rodiny. Ale musí vědět, kde jsou jeho hranice.

Takže, i když ti to ujelo, neber to jako životní tragédii. Stejně jako dítě, kterému lupneš jednu na zadek, když neposlouchá - a taky se mu nebudeš omlouvat.

doplněno 20.08.13 19:02:

Hopíku, přesně tak jsem to myslela, díky;)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hop®
Datum: 20.08.13 19:01
avatar

Martino, někteří jedinci jsou prostě na výchovu trošku natvrdlejší, ať se jedná o psa, koně, dítě, či jakýkoli jiný "druh". I moje zlatá Bettynka občas potřebovala "pročistit uši klackem", prostě pocítit mírné fyzické násilí, aby si uvědomila kdo je pánem smečky a opět začala poslouchat! Protože když se vůdcem smečky stane pes, kůň nebo dítě, je to vždycky špatně! Znal jsem i koně, valáška, o kterého bylo jednou za rok potřeba zlomit lopatu nebo vidle, pak byl zase jak mílius, než opět začal zkoušet své vymyšlenosti...

Proto nejsem ani odpůrcem přiměřených fyzických trestů pro děti, je lepší symbolická facka ve správný okamžik, než pak dlouhé "řešení" problému a různé "výchovné zákazy", když jsem si měl vybrat pohlavek od učitele nebo poznámku do žákajdy, vždy zvítězil pohlavek, dostal jsem jednu symbolickou a byl klid. V opačném případě bych měl doma "dusno", třeba na týden zakázaný magneťák, případně zákaz vycházek...

doplněno 20.08.13 19:01:

...omlouvám se, trošku jsem odbočil... *hi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lalola
Datum: 20.08.13 18:36

Mě jí bylo hrozně líto, tvářila se jak když jí uletěly všechny včely. Snad to bude dobrý, už leží vedlě mě a spí.
Taky si myslím, že ví za co to bylo, ale měla sem se ovládat nebo to aspoň udělat už venku a ne až když sem přišla. Teď už je to samozřejmě jedno, stalo se. Moc vám oběma děkuji za odpovědi.

Datum: 20.08.13 18:58
avatar

Psi jsou větší herci než si myslíme, dělají uražené za účelem, že to nevydržíme a přijdeme je odprosit *smich*. Nic si z toho nedělej, fenku to přejde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.13 19:12

Muj pes ma dva roky a je to divoch.Hodně se mu povolí ale jak ho venku pustím a je tam pes tak na zavolání nepřijde.Lítá jak blázen a dnes jsem ho chytla za krk a zatřásla jsem s ním.Natorata poslouchal .Dlouho mu to poslouchání nevydrží tak musím na něj zhurta.Zezačátku mě ho bylo líto ale už jsme si zvykli.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 20.08.13 19:22
avatar

Přes čumák, jo? *bum*- pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.13 19:28
avatar

Vy jste jako dítě nebo puboš nikdy nedostala zaslouženou facku nebo pohlavek? Když se tedy držíme hlavy?

Nejsem pro řezání psa, ale pokud něco provede, tak dostane přes čumák taky. Nebo přes zadek, pokud bude blíž.

doplněno 21.08.13 14:35:

Pt, já mám někdy dojem, že jsou to stejné kecy jako "kdo dá na zadek dítěti, tak je tupec, protože ti chytří používají více slova, než sílu (platí i ve vztahu k dospělým). Já jsem někdy bohužel a někdy bohudík zastáncem toho názoru, že jedna zasloužená facka nebo přesprdelák ve správný okamžik zmůže více, než tuna zbytečných řečí. I když samozřejmě posuzuji podle povahy psa či člověka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 20.08.13 20:20
avatar

Ten kdo musí používat tvrdé tresty, má totiž zpravidla problém s tím, že se neumí se psem vůbec domluvit, tudíž on sám má problém sám se sebou. Základní pravidlo trestání je, že musí pes plně chápat za co a hlavně pokud nemusím, netrestám za to co nemá dělat, ale směruji do toho co musí dělat. Kromě tohoto je naprosto nezbytné správné načasování trestů, když už je použít musíš. Jestliže potrestáš psa déle než dvě vteřiny od prohřešku, netrestáš ho za prohřešek, protože danná aktivita přejde do uhasínajícího útlumu, kdy nastupuje aktivita v centrální nervové soustavě zcela jiná. Největší chyby lidí jsou, že si psa zavolají a pak ho potrestají, nebo za ním vyběhnou, pes zcepení a zase potom trestají. No a nejhorší je, když si ho "nějak uloví" a pak mu naloží, co se do něj vejde. Všechno to jsou velmi hrubé prohřešky. Nejspolehlivější trest je hned v počátku prohřešku, ne až po něm. Pak nemusíte na psa tolik tlačit. Je to sice trošku "hra na postřeh", ale o tom je celá výchova psa.

_________________
Rudolf Desenský
psycholog psů http://www.psycholog-psu.com/…poradna/viewtopic.php?p=29377

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 20.08.13 20:37
avatar

Pavlo, jistě jsi dobře četla co bylo psáno. Někdy trest, který člověku připadá tvrdý je pro zvíře nepocititelný, kůň tu zlomenou lopatu o jeho prdel už možná trošku aspoň zaregistruje.

Samozřejmě jde o to, že trest musí přijít okamžitě, ne s prodlevou, ale to jsem snad napsal také dost jasně!

A pozor na to, ani psi nejsou debilové, vědí že udělali něco co neměli, umí se stydět dlouho a vědí proč, nepodceňuj zvířata!

Není potřeba citovat, zkus spíš popsat svoje zážitky s výchovou problémových jedinců!

... docela jsi mne nadzvedla, promiň...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pt®
Datum: 20.08.13 21:26
avatar

Hope, tazatelka má pocit viny, zřejmě dala psovi větší ránu, než chtěla. Bylo to potom, co se vrátila a pes jí šel přivítat a na oplátku rána. Rána, protože byla naštvaná. Tazatelka sama cítí, že něco není v pořádku, proto jsem jí okopírovala tex od člověka, který se zabývá výchovou psů. Slova tazatelky: "Když sem přišla domů byla sem na ní strašně naštvaná a jakmile se ke mně rozeběhla uštědřila sem jí jednu po tlamě. Vím, že jsem neměla. Taky toho vážně lituju, ale doopravdy mě dost naštvala (samozřejmě to taky není zrovna omluva)". Tazatelka sama ví, že v dané situaci neměla a já ji nebudu utvrzovat v tom, že měla, protože je to i můj pocit. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lalola
Datum: 20.08.13 23:08

Ano, tazatelka neměla a ví to. Očividně fence to nijak neublížilo. Ani 10 minut poté se chovala jakože se nikdy nic nestalo. Ránu skutečně nedostala velkou, na to bych si dala pozor i kdybych byla rozpálená doběla. O tom kdy se trestá samozřejmě vím a proto je mi jasné že facka přišla s pořáným křížem po funuse.
Jinak fenka není problémová, jinak poslouchat umí, ale dneska nejspíš neměla svůj den.
Takže bych to uzavřela, všem děkuji za odpovědi, svou chybu si plně uvědomuji a pokud by se situace opakovala nejdřív napočítám do deseti a pak půjdu domů nebo se radši půjdu nejdřív projít abych "vychladla".

Od: hop®
Datum: 20.08.13 23:13
avatar

Ne, to by byla chyba počítat! Dítě i zvíře daleko podvědomně lépe pochopí a poučí se (a odpustí) z rány v afektu vychovatele či rodiče! Pokud budete počítat, už to bude trest záměrný, který ten trestaný bere spíše jako pomstu než jako zasloužený trest!

doplněno 20.08.13 23:17:

- tím chci říct, že to nebyla chyba, že to byla okamžitá výchovná lekce. Vy se tím zbytečně trápíte, přitom to v danou chvíli bylo to nejlepší, co jste mohla udělat!...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lalola
Datum: 20.08.13 23:16

Měla sem na mysli počítat na uklidněnou - aby neproběhl žádný trest. Pokud bych před vchodovkama zastavila a počítala, uvědomila bych si, že v tuhle chvíli je trest k ničemu a nechala to tak jak to je. :)

Od: hop®
Datum: 20.08.13 23:25
avatar

Stejně říkám, že ne, pesinky štěkaly trošku nadbytečně a neberou to jako trest, třeba jen jako že i panička je jen člověk, a má právo na omyl. Nic si nemusíte vyčítat, při výchově se každý dopustí omylů. Kdyby to byla vždy jen jedna symbolická rána jako ve Vašem případě...

A myslím, že ani ta pejska to nebere jako TREST, ale spíš jako Váš oprávněný "úlet", jinak by trucovala ještě teď...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.08.13 10:31
avatar

Hop, vřele s vámi souhlasím. Úplně nejvřeleji! ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.13 14:28
avatar

Vy to ale pořád nechápete. Pokud by nebyl žádný trest, tak by si fenka mohla myslet, že ona si o tom bude rozhodovat sama, a příště to v klidu udělat zase. A zase bez trestu.

Fenka prostě dostala zasloužený trest a víc netřeba se o tom bavit. Když budete neustále přemýšlet, jak jste udělala chybu apod., tak je to fakt nejlepší cesta, aby si pes nakonec dělal, co chtěl.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 22.08.13 10:24
avatar

Martino, já odpovídala tazatelce, Vaše dojmy, jsou Vaše dojmy a mně jsou fuk. Není třeba na mně vyvíjet psychologický nátlak a podsouvat mi názory, které zastáváte. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.13 17:26

Nejspíš Vám nechtěně a naštváním vylítla ruka. To chápu, stává se to a to i u dětí. Je to naprosto stejné :D . Chovejte se k ní mile a dejte jí čas. Mluvte na ní mírně a dobře jí krmte. Jste rodina určitě Vám to za chvíli odpustí. Uvidíte ;) Takhle na mě byl naštvaný jednou kocour :D protože jsem ho vystrčila docela krutě ven, když on nechtěl a nechala jsem ho tam přes noc. Normálně tam každou noc spí, ale jednou se mu prostě nechtělo a já jsem ho tam dala. Jak řval a nadával. Druhý den ráno byl naštvaný. A to jako, když můj kocour je naštvaný tak to každý pozná, protože on normálně mňouká, když mu něco říkate nebo když ho zdravíte. A teď nic, celý den, bylo to hrozné připadala jsem si jako šílenec, který mluví sám se sebou. A navečer začal se mnou zase mluvit. :) Přeju hodně štěstí!

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 21.08.13 17:30
avatar

Podbízet se, pěkně krmit, mluvit... chyba.

Pokud je trest zasloužený, zvíře nesmí vycítit, že pán ví, že dal třeba velkou ránu nebo to prostě přehnal. Jakmile to zjistí, a to nebude dlouho trvat, bude si s pánem svojí uražeností a ublíženýma očičkama hrát jako kočka s myší.

doplněno 21.08.13 21:10:

Figurek, nezlobte se, velmi často s Vámi souhlasím, ale tady mi Váš přípěvek přijde jako blábol. Jaká krutost?*sok* Je ot sice krásný řečnický obrat, ale jednalo se o zasloužený trest po neuspolechnutí. Když dítě dostane zaslouženě na zadek, je to taky krutost? Je můj táta kruťas, když mi dal zaslouženou facku, protože jinak to prostě nešlo? Kdyby fenku tazatelka bouchla bezdůvodně, je to samozřejmě něco jiného.

Mám pár přátel, co se zabývají psy a shodně tvrdí, že ke psovi se má přistupovat dle povahy. Co zabere na první dva, na další tři absolutně neplatí. Aneb jak psal výše Hopík.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.08.13 17:53
avatar

Zaprvé, bijete někoho, o kom víte, že se nebrání a bránit nebude.

Zadruhé, krutost ke zvířatům je známka špatného charakteru. Ne jejich, ale vašeho.

Tak vám radím, raději bití neopakujte, protože problém není na straně vašeho psa, ale u vás.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ivetka*
Datum: 21.08.13 19:35

Ahoj, souhlasím, že bys ji měla spíše nechat být , ale myslím si, že bys ji mohla pohladit třeba si s ní hrát ona pak na to zapomene a bude to ok :)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: daniell*
Datum: 22.08.13 10:36

Už kolikrát se na mě pes urazil .. někdy na několik dnů , bude v pohodě ... hlavně psi co žijí v domě jsou neuvěřitelně "přecitlivělí" Už sem také psům rozdal pár výchovných a byli potom strašně dotčení co jsem si to vlastně dovolil ... *smich*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny zvířata
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.