Koupě poníka?

Od: Datum: 18.08.13 17:29 odpovědí: 8 změna: 28.08.13 07:48

Dobrý den vždycky jsme si doma přáli mít koně/poníka .. máme velkoou zahradu a poník stojí 7 000 je nám i divné že takový hezký poník stojí jen 7000 kč... Každopádně o něm hodně přemýšlíme ale chtěla bych se vás (jestli tu sou lidé kteří chovají koně). Náklady na měsíc? Seno,oves,ječmen, veterynář, podestýlka... A hlavně čas.Máte o tom někdo přehled? Nebo znáte dobrý internetový stránky .Díky předem


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rama
Datum: 18.08.13 17:32

Dobrý den, nevíme kolik je poníkovi let ani, jestli nemá nějaké skryté vady, či zlozvyky.

Jen bych doplnila, že koně i poníci jsou stádová zvířata, pokud bude sám, budete se mu muset opravdu dostatečně věnovat, jinak bude velmi strádat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: valcze*
Datum: 18.08.13 17:36

Jsou jí 2 roky :) A věnovali bys me se jim dost :)

doplněno 18.08.13 17:36:

To by sme museli se jet na toho poníka podívat s veterynářem;)

Datum: 18.08.13 17:45
avatar

jasně, teď se věnovat budeš, ale za chvíli jdeš na střední, budeš mít míň času, potom třeba přijde vysoká a budeš pryč, kdo se ti potom o poníka bude starat?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.13 18:18
avatar

Poníci jsou především tvrdohlavci. Původně pochází z tvrdých podmínek (severské země), kde se o sebe museli postarat sami. Proto i v jejich povaze je tvrdost, umíněnost. Neříkám že nejsou fajn, ale chovatel, který nemá nejmenší zkušenosti s koňmi, bude jistě mít časem s poníkem problémy. Navíc jim nevyhovuje ani nadmíra krmení, ani vydatná zelená pastva (sklony k tloustnutí, schvácení kopyt atd.) Navíc, dvouleťák. Kůň je stádové zvíře, bude o samotě strádat, musí ti ho někdo obsednout. Poník není pro dospělého nebo odrostlé dítě na ježdění vhodný. Je to pro něj (pro poníka) nepřiměřená zátěž, ježdění na něm pro velkého jezdce ani není pohodlné, prostě se nijak obzvlášť nepovozíš. Poník potřebuje leda tak dostatek sena, trávu. Oves nebo ječmen v rekreaci nikoliv. Veterinář!, když je zdravý tak jen nejnustnější očkování (tetan, chřipka) a odčervení. Když onemocní, tak se nemusíš ani doplatit. A čas? To záleží na tobě - nakrmit, vykydat a věnovat se mu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: valcze*
Datum: 18.08.13 19:27

NA koních jezdím si myslím už dobře tak si jí obsednu ale až do tý doby když sem přemýšlela o svém koni/poníkovy tak sem se nestarala o "nějáké" naklady :)

Od: pb®
Datum: 18.08.13 21:42

Kůň by nikdy neměl žít sám, pokud chce mít někdo doma koně, měl by mít minimálně 2. Nepíšete nic o tom, jak velký poník to je. Něco jiného sežere maličký poník s KVH třeba kolem metru a něco jiného poslední číslo poníka s KVH 148cm, který může s přehledem vážit 400kg. Cena se pohybuje podle toho, kde člověk žije a jaký má pozemek. Třeba nákupem sena na celý rok se dá ušetřit, protože z pole je seno levnější, než když se pak shání v zimě. Ale k nákupu na celý rok musí mít člověk kde to seno uskladnit pod střechou. Stejně tak dostatečně velká pastvina, která umožňuje pastvu po celou sezonu, může výrazně snížit náklady, protože senem se pak kůň krmí třeba jen půl roku, zbytek se pase. Každopádně je třeba si nejdříve zjistit, jestli v dané lokalitě vůbec lze chovat velká hospodářská zvířata a zaregistrovat si hospodářství. Počítat ze začátku s většími výdaji, protože je třeba postavit ohradu, koupit elektrický ohradník, postavit stáj nebo přístřešek.

Koní je všude spousta a je z čeho vybírat, navíc lidé nemají peníze, takže cena koní šla hodně dolů. Cenu zvyšuje stupeň výcviku nebo alespoň sportovní předpoklad, třeba umístění rodičů v soutěžích. Takže hříbě bez PP a třeba ještě navíc hřebeček bude mít tu nejnižší cenu. No a pokud vyrůstal ve špatných podmínkách a je třeba zkažený, může být takový kůň i zadarmo drahý.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.08.13 01:22

A co kdybyste ho měli celoročně ve výběhu? Pro koníka/poníka by to bylo mnohem lepší, než stát v boxe. Takže náklady - veterinář, krmení (seno), jádro není nutné pokud ho nevystavujete nejaké námaze. + jednorázové výdaje jako sedlo, čištění, doplnky atd atd..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.08.13 07:48
avatar

Není to zrovna laciný koníček mít koníka. Koně jsou levní hlavně proto, že je nikdo nechce. Hříbě normálního koně se loni dalo pořídit i za 5000,-. Tím láce končí.

Kůň by neměl být sám, jinak propadne depkám a beznadějím. Cena za trochu slušnější ustájení se pohybuje kolem 60.000,- až 70.000,- ročně a přibližně tolik vás koník bude stát i doma, protože jak správně píšete, potřebuje nejen krmení, podestýlku a stáj, ale občas i kováře a doktora. A kovář a doktor se platí hotově. Také pravděpodobně budete potřebovat přívěs za auto, abyste koníka měli na čem vozit.

Já vám dobře radím, než si koníka pořídíte, udělejte to, co jsme udělali my. Najděte nějaký ranč a všichni, celá rodina, se choďte o koně pár týdnů starat. Poznáte o čem chov koní vlastně je.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.