Rvačky psů

Od: Datum: 15.08.13 09:23 odpovědí: 8 změna: 16.08.13 12:45

Dobrý den,potřebovala bych poradit -mám 2 psy Bernské salašnické ,jsou jim 3 roky a jsou to bráchové.

Do minulého týdne bylo mezi nimi vše v pohodě,až jeden den se porvali až do krve a teď se rvou každý den.

Neznám příčinu ,nevím jestli si až teď chtějí určit kdo je dominantní.

Prosím poraďte,jak mám postupovat.

Děkuji Hanka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: janaa*
Datum: 15.08.13 09:28

Vymezují si pozici v hierarchii, známá má taky dva psi, bráchy, těm je pět a rvou se stále, no - buď se rvou, nebo "znásilňujou".

Jeden by se musel stát submisivnějším, pak by ho brácha nechal být. ale jak toho docílit, nevím :/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.13 10:30
avatar

My máme jezevčíky - otce 5let a syna 3 roky. Loni mladej začal prudit. Když se do sebe pustili, byla to docela mela. A to jsou jen jezevčíci. Byla jsem se poradit s cvičitelem vlčáků. Ten nám poradil, jak k nim přistupovat. V podstatě staršího ve smečce upřednostňovat - první dostane krmení, má přednost při nastupování do auta, sem tam vzít jen toho staršího na procházku a mladýho nechat doma, nebo pamlsek dostane jen starší. Prostě v bežných situacích upředňostnit toho dominantnějšího. Taky hodně pomohlo je na část dne oddělit, aby nebyli pořád spolu. Oddělené kotce, aby měl každý jen ten svůj prostor. No a když jsou v sobě zakouslí, žádný tahání od sebe, polévání vodu atd. Jedině ve dvou přidusit, samotný člověk nemá šanci je dostat od sebe. Po oddělení jsme je drželi proti sobě dokud se aspoň trochu neuklidnili a pak někde zavřeli jen toho mladého. Hlavně žádného a už vůbec toho slabšího nelitovat. Jinak se nikam nedostanete. Časem se to uklidnilo. Sice doteď mladej sem tam něco zkusí, ale nechá se od nás snadno okřiknout nebo od staršího hned zpacifikovat. Dnes už je mezi nimi jasno. Ale museli jsme tomu trochu pomoct, ikdyž od začátku bylo jasný, že mladej nemá šanci, ale chtěl to prostě zkusit. Ale teď to budete mít perný. Obzvlášť, pokud je to mezi nimi nerozhodně a než toho slabšího vyberete a než si zvyknete na novou situací a vaši úlohu ve smečce.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.08.13 10:54
avatar

Někde v archivu je moc pěkné povídání od Mařenky. Já vím, je to srandovní, porovnávat zkušenosti majitelky dvou mopsíků s vašimi kredenciozními psisky. Navíc, ona je má v bytě, neustále pod dohledem a vy venku. Ona psala, že hoši bojují o dominanci. A ona jim velice rázně vysvětluje, že nejdominantnější v baráku je ona. Jakmile má jeden navrch, setře ho. Že už pozná, když jeden jde něco vysvětlovat tomu druhému a včas to utne, dost ostře. U mopsíků je to úsměvné, když si člověk představí dva chrochtající miniatury Golemů. U vašich psů už sranda přechází. *sok* Já si myslím, že vy musíte přitvrdit, že oni musí pochopit, že šéfovat nebude ani jeden, protože jste šéf jen a jen vy. Já osobně bych to zkusila se cviky poslušnosti tak, aby viděl jeden na druhého. A důsledně bych trvala na dokonalém provedení. Tentokrát velmi hlasitě, s širokými gesty. Ikdyž jsem proti řvaní. Tam jim dojde, že jsou naprosto podřízení, že jsou vojíni, ne generálové. Právě proto nechávají vojáky pochodovat a padat k zemi do bláta, buzerují je, až zničí jejich suverenitu a zblbnou je natolik, že bez přemýšlení splní každý rozkaz. *hej* Jestli vyzkoušíte cokoliv, napište, jak a co zabralo, protože si myslím, že to nebude vůbec jednoduché.

doplněno 15.08.13 11:00:

Nikdy neodměňovat, chválit, litovat nebo trestat jen jednoho. To zasévá důvod k nenávisti a vůbec to stejně nepomáhá. Ten postižený se ještě více najeduje. Ne! Šéf jste tady vy a na vás záleží, kdy dostanou žrát, pohlazení,pamlsek. Oba!. Možná, že by stálo za uvážení, se žrádlem dělat okolky. Nechat je vyhládnou, aby pochopili, že na vás záleží, kdy dostanou. Vybudovat si postavení šéfa, nepřenechávat tuto pozici vítězi ve rvačce. To je nejnutnější!

Ohodnoceno: 5x
 
Od: fribble*
Datum: 15.08.13 11:08

Babkazov - klobouk dolů, lépe už asi nikdo neporadí, zvlášť doplněk je to pravé!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xixi*
Datum: 15.08.13 17:55

naprostý souhlas, není co dodat *hej*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.08.13 12:45
avatar

Ten doplněk je reakce na můj příspěvek? Nejsem žádný odborník na psí chování, ale o hierarchii se trochu zajímám. Vy radíte přistupovat ke smečce tak, že je vedoucí smečky a ti submisivci jsou si navzájem na stejné pozici. Já naopak k ní přistujpuji tak, že já jsem vůdce a ti podemnou jsou si vzájemně také ve vlastním vztahu. Stejně tak je to přece i u lidí, stejně to pozoruji i u koní ve stádě, stejně tak jsem to vypozorovala v přírodopisných pořadech o vlcích, gorilách atd. :) . Jednak musím vypozorovat, kdo má navrch a já pak musím tuto hierarchii!zdravě! povzbuzovat. Pak mám možnost ze své pozice vůdce utnout aktérovi tipec. Radím ze své zkušenosti s našimi jezevci, kde jsme věděli o co jde a starej si na mladých nikdy nechtěl povzbuzovat sebevědomí. Ale každý problém může mít jinou podstatu, každý pes i plemeno má jinou povahu. Bylo to jiné než u psů, kteří jsou na videu s Cesarem. A stejně tak to může být jiné u těch berňáků. Ale v podstatě jsme reagovali podobně jako on. Oddělit je a nechat uklidnit při sobě. Starší se vždy uklidnil dřív než mladý. A můžu říct, že ta pozice jakou máte mezi těmi psy (tak jako Cesar na videu) je strašně psychicky náročná. A stejně tak pro lidi, kteří přihlížejí (raději ať odejdou). Je hrozně těžké to unést a nevybuchnout stejně jako to předčasně neukončit. A co se neverbální komunikace týče, radím navštívit stáj s větším stádem na pasvinách a tam si sledovat, jak spolu zvířata komunikují. To je hodně inspirující.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ria®
Datum: 15.08.13 11:12
avatar

Omlouvám se za video, ale je to docela zajímavé. .: )


Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.08.13 12:02
avatar

Ria, děkuji, že jste tohle video našla a dala k dispozici. *pusa* Často se zmiňuji o nonverbální komunikaci psů. O tom, že je dobré poznat, co který postoj nebo pohyb znamená. Úžasný pan Césare nám to objasnil lépe, než 10 knih. Je to úžasný člověk a opravdový znalec psí duše. ;) http://kynologickyklubmosnov.wz.cz/Rec_psu.html Máte-li zájem, zadejte strejdovi Gůglovi, nonverbální komunikace psů a čtěte a čtěte.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.