Skřípání zubů u králíků

Od: Datum: 26.07.13 10:17 odpovědí: 8 změna: 19.04.15 18:11

Dobrý den, potřeboval bych poradit.

Králíkům krmíme od narození granule s kokcidiostatikem, asi po dobu do 2-3 měsíců. Přesto se nám alespoň jednou stane, že nějaký králík začne ze dne na den skřípat zubama a má tedy kokcidiozu. Náš děda říká, že to mají určitě z těch granulí, ale tomu se mi nechce věřit, přeci v nich to kokcidiostatikum není pro nic za nic. Do vody přidáváme pravidelně ocet.

Nebo může být problém s dalším krmivem - kukuřicí? Tu pečlivě prohlížíme, žádná plíseň na ní není. Králíci začínají většinou skřípat zubama kolem 2-3 měsíců.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: aus
Datum: 26.07.13 11:12

Je to opravdu kokciodoza? Jak vypadají játra po zabití - mají ty bílé zatvrdlé "puntíky" /nevím jak se tomu odborně říká/?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kralikskripe
Datum: 26.07.13 17:48

Myslím, že by to kokcidioza měla být, alespoň podle příznaků - skřípání zubů, nechutenství, pohublost. Jak vypadají játra, bohužel nezjistím, jedná se o králíky ve věku cca 2 měsíců, takže na zabití ještě nejsou.

Datum: 30.07.13 12:16
avatar

Někdy můžou být kokcidie i na střevech (nebo pouze na střevech). Lepší je kontrolovat všechno :(.

Ohledně skřípání zubů - zde je celá chovatelská diskuze na toto téma: http://www.ifauna.cz/kralici/…detail/717740/skripani-zubama

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.07.13 12:19
avatar

S tím octem bych to nepřeháněla - způsobuje řídnutí kostí a následnou křivici. Chce to najít správné dávkování; osobně jsem od toho raději upustila.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 30.07.13 15:29

Promiňte, ale kokcidioze se říká, že je to nemoc špinavých kotců. Kokcidie jsou již odolné i proti vápnění a savu. Nepřežijí vysoké teploty. Takže kdykoliv měníme kotce, tak jej napřed horkovzdušnou pistolí opálím a navíc 2 x do roka kotce vápníme. . Hnůj se vyhazuje každý týden.

Nejvíce jsou náchylní králíci po odstavu, to je po 2 měsíci a to je u vás. Ale podle skřípaní zubů se kokcidioza nepozná. Při krmení granulemi se nemá přidávat žádné krmení, ani seno atd. Neboť léčivou látku z granulé vlastně zředíte. Tak se krmí ve velkochovech. A při vyskytnutí problému již žádná léčba nezabere. To máte jakobyste denně spolkla jeden acylpyrin - jen tak a preventivně. A pak při nemoci se budete divit, že vám acylpyrin nepomáhá.

Pokud krmíte senem nebo i trávou , obilím atd a chcete králíkům přilepšit granulemi, tak jen bez léčiv. V případě výskytu nemoci lze přeléčit jednorázově všechny králíky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.07.13 15:32
avatar

Kokcidióza může být i ze stresu, obzvlášť, je-li prostředí už zamořené.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: englishcockers
Datum: 19.04.15 17:09

Problém je s dalším krmivem! Pokud dáváte medikované granule, není možné podávat další krmiva. Zmíněná kukuřice účinek granulí ředí a prakticky tak trénujete odolnost kokcidií.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 19.04.15 18:11

englishcockers- myslím si, že radit po dvou letech, jak na králíky, je trošku pozdě.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.