Včely-proč to dělají takhle!

Od: Datum: 23.07.13 21:44 odpovědí: 9 změna: 24.07.13 21:02

Ahoj. Asi se vám vážený Claymane moje otázka zdála zbytečná, možná divná a proto zmizela dřív než na ní mohlo být reagováno někým jiným. Proto jsem ji dal znova a reakce od vás byla taková, jaká byla.

Do mejlu mi přišlo, že tohle téma někdo viděl a četl už dříve. A odpověď, která tu nebyla vidět nebyla dobrá. Včely netvoří kulaté plástve, ale již i v médiích zmíněné šestihrany s kulatou dírou uvnitř kde se skladuje med a nebo vyvíjí larvy nových včel. Tento tvar je vidět na každé sklenici s medem v obchodech. A jsem toho názoru, že tvar šestihranu byl přírodou vybrán jako nejlepší využití prostoru s nejmenší potřebou stavebního materiálu. Vosku.

Upozornění od sys clayman 24. 07. 2013 21:29:59
Achjo *zed*, tak to tu budeme mít všechno 100x. Nádhera.
http://www.poradte.cz/volna-d…oc-vcely-stavi-sestihran.html
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: pacourek*
Datum: 23.07.13 21:51

A taky tento tvar má vysokou pevnost

Ohodnoceno: 0x

Od: milanho*
Datum: 23.07.13 21:57

Od: vcelarjeden
Datum: 23.07.13 21:58

včelí plást není nic jiného než ztuhlá vosková pěna tvořená stlačenými bublinami.Ono to těm včelkám takto vzniká samo,když tu buňku tvoří.Využívají,samozřejmě nevědomky,tzv. disperzi plynů v kapalině. Když tvoří buňku tak vlastním tělem okolo sebe rozehřejí vosk do té míry,že se stane kapalným a vznikne okolo ní bublina.Má však příliš tenkou stěnu,takže se automaticky zhroutí do známého mnohostěnu.Toto je běžný jev u tzv. "suchých pěn",to jest u těch,kde je velké množství plynu na kapalnou složku.

Od: axus®
Datum: 23.07.13 22:01

He? Vo co go?

Vubec netusim, oc jde s Claymanem, ale podle mne vcely tvori dutinky a podle mne nemaji duvod je delat sestihranne, ale delaji je uplne jednoduse valcovite,ale tim, jak je stosujou jednu vedle druhe, tak se jejich stycne steny deformuji do rovnych plosek a tim vznika zdani sestihranu. Dutinky jsou male, takze mezirka mezi tremi valecky je pouze mala az naprosto nepatrna. Mozna to pak i zamerne zahladi, aby vznikl jeden kompaktni celek - plastev, takze mezirky nejsou zadne a vysledna plastev pak vypada jako slozena prave ze sestihranu. Ale to je jenom muj nazor.

doplněno 23.07.13 22:03:

Pro vcelarjeden. Jako ze se tenkostenna bublina hrouti do sestihranu? A co dno a vrsek, to je vyjimka?

Bublina z bublifuku se mi nikdy do sestihranu nezdeformovala a to ma plynou vs. kapalnou slozku hodne vyrazne rozdilnou.

doplněno 23.07.13 22:05:

Aaa..milanho vlozil dokonce vedecke oduvodneni. To sem netusil, cim vsim se (take)vedci take zabyvaji*smich*

doplněno 23.07.13 22:08:

Jo. Uz rozumim tem mnohostenum. Je pravda, kdyz se vyfoukne z bublifuku vic bublin naraz, ktere drzi po hromade, tak se jejich stycne plochy vyrovnaji do placky a skutecne vznika mnohosten. Mozna na tom neco bude, ale vcely prece nic nevyfukuji. Ty stavi plastve postupne, takze o tomto efektu v pripade vcel stale pochybuji.

Od: vcelarjeden
Datum: 23.07.13 22:12

Axus:Zopakujte si něco o disperzi plynů v kapalině konkrétně něco o tzv. "suché pěně". Moc tomu nerozumíte.Povedlo se Vám někdy tím bublifukem vyfouknout dvě bubliny slepené k sobě?Pokud ano určitě jste si všiml,že jsou k sobě spojené rovnou plochou.

Jinak včely nic na svých plástech nic nezahlazují.To jsou jen nějaké Vaše teorie.Vy jste viděl včelí plást jedině někde na obrázku.Přál bych Vám vidět panenský(bez mezistěny) plást vytvořený včelami.Je skvostně tenký.Doslova jako stěny bubliny.

Od: axus®
Datum: 23.07.13 22:32

Ok. Mozna nezahlazuji. Vsak sem psal, ze je to pouze moje teorie. Ale ted my vysvetlete, jak to ty vcely podle vas vyfukuji - ta vase teorie o tenkostenne tekutine a disperzi plynu. (mimochodem nemam co si opakovat, pac nic takoveho sem se nikdy neucil). To vytvori hroudu a vni nasledne nejak vznikaji dutinky principem te vasi disperze plynu a suche peny?

Vazne nevim, ale vy vypadate, ze tomu rozumite, tak se rad necham poucit. A urcite nebudu sam.

Mezitim ale mam stale svoji teorii, podle ktere to zkratka buduji postupne jedno po druhem, jedno vedle druheho a jak to vedle sebe stosuji a mackaji, aby ziskali co nejvice prostoru v jednotlivych bunkach, tak se jim ty vzajemne steny vytvaruji do onech rovin a ve vysledku to vypada jako sestihran.

Dekuji

Datum: 24.07.13 21:02

Ahoj Včelařijeden. Ty včelky to dělají tak nějak samy od přírody. Mají to tak už dlouho daný. Asi bych sem netahal nějaký chemickofyzikální praktika. Když včelaři chtějí mít medovou snůžku, dávají nad úly do nástavků rámky ve kterých jsou už vytvořený základy pro dílo a na něm si to holky už samy dokončí a naplní medem a zavíčkují. Když žijí volně v přírodě, tak si těma plástvema dokáží vyplnit i nerovnoměrný prostor v různých dutinách.

Datum: 24.07.13 10:11

Moc včelám nerozumím ale předevčírem jsem na novinkách četla, že vědci vyzkoumali proč to dělají právě takle, prolítla a nedočetla ale zkuste pohledat.

Od: myse®
Datum: 24.07.13 12:14

včelky přece lepí plástve od začátku - od milimetru stále nahoru a nahoru... navíc jsou mírně sešikmené směrem dovnitř, aby med nevytékal než ho zavíčkují. Připadá mi to jako nesmysl - že stavějí dokolečka a pak se to natvaruje...už jako milimetrová vrstva má tvar 6úhelníku...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.