Jak zklidnit pejska na vodítku

Od: Datum: 10.07.13 11:18 odpovědí: 18 změna: 28.07.13 17:01

Dobrý den,

poradí mi prosím někdo, jak na pejska, který táhne na vodítku? Mám 8 měsíční fenku anglického kokra. Venku neskutečně táhne na vodítku. Když má klasické kšírky, tak ne těch táhne zaručeně. Na stahovacích kšírkách tolik ze začátku netáhla, ale postupně si na ně zvykla a začala tahat také. Byla od nich úplně odřená až do krve a to se mi nelíbí. Tak jsem koupila polostahovací obojek a ten je taky jen na chvilku. Pak začne táhnout i na tom obojku. Klidně by se uškrtila, hlavně když bude všude první. Mám doma i stahovák, ale ten jí moc dávat nechci, protože ten si klidně nechá zaříznout do krku, ale táhne. Tak jsem ještě pořídila ohlávku, ale ta jí leze do očí, ikdyž ji mám staženou. Nelíbí se jí, brání se, skáče a nechce jít. Tak už nevím. Poraďte mi prosím někdo nějaký způsob , jak na ní jít. Třeba dělám někde chybu. Nechci na ní pořád na procházce pokřikovat a tahat jí za vodítko. Z toho přece nemůže být v pohodě. Děkuji Vám za případné rady a odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 10.07.13 11:27

..."Nechci na ní pořád na procházce pokřikovat a tahat jí za vodítko. Z toho přece nemůže být v pohodě."...

Zatímco, když bude "uškrcená" nebo "odřená do krve", tak to je ta správná pohoda pro psa... *bzum**zed*

Mám pocit, že sis pořídila pejska na mazlení a hraní a ´ono´ to má svůj názor, ne jako ten plyšák ny gauči. Najdi si ve svém okolí nějaký cvičák a pravidelně jej s fenkou navštěvuj - tam ti zkušenější chovatelé poradí přímo v konkrétních situacích.

Obecně - pán nesmí poslouchat psa, nesmí se s ním přetahovat a prát - pes musí (chtít) poslouchat pána - jedině tak budou spokojeni oba.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.07.13 11:38

Opravdu je to tak, že potřebuje přísnost a naučit se poslouchat. Nemusíte se bát, že by vás kvůli tomu neměla ráda. :) Jinak bude pánem smečky ona a poslouchat budete vy.

Když s ní jdete a začne tahat, tak zastavit, dát ji povel sednout a nejde se dál, dokud nezačne poslouchat a nezklidní se. Bohužel přinejmenším v počátku, než se to naučí, budete nucena i před lidmi dávat přísné a hlasité příkazy, což se někomu může příčit.

doplněno 10.07.13 11:41:

Pokud vykročíte, tak zřejmě zase bude tahat. Okamžitě zase zastavit a sednout (ona, ne vy :) ) a takhle pořád dokola a ono jí to dojde.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: litlemouse*
Datum: 10.07.13 11:41

To děláme. Když zatáhne, tak zastavím, ona si sedne, ale jakmile zase chci jít dál, tak vyběhne a jsme tam, kde jsme byly :(. Pomalu nikam nedojdeme, protože pořád stojíme.

Datum: 10.07.13 12:36

Tak schválně, která z vás to vydrží dýl. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xixi*
Datum: 10.07.13 11:47

Nejlepší by blo, aby vás viděl někdo, kdo tomu rozumí. Zajděte se poradit na cvičák, mají zkušenosti.

Jakou ohlávku jste zkoušeli? Halt, nebo nějakou jinou? Musí si na ni trochu zvyknout, nebude to nasadit - pes jako beránek. Pokud je zvyklá si táhnout jak chce ona, bnebude se jí to líbit. Tahání jsem rešil u jednoho z mých psů, ale netahal tak moc jako vaše fenka. Stačilo jakmile začal táhnout, tak zastavit, povel Ke mě!, tím se zklidnil a vyrazili jsme znova. Jak začal táhnout, tak zas zastavit a ke mě. Brzo přišel na to, že je to otrava, když se furt musí vracet ke mě a druhý dva psi si můžou čmuchat. Teď už netahá a spořádaně se venčí. Možná ještě jedna věc, má možnost se dostatečně vyběhat, vyřádit, vybít energii?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: litlemouse*
Datum: 10.07.13 11:51

Jo to má. Na chalupě si běhá. I agility běháme. To jí baví. Je mezi jinými psy a to není žádný problém .

Datum: 10.07.13 11:57
avatar

Dá se koupit taková věc, říká se jí ohlávka. Je to kousek textilu přes délku nosu, čenich je venku. Takový jako hodně nepovedený náhubek. Je to pohodlné, nedře to, neubližuje, ale zadrží.;)

doplněno 10.07.13 16:28:

Žádné diskuze! Nasadit těsně před odchodem z bytu. A žádné dotazy, žádné připomínky, litování nebo neco. Nic! K noze! A jdeme! *hej*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: litlemouse*
Datum: 10.07.13 12:46

Tu mám doma od včerejška. Zkoušela jsem jí to nasadit, ale zatím se jí to moc nelíbí. Jak nejlépe ji na to navyknout?

Datum: 10.07.13 13:52

Já jsem párkrát Rexíka 3vihla proutkem a brblala jsem mu.Už mě stačí když mám v ruce proutek a vždy mu s ním pohrozím.

doplněno 10.07.13 18:26:

Je to ještě dítě a bude ještě dlouho trvat než bude poslouchat.Náš Rexík bude mít dva roky a tedˇzačíná poslouchat a dokonce neuteče když ho pustím z vodítka..To chce čas ,hodně práce a nervu.:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martina0*
Datum: 11.07.13 12:10

Navyknout ji na to asi nejlépe tím, že jí ji budete vždy dávat jak půjdete ven. Podle vašeho popisu miluje být venku, tak si to časem spojí - ohlávka znamená že se jde ven:) když bude hodná a ohlávky se nebude chtít zbavit můžete ji pochválit mlskou (náš mazlík jede většinou jen na dobroty :D) a hlavní je, abyste u toho jak jí ji budete dávat byla klidná, nekřičela na ni, nebyla nervózní, prostě to dělala jako běžnou věc. On to pes vycítí a pak bude nervózní nejen z ohlávky ale i z vás :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.13 18:33

Jé kokr :)! Také jsem vlastníkem tohodle uličníka. A přesně tak to je, chce být všude 1. :D Zkusila bych si vzít sebou na procházku několik salámků nebo piškotů. Jo na tu mou to tak funguje. Ta pak jde krásně u nohy a čeká na váš pamlsek. Zkuste na ní u toho i mluvit: ať stojí, ať jde a ať jde u nohy. S pamlskem by to mělo fungovat. Ale můžu se přiznat, že i po 12 letech mi u té nohy nejde :D Je však pravda, že bohužel už tak netáhne...

doplněno 10.07.13 18:35:

hlavně klaďte důraz

Ohodnoceno: 2x
 
Od: manasek*
Datum: 10.07.13 18:42

Je mnoho metod jak naučit psa chodit na vodítku tak aby netahal. Já osobně jsem zastáncem řetízkového obojku nastaveného tak, aby se nestahoval a samozřejmostí je mít normální vodítko, žádné stahovací flexi!
Je to běh na dlouhou trať a chce to mít hoooodně trpělivosti, ale výjděte se psem, když zatáhne změňte směr, nejlíp se prostě otočte trochu škubněte vodítkem a jděte na druhou stranu, je pravda, že daleko se takto nedojde, ale pomáhá to, pes si Vás bude hlídat a nakonec nebude problém ho moct mít volně. Ovšem to předbíhám.
Musíte mít ale na paměti, že máte mladou fenku, tak ji vždycky nechte první vymočit.
Když se začuchá, tak škubnout vodítkem s povelem fuj. Nikdy vodítko netahejte, vždy škubnout, když jedno škubnutí nepomůže zase povolit a znova, ale dbejte toho, aby škubnutí bylo odpovídající velikosti psa!
Účinná je taky ohlávka, ta už je tu několikrát zmiňována.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: martina0*
Datum: 11.07.13 11:14

Na cvičáku nám bylo porazeno, že pokud pes tahá, tak se obrátit o 180 stupňů a jít přesně na druhou stranu než chce on, a dělat to do té doby než ho to přestane bavit. My ale měli asi menší problém, protože do krve se nám nedral. Každopádně bych zahodila kšírky do kouta a používala již zmíněný stahovací nebo polostahovací obojek (kokr je přeci jenom silnější pes). Zkuste ji pořádně každý den utahat ať na to tahání nemá sílu - házet míček, honit se s klacíkem, nechat ji vylítat s jinýma hafanama:)

Taky bych pokaždé na prochajdu brala mlsky, které má opravdu ráda a během procházky ji cvičila třeba povel ke mně, k noze, sedni, lehni... vlastně cokoli jen abyste ji zabavili a neměla potřebu tahat...

A třeba si ji zkuste držet mlskou hned od začátku procházky u nohy, držet ji opravdu na krátko, mávat jí dobrotou před nosem u toho klidně říkat "k noze" hodně chválit... pak na chvíli pustit a zase :)

doplněno 11.07.13 11:17:

A hlavně ji nebijte ani ničím nešvihejte, můžete u ní vypěstovat neodůvodněný strach a ten si myslím, že by pes vůči páníkovi ani vůči ničemu co drží v ruce mít neměl. Je potřeba, aby ve vás viděla autoritu a ne to, že pokud něco udělá špatně dostane pořádně na zadek...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: litlemouse*
Datum: 11.07.13 13:39

Všem Vám moc děkuji za vaše názory a rady . Pokud jich bude víc, budu jen ráda . Líbí se mi, jak si pejskaři dokážou poradit a pomoci.

 

Datum: 11.07.13 18:23

Samozřejmě že jse Rexíka nešvihla že by ho to nějak EXtra bolelo, doporučují se i noviny.Pes musí mít respekt když má poslouchat.Co udělá Fena-máma když dítě neposloucá.Prostě ho rafne až štěně zaknˇučí.Nemyslím že by Rexík byl z toho na nervy,prostě má jen respekt a hlídá si aby netahal:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: valii*
Datum: 13.07.13 19:21

Mít u sebe pamlsek když zavoláte důrazným tonem ke mně a on přijde dát mu to ... Když nepřijde jít k němu ukázat pamlsek a bude u pamlsku si myslím pořád :) Hlavně neklást moc odlišných povelů

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nutt®
Datum: 25.07.13 02:28
avatar
Zdravim,
asi základem je naučit povel KE MNĚ učit ho jak na vodítku tak bez. Na procházku si vemte do kapsy pamlsky voňavé já používám gothaj nakrájený na malé kostičky, jednu si dejte do dlaně a ukažte psovi že máte dobrotu, dejte povel a psa srovnejte k noze. Ruku s pamlskem zvedněte víš ale ať pes neskace a jděte stačí pár kroků a psa odměnit takto opakovat a pejsek bude chodit krásně u nohy. Poté když půjdete na vodítku a nedáte povel tak pes nepůjde u nohy ale také se nebude vzdalovat tudíž táhnout, protože co kdybyste náhodou měla zase v kapse něakou dobrotu.
.
Ať se daří Vám i pejskovi NuT
Ohodnoceno: 0x
 
Od: elda2609*
Datum: 28.07.13 17:01

Chodila jsem na cvičák. Pokud psa taháte pořád k sobě že prostě neustoupíte je to špatně! Musíte s tím psem cukat! Vzít normálně vodít a když začne tahat dopředu tak okamžitě začít k sobě cukat a řikat k noze! Cukat= škubat :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.